2505 Garmadon's Dark Fortress

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

2505 Garmadon's Dark Fortress

#1 Post autor: Ex3qtor »

Recenzja 2505: Garmadon’s Dark Fortress

Obrazek

Seria: Ninjago Masters of Spinjitzu
Rok produkcji: 2011
Liczba części: 485 - spis
Liczba figurek: 6
Ceny: S@H – obecnie niedostępny, Allegro – od 190 do 280 PLN

bricklink, brickset, peeron

Seria Ninjago: Masters of Spinjitzu traktuje o losach czwórki dzielnych wojowników ninja, Kai’a, Jay’a, Cole’a i Zane’a, którzy pod wodzą starego i mądrego mistrza, Sensei’a Wu toczą walkę ze złym Lordem Garmadonem. Rozpoczęta została w roku 2011 i okazała się dużym sukcesem firmy i cieszyła się powodzeniem na tyle, że postanowiono kontynuować ją w roku obecnym. Mroczna Forteca Garmadona jest największym, flagowym zestawem pierwszej fali zestawów z tej serii.


1. Opakowanie.

Obrazek

Spore pudło, o wymiarach 47,5 cm x 37,4 cm x 6,5 cm (przynajmniej moje), utrzymane
w czerwonej, charakterystycznej dla zestawów Ninjago z 2011 roku kolorystyce. Wnętrze całkiem ładnie wypełnione, zawartość nie rozbija się po wszystkich kątach. A zdjęcie pokazuje nam, że w Mrocznej Fortecy sporo się dzieje: Kai walczy z czterorękim, wyrośniętym eks-liderem szkieletów, Samukaiem, nad nimi lewituje Lord Garmadon na swym odrzutowym fotelu (!!), za plecami wychudzonego Goro czai się siostra Kai’a, Nya (którą to Kai przybył uwolnić – jak widać, radzi sobie świetnie sama). Ponadto z wieży prowadzony jest ostrzał trupimi czaszkami (kanibalizm jako żywo), a w tle z grobu wypełza kolejny wojownik gotów walczyć za swego pana. Jak widać, kontynuowana jest tu tradycja przedziwnych pomysłów, rozwiązań i szaleństw koncepcyjnych, widoczna chociażby w zestawie 2259 (szkielet-faszysta na chopperze) czy też 2260 (szkielet w tym secie niezmiennie przypomina mi ostatnią inkarnację Jokera).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z tyłu pudełka odrobinę zmieniona akcja na zdjęciu głównym, oczywiście dodane zostały zdjęcia ukazujące atrakcje zestawu: więzienie, atakującego pająka-giganta oraz wspomniane wcześniej „powstanie z grobu”. W dolnym lewym rogu ukazano również charakterystyczny dla serii wykaz złotych broni zawartych w zestawie ( w tym wypadku aż trzy). Natomiast całość uzupełniają grafiki dwóch ekskluzywnych dla tego zestawu postaci: Nya’i oraz gospodarza przybytku, Lorda Garmadona.

Obrazek

Na jednej z bocznych krawędzi umieszczono sylwetki wszystkich figurek występujących w zestawie, a Samukai został umieszczony dodatkowo w skali 1:1 (zapewne w ramach wynagrodzenia za brak jego „bojowej” grafiki). Poza tym reklama gry na Nintendo DS, ostrzeżenia o małych elementach, wskazania wiekowe, słowem: standard.


2. Instrukcja i naklejki.

Instrukcja podzielona na dwie książki o identycznych wymiarach 27,5 cm x 20,3 cm, w moim egzemplarzu sprytnie schowane „jedna w drugą”, co nadało im pewnej sztywności i mogło zapobiec pognieceniu. Naklejki schowane w środku jednej z instrukcji. Tło instrukcji w kolorze bladożółtym, poszarzonym u dołu stron, z ledwie widoczną grafiką przedstawiającą pagodę. Brak problemów z rozróżnieniem koloru czarnego od ciemnoszarego, aczkolwiek jest jedna ciekawostka – naklejki są „czarniejsze” niż klocki.

Obrazek

Koniec pierwszej książki zawiera spis elementów, natomiast na ostatnich stronach drugiej książki znajdują się reklamy pozostałych zestawów z pierwszej fali, spinnerów oraz gry planszowej, wizerunki postaci, spis broni wraz z numerami zestawów, w których występują, mapa krainy (oprócz tradycyjnego zdjęcia wrzeszczącego dzieciaka oczywiście).

Obrazek Obrazek


3. Klocki, części, budulec, czy jak kto woli

Zapakowane w 5 odrębnych woreczków, ponadto luzem dwie części służące jako wieże, wcześniej pojawiały się jako koła pojazdów w zestawach Power Miners. Zdecydowana przewaga części białych czarnych oraz Dark Bluish Gray, z lekkim dodatkiem charakterystycznego dla pierwszej serii Ninjago fioletu (21 round tricków 1x1 plus 4 zapasowe).


Obrazek Obrazek

4. Figurki

Mocny punkt tego zestawu, z trzema premierowymi postaciami w momencie jego wydania. Zaczynając od damy – Nya w czerwonym stroju ozdobionym złotymi płomieniami z lewej strony, z dwustronna główką (jedyna w zestawie) przedstawiającą zamaskowaną twarz oraz dość zacięty uśmiech. Najciekawszą figurką w zestawie jest Samukai – podstawę stanowi dla niego zwykły dla serii Ninjago nowy wzór szkieletu, ale na to dodano wykonaną z dziwnego „gumoplastiku” część (niestety w innym odcieniu bieli, albo łatwiej się brudzącą), stanowiącą swoisty „garb” wraz z uchwytami na dodatkową parę rąk oraz górną część czaszki. Dzięki takiemu rozwiązaniu Samukai potrafi „kłapać” szczęką. Dla wszystkich szkieletów w zestawie użyto Arm Skeleton, Bent with Clips at 90 degrees (Vertical Grip) (odmiennych niż w spinnerach), dzięki czemu można ręce upozować na różne sposoby. Lord Garmadon wypada najskromniej z całej trójki ekskluzivów: szarosrebrne nadruki na czarnej figurce, stary hełm samurajski w kolore Flat silver oraz laska o designie podobnym jak chociażby u tego jegomościa
Kai, Bonezai i Chopov są tymi samymi wersjami co we wcześniejszych zestawach.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ponadto z pierwszego woreczka można zbudować jeszcze upiornego pupila Lorda Garmadona – wielkiego białego pająka, służącego również jako „ozdoba frontu” fortecy. W tej drugiej roli sprawdza się lepiej, z odwłokiem ucharakteryzowanym na „zezłoszczoną” twarz, natomiast jako pajączek jest dość pokraczny i sztywny.

Obrazek

Ostatnim elementem z pierwszego woreczka jest wspomniany wcześniej otwierający się grób. Jego zasada działania jest prosta: podczepiamy do dwóch headlightów jednego z mniejszych szkieletów, nakrywamy go pokrywą grobu, po czym naciskamy na czerwoną część, a nasz wesołek podrywa się, zrzucając z siebie ciężar pokrywy.

Obrazek Obrazek Obrazek

5. Budowa

Rozpoczyna się od drugiego woreczka z częściami, a każdy kolejny etap potrzebuje pojedynczo kolejnych woreczków. Zdjęcia pokazują kolejne stadia po wykorzystaniu części z każdego z nich.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Finalny efekt prezentuje się natomiast tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Forteca Garmadona jest dość zgrabnym… frontem fortecy. Mostek otoczony stylowymi kłami, dwie wieżyczki (obrotowe!), dwa poziomy nad wejściem, które co prawda nie ma żadnej bramy/drzwi/kraty, ale to można tłumaczyć faktem, iż mało kto chętnie zwiedziłby to miejsce, a co dopiero jeszcze się do nie dobijał. Wrażenie masywności osiągnięto dużym użyciem paneli w kolorze czarnym – w całym zestawie użyto ich 6, dodatkowo wspartymi 4 „półokrągłymi” gotowymii wieżyczkami. Bardzo fajnym patentem jest użycie paneli z kratami pod kątem 45 stopni, osiągnięte dzięki tile’om 2x2 ze studem. Symetryczna całość została zwieńczona „odrzutowym” tronem Lorda. Znalazło się miejsce również na – skromne, ale jednak – wnętrze ze stolikiem. Po drugiej stronie cela dla więźniów.

6. Podsumowanie

Zestaw na pewno jest wart uwagi z dwóch powodów – jako źródło ładnych i ciekawych figurek – uzupełnienie armii szkieletów, Garmadon (zwany przeze mnie pieszczotliwie Garmazłomem), a także Nya – oraz jako niezłe źródło zamkowych części, co prawda w kolorze czarnym. Sporo dużych paneli, ale te części się przydają, jak pokazał choćby ostatnio Ciamek. Mi osobiście ciężko nabrać do niego stosownego dystansu – zestaw długo nęcił mnie właśnie figurkami, potem dostrzegłem w nim dobrego dawcę części, a ostatecznie doszedł walor sentymentalny – otrzymałem go w charakterze prezentu na pożegnanie poprzedniej pracy (w czym oczywiście maczała palce Basia). I tak stoi do dziś, a mi co jakiś czas chodzi po głowie pomysł na połączenie go z zestawem 7093, co pewnie kieeedyś zrobię. Natomiast sam w sobie zamek jest solidną, zwartą, bawialną konstrukcją, uzupełnioną całkiem fajny składem postaci.

Wszelkie uwagi dotyczące recenzji przyjmę z chęcią, jeśli widzicie pole do poprawek, piszcie.
Ostatnio zmieniony 2014-02-25, 06:55 przez Ex3qtor, łącznie zmieniany 6 razy.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#2 Post autor: KUKUS »

Zauważyłem kilka rzeczy, które wymagają poprawek:
- kiedy opisujesz Samukai'a, w następnym zdaniu pojawia się "samurai", mimo, że dalej opisujesz tą postać
- link w podsumowaniu nie działa coś

Kilka porad:
- tytułowe zdjęcie zestawu dałbym trochę większe
- w linkach do bricklinków itd proponowałbym ustawić nazwę serwisu zamiast pełnego linku, np:

Kod: Zaznacz cały

[url=http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=2505-1][b]BRICKLINK[/b][/url]
- opisujesz model końcowy, ale bardziej pod kątem występujących w nim elementów - chętnie poczytałbym o funkcjonalności zestawu (np. to więzienie wygląda ciekawie)
- poszczególne etapy recenzji oddzieliłbym jeszcze jednym enterem
- przydałoby się jakieś zdjęcie naklejek

A teraz czas na trochę pochwał:
+ układ recenzji
+ tekst, dobrze się go czyta
+ zdjęć nie ma wiele, ale są konkretne
+ zdjęcia są wyraźne (poza tym truposzem, wychodzącym z trumny)
+ nawiązanie do innych zestawów z serii ninjago

Jeżeli zaś chodzi o sam zestaw, to patent z tymi okrągłymi wieżami wydaje się być ciekawy. Bez wątpienia forteca jest bardzo bawialna, ale przydałoby się ją jeszcze dopracować - zwłaszcza w górnej części.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#3 Post autor: Kirysowaty »

X3qtor pisze:Najciekawszą figurką w zestawie jest Samukai – podstawę stanowi dla niego zwykły dla serii Ninjago nowy wzór szkieletu, ale na to dodano wykonaną z dziwnego „gumoplastiku” część (niestety w innym odcieniu bieli, albo łatwiej się brudzącą), stanowiącą swoisty „garb” wraz z uchwytami na dodatkową parę rąk oraz górną część czaszki.
Przepraszam za odświeżenie tematu, ale zaintrygował mnie opis figurki Samukaia. W mojej figurce, pochodzącej z zestawu 2507, "garbata" nakładka na tors jest wykonana ze zwykłego, twardego plastiku, ani trochę nie przypominającego gumy. Nie ma też żadnej różnicy, jeśli chodzi o odcień bieli - wszystko jest znakomitej jakości. Czyżby były dwie wersje figurki Samukaia? Zwykła i "gumowa"?
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#4 Post autor: bezetkace »

Kirysowaty pisze:
X3qtor pisze:Najciekawszą figurką w zestawie jest Samukai – podstawę stanowi dla niego zwykły dla serii Ninjago nowy wzór szkieletu, ale na to dodano wykonaną z dziwnego „gumoplastiku” część (niestety w innym odcieniu bieli, albo łatwiej się brudzącą), stanowiącą swoisty „garb” wraz z uchwytami na dodatkową parę rąk oraz górną część czaszki.
Przepraszam za odświeżenie tematu, ale zaintrygował mnie opis figurki Samukaia. W mojej figurce, pochodzącej z zestawu 2507, "garbata" nakładka na tors jest wykonana ze zwykłego, twardego plastiku, ani trochę nie przypominającego gumy. Nie ma też żadnej różnicy, jeśli chodzi o odcień bieli - wszystko jest znakomitej jakości. Czyżby były dwie wersje figurki Samukaia? Zwykła i "gumowa"?
W spisie części 2505, BrickLink milczy w tej sprawie (tzn. w 'Alternate Items', nie ma wyróżnionego tego elementu).
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#5 Post autor: Kirysowaty »

Bricklink milczy w sprawie wielu subtelnych, choć często istotnych różnic między elementami. Dla przykładu, ten hełm:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=30214

występuje w dwóch wersjach. W starych zestawach Insectoids miał maleńki, prawie niedostrzegalny "ząbek" w dolnej części. W przypadku figurek nurków z butlami tlenowymi (np. szkielety z Alpha Team) tego ząbka nie ma, bo najzwyczajniej w świecie uniemożliwiłby założenie tego hełmu figurce. Różnicę widać gołym okiem na zdjęciach, ale z jakiegoś powodu nie odnotowuje się jej.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#6 Post autor: Ex3qtor »

Jako że dotarłem do domu, a Samukai'a mam pod ręką na szczycie fortecy, mogę napisać, że być może faktycznie zagalopowałem się nieco z "gumowatością" nakładki, choć przy pisaniu recenzji byłem pewny, że ta część jest trochę inna. Natomiast najwidoczniej mam pecha, jeśli chodzi o kolor - jest wyraźnie "brudniejszy odcień bieli" niż choćby znajdująca się na nim część służąca za "czaszkę".
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

ODPOWIEDZ