Węgierski autobus Ikarus 260.04

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mateusz93

Węgierski autobus Ikarus 260.04

#1 Post autor: Mateusz93 »

Witam wszystkich użytkowników forum LUGPol.
Chciałbym Wam przedstawić węgierski autobus Ikarus 260.04, który zbudowałem w skali 1:25. Autobus zamieściłem na stronie LEGO CUUSOO.

Obrazek

Do budowy użyłem około 1500 elementów. Od dawna moim marzeniem było zbudować autobus, który byłby miniaturą realnego pojazdu. Tym razem wziąłem sobie za wzór pojazd komunikacji miejskiej należący do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy. Autobus możecie obejrzeć tutaj. Po około dwóch miesiącach budowy, skontaktowałem się z członkami KMKM, aby pomogli mi wykonać naklejki na model.

Obejrzyjcie zdjęcia, które pochodzą z mojego komputera, a nie z galerii Brickshelf:
Obrazek

Obrazek

Jestem zadowolony z wykonanego autobusu, ale liczę się z tym, że będę musiał w nim coś poprawić.

Proszę Was o komentarze na temat autobusu :-)

mercg
Posty: 9
Rejestracja: 2012-08-20, 22:43
Lokalizacja: Zduńska Wola
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: mercg »

Od razu też powiem, że nie jestem ekspertem ale autobus fajny. Podoba mi się chociaż osobiście lubie szeroko rozumianą serie City a więc mniejsze modeliki. W zasadzie jedynie co mnie troche irytuje to nadkola- tak jakby czegoś brakowało- zaokrąglone i nagle prosta linia ale nie przechodzi płynnie. Oczywiście zdaje sobie sprawe, że może to byc trudne do wykonania i dlatego tak jest. I szyba czołowa lepiej gdyby była z jednolitego klocka, ale nie wiem czy taki istnieje.
Tak poza tym super, fajne barwy i w ogóle widac, że naprawde dużo pracy włożyłeś w ten model. Gratulacje i życze dużej liczby głosów!
A - duży plus za rozsuwane drzwi. Super.
Ostatnio zmieniony 2013-07-25, 22:20 przez mercg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Mnie nade wszystko drażni przód... i tył w Twoim ikarusie - to karbowanie ma się nijak do oryginału, podobnie lusterka:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 260.04.jpg
Ostatnio zmieniony 2013-07-25, 22:21 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Mateusz93

#4 Post autor: Mateusz93 »

mercg pisze:Od razu też powiem, że nie jestem ekspertem ale autobus fajny. Podoba mi się chociaż osobiście lubie szeroko rozumianą serie City a więc mniejsze modeliki. W zasadzie jedynie co mnie troche irytuje to nadkola- tak jakby czegoś brakowało- zaokrąglone i nagle prosta linia ale nie przechodzi płynnie. Oczywiście zdaje sobie sprawe, że może to byc trudne do wykonania i dlatego tak jest. I szyba czołowa lepiej gdyby była z jednolitego klocka, ale nie wiem czy taki istnieje.
Tak poza tym super, fajne barwy i w ogóle widac, że naprawde dużo pracy włożyłeś w ten model. Gratulacje i życze dużej liczby głosów!
Dziękuję za pierwszy komentarz i gratulacje :) Jakoś podczas budowy nie znalazłem w żadnym sklepie szyby czołowej wykonanej z jednolitego klocka. Przyznam szczerze, że nie było łatwo wykonać nadkoli, musiałem nawet je podnieść o jeden plate, bo koła by się nie obracały.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#5 Post autor: stpman »

Tak na szybko:
Skoro starałeś się o naklejki to dlaczego zabrakło tablic rejestracyjnych?
Nadkola są brzydkie i kanciate, spokojnie to tych kół można zamontować to tak aby przechodziło płynnie.
Warto by popracować nad przednią i tylną szybą, bo teraz wygląda fatalnie.
Przy tak dużej skali mogłeś się pokusić o zrobienie silnika, bo miejsce na to by się znalazło.
Model nie trzyma skali, chociażby dlatego, że siedzą w nim minifigi, a na minifigi to on za duży jest.
Lusterka również kiepski i niepodobne do oryginału.

Edit: Longer a nie lepsze byłby by te ciut mniejsze łuczki?

Obrazek

Te które zalinkowałeś są za duże, ten Ikarus aż tak obły nie jest;)
Ostatnio zmieniony 2013-07-25, 22:37 przez stpman, łącznie zmieniany 2 razy.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Mateusz93 pisze:Jestem zadowolony z wykonanego autobusu, ale liczę się z tym, że będę musiał w nim coś poprawić.

Proszę Was o komentarze na temat autobusu :-)
No to jadziem:

Dlaczego przód i tył ma te żebrowania? Gdyby te powierzchnie były płaskie wyglądałyby znacznie lepiej.
Nie podoba mi się, jak to nazywamy, efekt tłuczonego szkła, czyli szyby w tym autobusie. Nie dałoby rady jakoś inaczej je zbudować, albo w ogóle pominąć i zbudować same słupki? Może nie tak jak teraz, bo też mają żebrowania, lepsze byłyby gładkie.

Ogólnie coś z proporcjami tego autobusu mi nie pasuje, nie powinien być szeroki na 11 studów?
Przód powinien być bardziej zaokrąglony, serki to za mało. Te łuki byłyby odpowiednie:
Obrazek
W sumie ten czarny pas między lampami cierpi na brak tych srebrnych pasków, niby detal, ale dużo by dał. A gdyby obniżyć ten czarny pas o płytkę wyglądałby lepiej. No i gdzie podziały się wycieraczki? Fajne wycieraczki w tej skali można zrobić z flexów albo łapek droidów. Brakuje też kierunkowskazów z przodu.
Drzwi nie są za szerokie? Jak tak patrzę na rysunek techniczny to powinny mieć jakieś 6-7 studów, a u Ciebie mają 8. Poza tym brakuje w nich tych okienek. Próbowałeś zbudować je inaczej? Może płytkami bokiem, z użyciem płytek przezroczystych jako okienek?

Nadkola mógłbyś zrobić z większych łuków, o takich:
Obrazek
Te koła ładnie się w nie wpasowują, no i pozbyłbyś się tych schodków jakie obecnie masz w nadkolach.
A co do kół: próbowałeś obrócić przednie tak żeby była widoczna ta strona z sześcioramienną felgą? Wprawdzie oryginał ma pięć ramion na feldze, ale byłoby to bliższe rzeczywistości niż to co jest teraz. Z tyłu są bliźniaki?
Minifigi zdecydowanie nie pasują do skali, one czują się dobrze w skalach 1:42 i zbliżonych ;)
Może figurki z Jacka Stone'a pasowałyby lepiej?

Zastanawiam się jak wyglądałby dach gdyby zbudować go z bricków bokiem, a krawędzie wykończyć tym:
Obrazek
Wprawdzie byłby odrobinę za gruby, ale też zdecydowanie mniej kanciasty.

Póki co tyle, nie wiem czy mi jeszcze coś do głowy nie przyjdzie. Twój model nie jest zły, ale mógłby być zdecydowanie lepszy.

Mateusz93

#7 Post autor: Mateusz93 »

Szerszen pisze:Mnie nade wszystko drażni przód... i tył w Twoim ikarusie - to karbowanie ma się nijak do oryginału, podobnie lusterka:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 260.04.jpg
Wiedziałem, że do lusterek się ktoś doczepi ;) Myślę właśnie nad zlikwidowaniem tego karbowania z przodu i z tyłu pojazdu.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Mateusz93 pisze:Jakoś podczas budowy nie znalazłem w żadnym sklepie szyby czołowej wykonanej z jednolitego klocka.
Źle szukałeś:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=6267

mercg
Posty: 9
Rejestracja: 2012-08-20, 22:43
Lokalizacja: Zduńska Wola
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: mercg »

Mi żebrowanie z przodu i z tyłu nie przeszkadza ale możesz spróbowac zrobic bez i zobaczymy jak wygląda lepiej :)

Mateusz93

#10 Post autor: Mateusz93 »

M_longer pisze:
Mateusz93 pisze:Jestem zadowolony z wykonanego autobusu, ale liczę się z tym, że będę musiał w nim coś poprawić.

Proszę Was o komentarze na temat autobusu :-)
No to jadziem:

Dlaczego przód i tył ma te żebrowania? Gdyby te powierzchnie były płaskie wyglądałyby znacznie lepiej.
Nie podoba mi się, jak to nazywamy, efekt tłuczonego szkła, czyli szyby w tym autobusie. Nie dałoby rady jakoś inaczej je zbudować, albo w ogóle pominąć i zbudować same słupki? Może nie tak jak teraz, bo też mają żebrowania, lepsze byłyby gładkie.

Ogólnie coś z proporcjami tego autobusu mi nie pasuje, nie powinien być szeroki na 11 studów?
Przód powinien być bardziej zaokrąglony, serki to za mało. Te łuki byłyby odpowiednie:
Obrazek
W sumie ten czarny pas między lampami cierpi na brak tych srebrnych pasków, niby detal, ale dużo by dał. A gdyby obniżyć ten czarny pas o płytkę wyglądałby lepiej. No i gdzie podziały się wycieraczki? Fajne wycieraczki w tej skali można zrobić z flexów albo łapek droidów. Brakuje też kierunkowskazów z przodu.
Drzwi nie są za szerokie? Jak tak patrzę na rysunek techniczny to powinny mieć jakieś 6-7 studów, a u Ciebie mają 8. Poza tym brakuje w nich tych okienek. Próbowałeś zbudować je inaczej? Może płytkami bokiem, z użyciem płytek przezroczystych jako okienek?

Nadkola mógłbyś zrobić z większych łuków, o takich:
Obrazek
Te koła ładnie się w nie wpasowują, no i pozbyłbyś się tych schodków jakie obecnie masz w nadkolach.
A co do kół: próbowałeś obrócić przednie tak żeby była widoczna ta strona z sześcioramienną felgą? Wprawdzie oryginał ma pięć ramion na feldze, ale byłoby to bliższe rzeczywistości niż to co jest teraz. Z tyłu są bliźniaki?
Minifigi zdecydowanie nie pasują do skali, one czują się dobrze w skalach 1:42 i zbliżonych ;)
Może figurki z Jacka Stone'a pasowałyby lepiej?

Zastanawiam się jak wyglądałby dach gdyby zbudować go z bricków bokiem, a krawędzie wykończyć tym:
Obrazek
Wprawdzie byłby odrobinę za gruby, ale też zdecydowanie mniej kanciasty.

Póki co tyle, nie wiem czy mi jeszcze coś do głowy nie przyjdzie. Twój model nie jest zły, ale mógłby być zdecydowanie lepszy.
Na początku dziękuję również za komentarz. Przód jest taki, bo tak mi się podobał, ale to zawsze można zmienić. Nie wiedziałem właśnie z czego dobrze wyglądałyby wycieraczki w tym modelu. Te drzwi można by tak zbudować, jak napisałeś, ale czy wtedy udałoby się je otworzyć, zrobić jakiś mechanizm do ich otwierania? Powiem szczerze, że byłem ograniczony finansowo budując ten model, więc nie było szans na zakup figurek Jack'a Stone'a. Obracałem koła do przodu, ale nie za bardzo mi się to podobało :) Z tyłu są bliźniaki. Może uda się za jakiś czas to wszystko poprawić, jak tylko będę miał za co kupić elementy.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#11 Post autor: makorol »

M_longer pisze:
Mateusz93 pisze:Jakoś podczas budowy nie znalazłem w żadnym sklepie szyby czołowej wykonanej z jednolitego klocka.
Źle szukałeś:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=6267
Jednak w tym wypadku ta szyba i tak by nie pasowała. Zdecydowanie zrezygnowałbym z szyby i zrobił same słupki. W Twoim modelu nie ma środkowego, a ułożenie tych przezroczystych paneli daje wrażenie dwóch słupków. No i przy braku szyby boczne słupki można by trochę cofnąć (w rzeczywistości szyba jest zaokraglona).
Pozdrawiam, Makorol.

Mateusz93

#12 Post autor: Mateusz93 »

M_longer pisze:
Mateusz93 pisze:Jakoś podczas budowy nie znalazłem w żadnym sklepie szyby czołowej wykonanej z jednolitego klocka.
Źle szukałeś:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=6267
Tą szybę widziałem, ale źle by to wyglądało w tym autobusie. Przeszukałem cały Bricklink i inne strony, niestety nie natknąłem się na jednolitą prostą szybę.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Mateusz93 pisze:Te drzwi można by tak zbudować, jak napisałeś, ale czy wtedy udałoby się je otworzyć, zrobić jakiś mechanizm do ich otwierania?
A teraz masz jakiś mechanizm? Pewnie by się dało, możliwości jest wiele.

Obrazek

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#14 Post autor: bacon »

A ja odnośnie zalewu mediów tym modelem i informowaniu, że jak uzbierasz 10000 głosów "za" to LEGO ten model wyda jako zestaw. To nie jest prawda. Jeśli uzbierasz te 10k głosów to LEGO weźmie go pod uwagę przy wyborze pomiędzy modelami, które osiągną 10k głosów. Nie chcę niszczyć twoich marzeń ale uważam, że LEGO tego modelu nigdy nie wyda. Z prostego powodu - jest za wielki. Nie wiem czy prześledziłeś serię Cuusoo ale było tak:
Shinkai - 412 elementów
Hayabusa - 369 el.
Minecraft - 480 el.
DeLorean - 401 el.

Z 1500 elementów nie masz szans. Nie mówiąc już o tym, że warszawski Ikarus z lat 90 nie jest towarem chwytliwym. Nie zagwarantuje LEGO dużej sprzedaży modelu, a tylko takie mają szansę na debiut w Cuusoo.

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#15 Post autor: Seba_wse »

Jak już ktoś pisał, że nie jest to pierwszy Polski model, to odpisałeś, że jest to Polski autobus więc w tym sensie jest to pierwszy Polski model. Hmmm fanom autobusów Ikarus kojarzy się z Węgrami, osobiście bardzo lubię Węgrów, to nasze bratanki;)
Polskie malowanie ma jedynie i to z czasów prl-u czyli niezbyt dumnego dla nas Polaków okresu... Sołłłł motywację (w sensie umotywowania użycia pewnych zwrotów) masz mniej udaną niż model, ale wiem, że pismaki lubią czasem coś przekręcić i może teraz tłumaczysz się nie za siebie;)
Tak więc model lepszy od argumentacji. Raczej nic godnego uwagi póki co jeszcze nie zbudowałem i może nie jestem uprawniony do krytyki, ale jeżeli mogę głosować na ten model na stronie LEGO, to powiem co by trzeba zrobić aby mi się bardziej podobał.
Szczerze, to mogę zagłosować, ale jakby się ukazał w sklepie to raczej bym nie kupił dla wyglądu a dla klocków ewentualnie...
Wracając co by trzeba zmienić, na pewno nadkola, można je zastąpić trzema klockami i będą wyglądać niemal jak w oryginale:). Na pewno też przednia szyba, porównaj sobie oryginał i Twój model. Zderzak, atrapa i szyba czynią klimat, u Ciebie szyba nie trzyma klimatu, niepotrzebne są też te szpary z przodu, z tyłu i na tylnych słupkach.
No i trochę nie trzyma skali minifig.
Pracy widać wiele, gratulacje:) Kilka poprawek i będzie tak, że mucha nie siada:)
Gratuluję akcji marketingowej;)

A z Polską to się ponoć ludziom kojarzą latawce i ludki bez głów... ;)

Zablokowany