4,5V czy 12V a może 9V?

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#46 Post autor: rrosiak »

Qlczas pisze:Holiday Train, który jest jednak nadal kontynuowaną serią pociągów 9V? nie mylę się?
Owszem, ale aby sam jeździł musisz dołożyć zestaw 10153.
Qlczas pisze:wcześniej był ten kontroler, jak w poniższym zestwie - nadal pozwala on sterować dwoma pociągami? czy też ma 7 "biegów" jak ten PF'owy kontroler?
Można sterować jednym pociągiem (poza ew. wykorzystaniem innych kanałów) i ma tylko 3 "biegi".
[EDIT] Wyciągnąłem dziś 7898 i ma również 7 biegów. Nie wiem skąd mi się ubzdurały 3?
Qlczas pisze:Zastanawiam się po prostu, czy się nie zabrać za jakieś zbieranie pociągów LEGO i tylko problem w tym - którą serię.
Wszystko zależy od budżetu. Jeżeli masz nadmiar kasy to kompletuj tory 9V, po których pojadą pociągi stare i nowe, w przeciwnym razie pozostają Ci tylko pociągi RC i PF, do których tory są zdecydowanie tańsze.
Ostatnio zmieniony 2012-09-30, 20:24 przez rrosiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#47 Post autor: Qlczas »

dzięki ogromne za pomoc!

właśnie rozglądałem się za cenami torów.
Widzę, że taka średnia cena za jeden tor "metalowy" (ten od 9v), prosty - stoi na nasze realia jakieś 10 pln za sztukę? (używka oczywiście). Wstępnie patrze na aukcje na allegro, żeby sobie nawet same tory kompletować - bo wszakże, im więcej tym lepiej. Jednak jak na 10 zł / za tor to dosyć droga inwestycja.

panrysiek

#48 Post autor: panrysiek »

Niestety plastikowe tory nie są dużo tańsze, około 8zł/tor prosty :(
Nowy system ma tą zaletę, że kontrolujesz zupełnie niezależnie kilka pociągów stojących na jednym torowisku. W przypadku 9V 2 pociągi stojące obok siebie reagowały tak samo na komendy z kontrolera (bo nie było możliwości aby do jednego wózka prąd dochodził a do drugiego już nie). My postawiliśmy na system PF czyli pociągi najnowsze, mamy ich 4 a w drodze jest piąty (Maersk!!!) :) Sprawuje się to bardzo dobrze, niezależność sterowania pozwala na jednoczesną zabawę dla kilku osób, od razu zainwestowałem w kilka kompletów akumulatorów Eneloop więc nie przerażają mnie koszty wymiany baterii a wbrew pozorom naładowane akumulatorki pozwalają na dobry tydzień zabawy (my ładujemy nie częściej niż raz na miesiąc bo pociągi nie jeżdżą codziennie). Wadą nowych torów jest na pewno brak możliwości rozwinięcia kolekcji o stare zestawy (9V) ale około 1/3 z naszych torów to właśnie tory 9V, więc jeśli kiedyś upolujemy jakiś starszy zestaw, zrobimy dla niego osobną pętlę na makiecie.
Podsumowując: zaletą torów 9v jest kompatybilność z nowymi jak i starymi zestawami (no i liczy się także bardziej realistyczny wygląd), wadą jest na pewno cena i mniejsza dostępność na rynku. Nowe tory są tańsze i bardziej dostępne ale stare pociągi 9V po nich nie pojadą.
BTW Pociągi zawsze były i będą drogie, nawet jak na LEGO. Wystarczy spojrzeć ile kosztuje pojedynczy (jakikolwiek) wagon jeśli pojawi się na allegro.

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#49 Post autor: Add1sko »

Od siebie bym jeszcze dodał, że owszem - fajnie sterować zdalnie PF-ami, ale przy budowie lokomotyw pojawia się niestety problem upchania gdzieś paku z bateriami/akumulatorem no i nieszczęsne kable, które się plączą w podwoziu.
W przypadku 9V zasilanie dochodziło przez koła, dzięki czemu było trochę więcej możliwości konstrukcyjnych.
Ale coś za coś :(
Ja dodatkowo jeszcze popełniłem błąd (dziś tak uważam) i skusiłem się na zakup dodatkowych wózków-silniczków oferowanych przez Lego. Niestety kable są w nich doczepiane na kostkach (a nie jak w setach bezpośrednio wychodzą z wózka).
No i teraz jak cokolwiek buduję, to muszę uwzględniać nieszczęsne study z kostki zasilania - strasznie "haczą" - szczególnie na zakrętach - o konstrukcję podwozia
Ostatnio zmieniony 2012-09-14, 19:14 przez Add1sko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#50 Post autor: 3dom »

Wozek RC z kablem i bez kabla to cos innego. Ten z kablem nalezy do systemu PF, ten bez kabla ma stare zlacza 9V. Oba byly/sa dostepne zarowno w zestawach jak i osobno.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#51 Post autor: Seba_wse »

Odgrzewam temat:)
Jako, że wakacje minęły, a mój Młody odbył pierwszą w życiu podróż koleją i to od razu taki trochę dłuższy dystans Stargard Szcz.-Warszawa Wsch., a niedawno zobaczył na żywo kolejki LEGO w Międzyzdrojach, więc nadszedł czas na zakupy. Póki co prócz dwóch kolejek Duplo (mało realistyczne ale zawsze jeżdżą), mamy jedną kolejkę z lat '80 ze składanymi torami (fajne bo drzwi się otwierają i można wsadzać maszynistę do loko i pasażerów do wagonów), oraz kolejkę z LR, a nawet zestaw PF do zmotoryzowania. Zmotoryzowana ta ostatnia fajnie wygląda z wyjątkiem wagonu do przewozu bandytów, ten zyskał napęd, BB i IR i już nie wygląda tak fajnie (dach i podwozie) no ale zestaw fajnie jeździ (i się wykoleja, za wysoko środek ciężkości, ale niżej się nie da, lub za dużo mocy w bateriach, AAA Eneloopów jeszcze nie kupiłem).
Sołłł, mamy co mamy, ale się wahamy nad zakupem czegoś 9V, lub zakupem nowego zestawu z żółtą loko 7939.
Co wybrać? Plastikowe tory i pilot dają wolność w sterowaniu pojedynczymi taborami, z kolei w 9V te stalowe tory....
hmmm, jakiś mocny argument za jednym lub drugim rozwiązaniem???

rasch22

#52 Post autor: rasch22 »

jesli nie myslisz o ekspozycji wystawowej to nie ma sensu bawic sie w 9V, cały system powoli staje sie trudno dostepny a ceny to juz jazda po bandzie a bedzie jeszcze gorzej

Awatar użytkownika
jaymzwlkp
Posty: 36
Rejestracja: 2010-03-11, 21:26
Lokalizacja: Poznań

#53 Post autor: jaymzwlkp »

Seba_wse pisze:jakiś mocny argument za jednym lub drugim rozwiązaniem???
Na plastikowych pojedzie tylko PF, a na 9V wszystko :-)
Na 9V nie potrzebujesz baterii- bardzo duży plus.

Pytanie jak bardzo szeroko pójdziecie z kolekcją ? Jak na kilku zestawach się skończy tj 7938/7939/ to może faktycznie jedynie je kupić (bo są akurat jeszcze dostępne) i mieć spokój.
Ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego ja bazuję jedynie na torach 9v.... skrzyżowanie metalowe 4519:-) wszystkie plastiki sprzedałem, a młody chce więcej i więcej ....i więcej :-)

p.s.
Nie pokazuj filmów na YT młodemu z ciuchciami.... nie zrób tego błędu :-)
:-)

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#54 Post autor: bonczyk85 »

No właśnie, wszystko zależy od tego, na jaką skalę chcesz się bawić:).
Ja bym chyba w tej chwili na Twoim miejscu, zwłaszcza jeśli to ma być dla dzieci, kupił jeden z nowych zestawów PF + trochę torów. Wiadomo, głównie dlatego, że nie ma żadnych problemów z dostępnością infrastruktury (tory, sterowanie, itp.) i pewnie jeszcze przez dłuuuugi czas tak będzie.
Pewnie niczego odkrywczego nie napiszę, ale generalnie rzeczywiście jest tak, że jeśli chciałbyś na poważnie bawić się 9V to musisz przygotować się na wydatki. Na ceny co lepszych zestawów 9V na Bricklinku to lepiej nawet nie patrzeć. Pozostaje więc czyhanie na okazje. Za to czasem udaje się kupić coś okazyjnie na Allegro, mi się udało w ten sposób zdobyć dużą część zbiorów.
Zawsze możesz zrobić w ten sposób, że kupisz coś z PF, a na 9V (np. jakieś większe zbiorowiska torów ludzie czasem wyprzedają) można polować na zasadzie "a nuż się trafi jakaś okazja". Kolejka PF Ci na tym pojedzie, a jak zdobędziesz już w ten sposób jakąś sensowną ilość torów 9V, to można sobie wtedy poważniej pomyśleć o jakimś starym zestawie.

Zaletą systemu 9V jest też to, że te silniki można doczepić praktycznie do każdego zestawu PF (jak w ten sposób zmotoryzowałem np. 10233 i 10219). A odwrotnie już nie, bo wnętrzności zestawów PF (batbox i wieża IR szczególnie) zajmują dużo miejsca i nie zawsze jest gdzie to upchnąć w starszych zestawach 9V.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#55 Post autor: krowkens »

Podepnę się pod dyskusję - czy dobrze uważam że rozstaw kół dla systemu 9V i PF jest taki sam?

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#56 Post autor: szarikm »

Seba_wse pisze:Co wybrać? Plastikowe tory i pilot dają wolność w sterowaniu pojedynczymi taborami, z kolei w 9V te stalowe tory....
hmmm, jakiś mocny argument za jednym lub drugim rozwiązaniem???
Jeśli wchodzisz od zera w kolejki - zapomnij o 9V - ceny 9V będą rosły - firma nie rozwija tego systemu od kilku lat.

Jeśli masz w coś inwestować od zera - wejdź w aktualne, rozwijane rozwiązania.

mkur
Posty: 36
Rejestracja: 2004-08-06, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#57 Post autor: mkur »

Moim zdaniem wybór jest prosty - w ogółnym rozrachunku PF jest lepszym systemem niż 9V, które było regresem w stosunku do 12V. A dodatkowo PF jest dostępny w aktualnej ofercie. Choć trochę szkoda metalowych torów..

--mk

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#58 Post autor: bonczyk85 »

krowkens pisze:Podepnę się pod dyskusję - czy dobrze uważam że rozstaw kół dla systemu 9V i PF jest taki sam?
Tak, a nawet najstarsze systemy 4,5/12 V mają taki sam rozstaw. Dobrze że chociaż to się nie zmieniło, dzięki temu tabor bez napędu z każdej epoki pojedzie po wszystkim:).
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#59 Post autor: Seba_wse »

Hmmm, wiem, że nic nie wiem;)

12V ma świecące latarnie, elektryczne zapory i chore już ceny, ale uroku "extrasów" odmówić nie można.

IR będę rozwijał bo jakąś bazę już mam,

9V - spróbuję coś upolować, bo jednak warto chyba mieć jakąś nawet małą pętlę ale kednak metalowych szyn:)

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#60 Post autor: bonczyk85 »

Seba_wse pisze:Hmmm, wiem, że nic nie wiem;)
Za dużo odpowiedzi dostałeś. Nie da się tak łatwo odpowiedzieć na pytanie co lepsze;).
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

ODPOWIEDZ