[MOC] Duży, średniowieczny przyjaciel

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

[MOC] Duży, średniowieczny przyjaciel

#1 Post autor: Filozof »

Witajcie!

Mimo wielu problemów (złamana ręka) udało mi się zbudować i ukończyć MOCa na II etap konkursu Nexus'a.

Przed wami znowu przyjaciel...

Duży, średniowieczny przyjaciel

TREBUSZ


Obrazek

A dokładniej drewniany przyjaciel podczas każdego oblężenia ;)
Zgodnie z wymogami konkursu pare słów na temat działania machiny.
Jest to machina oblężnicza, która wykorzystuje ciężar przeciwwagi (dużego elementu).
Zasada działania jest prosta.
Głównym elementem jest belka, na której końcach znajdują się:
-kieszeń w której umieszczamy pocisk (kamień)
-przeciwwaga
Przyciągamy koniec z kieszenią do ziemii za pomocą korb (zwracam uwagę na użycie ciekawego elementu jako bloczek!), umieszczamy pocisk, i podczas zwolnienia blokady dzięki sile grawitacji która ciągnie przeciwwagę ku ziemi uzyskujemy siłę, która wyrzuca pocisk w kierunku oblężanego budynku.

W moim modelu po zwolnieniu blokady belka robi zamach, jednakże przeciwwaga jest widocznie zbyt lekka, i pocisk ledwo opuszcza kieszeń. Ponieważ w konkursie nie można używać elementów nielegowych, zrezygnowalem z funkcjonalności machiny.

Więcej zdjęć znajdziecie w GALERII

Obrazek

Zapraszam do komentowania!
Ostatnio zmieniony 2013-05-06, 15:52 przez Filozof, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#2 Post autor: BHs »

Hej,
Filozof pisze:jednakże przeciwwaga jest widocznie zbyt lekka
A próbowałeś może ciężarki (brick 6x2x2), kolor występowania na pewno czarny i bodajże czerwony. Albo poszerzyć do czterech studów podstawę przeciwwagi - albo najlepiej i jedno i drugie :)?
Fajny model :)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Skoro przeszła belka kaczki, to o ołowiany ciężarek wędkarski też chyba kopii nikt nie będzie kruszył ;-)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Neptun
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-19, 12:36
Lokalizacja: Pabianice
brickshelf: Neptun1988

 

Re: Duży, średniowieczny przyjaciel

#4 Post autor: Neptun »

Filozof pisze:W moim modelu po zwolnieniu blokady belka robi zamach, jednakże przeciwwaga jest widocznie zbyt lekka, i pocisk ledwo opuszcza kieszeń. Ponieważ w konkursie nie można używać elementów nielegowych, zrezygnowalem z funkcjonalności machiny.
[/b]
Dokładnie znam ten ból. Kiedyś próbowałem zrobić podobną maszytnkę, z tym że nastawiałem się na działanie, jednakże okazało się, że nie jest to możliwe z wykorzystaniem samych bricków.
Ogółem MOCyk uważam za bardzo udany, lubię takie urządzenia ;]

Hippotam

#5 Post autor: Hippotam »

Elegancki sprzęt, fajna łamana podstawa - to chyba katapulta stacjonarna, prawda?

Jak nie masz ciężarka, to przeciwwagę można zrobić z obudowanego silnika PF, są dość ciężkie. A jesli nie masz, to spróbuj przerobić przeciwwagą na zrobioną z płytek, nie z bricków - zawsze to więcej objętościowo ABSu.

I przeciwwaga koniecznie (ciemno)szara.

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#6 Post autor: Belfast »

Ta machina to trebusz. Wielce udany z resztą :)
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#7 Post autor: Filozof »

BHs pisze:A próbowałeś może ciężarki (brick 6x2x2), kolor występowania na pewno czarny i bodajże czerwony. Albo poszerzyć do czterech studów podstawę przeciwwagi - albo najlepiej i jedno i drugie :)?
Fajny model :)
Problem jest własnie w kolorystyce - czarny i czerwony są dość niefortunnymi i niezbyt by pasowały w modelu.
A co do poszerzania całej machiny - za późno już było - złamałem rekę, mogłem zrobić tylko kosmetyczne poprawki. Ale myślę nad zrobieniem drugiej wersji.
Szerszen pisze:Skoro przeszła belka kaczki, to o ołowiany ciężarek wędkarski też chyba kopii nikt nie będzie kruszył ;-)
Należę do purystów klockowych, i nawet jeśli by przeszło, to czułbym się nieusatysfakcjonowany.
Hippotam pisze:Elegancki sprzęt, fajna łamana podstawa - to chyba katapulta stacjonarna, prawda?
Kurcze, moja wina - tak się rozpędziłem, że nazwy maszyny nie wymieniłem!
Jak napisał Belfast, jest to Trebusz.
Hippotam pisze:Jak nie masz ciężarka, to przeciwwagę można zrobić z obudowanego silnika PF, są dość ciężkie.
To wiązać się będzie z rozbudową trebusza na większy. A że planuje wersje drugą, większą to myślę, że zastosuje właśnie silnik PF.
Hippotam pisze: A jesli nie masz, to spróbuj przerobić przeciwwagą na zrobioną z płytek, nie z bricków - zawsze to więcej objętościowo ABSu.
No masz! Na to nie wpadłem, a mogłoby to poprawić znacząco wyniki!
Hippotam pisze:I przeciwwaga koniecznie (ciemno)szara.
Całkiem zabawne, ale jak zabierałem się do budowy, to też myślałem że powinna być ciemnoszara. A tu zaskoczenie, w google wszystkie trebusze mają drewnianą przeciwwagę, albo drewniany kosz z np. kamieniami.

Dziękuję za komentarze, dały mi troche pomysłów które wykorzystam przy budowie drugiej machiny oblężniczej.

ODPOWIEDZ