9493 - X-wing Starfighter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
kroolik
Posty: 11
Rejestracja: 2013-07-17, 14:27
Lokalizacja: łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

9493 - X-wing Starfighter

#1 Post autor: kroolik »

Obrazek
9493 - X-wing Starfighter

Seria: Star Wars
Rok premiery: 2012
Liczba elementów: 560
Figurki: 4: R2-D2 (Light Bluish Gray Head), Luke Skywalker (Pilot, Light Flesh) - Detailed, Jek Porkins (9493), R5-D8 (9493)
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 48 x 28.2 x 7.4 cm
Cena: $59.99, £49.99, 229 zł (Allegro)

BrickSet, BrickLink

9493 – X-Wing Starfighter, to już kolejna odsłona słynnego X-Wing’a w ramach propozycji LEGO. Dawno temu (ładnych parę lat temu) miałem również jeden ze starszych zestawów X-Wing ale niestety się go pozbyłem. Nie było więc nic innego do zrobienia, jak zaopatrzenie się w najnowszy model, który powinien odpowiadać standardom 2012 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zestaw jest całkiem spory. W pudełku znajdziemy aż 5 torebek. Niestety znajdziemy też naklejki. Do X-wing’a dołączone są 4 postacie. Luke Skywalker, R2-D2, nowy droid – R5-D8 (z nowym rodzajem “głowy”) oraz zupełnie nowa postać – Jek Porkins. Luke dostał miecz świetlny natomiast Jek karabin. Niestety nie ma ich gdzie umieścić w statku…

Obrazek
Obrazek

Budowa modelu jest dość prosta, aczkolwiek zastosowano kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Dodano również trochę mechaniki, gdyż skrzydła X-Wing’a rozwijają się już nie ręcznie, tylko za pomocą pokrętła. Oznacza to, że jest w zestawie odrobina zabawy w LEGO Technic. Osoby, które miały wcześniej zestaw 8088 – ARC-170 Starfighter, powinny znać już ten mechanizm (choć tutaj troszkę udoskonalony) jak również sposób konstrukcji “karoserii” pojazdu :) .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak jak wspomniałem. Torebek jest pięć. Z pierwszej torebki mamy “szkielet” oraz mechanizm skrzydeł. Druga torebka to już budowa kokpitu, karoserii. Poznajemy już wtedy ten kultowy statek. Torebki 3 i 4 są to skrzydła. Z torebki 3 budujemy 2 skrzydła (naprzeciwległe) i podobnie z torebki 4. Można więc od razu budować dwa na raz. W torebce 5 znajdziemy gumki, które przytrzymują skrzydła, działka oraz ostateczne wykończenia pojazdu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na pierwszy rzut oka i pierwsze wrażenie jakie miałem, to stwierdzenie, że coś chyba popsuli, bo nie można pojazdu postawić w momencie gdy ma rozpostarte skrzydła. Potrzebna będzie podstawka. Z drugiej jednak strony, X-Wing w pozycji bojowej jest jedynie w powietrzu, tak więc ma to sens. Drugim mankamentem jest brak miejsca na miecz świetlny oraz karabin. Ale żeby nie narzekać za bardzo napiszę, że zestaw jest super. Bo taki jest. Kolorystyka, design no i sama kultowość tego pojazdu powoduje, że ten zestaw LEGO jest fajny. Wielkością można go porównać do wspomnianego ARC-170, choć ma krótsze skrzydła.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za:
* X-Wing
* figurki
* spory i ładny

Przeciw:
* 300zł… niby dużo… niby nie… (na początku 2012 roku! ;)
* brak miejsca na miecz świetlny, karabin

Ocena: 9/10
Ostatnio zmieniony 2013-08-21, 09:54 przez kroolik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

kroolik pisze:9493 – X-Wing Starfighter, to już kolejna odsłona słynnego X-Wing’a w ramach propozycji LEGO.
Czwarta... Ile razy można sprzedawać to samo?

Co do recenzji, lepiej by wyglądała gdyby te informacje które są zawarte w tekście powiązać ze zdjęciami, zamiast osobnych bloków tekstu i zdjęć, jakie widać obecnie.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#3 Post autor: bacon »

M_longer pisze:Czwarta... Ile razy można sprzedawać to samo?
Brickset pokazuje odrobinę więcej i w 2014 też będzie :)
I taki rys historyczny by się przydał, poza tym popraw może to o czy wspomniał M_Longer żeby poprzeplatać tekst zdjęciami.
Ostatnio zmieniony 2013-08-21, 09:40 przez bacon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

bacon pisze:Brickset pokazuje odrobinę więcej i w 2014 też będzie :)
A to widziałem. Ale piszę o tych w skali minifig, bo właśnie minifigowy jest obiektem omawianym w tej recenzji. A ten z 2014 będzie w skali micro.

kroolik
Posty: 11
Rejestracja: 2013-07-17, 14:27
Lokalizacja: łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: kroolik »

poprawione zdjęcia jakoś. Może teraz będzie Wam bardziej odpowiadać.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#6 Post autor: bacon »

M_longer pisze:
bacon pisze:Brickset pokazuje odrobinę więcej i w 2014 też będzie :)
A to widziałem. Ale piszę o tych w skali minifig, bo właśnie minifigowy jest obiektem omawianym w tej recenzji. A ten z 2014 będzie w skali micro.
Aaa ok, myślałem, że wspominasz ogólnie o X-wing'ach

ODPOWIEDZ