[MOC] Lokomotywa EMD SD9 Norfolk Southern

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

[MOC] Lokomotywa EMD SD9 Norfolk Southern

#1 Post autor: Pietruch »

EMD SD9 Norfolk Southern

Obrazek

Dzisiaj pragnę Wam przedstawić model lokomotywy z serii Electro Motive Diesel w barwach działającej w USA firmy transportowej Norfolk Southern Railway. Norfolk Southern jest jedną z największych firm transportujących węgiel oraz produkty przemysłowe, obejmuje swym zasięgiem 22 stany (ponad 32 000km tras) oraz posiada własny port kontenerowy.
Zanim przejdziemy do modelu słów kilka na temat lokomotywy:

EMD SD9
DANE:
Wymiary: dł. 21m, szer. 3,1m, wys. 4,8m
Masa: 165 ton
Silnik: 16-cylindrowy o mocy 1800KM
Napęd: dwa wózki po 3 osie każdy, przekładnia elektryczna

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz pora na model z klocków, czyli to co tygryski lubią najbardziej. :)

DANE:
Wymiary: dł. 43cm, szer. 7cm (9cm - schody i okna), wys. 12cm
Masa: 1,5kg
Silnik: 2x Large
Napęd: 3-osiowe wózki z przekładnią 1:3
Zasilanie: 1x Aku PF
Inne:
-Pełne oświetlenie plus czerwone markery, całość zdalnie sterowana włączana zgodnie z kierunkiem jazdy lokomotywy
-Wyposażenie elektryczne: 2x Aku PF, 2x silnik Large, 2x wieża IR, 3x przejściówka PF, 10x diody by Pietruch®

Słów kilka na temat lokomotywy:

Budowałem ją długo, a można było to zrobić w góra dwa dni - dzisiejsze myśli. :)
Ale nigdy nie jest tak łatwo, a to brakuje klocków, a to zakupy na BL się opóźniają, a to to, a to tamto i tak się przedłuża - ale najważniejsze, że już skończona. Skończona w 99% gdyż ten 1% to będą pewnie ciągłe poprawki i udoskonalenia, bo często po skończeniu modelu przychodzą nowe i lepsze pomysły.
Model wyszedł bardzo ciężki i duży, ale na filmie zobaczycie jak szybko i zwinnie zasuwa po torach, a co najważniejsze mocy jej nie brakuje. :)
Przód i tył z serków wyszedł według mnie bardzo ładnie, a drabina i naklejka to wisienka na torcie - też tak myślicie?
Oczywiście nie mogło zabraknąć oświetlenia by Pietruch® :). Łącznie świeci 10 diod, dwie czerwone jako Red Markers oraz 8 diod białych jako światła pozycyjne i reflektory. Oświetlenie podzielone jest następująco: 1 kanał (przód tył) diody czerwone, 2 kanał (przód tył) diody białe - będzie to widać na filmie.

No i to chyba tyle, więcej będzie można zobaczyć na filmie oraz zdjęciach. Jeżeli o czymś zapomniałem to piszcie, jeżeli macie jakiś pytania to pytajcie. :)

Postaram się w najbliższym czasie uzupełnić prezentację o dodatkowe zdjęcia i film w lepszej jakości.

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LWdFra9aUsA[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-05-14, 22:01 przez Pietruch, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Fistach

#2 Post autor: Fistach »

Piękna!! I do tego jeździ (nie masz pilota z regulacją prędkości?) i 3 osiowe wózki :) Teraz pozostaje zrobić wagony.

Jedyne co mi się nie podoba to te potwornie wygięte żółte flexy (w ich środku nic nie ma prawda?) na przodzie i tyle. Diody fajne (może dasz radę zrobić zdjęcie "nocne"?).

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

Dzięki.
Mam pilota z regulacją, ale użyłem zwykłego do celów filmowych, żeby lokomotywa jeździła od razu z pełną prędkością.
Żółte flexy jak i czarne mają w sobie drut, żeby łatwiej je formować, niestety odległość jest mała, a kąty duże żeby ładnie je wyprofilować - ale popracuje jeszcze nad tym.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#4 Post autor: bonczyk85 »

Piękna, to jeden z moich ulubionych rodzajów lokomotyw.
Drabinka rzeczywiście jest pomysłowa. Ciekawy sposób obudowania wózków, godne pochwały również to, że mimo zastosowania trzyosiowych wózków lokomotywa wyrabia się na zakrętach.
Oświetlenie to już majstersztyk. Ale to nie są LEGO-we LED-y, prawda:)?
Przód i tył z serków oczywiście przywodzi na myśl lokomotywę EMD SD40 z zestawu 10219. Jedyna wada to jak widzę, podobnie zresztą jak i w tamtym przypadku, naklejki pokrywające po kilka klocków.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Fistach pisze:Piękna!! I do tego jeździ (nie masz pilota z regulacją prędkości?) i 3 osiowe wózki :) Teraz pozostaje zrobić wagony.

Jedyne co mi się nie podoba to te potwornie wygięte żółte flexy (w ich środku nic nie ma prawda?) na przodzie i tyle. Diody fajne (może dasz radę zrobić zdjęcie "nocne"?).
Powtórzę dokładnie to samo, co Fistach. Piękna i tyle. Lubię popatrzyć na takie modele, choć siedzę w Technicu. Ładnie wymodelowana, wszystkie elementy co w oryginale (mam na myśli naklejki), w dodatku jeździ, świeci. Czego chcieć więcej? Oczywiście wagonów. Mnie również nie podobają się te żółte flexy, choć wiem, że są w oryginale. Ja dałbym czarne, ale kwestia gustu
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#6 Post autor: blizzard »

Tak myślałem że na 00453005_0000002.pl bedzie kicha bo pierwsze zdjęcie będzie prawdziwej lokomotywy a nie wydania legowego ;)


edit:
good boy
Ostatnio zmieniony 2013-05-15, 13:09 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Oryginał jest trochę jakby mniej kanciasty.
Rewelacyjne światła. Podoba mi się w jaki sposób rozwiązałeś wł/wył zasilania - chytre.
Lokomotywa świetna, niestety wygląda trochę jakby ją prowadził Afroamerykanin w tunelu kolejowym (zdjęcia niewyraźne i film też), ale widać, że jest wielka.
A czy mógłbyś pokazać napęd czyli wózek z silnikiem?

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#8 Post autor: Pietruch »

Mrutek pisze:Lokomotywa świetna, niestety wygląda trochę jakby ją prowadził Afroamerykanin w tunelu kolejowym (zdjęcia niewyraźne i film też), ale widać, że jest wielka.
Niestety aktualne warunki jakie mam w domu nie pozwalają na lepsze zdjęcia, ale na weekend jadę na działkę, więc zrobię prawdziwą sesję prawdziwym sprzętem.

Dzięki za komentarze.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Mateusz92 »

Świetny moc, dopracowany w każdym szczególe. Duży plus ode mnie za światła działające od kierunku jazdy. Również podobają mi się żółte flexy na przodzie- świetnie kontrastują do czarnej "masy".

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#10 Post autor: Nerevar »

Konstrukcja świetna, dobuduj wagony i zrób filmik z pociągiem w pełnej krasie :-). Duży + za światełka, prezentują się elegancko.

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: lennox »

Piękna ta ciuchcia. Podoba mi się bardzo.
Nie wiem czy nie doczepiłbym się do skali w sensie długości kolejki. Czy nie jest za mało o 2-3 study? (proporcje wysokość do długości są jak dla mnie zaburzone)
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Mrutek

#12 Post autor: Mrutek »

Pietruch pisze:Niestety aktualne warunki jakie mam w domu nie pozwalają na lepsze zdjęcia, ale na weekend jadę na działkę, więc zrobię prawdziwą sesję prawdziwym sprzętem.
.
To może też zrób zdjęcia mechaniki - bardzo mnie to interesuje. Napęd jest na wszystkie 3 osie?

Awatar użytkownika
Tommal84
Posty: 36
Rejestracja: 2012-06-22, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: tommal84

 

#13 Post autor: Tommal84 »

Rewelacyjne odwzorowanie lokomotywy. Bardzo podoba mi się wykończenie flexami. Jak zrobione są nadruki ? Wycinanka z wydruku czy jakiś inny sposób ?

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#14 Post autor: solic »

Bardzo przyjemna lokomotywa.
Dach kabiny chyba odrobinę za wysoko w stosunku do reszty, ale to drobiazg. Ogólnie proporcje bardzo dobre. A poziom detali jak dla mnie jest doskonały. I do tego pędzi całkiem żwawo.

Również jestem ciekaw mechaniki Twoich wózków trzyosiowych - przede wszystkim ze względu na to, że sam też popełniłem lokomotywę na wózkach trzyosiowych, u mnie w każdym z nich napędzana jest pierwsza i trzecia oś. Tyle że moja lokomotywa już ponad rok czeka na dokończenie - zostały w sumie detale i naklejki i jakoś nie mogę się do tego zabrać.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#15 Post autor: Pietruch »

Mrutek pisze:To może też zrób zdjęcia mechaniki - bardzo mnie to interesuje. Napęd jest na wszystkie 3 osie?
Będą dokładne zdjęcia oświetlenia i mechaniki. Nie widziałem jeszcze wózka z napędem na 3 osie, u mnie jest standardowy napęd 1-3 oś.
Tommal84 pisze:Jak zrobione są nadruki ?
Wszystkie naklejki są drukowane drukarką atramentową na papierze samoprzylepnym dostosowanym do tego rodzaju druku. Przed wycinaniem naklejona została bezbarwna taśma samoprzylepna. Wycinanie za pomocą super ostrych nożyczek oraz małego piekielnie ostrego noża tapicerskiego - jak skalpel.
Boczna naklejka jest niepełna, gdyż zabrakło mi cierpliwości do wycinania literek (Norfolk Southern) o wysokości jak dobrze pamiętam ciut ponad 5mm. Jak cierpliwość wróci napis będzie, bo musi być, teraz ta pustka psuje mi całość.
Obrazek

Do poprawki jest kilka rzeczy i niektóre zostały już wymienione, ale tak jak wspominałem, lokomotywa jest ukończona w 99% gdyż ten 1% to ciągłe jej udoskonalanie.
A chciałem ją pokazać i odhaczyć w notesiku, gdyż buduję się coś naszego, europejskiego.

Tak więc w niedziele będzie nowy film i nowe zdjęcia, będą też wagony - zdjęcia oczywiście w plenerze w naturalnym świetle, postaram się też znaleźć jakieś fajne podłoże i widoczki, żeby dodać trochę realizmu do zdjęć/filmu.
Pozdrawiam,
Maciej

ODPOWIEDZ