[MOC] Lego Technic Traktor 4x4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Lego Technic Traktor 4x4

#1 Post autor: trawson89 »

Witam!!!

Pragnę zaprezentować ten oto model jest to Traktor z napędem 4x4.Model powstał w bardzo krótkim czasie mianowicie na weekendzie , postanowiłem zbudować coś czym się fajnie będzie jeździć.

Obrazek

Dane techniczne

- Wymiary: dł. 43s/ wys.33s / szer.25
- 1x XL motor
- 1x Medium motor
- 1x wieża IR
- 2 X extension wire 20 cm
- 1 Battery Box
- 2x pneumatic cylinder
- 1x small pneumatic pump
- zawieszenie:
- przód kolebka
- tył brak

Krótki opis

No więc tak traktor posiada napęd 4x4 , napędzany jest XLem jako ze koła z przodu są nieco mniejsze niż z tyłu musiałem zastosować centralny dyferencjał .

Obrazek

Udało mi się zbudować dość nietypowy układ skrętu z małym siłownikiem ,układ ten napędza Medium motor.

Obrazek

W modelu umieściłem skrzynie rozdzielcza(skrzynie napędza XL) poprzez którą możemy operować 4 funkcjami :
pozycja pierwsza:
-napędzanie kompresora (np. do podnoszenia trzypunktowego układu zawieszenia)
pozycja druga:
- napędzanie tylnego wałka odbioru mocy
pozycja trzecia
-jazda w przód i w tył
pozycja czwarta
- bieg jałowy wprawiana jest w ruch tylko atrapa silnika
Funkcje te przełączamy za pomocą 2 lampek na dachu.

Obrazek

Model oceniam pozytywnie choć mam pewne zastrzeżenia co do umieszczenia Battery Boxa
ale nigdzie nie dało się go schować. Zapraszam na film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bQU8icP6kx0[/youtube]

Skromna galeria na BS

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Sajan »

Fajny. To teraz trzeba dobudować jakiś osprzęt do niego ;)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

trawson89 pisze:Udało mi się zbudować dość nietypowy układ skrętu z małym siłownikiem ,układ ten napędza Medium motor.
Ponad wszystko skręt się wybija, i bardzo mi się podoba :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

A ja trochę przymarudzę.

Widać na filmie, że 3 dyfry w takiej konstrukcji ssią. Wiadomo, że jest to podyktowane dysproporcją kół i nie tylko, ale już po filmie dało się wywnioskować, że zabawka miała mieć dzielność terenową (wjeżdżanie przez Ciebie na nierówności podłoża). A ta jest dość nędzna. Inna sprawa, że traktory same z siebie są mocne, i to samo powinno się tyczyć i tego modelu. Wiadomo, że to tzw. MOCyk relaksacyjny, więc nie ma się co spinać, ale zamiast biegu jałowego, ja bym bardziej widział, za czwartą funkcję tej skrzyni rozdzielczej, blokadę tylnego dyfra. Zyskałby nieco na dzielności, ale też nie byłoby jeszcze perfekt. Najlepiej byłoby blokować w takich sytuacjach i centralny i tylny, wtedy wyjechałby wszędzie, a po dywanie też w odpowiedniej konfiguracji mógłby śmigać.

Średnio też mi się widzi ten battbox, umieszczony aż tak widocznym miejscu, można było go trochę obudować.

Pomarudziłem.

Jednak ogólnie MOC mi się podoba i fajnie, że z dużą regularnością MOCujesz, co mi niestety jeszcze przez co najmniej 9 miesięcy raczej nie będzie dane:(.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Witam!

To ja trochę pomarudzę. Znając Twoje zdolności budownicze, wiem, że stać Cię naprawdę na fajne MOCe, jak choćby ta skomplikowana doczyszczarka buraków. Jednak traktorek chyba troszkę Ci nie wyszedł. A dlaczego? Po pierwsze wydaje mi się, że przednie koła są za blisko kabiny, przez co nos za bardzo wisi w powietrzu, szczególnie ten czarny element (nie wiem jak to nazwać. Zderzak?) składający się liftarmów płaskich w kształcie elipsy. Teraz w zupełności on nie pasuje, bo wygląda jakby czarny gil z nosa. Maskę mogłeś zrobić bardziej w poziomie, bo za bardzo pikuje w dół. Przez te przednie koła oraz oraz ta pikującą maskę, traktor wydaje się nieproporcjonalny i krótki. Brakuję, tak jak napisał Sajan, osprzętu czy jakiejś przyczepki, siewnika czy cokolwiek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Seraphiel

#6 Post autor: Seraphiel »

legosamigos, wydaje mi się, że trochę się pospieszyłeś z opinią. Ów "zderzak" to tak naprawdę obciążenie, którego wygląd (masa) różni się w zależności od przypiętego z tyłu osprzętu. "Maska" ciągnika również nie musi być płaska, ponieważ Autor mógł się wzorować na ciągniku Lamborghini lub Deutz-Fahr:
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Seraphiel pisze:legosamigos, wydaje mi się, że trochę się pospieszyłeś z opinią. Ów "zderzak" to tak naprawdę obciążenie, którego wygląd (masa) różni się w zależności od przypiętego z tyłu osprzętu. "Maska" ciągnika również nie musi być płaska, ponieważ Autor mógł się wzorować na ciągniku Lamborghini lub Deutz-Fahr:
[url=http://imageshack.us/scaled/thumb/534/f13dffd50dab3c77116ba23.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://imageshack.us/scaled/thumb/43/5471555468a2d12d134fo.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://imageshack.us/scaled/thumb/197/deutzfahr6150.jpg]Obrazek[/URL]
Ok, może faktycznie z maską trochę przesadziłem i Trawson wzorował się na któryś z modeli wymienionych przez Ciebie ciągników. Jednak co do przednich kół nie zmienię zdania i uważam, że są za blisko kabiny. Swoją drogą nie wiedziałem, że Lamborghini robi ciągniki?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#8 Post autor: REX »

legosamigos pisze:Swoją drogą nie wiedziałem, że Lamborghini robi ciągniki?
Od tego zaczynał.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze: Ok, może faktycznie z maską trochę przesadziłem i Trawson wzorował się na któryś z modeli wymienionych przez Ciebie ciągników. Jednak co do przednich kół nie zmienię zdania i uważam, że są za blisko kabiny. Swoją drogą nie wiedziałem, że Lamborghini robi ciągniki?
dla mnie to ciągnik jest za szeroki stąd to wrażenie
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

mandrax2150

#10 Post autor: mandrax2150 »

Jak zwykle wszystkim najlepiej wychodzi krytyka - skąd wiecie na czym się autor pracy wzorował, jak dla mnie, bliskość przednich kół w kierunku kabiny może być w prosty sposób uzasadniona :P - przykładowo takim czymś
gdzie jak łatwo zauważyć przód też sporo wystaje przed przednią oś

Od siebie wielkie gratulacje za MOC'a - liczą się chęci za zbudowanie czegokolwiek a nie dążenie do jakiś wyimaginowanych i z palca wyssanych standardów

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

mandrax2150 pisze:Jak zwykle wszystkim najlepiej wychodzi krytyka - skąd wiecie na czym się autor pracy wzorował, jak dla mnie, bliskość przednich kół w kierunku kabiny może być w prosty sposób uzasadniona :P - przykładowo takim czymś
gdzie jak łatwo zauważyć przód też sporo wystaje przed przednią oś

Od siebie wielkie gratulacje za MOC'a - liczą się chęci za zbudowanie czegokolwiek a nie dążenie do jakiś wyimaginowanych i z palca wyssanych standardów
Oczywiście, że nie wiemy na czym wzorował się autor i czy w ogóle na czyms się wzorował, ale takie było moje zdanie i ktoś może się z nim zgodzić lub nie. Po to jest właśnie forum dyskusyjne, by wyrażać swoje poglądy, tym bardziej, że Trawson89 buduje naprawdę fajne maszyny, jak np. doczyszczarkę buraków :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: tomaq »

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu to co najważniejsze w lego czyli : zabawa i radość z budowania schodzi na dalszy plan. Na rzecz skalowania i odwzorowania jak najwierniej oryginały. Ludzie! to nie modelarstwo! nie musi być ideał i kombinowanie żeby grało co do pół studa. Albo kupowanie klocków specjalnie do modelu bo koloru akurat brakuje....
Wiadomo,że wypasione prace niektórych forumowiczów to po prostu poezja, ale jak wspomniałem to ma być przyjemne i radosne!
Tyle nie na temat, a temacie: Bardzo fajny traktor podoba mi się patent ze skrętem i wale nie razi mnie to ,że tylne koła są za małe :D

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#13 Post autor: Tranzystor »

tomaq pisze: Ludzie! to nie modelarstwo! nie musi być ideał i kombinowanie żeby grało co do pół studa. Albo kupowanie klocków specjalnie do modelu bo koloru akurat brakuje....
Na szczęście niektórzy mają inne podejście.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

Dejw pisze: tomaq napisał/a:
Ludzie! to nie modelarstwo! nie musi być ideał i kombinowanie żeby grało co do pół studa. Albo kupowanie klocków specjalnie do modelu bo koloru akurat brakuje....
Na szczęście niektórzy mają inne podejście.
Tu się w pełni z Tobą zgadzam :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

tomaq pisze: Ludzie! to nie modelarstwo! nie musi być ideał i kombinowanie żeby grało co do pół studa. Albo kupowanie klocków specjalnie do modelu bo koloru akurat brakuje....
Powinno się starym forumowiczom wybaczać takie rzeczy. Jesteśmy już skrzywieni :) Nie ma się co denerwować, każdy oczekuje czego innego po modelach więc każdy ma inne zdanie. To w końcu forum :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ