Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
3367 Space Shuttle
Autor Wiadomość
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-04-14, 16:32   3367 Space Shuttle

Recenzja 3367: Space Shuttle
Dane techniczne

Seria: City - Space
Liczba części: 231
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2011
Cena: Allegro: ok. 40,00 zł - 130,00 zł; S@H: 129,99 zł
Bricklink
Brickset


Wstęp

Cześć. Pomęczę Was kolejną recenzją zestawu, który niedługo dokona swojego żywota na półkach sklepowych. Niniejszym przedstawiam recenzję zestawu LEGO City - Space 3367 Space Shuttle (Prom kosmiczny), zestawu wyprodukowanego przy drobnym udziale agencji NASA (jakkolwiek dziwnie to brzmi).

Na wstępie przyznam się, że nie jestem specjalistą w dziedzinie lotów kosmicznych i związanej z nimi otoczki, a przede wszystkim specyfikacji promów (wahadłowców) kosmicznych. Ograniczając recenzję zestawu LEGO do najważniejszych informacji z punktu widzenia fana LEGO, jestem zobowiązany do przypomnienia, że nie jest to jedyny tego typu zestaw. Począwszy od kultowych zestawów 1682 i 8480, kończąc na 7470 i 10213. Bardzo możliwe, że jest to jeden z ostatnich zestawów - klasycznych promów kosmicznych - ponieważ rzeczywista historia wahadłowców zakończyła się. Ostatnie misje (loty wahadłowców Discovery, Endeavour oraz Atlantis) odbyły się w 2011 roku - roku produkcji przedmiotowego zestawu.

Z opisu zamieszczonego na oficjalnej stronie LEGO dowiadujemy się, że zestaw 3367:
Cytat:
Includes astronaut minifigure in spacesuit
Features the Hubble Space Telescope
Open cargo bay doors!
Catch and release the Hubble Space Telescope with the robotic arm!
Space Shuttle measures over 8” (20cm) tall and 10” (25cm) wide
Telescope measures over 2” (5cm) long and 3” (7cm) wide

Skrótowo, oprócz wahadłowca dostajemy minifiga astronauty, teleskop Hubble'a i kilka bawialnych funkcji.

Pudełko

Klocki zapakowane są w standardowej wielkości i jakości pudełku. Na przedzie zobaczymy gotowy model na tle orbity okołoziemskiej, natomiast z tyłu przedstawiono liczbę znajdujących się w środku woreczków z klockami (2), funkcje bawialne zestawu i kilka klimatycznych scenek. Na jednym z boków zobaczymy rzeczywisty rozmiar minifiga w skali 1:1.
Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na notkę sporządzoną dzięki "współpracy z NASA". To w tym miejscu dowiemy się, iż recenzowany zestaw został oparty na promie kosmicznym Discovery (który wyniósł na orbitę kosmiczny teleskop Hubble'a), a ponadto dowiemy się, że prom ma 37,2 m długości oraz zorientujemy się, jak zostały nazwane główne jego części. Należy przyznać, że tego typu informacje to bardzo dobra opcja. Tego rodzaju treści pojawiają się nie tylko w tym miejscu, o czym więcej w dalszej części recenzji.


Zawartość

W pudełku znajdziemy dwa ponumerowane woreczki, instrukcję, naklejki oraz jeden Black Plate 6x16 rzucony luzem.


Skan naklejek:


Woreczek nr 1 i jego zawartość:


Woreczek nr 2 i jego zawartość:


Instrukcja:W instrukcji zestawu (73 s.) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków przed rozpoczęciem budowy, spis elementów oraz reklamy. Budowa składa się z 60 kroków.

I kolejny raz uwagę skupia naprawdę bardzo fajna rzecz, mianowicie na stronach 66-71 zobaczymy super grafiki ze zdjęciami i ciekawostkami na temat lotów kosmicznych. Przykładowo: "Happy Birthday" była pierwszą piosenką wykonaną w przestrzeni kosmicznej albo autobus szkolny (żółty, amerykański) może zmieścić się w ładowni promu kosmicznego (przy czym zwracam uwagę na super grafikę z klockowym autobusem). Poniżej więcej szczegółów:


Ciekawe (rzadkie) klocki:

1) 6x White Hinge Panel 2 x 4 x 3 1/3 Locking Dual 2 Fingers


2) 2x White Wedge, Plate 10 x 10 Cut Corner with no Studs in Center, 2x Black Wedge, Plate 10 x 10 Cut Corner with no Studs in Center


3) 2x White Windscreen 7 x 4 x 2 Round with Handle


4) 1x White Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Top with Space Shuttle Pattern, 1x Black Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Bottom, 1x Trans-Light Blue Glass for Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 10 Top (87613)


Wyszczególniłem klocki, które pojawiają się tylko w powyższym zestawie lub w bardzo małej ilości zestawów. Jednak wydaję mi się, że nie ma czym się podniecać, ponieważ moim zdaniem ich przydatność jest bardzo ograniczona.

MinifigurkaJednym zdaniem, jest to minifigurka astronauty w skafandrze kosmicznym z obustronnym nadrukiem, wyposażona w dwa hełmy oraz z jednostronnym nadrukiem głowy.
A jednym słowem - idealna.

Zestaw

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 1:


Gotowy zestaw:


Prom kosmiczny wygląda jak... prom kosmiczny. Mamy tu oczywiście kabinę pilota, kadłub, w którym najważniejszym elementem jest ładownia, teleskop z robotycznym ramieniem oraz wielkie silniki.
Dziób promu został całkiem dobrze oddany za pomocą "zjunioryzowanych" klocków. W kabinie znajdziemy to co znaleźć się powinno, tj. miejsce dla pilota-astronauty, komputer pokładowy i najważniejszy dla sukcesu misji przedmiot - kubek!
Podążając wzrokiem dalej, zobaczymy otwieraną ładownię, w której znajdziemy wspomniany już kosmiczny teleskop, który unoszony jest za pomocą obrotowego ramienia (Canadarm). Teleskop jest odczepialny i posiada rozsuwane panele słoneczne. W ładowni znajdziemy również miejsce na pozostałą część skafandra astronauty.
Skrzydła wyposażone zostały w lotki sterujące promem - bardzo fajny detal, ale wydaję mi się, że włożony trochę na siłę.
Natomiast statecznik pionowy i silniki wydawały mi się być trochę "przerysowane", ale po porównaniu ze zdjęciami oryginału nie mam już takiego wrażenia. Konstrukcja oddana dosyć zgrabnie i ładnie.

Klocki pozostałe po budowie:


Ocena

Może się wydawać, że po poprzednim opisie ocena całego zestawu będzie bardzo dobra. Niewątpliwie wahadłowiec jest udaną konstrukcją... udaną, ale czy coś więcej? Nie zostałem jednak oczarowany tym zestawem. Oczywiście mam na uwadze to, że przykładowo jego wielkość determinuje umowność pewnych fragmentów, choćby brak wysuwanego podwozia. Tak naprawdę skalę tego modelu ogranicza rozmiar elementów kabiny/dzioba. Projektanci chcieli wykorzystać ten klocek, więc musieli dobudować w odpowiedniej przykładowo szerokości resztę. Ale to nawet nie chodzi o aspekty skali, bawialności i funkcjonalności zestawu. Po prostu mam jakiś z nim problem. Możliwe, że jeśli byłbym projektantem to wykaflowałbym wahadłowiec gdziekolwiek dałoby radę, albo zmieniłbym konstrukcje skrzydeł, nie wiem, nie mam pojęcia.
Pomimo to polecam powyższy zestaw, w szczególności fanom "kosmicznej" technologii. Jest w odpowiednim stopniu bawialny, można nim polatać po wyimaginowanych orbitach planet itd. Możliwe, że ktoś znajdzie tutaj kilka przydatnych klocków (moim zdaniem nie ma ich tu zbyt dużo). Zestaw, jak już wspomniałem, jest udany, chociaż dla mnie nie jest wystarczająco hm... atrakcyjny, nie ma tego "czegoś". Chyba rzeczywiście serie space, w różnej ich postaci, nie są w zakresie moich zainteresowań. A może problem tkwi w tym, że seria City przyzwyczaiła nas do budowli i pojazdów, które zazwyczaj widzimy na co dzień, przez co odbiór zestawu przedstawiającego prom kosmiczny traci na tle czysto empirycznym? Hm, chętnie wysłucham komentarzy.

Podsumowanie

Zalety:
+ ciekawostki sygnowane logiem NASA (pudełko, instrukcja);
+ udana konstrukcja;
+ bawialność;
+ ciekawy minifig astronauty.

Wady:
- niedosyt;
- mała ilość przydatnych elementów;
- założenia konstrukcyjne;
- naklejki?

Dziękuję.
 
 
 
blizzard 


Wiek: 31
Dołączył: 04 Paź 2011
Wpisy: 808
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-14, 16:55   

Średnio na jeża pasuje mi "zwykła" kosmiczna seria LEGO, gdy wiem jak tak UFOlska fajnie się prezentuje.
Za to astronauta jest przekot ;)
 
 
 
Innos 
Sonni


Wiek: 34
Dołączył: 10 Sty 2011
Wpisy: 1026
Skąd: Krakówarszawa
Wysłany: 2013-04-14, 22:22   

Dzięki za recenzję, co prawda utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że zestaw raczej nie jest warty uwagi, niemniej ciekawie było się z nim zapoznać, tym bardziej, że tematyka lotów kosmicznych w serii Town/City zawsze miała w moim mniemaniu taki nieco bardziej edukacyjny charakter i budziła pozytywne odczucia. Tutaj też te dodatkowe informacje świadczą o bardzo dobrym podejściu do tematu przez twórców, takie dodatkowe informacje powinny pojawiać się w regularnych zestawach częściej.

Tak czy inaczej, jak napisałem, zestaw nie ma niczego, co by skłaniało do zakupu. Dość zwyczajne klocki plus kilka specyficznych, które trudno wykorzystać i które zarazem determinują nie najlepszy, (zbyt) mocno zabawkowy wygląd (chyba głównie przez ten gotowy dziób). Nawet bardzo niska cena tu nie pomaga. Jeśli mnie pamięć nie myli, to przed świętami można go było kupić de facto za 25zł - po obniżce ze 120 na 50 i w połączeniu z akcją z bonami na 50% ceny zabawek. I mam w pamięci obrazek palety pełnej tych wahadłowców oraz to, że wcale się na nie ludzie nie rzucali, przeleżały one tak przez całą promocję aż do świąt. Mnie też wcale nie kusiło, choć niejednokrotnie już kupowałem coś tylko ze względu na niską cenę. To chyba najlepiej świadczy o tym, że faktycznie czegoś temu wahadłowcowi brakuje, bo do zakupu to on nie skłania.
_________________
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
 
 
 
bacon 
Adminus Emeritus
Master of Disaster


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lip 2012
Wpisy: 1510
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2013-04-14, 22:33   

Innos napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie myli, to przed świętami można go było kupić de facto za 25zł - po obniżce ze 120 na 50 i w połączeniu z akcją z bonami na 50% ceny zabawek. I mam w pamięci obrazek palety pełnej tych wahadłowców oraz to, że wcale się na nie ludzie nie rzucali, przeleżały one tak przez całą promocję aż do świąt.

Tego nie pamiętam ale za to na pewno zestaw ten był w promocji Carrefoura za 50zł i to najniższa cena za jaką go widziałem. Ja sam kupiłem okazyjnie na Tablicy ale jeszcze nie zdążyłem otworzyć. Zastanawiam się czy w ogóle otwierać, nie kusi mnie specjalnie.
 
 
 
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-04-14, 22:55   

Właśnie ze wspomnianej promocji skorzystałem. U mnie też przeleżał trochę czasu, aż w końcu się zlitowałem. Jeszcze się kurzy na półce. Dzieci - nie moje (bratankowie i bratanica) - jakoś się nim bawią, także spoko.
 
 
 
Conrack1410
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-14, 23:31   

Wydaję mi się ,że zbyt surowo oceniacie zestaw. Jak na aktualną cenę w okolicach 40-50zł zestaw wydaję się naprawdę fajny, szczególnie jeśli chodzi o zabawowość dla dzieciaków :)
 
 
 
Jetboy
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-15, 09:25   

Ja dostałem go w pracy na urodziny i od razu złozyłem. Bardzo bawialny, kosmonauta to świetna figurka. W cenie 40-50 to dobry zakup, w cenie katalogowej, zdecydowanie nie warto.
 
 
 
3dom 
Adminus Emeritus


Wiek: 34
Dołączył: 18 Kwi 2011
Wpisy: 5646
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-17, 07:47   

Innos napisał/a:
Jeśli mnie pamięć nie myli, to przed świętami można go było kupić de facto za 25zł - po obniżce ze 120 na 50 i w połączeniu z akcją z bonami na 50% ceny zabawek.


25zl? 25zl! Dlaczego nie zadzwoniles?:P Widzialem ten zestaw wiele razy za ok 50zl i się nie zdecydowalem ale za 25 wzialbym w ciemno :D
_________________
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia napisał/a:
SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!
 
 
 
Innos 
Sonni


Wiek: 34
Dołączył: 10 Sty 2011
Wpisy: 1026
Skąd: Krakówarszawa
Wysłany: 2013-04-17, 09:50   

3dom napisał/a:
25zl? 25zl! Dlaczego nie zadzwoniles?:P Widzialem ten zestaw wiele razy za ok 50zl i się nie zdecydowalem ale za 25 wzialbym w ciemno :D
A jakoś się nie złożyło, to było przed świętami, tyle różnych promocji dookoła, że to nie brzmiało tak atrakcyjnie, no i naprawdę ten zestaw wydawał mi się zupełnie nieatrakcyjny nawet za taką symboliczną kwotę. Zresztą nie było aż tak różowo, jak w uproszczeniu napisałem - żeby tanio kupić trzeba było wziąć dwa wahadłowce po 49,99 i jeszcze cokolwiek (np. minifiga z 4 serii za piątaka), żeby przekroczyć 100zł i dostać za to bon na 50zł. Ewentualnie połączyć z zakupem innych zestawów czy czegokolwiek z działu zabawek. Ale następnym razem będę pamiętał i dzwonił, spoko. ;)
I tak sobie teraz myślę, może faktycznie było wziąć ze dwie sztuki - nawet jakbym zdania nie zmienił i ich nie chciał ani nie potrzebował, to zawsze by się dało bezstratnie je upłynnić.;)
_________________
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
 
 
 
badziu1 

Wiek: 30
Dołączył: 21 Mar 2012
Wpisy: 11
Skąd: B-B
Wysłany: 2013-10-02, 20:33   

Nie miałem okazji na żywo zapoznać się z tym zestawem, ale po przeczytaniu recenzji muszę stwierdzić, że zestaw raczej mnie nie oczarował, a w porównaniu do innych rakiet lego też wypada słabo.
Ciekawa recenzja !
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,052 sekundy. Zapytań do SQL: 9