[MOC] Średniowieczny dom

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
adf1985
Posty: 35
Rejestracja: 2013-09-25, 13:58
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Średniowieczny dom

#1 Post autor: adf1985 »

Witam,

Przedstawiam mój skromny, pierwszy MOC :). Z LEGO miałem przerwę ok. 9 lat (oczywiście budowałem w międzyczasie pojedyncze budowle), dlatego nie jest to jakiś super poziom, ale mimo wszystko chciałem zaprezentować. Jestem z tego MOCa dość zadowolony, ponieważ moja ilość klocków cegiełek i innych przydatnych nie jest zabójcza (zestawów mam sporo, ale głównie samochody itd.), toteż podczas budowania mam pewne ograniczenia - ale uważam, że może i dobrze, bo to rozwija pomysłowość.

Jak zapewne widać, trochę inspirowałem się zestawem 3739 (Blacksmith Shop), który zresztą bardzo mi się podoba :). Postanowiłem jednak wprowadzić troszeczkę własnej inwencji. Daszek wygląda jak wygląda, ponieważ nie mam więcej dachówek (czerwonych mam najwięcej). Może na święta kupię sobie bricks&more z dachówkami :).

Z tego co zauważyłem, to istnieją przynajmniej 2 sposoby budowania takich budynków, tj. z wnętrzem, jak również bez wnętrza. Ten drugi sposób jest na pewno bardziej widowiskowy w efekcie końcowym (skupiamy się tylko na zewnętrznym wyglądzie, i nie musimy się martwić o układ kominów, schody, przejścia, ogólnie logikę w środku), jednak mnie bardziej podoba się, kiedy w środku można coś znaleźć.

Mebli nie robiłem, ponieważ później miałem natchnienie na inny MOC, więc ten po zdjęciach został rozebrany. Niestety kolejny MOC nie wyszedł taki fajny, ale też go zaprezentuję pewnie :).

Budowa tego domku zajęła mi ok. 10 godzin, z uwagi na brak doświadczenia, często przerabiałem - szczególnie 1 piętro i dach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osobiście uważam, że jeśli miałbym budować taki zestaw jeszcze raz, to tę białą wstawkę zakończyłbym ukosem na całej lini (a nie w taki "urywany" sposób). Ponadto dach widziałbym dociągnięty do końca, a nie taki płaski u szczytu. Do tego widziałbym, aby domek był bardziej przysadzisty, no i dachówki, niepotrzebnie wystają aż o 2.

Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony 2013-09-25, 20:28 przez adf1985, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Gratuluję udanego debiutu, ale mam pewne spostrzeżenia. Zmieniłbym przede wszystkim kierunek schodów. W tej chwili prowadzą one po prostu na ścianę. Druga sprawa, to szczerze mówiąc nie spotkałem się do tej pory w rzeczywistości, by były dwa kominki, tym bardziej 1 pod drugim, ale może tak było w średniowiecznych domkach ;) Tak jak napisałeś, brakuje też jakiś mebelków, choć nie za wiele jest tam miejsca. To takie moje uwagi

Odnośnie zdjęć, to pomniejsz je trochę i skorzystaj z http://thumbs.sariel.pl/ bo w tym imageshacku strasznie długo się otwierają
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Bardzo fajny budynek, aczkolwiek zgadzam się tu z legosamigos - jeden kominek i "komin grzewczy" na piętrze w zupełności by wystarczył. Zamiast niego, może jakiś stół... Schody, po złożeniu niby spełniają warunki - tzn nie prowadzą "donikąd" ale może dałoby się coś z nimi zrobić. No i dach... - czegoś mi na nim brakuje.

Pewnie kamienicznicy się tu jeszcze wypowiedzą, ale mam wrażenie, że do skali minifigowej wystarczą ściany o wysokości 6 bricków a nie 7 - wtedy i schody krótsze i jak sądzę parę rozwiązań będzie łatwiejszych (i uzyskasz przysadzistość)

Tak czy inaczej, praca bardzo przyjemna w odbiorze.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#4 Post autor: Nerevar »

Całkiem ładne :-). Ale mam 2 uwagi - pierwsza krytyczna "UMYJ KLOCKI" (tyczy się to szczególnie płytek), druga przydało by się więcej dynamizmu i życia, jakieś minifigi.

adf1985
Posty: 35
Rejestracja: 2013-09-25, 13:58
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: adf1985 »

Dziękuję za dotychczasowe spostrzeżenia, uwagi i porady. Z pewnością będą dla mnie pomocne. Dwa kominki zastosowałem, ponieważ w 3739 też są dwa, ale w sumie to jeden także by wystarczył. Klockom zdecydowanie przydałaby się kąpiel - wstyd mi za to. Na pocieszenie dodam, że brud na klockach to jedyne przewinienie jeśli chodzi o dbałość, bowiem niedawno zakupiłem trochę fajnych pudeł i wszystko jest ładnie posegregowane, a i połamać nic się nie ma szans :).

Kurczę, chyba zrobię jakiś kolejny MOC w weekend sprawdzając 6 wysokości i trochę zmieniając układ. Może wyjdzie lepiej to zaprezentuję :). No i biało-czarną wstawkę zrobię na całym piętrze, bo z tego co zauważyłem w MOCach innych Legomaniaków, lepiej się to prezentuje.

Generalnie mam taki problem, bo moim marzeniem cały czas jest zbudowanie czegoś większego, z tym, że jak to bywa w układzie "oczekiwania-rzeczywistość", najczęściej kończy się to rozczarowaniem z mojej strony. Chyba po prostu muszę uczyć się na mniejszych zestawach, a coś większego przyjdzie z czasem.

Mam jeszcze takie pytanko - czy ktoś zna (bo ja trochę szukałem i nie znalazłem), jakieś przykłady zamkowych budowli, w których zastosowano klocki szare i czarne w rozkładzie mniej więcej 1/2, które dobrze by wyglądały? Bo powiem szczerze, że właśnie czarnych i szarych mam pół na pół, i w zasadzie łącząc te 2 grupy kolorów miałbym szansę zbudować coś średnich rozmiarów, ale jakoś nie udaje mi się znaleźć dobrego połączenia kolorystycznego. Teraz już wiem, dlaczego ludzie tak bardzo cenią szary kolor w zamkowych tematach.
Ostatnio zmieniony 2013-09-26, 11:13 przez adf1985, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#6 Post autor: Szerszen »

Bo czarne w zamkach (o ile cały zamek nie jest czarny - znaczy z bazaltu ;-) i na pewno tych złych), to w zasadzie jest smołowane drewno. Z tego co widziałem, to najlepiej się łaczą w takich budowlach jednak ciemny szary z szarym.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#7 Post autor: Nerevar »

adf1985 pisze: Mam jeszcze takie pytanko - czy ktoś zna (bo ja trochę szukałem i nie znalazłem), jakieś przykłady zamkowych budowli, w których zastosowano klocki szare i czarne w rozkładzie mniej więcej 1/2, które dobrze by wyglądały? Bo powiem szczerze, że właśnie czarnych i szarych mam pół na pół, i w zasadzie łącząc te 2 grupy kolorów miałbym szansę zbudować coś średnich rozmiarów, ale jakoś nie udaje mi się znaleźć dobrego połączenia kolorystycznego. Teraz już wiem, dlaczego ludzie tak bardzo cenią szary kolor w zamkowych tematach.
Lego 6086 - piękna konstrukcja czarno szara, jeden z moich ulubionych zestawów Castle.
Ostatnio zmieniony 2013-09-26, 13:23 przez Nerevar, łącznie zmieniany 1 raz.

adf1985
Posty: 35
Rejestracja: 2013-09-25, 13:58
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: adf1985 »

No tak, ten zamek akurat posiadam i uważam go za najlepszy zamkowy set, jaki LEGO w tamtych czasach wypuściło. Tyle, ze tam kolorystycznie jest to tak rozłożone, że zakończenia są szare, no i jakoś to wygląda. Jak dotychczas budowałem zamki z czarnego, to ten kolor był strasznie przytłaczający w ostatecznym rozrachunku.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#9 Post autor: Toltomeja »

Wiele bym zmienił, ale Twoja przyszła kariera wygląd naprawdę obiecująco. No to jedziemy:
-Mur troszkę za nudny miejscami. Wszystkie ściany mogłyby mieć ciemnoszare cegiełki, tak jak to jest na kominie.
-Górna powierzchnia dachu - rozumiem że zabrakło skosów? Niezbyt ciekawie to wygląda.
-Otoczenie, a właściwie brak. Nie musi być fajerwerków - wystarczy jeden ludzik, kawałeczek ulicy, trawnik, skałka, ścieżka. Cokolwiek żeby było widać na czym dom stoi.

Ale są też pozytywy, o których nie omieszkam wspomnieć:
+Bluszczyk. Zawsze działa.
+Kawałek muru pruskiego, fajnie urozmaica całość.
+Komin i kominki w środku. Naprawdę świetne.

Nie mogę się doczekać kolejnej pracy, bo spodziewam się dużego postępu!

adf1985
Posty: 35
Rejestracja: 2013-09-25, 13:58
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: adf1985 »

Dzięki :). Jestem naprawdę zmotywowany do dalszego budowania. Obecnie jestem chory, to też muszę leżeć w wyrze, ale w weekend mam nadzieję, że już będę mógł przynajmniej wstać, to wtedy trochę pobuduję. Przyznam, że budowa 3739 i tego MOCa dała mi spore doświadczenie, jeśli chodzi właśnie o mur pruski, a nie ukrywam, że będzie to jeden z ważniejszych elementów kolejnego MOCa. Dach postaram się bardziej dopełnić, toteż wielkość budynku pewnie będzie mniejsza. Oczywiście postaram się o otoczenie - mam ciekawe pomysły, które na pewno przedstawię.

Ogólnie, zależy mi, żeby właśnie zbudować nawet niewielki, ale za to "pełny" MOC, tj. budyneczek, meble, minifigurki, no i otoczenie, bez którego nawet najlepszy budynek traci na efekcie.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki wszystkim za takie miłe przyjęcie i niezwykle cenne porady.

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 372
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#11 Post autor: Deckard Cain »

Bryła domu w sumie prosta ale dla mnie jakoś taka urokliwa zwróciła moja uwagę już wczoraj ale było już późno a ja nie bardzo miałem siłę pisać cokolwiek. Domek przypomina mi stare dobre lata 90 (chyba starość mnie dopada). No i fajnie że pomyślałeś o wnętrzu. Koledzy powyżej wymienili już bardzo trafne uwagi budowlane więc w sumie nie mam nic nowego do dodania.
adf1985 pisze:Obecnie jestem chory, to też muszę leżeć w wyrze,
Więc życzę powrotu do zdrowia.
Fajny debiut powodzenia.
Ostatni z Horadrimów

Panda666
Posty: 24
Rejestracja: 2013-08-11, 16:18
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Panda666 »

Brakuje mi sprzętów domowych oraz....mieszkańców;)

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#13 Post autor: Andzia »

Podejrzewam, ze to nowa kamienica i czeka az sie lokatorzy wprowadza :-) bardzo udana praca. Buduj wiecej.
Lego maniak - moja kolekcja

z braku laku wciskam kit

ODPOWIEDZ