[MOC] Specjalistyczny wóz ratownictwa wysokościowego

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

[MOC] Specjalistyczny wóz ratownictwa wysokościowego

#1 Post autor: Ciehoo »

Poniekąd wywołany kolejny raz do tablicy chciałem Wam zaprezentować kolejny pojazd z mojej jednostki ratowniczej. Pierwsza wersja powstała już ponad dwa miesiące temu lecz z powodu licznych braków w funkcjonalności i wytrzymałości czekała na lepsze czasy.

Obrazek

Niestety liczyłem na to, że uda mi się go zaprezentować w scenie zbudowanej z klocków, lecz jak wszyscy wiemy "BOP jest opóźniony i jednocześnie opóźnienie może ulec zmianie". Ja także trzymam kciuki za rychłe nadejście paczki gdyż istotny element na wystawę w Rzeszowie zawisł na włosku. W związku z zaistniałą sytuacją pozostaje mi pokazać Wam samochód takim jaki jest.

Dla lepszego oddania tego co powstało napiszę tylko, że samochód koncepcyjnie wzorowany jest na najbardziej popularnych obecnie podnośnikach typu SHD. Oznacza to, że elementem nośnym, w tym odpowiedzialnym za długość ramienia, jest układ sekcji wysuwanych hydraulicznie. Popularne autodrabiny mają z kolei konstrukcję opartą na układzie cięgieł i bloczków, a układ hydrauliczny odpowiada jedynie za podnoszenie / opuszczanie całego ramienia. Cechą podnośników SHD są sekcje drabiny mocowanej z boku ramienia roboczego, dzięki czemu w dalszym ciągu możliwe jest przemieszczanie się wzdłuż niego w trakcie pracy. Dodatkową cechą charakterystyczną jest ostatnia sekcja podnośnika, umożliwiająca w pewnym stopniu pracę za przeszkodą, lub w przypadku dachów spadzistych także częściowo po stronie przeciwnej do miejsca sprawienia podnośnika.
Dostęp do kosza ratowniczego możliwy jest po częściowym rozłożeniu podnośnika jak na zdjęciu poniżej:

Obrazek

Następnie mamy do dyspozycji wiele pozycji ustawień roboczych, będących wypadkową kąta pochylenia ramienia, jego długości oraz położenia ostatniej sekcji:

Obrazek Obrazek Obrazek

Model umożliwia dla celów zabawowych zatrzymanie wysuwu ramienia w jednej z 4 pozycji. Niestety z uwagi na ciężar całego ramienia roboczego nie jest możliwe zastosowanie granicznych ustawień, na które pozwala realna konstrukcja przy sprzyjających warunkach pogodowo - topograficznych.

Dla porównania rozmiaru oraz możliwości operacyjnych tego samochodu z konstrukcjami firmowymi TLG zamieszczam poniższe zdjęcie:
Obrazek

Wysokość robocza dla modelu to ponad 50 centymetrów.



GALERIA modelu.

P.S. Dla tych co czekają na prezentację "w akcji": plan już jest - lecz materiału brakuje...
Do wystawy jednak musi to powstać!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Wozidło fajne :D
I śmieszna obróbka zdjęć, zwłaszcza to ostatnie w poście :P

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

Witam!

W końcu doczekałem się Twojego najlepszego modelu, co z resztą pisałem przy [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=282994#282994]lekkim samochodzie operacyjnym[/URL] Wg mnie jest najbardziej funkcjonalny i bawialny. Przy najmniej jest bawialna ta część, gdzie jest podnośnik z koszem.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#4 Post autor: SMIGOL »

No i się naoglądałem Econic-ów SHD :)
Twój pojazd go oczywiście przypomina, ale sugerowałbym kilka poprawek.
Na wszystkich zdjęciach i filmach kabina jest dużo krótsza, chyba że istnieje wersja z dłuższą?
Wydaje mi się, że schodki z tyłu mogłyby być węższe - dzięki temu zabudowałbyś szare drzwiczki i nie byłoby widać luki.
Podpory są za delikatne (wysuwana część) i nie wystają ponad "pakę" - rozumiem, że jest to spowodowane chęcią uzyskania maksymalnego rozstawu,ale może jakieś inne rozwiązanie?
Światła z tyłu są za wąskie, a dół zderzaka w oryginale jest ze skosem.
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Fajne, ale zdjęcia koszmarki, te dalsze. To już lepiej nie zamalowywać na biało, jak tak ma wyglądać.

ODPOWIEDZ