Technic: Koła wielokierunkowe.

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Technic: Koła wielokierunkowe.

#1 Post autor: szimonek »

Witam,


- Dokąd jedziemy?
- A czy to istotne, ważne żeby jechać...


Tak w skrócie można zdefiniować wielokierunkowe koła (Omni wheel), czyli coś co potrafi przemieszczać się w dowolnym kierunku. Czasem nazywane też kołami kastora (caster/castor wheels).
Od momentu gdy zobaczyłem, że HiTechnic wprowadził do swojej oferty tego typu koła, dojrzewała we mnie decyzja dotycząca ich zakupu, którą w końcu zrealizowałem. Tutaj chcę się podzielić swoim wrażeniem na ich temat.


1. Wygląd.

Konstrukcja jest dość ciekawa. Na obrębie koła umieszczono co 90 stopni gumowe rolki, a następnie złożono razem dwa takie koła z przesunięciem ich o 45 stopni względem siebie:
Obrazek
Dzięki temu koło w każdym momencie opiera się na jednej z gumowych rolek:
Obrazek
Przy podaniu napędu przez oś powoduje to wystarczające tarcie aby napędzić konstrukcję nawet na gładkich i śliskich powierzchniach. W przypadku ruchu w poprzek np. 90 względem osi, gumowe rolki które mają styczność z podłożem obracają się swobodnie, przez co całe koło może się ślizgać bez większego oporu.


2. Działanie.

W moim przypadku jest to opis zupełnie na sucho, ponieważ ja jeszcze nic z nich nie zbudowałem. Tutaj mogę wskazać przykładowe projekty HiTechnic, które pokazują co można zrobić przy ich użyciu. Bardzo ciekawą koncepcją jest zrobienie robota który przy trzech kołach ustawionych względem siebie co 120 stopni, może poruszać się w dowolnym kierunku. Mam zamiar go zbudować tylko dlatego, że oprogramowanie ruchu "do przodu" w Javie będzie stanowiło niezłe wyzwanie, a sama konstrukcja jest bardzo prosta i została opublikowana przez HiTechnic.
Czysto mechaniczna próba pokazała mi, że konstrukcje zbudowane na bazie tych kół dość mocno wibrują podczas poruszania się. Dość charakterystyczne jest też ich "klekotanie". Te koła raczej nie znajdą zwolenników wśród konstruktorów cichych mechanizmów :-)


3. Jakość wykonania.

No cóż tu jest szczerze mówiąc tak sobie. Mimo zgodnej z NXT kolorystyki, LEGO to nie jest, co widać na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o jakość produkowanych przez HiTechnic czujników do NXT, to nic im nie można zarzucić bo są one wstawiane w oryginalne obudowy produkowane przez LEGO Group. Koła kastora to ich własny produkt, które są co prawda Technic, ale niestety nie Hi. Na elementach widać nieobrobione miejsca gdzie plastik był wlewany do formy np. na wnętrzu felgi:
Obrazek
Wytłoczone napisy są pozacierane i nierówne, a na gumowych rolki wyraźnie widać wlewy i łączenia:
Obrazek
Niemniej jednak jeśli nie jest się zupełnym purystą, to ich jakość wykonania jest znacznie wyższa od podróbek LEGO produkowanych w chinach. Ponieważ LEGO nie posiada ich odpowiednika, nie można tu też mówić o podróbce. Oś wchodzi swobodnie i trzyma się w środku koła bez luzów. Jeszcze słowo na temat kuli "Technic Ball", która jest elementem zestawu EV3. O ile jest ona dość ciekawa konstrukcyjnie to ma jedną wadę, nie da się na nią podać napędu. Tak więc nie widzę w niej zastępnika dla kół kastora jak twierdzą różne opisy na sieci.

Koła są sprzedawane w parach. Cena takiego zestawu jest dość wysoka, trzeba się liczyć z kwotą rzędu 170 PLN za komplet. Ponieważ do zbudowania robota są potrzebne co najmniej trzy a najlepiej sześć to już robi się z tego dość spory wydatek. Jeśli znajdziecie dla nich zastosowanie, to mimo ich ceny i tylko akceptowalnej jakości wykończenia detali, stanowczo polecam zakup.

Więcej zdjęć w galerii na Brickshelf.

Jetboy

#2 Post autor: Jetboy »

Ja widziałem ajk to działa na żywo i jest bardzo fajne. Jak dla mnie zbyt niekoszerne żeby z tego budować, ale sprawdza się to znakomicie.


Simon Burfield ma kilka projektów w któych ich używa, na przykład tu http://www.burf.org.uk/2012/07/31/world ... heelchair/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

szimonek pisze:Koła są sprzedawane w parach. Cena takiego zestawu jest dość wysoka, trzeba się liczyć z kwotą rzędu 170 PLN za komplet. Ponieważ do zbudowania robota są potrzebne co najmniej trzy a najlepiej sześć to już robi się z tego dość spory wydatek.
Czyli ponad 500zł za 6 kół. Koła z Power Pullera które uchodzą za jedne z najdroższych są tylko niewiele droższe...

Taniej jest zrobić sobie własne omnikółka.

ODPOWIEDZ