79106 Cavalry Builder Set

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

79106 Cavalry Builder Set

#1 Post autor: nori »

The Lone Ranger - 79106 Cavalry Builder Set

Obrazek

Obrazek

Seria: The Lone Ranger
Rok premiery: 2013
Liczba elementów: 69
Figurki: 4: The Lone Ranger, 3 Cavalry Soldiers
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 16 x 14 x 4.5 cm
Cena: $12.99, £11.99, 14.99 €, 69.99 zł

BrickSet, BrickLink

Fanów Westernu TLG niezbyt rozpieszcza. Owszem, otrzymaliśmy już parę zestawów w tych klimatach, większa seria zawitała jeszcze za czasów gdy ludziki nie miały ani buziek ani rączek, także w latach 1996-1997 pojawiło się parę świetnych zestawów w klimatach Dzikiego Zachodu. Ta ostatnia seria, mimo że oferowała charakterystyczne budynki, wioskę Indian, a nawet Kawalerię, pozostawiła wielki niedosyt, a największy zarzut można jej przedstawić pod względem niewykorzystanego potencjału, wszak nie było w niej tak podstawowych elementów jak dyliżans czy pociąg.

Wreszcie obecnie Western znów powraca do plastikowego świata. Przy okazji zahacza o licencję, seria opiera się na najnowszym filmie ze studia Disneya: The Lone Ranger, który premierę będzie miał dopiero w lipcu.

Obrazek

Tymczasem zestawy już zawitały na sklepowe półki, i przynajmniej w Polsce, już można je zakupić. A że prywatnie bardzo lubię Western (szczególnie jako gatunek filmowy), nie mogłem się im oprzeć. Dziś pierwsza recenzja, zaczynamy oczywiście od najmniejszego zestawu z regularnej serii.
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- pudełko -
Wielkie zaskoczenie, biorąc pod uwagę dość bogatą zawartość, pudełko jest relatywnie małych rozmiarów! Zaledwie 16 x 14 cm i około 4 i pół centymetra grubości, w takich rozmiarach kartonowym pojemniku zmieszczono cztery figurki, białego konia, ponad 50 elementów i oczywiście instrukcję. Naklejek na szczęście brak. Seria Pirates of the Caribbean przyzwyczaiła mnie, że nawet w najmniejszych zestawach instrukcje zabezpieczone były dodatkowym kartonikiem, niestety, najwidoczniej w tej serii zrezygnowano z tego świetnego patentu.

Obrazek

Obrazek

Szata graficzna nie zaskakuje, jako że to seria licencjonowana, na górze znalazło się wydzielone pole gdzie umieszczono stylizowany tytuł filmu oraz wizerunek głównego bohatera. Nie mogło oczywiście także zabraknąć loga “Disneya”. Jedyny zarzut jaki mogę postawić, to to, że tło jest wściekle żółte, co niezbyt przypadło mi do gustu, jednak na plus, z marketingowego punktu widzenia, można stwierdzić, że dzięki takiemu zabiegowi pudełka z tej serii będą dobrze widoczne na sklepowych półkach.

Pozostałe elementy to bardzo dobre zdjęcie przedstawiające zestaw w (prawie) całej okazałości (nieco zasłonięto nieciekawą palisadę), oczywiście pociągnięte cyfrowym pędzlem.

Obrazek

Z tyłu pudełka znajdziemy dodatkowe zdjęcia przedstawiające zestaw z innej perspektywy oraz skupiające się na szczegółach, w tym strzelającej armacie.

Obrazek

Boki pudełka przyozdobiono w głównej mierze różnorakimi ostrzeżeniami, informacją gdzie zestaw wyprodukowano (Denmark, Hungary, China, Mexico, Czech Republic) oraz maciupkim zdjęciem rewolweru w skali 1:1.

Obrazek
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- instrukcja -
Instrukcja to jedna książeczka w formacie 15 x 10 cm, licząca 28 stron. Plany budowy ukazane są przejrzyście, tło, mimo że kiczowate, nie przeszkadza, ciekawostką jak na tak mały zestaw jest wyszczególnienie elementów potrzebnych do budowy przy każdym kroku składania. Nie zabrakło reklam, w tym niedziałającej jeszcze strony poświęconej serii, mojego ulubieńca (wrzeszczący bachor), zabrakło natomiast ostrzeżenia o “krwiożerczym dywanie”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- elementy -
Jak na relatywnie mały zestaw, znajdziemy tu sporo ciekawych akcesoriów oraz broni, a także śnieżnobiałego konia. Miłym akcentem jest załączenie do zestawu zarówno siodła, jak i dwóch elementów będących odpowiednim wypełniaczem, gdy siodło jest zdjęte.

Obrazek

Obrazek

W temacie akcesoriów i broni, znajdziemy tu dwa karabiny, armatę, plecaki, torbę, lunetę oraz aż pięć rewolwerów w dwóch odcieniach szarości.

Obrazek

Poniżej małe porównanie tej ostatniej broni. W środku rewolwery z tego zestawu, po lewej stara ich wersja, znana choćby ze wcześniejszej serii Western, pojawiły się też w Adventurers. Po prawej natomiast nieoficjalny rewolwer z oferty BrickArms. Stare wersje można określić jako wybitnie “klockowe”, idealnie pasujące LEGOwym ludzikom, z odpowiednią dozą karykaturalności. Obecne rewolwery znacznie wygładzono, bardziej przypominają rzeczywistą broń, wręcz można by je określić dokładnie wykonanymi miniaturkami. BrickArmsowy rewolwer jest znacznie większych rozmiarów, a przez to wygląda jakby bardziej “dostojnie”. Ogólnie, nowy wzór rewolwerów niezbyt przypadł mi do gustu, w obecnie wydawanych zestawach strasznie irytuje mnie ta pogoń za jak najdokładniejszym odwzorowaniem przedmiotów z rzeczywistego świata. A przecież to klocki, tu zwykły brick 2×4 może być tym, co tylko podpowie nam wyobraźnia!

Obrazek

Warto też porównać flagi, poniżej po lewej stara wersja, po prawej nowa. Tu chyba nie ma co się zastanawiać, stara bije nową na głowę, jest o wiele bardziej czytelna, miła dla oka, estetyczna.

Obrazek

The Lone Ranger otrzymał sporych rozmiarów biały kapelusz, tu akurat nowa wersja bardzo przypadła mi do gustu.

Obrazek
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- ludziki -
The Lone Ranger

Zazwyczaj serie licencjonowane cierpią na niezbyt fortunny dobór ludzików, niestety, główne postacie muszą być praktycznie w każdym zestawie. A jako, że zazwyczaj tacy bohaterowie są dość charakterystyczni pod względem wyglądu, przy zakupie już paru zestawów otrzymujemy swoistą “armię klonów”. Nie inaczej jest w przypadku tej serii, także w najmniejszym zestawie nie mogło zabraknąć tytułowego jeźdźca.

Obrazek

Jednostronnie zadrukowaną buźkę zdobi czarna maska, i już choćby przez to trudno będzie ją przyporządkować innej postaci, choć miłośnicy Zorro pewnie już zacierają ręce. Nadruk na torsie jest bardzo schludny, jego potencjalną uniwersalność psuje nieco gwiazda szeryfa. Nóżki także posiadają nadruk, będący bezpośrednim przedłużeniem tego z torsu. Do tego kapelusz i figurka prezentuje się naprawdę ciekawie i ładnie.

Obrazek

Obrazek

Żołnierze

Obrazek

Obrazek

Trzech żołnierzy, kawalerią trudno ich w tym przypadku nazwać, posiada granatowe torsy, granatowe kepi oraz nóżki w kolorze o dziwo innym niż można by sądzić po zdjęciu na opakowaniu. Wg oficjalnych zdjęć, powinny być niebieskie, tymczasem w rzeczywistości przypominają Sand Blue. Każdy z żołnierzy posiada inny wzór główki, natomiast nadruki na torsach w każdym przypadku są identyczne. Szkoda jedynie, że otrzymaliśmy jedynie szeregowych żołnierzy, patrząc na zwiastun filmu, można było pokusić się na wrzucenie tego pana ze szabelką (znajdziemy go w innym zestawie). W sumie szabelki też tu nie uświadczymy, żołnierze otrzymali “tylko” karabiny, rewolwery oraz armatę.

Obrazek

Obrazek

Żołnierze wyglądają całkiem przyzwoicie, i w sumie nie miałem im nic do zarzucenia, dopóki nie zrobiłem tego porównania:

Obrazek

Sentyment sentymentem, ale w tym przypadku, moim zdaniem starzy żołnierze prezentują się wprost nieporównywalnie lepiej, ciekawiej i po prostu ładniej! Czemu w klockach wszystko musi iść aż tak w stronę realizmu, przecież niebieskie mundury i kepi oraz w tym samym kolorze spodenki są o wiele przyjemniejsze dla oka i weselsze!
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- zestaw -
Po złożeniu ludzików, czas zabrać się za budowę składowych zestawów. Zaczynamy od ogniska nad którym możemy upiec udko kurczaka. Konstrukcja malutka, niezbyt ciekawa ani ładna, ot taki wypełniacz.

Obrazek

Strzelająca armata na kołach natomiast prezentuje się już bardzo ładnie i jest prostą, ale udaną konstrukcją. Dodatkowo cztery pociski umieszczono na płytce 2×2, dzięki temu nic nie zginie, no chyba że się rozhulamy ze strzelaniem: armata miota pociski na naprawdę dużą odległość!

Obrazek

Obrazek

Palisada jest największą konstrukcją w tym zestawie, niestety, podobnie jak ognisko, zupełnie nie zachwyca. Do tego ognisko można potraktować tylko jako wypełniacz, a duże rozmiary palisady psują najzwyklej w świecie dobre wrażenie na całość zestawu. Do tego ta brzydka flaga…

Obrazek

Obrazek

I tyle budowania. Oto cały zestaw w pełnej okazałości:

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostały dwa elementy zapasowe, oraz dodatkowo po jednym rezerwowym rewolwerze.

Obrazek
The Lone Ranger: 79106 Cavalry Builder Set
- podsumowanie -
Nie ukrywam, zestaw wywołał we mnie bardzo sprzeczne uczucia i niestety, w ogólnym rozrachunku, bardzo mnie zawiódł. Owszem, posiada plusy, na które można zaliczyć choćby konia, dużą liczbę figurek i akcesoriów. Co z tego, jak konia znajdziemy też w innych zestawach, podobnie jak fajną figurkę The Lone Rangera. Żołnierze niestety wyglądają mało atrakcyjnie, szczególnie gdy porówna się ich ze starszymi wersjami. Ten sam zarzut można postawić rewolwerom i fladze.

Zresztą, mimo że tego nie lubię, warto zrobić wypunktowanie w postaci plusów i minusów:

+ sporo ludzików
+ strzelająca i ładna armata
+ figurka The Lone Ranger
+ biały koń
+ małe gabarytowo pudełko

– żołnierze mało ciekawi i utrzymani w ciemnych barwach
– brzydka flaga
– brzydka i w ogóle nieciekawa palisada
– takie sobie ognisko
– zbyt realistyczne i drobne rewolwery
– figurkę The Lone Rangera znajdziemy też w innych zestawach


Biorąc pod uwagę, że oficjalna cena za zestaw wynosi prawie 70 złotych, zestawu w ogóle NIE POLECAM! Elementy warte zainteresowania można spokojnie znaleźć gdzie indziej, a cała reszta niestety niezbyt wyszła. Jeżeli ktoś natomiast upoluje go w lepszej cenie (ja zapłaciłem około 52 złote), można rozważyć, jednak tylko pod warunkiem, że się jest miłośnikiem klimatów wprost z Dzikiego Zachodu.

Najmniejszy zestaw z regularnej serii zawiódł moje oczekiwania, mam nadzieję, że dalej będzie lepiej (dobrze, od razu tu odpowiem: będzie znacznie lepiej!).


Po więcej ciekawostek, opisów, informacji oraz oczywiście recenzji serdecznie zapraszam na 8studs.
Ostatnio zmieniony 2014-02-11, 14:24 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Mrutek

#2 Post autor: Mrutek »

Po namyśle stwierdzam, że zmieniłbym w zestawie jedną rzecz - zamiast bladego kolesia w masce wolałbym oficera z zestawu 79111Constitution Train Chase.
A tak musiałem kupić cały pociąg ;)

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#3 Post autor: bacon »

Świetne zdjęcia, świetne porównania, rzeczowa recenzja. Dzięki, że wróciłeś na forum ze swoimi recenzjami (mam nadzieję że na stałe) i mam nadzieję, że mam w tym swój udział ;) Bez nich forum dużo traci.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#4 Post autor: Szerszen »

Dla mnie zestaw "must have" - jako "battle pack".
Pewnie, że mógłby być lepszy - zawsze może być, ale mimo wszystko taka ilość minifigów "monoarmijnych" z ekwipunkiem, za taką cenę jest dla mnie dobrym wyborem.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#5 Post autor: tbzz »

Jak zwykle Nori dał popis. Wyczerpująca maksymalnie temat recenzja. Bardzo dobre zdjęcia. Zestaw, mimo nieprzystającej ceny zakupię. Dzięki :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#6 Post autor: Cevillus »

Faktycznie zestaw z The Lone Ranger wygląda zachęcająco. Sporo ludzików, biały koń, armata oraz różne akcesoria. :-)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Rotmistrz
Posty: 44
Rejestracja: 2012-07-19, 22:07
Lokalizacja: PL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Rotmistrz »

Z serii The Lone Ranger ten zestaw najbardziej mnie interesuje, z powodu ciekawych elementów. Biały koń z siodłem, armata z podstawką w kolorze brązowym. W dobrej cenie na pewno ten zestaw zakupię.

lordofdragonss

#8 Post autor: lordofdragonss »

Brzydka Flaga? Ta flaga jak dla mnie jest perfekcyjna, i bardzo cieszę się, że użyli motywu Klockowych szabelek, a nie realistycznych. Z drugiej strony zgodzę się, ze nowe rewolwery są beznadziejne i zbyt realistyczne i mam nadzieje, że nie powrócą po tej serii.
Ostatnio zmieniony 2013-05-10, 06:12 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

tajfek
Posty: 366
Rejestracja: 2011-01-16, 18:24
Lokalizacja: Krzeczów
brickshelf: tajfek

 

#9 Post autor: tajfek »

Nori,
Dziękuję za recenzję i gratuluję. Bardzo podoba mi się nowy koń. Nowe rewolwery też przypadły mi do gustu. W kwestii flagi i umundurowania, zdecydowanie jestem konserwatystą. Biały kapelusz jest bombeczka. No i znowu trzeba zacisnąć pasa i zebrać komplet ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#10 Post autor: Andzia »

Dobra recenzja i duzo zdjec i porownan. Za to zaskoczyla mnie lista minusow.

Uwazam osobiscie, ze zolnierze nowego typu wygladaja calkiem przyzwoicie. Ich ubranie jest bardziej stonowane.
To ze figurka glownego bohatera sie powtarza, no coz, od przybytku glowa nie boli ;-)

Niestety w Wielkiej Brytanii seria nie jest jeszcze w sprzedazy. Jak juz bedzie - zestaw z pewnoscia zakupie. Chocby dla nowego konia i ludzikow.
Lego maniak - moja kolekcja

z braku laku wciskam kit

barti23a
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-13, 23:31
Lokalizacja: Bochnia
brickshelf: barti23a

 

#11 Post autor: barti23a »

Również uważam, że liczba minusów jest trochę przesadzona - wiadomo każdy ma prawo do własnej opinii.

Co najważniejsze w tym zestawie dostajemy armię żołnierzy (co zostało wspomniane)
3 takie zestawy i można budować spokojnie fort legoredo II!

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#12 Post autor: Szerszen »

Zestaw mam przetrenowany w praktyce na 7-latku... jest bawialny i świetnie się sprawdza...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#13 Post autor: Andzia »

A jak sie kto zdecyduje wziac udzial w moim konkursie, to bedzie mozna ten zestawik wygrac. Chyba, ze bede dobrze stac z kasa to wigwam dam jako nagrode.
Lego maniak - moja kolekcja

z braku laku wciskam kit

kris kelvin

#14 Post autor: kris kelvin »

Zestaw podobnie jak cała seria jest rewelacyjny. Jak dla mnie nie ma żadnych minusów. W zasadzie nie ma jednego zbędnego elementu. Tylko czekać jak trafi na jakieś wyprzedaże to trzeba będzie kupić ze 3-4 sztuki.

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#15 Post autor: Seba_wse »

W Szczecinie jest za 48 zł 40 sztuk:) Będę w Szczecinie po 20 czerwca a w Warszawie jakoś w połowie lipca więc jeśli ktoś chętny to mogę dostarczyć, może nie 40 szt, ale ze 20 szt zmieszczę spokojnie;)

ODPOWIEDZ