30108 Summer Picnic

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

30108 Summer Picnic

#1 Post autor: KUKUS »

Pierwszy raz zdarzyło mi się zrecenzować zestaw, należący do serii skierowanej głównie do dziewczynek. Sam do końca nie wiem, co mnie podkusiło, żeby zakupić ów polybag - może ciekawość ... może chęć wyrwania się z codzienności i zrecenzowania czegoś innego ... a może po prostu ciekawe włoski?

Podobnie, jak w przypadku [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21025]30251[/url], również i ten secik udało mi się nabyć dzięki uprzejmości koleżanki, za co serdecznie jej dziękuję (chyba już po raz n-ty, ale co tam!).



30108
Obrazek

Obrazek
Seria: Friends
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 33
Liczba figurek: 1
Cena: zestaw niedostępny w Polsce; ok. 10-15 zł

Video-recenzja:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eTpuDIT-wS0[/youtube]
Oglądacie na swoje ryzyko, seriously.

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Wątek na blogu

Strona producenta



Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Opakowaniem jest typowych rozmiarów saszetka, wzbogacona w grafikę podkreślającą, że skierowano ją głównie do dziewczynek.

Na głównej ilustracji widzimy nowego typu minifiżkę, siedzącą na kocu i spożywającą swój prowiant - rogalika, hamburgera i butelkę piwa. Otaczający ją parkowy krajobraz dodaje specyficznego klimatu dla całego zestawu. Obok loga wzbogaconego w motylki (chociaż równie dobrze mogą być to mole) widzimy uradowane, obściskujące się "psiapsiuły".

Tył to przede wszystkim bohaterka w skali 1:1, ostrzeżenia przed dziećmi poniżej trzeciego roku życia, logo Lego Club w wersji dziewczęcej oraz link do strony internetowej.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Instrukcją jest dokładnie poskładany arkusik papieru. Całość jest czytelna, w czasie budowy nie napotkałem na żadne problemy (chociaż prawdę mówiąc zestaw jest na tyle prosty, że i bez instrukcji można sobie poradzić). Ogólnie fiolet nie bije aż tak bardzo po oczach.

Z tyłu, oprócz końcowych kroków umożliwiających złożenie modelu, znajdziemy reklamę zestawów z serii Friends oraz wspomniane już logo Lego Club.

Niby całość można było upchać do mniejszej karteczki (pomiędzy poszczególnymi krokami są dość duże odstępy), ale ma to też swój urok.



Obrazek
Obrazek
Na pierwszy rzut oka części występujące w polybagu nie wyróżniają się jakoś szczególnie. Spróbujmy jednak przyjrzeć się klockom - a nóż znajdziemy coś ciekawego...

Rogalik:
Obrazek
jest to bez wątpienia mocniejsza strona tego zestawu - jeżeli ktoś nie miał, jest to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości.

Włosy:
Obrazek
Włosy to moim zdaniem dość ciekawa część. Wykonano je z tworzywa zachowującego się jak guma - dzięki temu szansa, że coś się złamie jest minimalna. Tył i góra są utwardzone.

Na górze znajduje się niewielka dziurka, do której można doczepić jakieś akcesoria.

Torsik i nogi:
Obrazek
Obrazek
Naszą bohaterkę ktoś bardzo dokładnie poćwiartował, a szczątki wrzucił do osobnych woreczków. Ale tak całkiem serio - jaki jest w tym cel?

Żywność:
Obrazek
pod względem żywnościowym nie jest tragicznie, chociaż nie ukrywam, że widziałbym tu jeszcze jakiś owoc (jabłko?) i talerzyk - w końcu takie jedzenie z ziemi jest niezdrowe ...


Po zbudowaniu modelu otrzymujemy 4 zapasowe elementy:
Obrazek
W dalszej części pokażę, jak można je rozsądnie wykorzystać.



Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Najwyższy czas przyjrzeć się Mii (żmii?) - naszej bohaterce. Na stronie producenta możemy przeczytać:
„Uwielbiam bawić się na dworze i opiekować się przeróżnymi stworzeniami, małymi i dużymi. Czasem pomaga mi mój króliczek — jest gwiazdą nowego występu magicznego!”
... powiedziałbym coś złośliwego odnośnie różnych zwierzątek czyhających na kocu i zakładających swoją kolonię w pożywieniu beztrosko pozostawionym na podłodze, ale może nie będę już taki złośliwy ;)

Przyjrzyjmy się dokładniej częściom, z których składa się minifigurka.

Głowa:
Obrazek
Obrazek
Czyli dość zmodernizowana, klasyczna główka. Projektanci dodali jej noc i podbródek. Dzięki mniejszej dziurce od spodu całość prezentuje się bardziej naturalnie, ale niestety wiąże się to z odejściem od tradycji - minifigów, z których przecież Lego jest tak dobrze znane!

Tors:
Obrazek
... niebieska bluzeczka wzbogacona w fioletowe mole i łapę jakiegoś drapieżnika. Od razu widać, co nasza bohaterka lubi ;) Szyja jest cieńsza od tradycyjnych szyjek minifigów, o grubości typowego patyka/różdżki. Zmiany widoczne są też w talii, która jest dużo cieńsza - powiedziałbym wręcz, że nieco za cienka (ależ promuje się to odchudzanie!). Rączek nie da się wyjąć (mi się to nie udało), ale przynajmniej tors wygląda na taki, który nie pęknie przy byle zabawie - czas zresztą pokaże ...

Nogi:
Obrazek
.... czyli zielone spodenki, kolejne mole i klapki. Dość bajkowe połączenie. Ten ruchomy łącznik przypomina mi trochę wtyczkę od niektórych urządzeń z USB.


Małe porównanie z klasycznym minifigiem:
Obrazek
Obrazek Obrazek
Klasyczny minifig jest nieco niższy od nowej minifiżki. Pomimo tego, pod względem artykulacji jest niekwestionowanym liderem - (Żmija/Mia) nie potrafi bowiem ruszać dłońmi, a nogi chodzą jej tak, jakby były zrośnięte.

Ludziki na przestrzeni lat:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Po lewej stronie klasyczny minifig, po prawej zaś Jack Stone i technicfig. Pod względem artykulacji, bezwzględnie wygrywa przedstawiciel kultu zębatki - wielka szkoda, że nie uświadczymy go już w nowych zestawach z tej serii.

(W porównaniu zabrakło ludzików z serii Belville - brakujące ogniwo pomiędzy Jackiem Stone'em, a Technicfigiem)



Obrazek
Obrazek
Czyli nasz piknik. Pod względem złożoności i użytych tutaj technik szału nie ma, ale nie jest też tragicznie; ponadto model wydaje się dobry dla miłośników klasycznych minifigurek. Prosta, ale ładna konstrukcja, ciekawy gadżet do postawienia na półce.

Żeby wykorzystać pozostałe po budowie klocki, można je użyć jako owoce dla drzewa:
Obrazek
... czyli czerwone i żółte jabłuszko, zielone - niedojrzałe i pomarańczowe - zgniłe ;)

Rzućmy okiem na kompletny zestaw:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Gdyby Mia miała ruchome nadgarstki, mogłaby się napić swojego piwa ...



Obrazek
Kilka fotek z imprezy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
O ile głowę minifiga można nałożyć na nowe ciało, o tyle w drugą stronę to raczej nie zadziała.

Nasza bohaterka bez problemu może trzymać akcesoria, dostępne dla klasycznych ludzików:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
- Dawaj szmal!



Obrazek
Zestaw posiada dość przeciętne elementy - no może poza rogalikiem i włosami, ale dodatkowy talerzyk/jabłuszko bardzo urozmaiciłoby całość. Minifigurkę wykonano starannie, ale artykulacja jest dość mocno ograniczona ... no i gdy siedzi, nie można jej doczepić do klocków, jak tradycyjne ludziki! Warto jednak podkreślić, że model główny ma charakter uniwersalny, pasujący do zwykłych minifigów.

Pytanie tylko: czy zestaw wart jest 10 zł? No cóż, ja tam się cieszę - w końcu to niecodzienny nabytek w kolekcji/recenzji... i nie powiem, przy pisaniu tego artykułu/montowaniu video bawiłem się jak nigdy ;)

Podsumowując - jeden zestawik z serii Friends całkowicie mi wystarczy.



Obrazek
+ rogalik
+ kolorystyka
+ nowa fryzurka
+ wysoka bawialność modelu i jego uniwersalność

+/- cena
+/- brak naklejek
+/- nie do końca przemyślana konstrukcja minifiga
- dostępność
- brak talerza/owoca

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: 30108 Summer Picnic

#2 Post autor: 3dom »

KUKUS pisze:Ludziki na przestrzeni lat:
...]
(W porównaniu zabrakło ludzików z serii Belville - brakujące ogniwo pomiędzy Jackiem Stone'em, a Technicfigiem)
Sa jeszcze 2 ogniwa w postaci ludzikow ze Scali i Galidor-figow (?), choc te dwa nie wiem jak wielkoscia się maja do pozostalych ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Galidory są zdecydowanie większe.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Że większe od minifigów to wiem, a jak się mają do technicfigów? Masz takiego?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#5 Post autor: bezetkace »

Łączenia w Galidor'ze są na zwykłych pin'ach (głowa i przeszczepy).

http://www.brickshelf.com/gallery/chrisdigo/8461/8461_1.jpg
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

Jetboy

#6 Post autor: Jetboy »

3dom pisze:Że większe od minifigów to wiem, a jak się mają do technicfigów? Masz takiego?
Większe od technicfigów. Niestety nie mam, ale się nimi bawiłem. Jakby ktoś widział gdzieś w dobrym stanie ludziki z galidora to chętnir kupię.
Ostatnio zmieniony 2013-10-01, 03:16 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#7 Post autor: KUKUS »

Zrobiłem dziś rano kilka dodatkowych zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lego Skala jest dwukrotnie większa od Technicfiga, ale porównywalna do Toa Bionicle. Technicfig osiąga wysokość mniej-więcej 1 zwykłego Slizera. Warto zauważyć, że zwierzątka ze Skali są porównywalne do minifigów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć liczbę figurek w porównaniu:
Obrazek
Obrazek
... po lewej stronie minifiga Visorak, po prawej zaś (od psa) Toa Hordika Whenua, oba z Bionicle Metru Nui. Whenua jest wyższy od minifiga, ale ma zgięte kolana.

Obrazek
- Hm.... jaki interesujący hydrant!
- A kysz, kundlu!


A jak już szaleć, to na całego - do porównania - prosto z Duplo - doszła babka Protossowa:
Obrazek
Obrazek

I na sam koniec:
Obrazek


Co zaś się tyczy Lego Galidoru - myślę, że ten MOC wiele wyjaśni:
Obrazek
na oko, to ten fig z Galidora jest 2,5 razy większy od technicfiga (technic fig jest wyższy o głowę od tej części).

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Brakuje ludzika z Fabulandu, ludzika z brzuszkiem 2x2 bez nóżek i figurki 1:87 !
\/1 ______________

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

Brakuje też ludzika Belville i microfiga z gier.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#10 Post autor: KUKUS »

V1 pisze:Brakuje ludzika z Fabulandu, ludzika z brzuszkiem 2x2 bez nóżek i figurki 1:87 !
Gdybym miał, to pewnie dodałbym do porównania.
Hippotam pisze:Brakuje też ludzika Belville i microfiga z gier.
Microfiga nie mam, ale mam siostrę, która kiedyś bawiła się Belvillami.

Ciąg dalszy porównań:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Belville - przynajmniej te starsze - są porównywalnych rozmiarów, co Technicfig.

Ciekawostką jest natomiast pewna wróżka, również pochodząca z serii Belville:
Obrazek
i o ile we Friends artykulacja jakaś jest, o tyle w przypadku wróżki można tylko pomarzyć.


I kolejne dodatki:
Obrazek
- O, nadobna Belvillo! Twoje włosy są niczym zębatka w kolorze piaskowym, sukienka zaś na myśl przywodzi mi narzutę na Trialówkę, o której żaden z uczestników GP Mazowsza nigdy nie śnił! Proszę, opuść klimaty zamkowe i zasiądź po mojej prawicy w kabinie mej trialówki!
- Czy Waćpan dobrze się czuje?


Osoby, które chciałyby zobaczyć więcej porównań, mogą sobie wejść do mojej galerii (podana w pierwszym poście, na chwilę obecną czeka na upublicznienie) albo zajrzeć tutaj. Powód nieumieszczania ich w wątku jest taki, że tymi dodatkami zacząłem odchodzić trochę od głównej treści niniejszej recenzji, niemniej taka dość luźna tematyka, podyktowana porównaniem świata Technic i Castle wydała mi się interesująca ;)
Ostatnio zmieniony 2013-10-01, 18:19 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Benny
Posty: 230
Rejestracja: 2008-03-22, 11:24
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Benny888

 

#11 Post autor: Benny »

Ktoś tutaj prosił o porównania z setami Galidor, więc proszę bardzo, tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga: Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Benny pisze: tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga:
Nie boisz się, że w nocy ożyje i będzie chciało Cię udusić? :D

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Dzięki QQS i Benny za zdjęcia porównawcze. QQS - świetna historyjka na blogu :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#14 Post autor: KUKUS »

Dzięki Benny za wstawienie fotki porównującej galidora z tradycyjnym minifigiem, gdyż teraz można mieć jakieś bardziej konkretne odniesienie ;)
3dom pisze:QQS - świetna historyjka na blogu :)
Oryginalny tekst to wycinki z "Romea i Julii", przekształcone na naszą forumową rzeczywistość. Kto by pomyślał, że będzie z tym aż tyle zabawy? ;)

Awatar użytkownika
Benny
Posty: 230
Rejestracja: 2008-03-22, 11:24
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Benny888

 

#15 Post autor: Benny »

M_longer pisze:
Benny pisze: tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga:
Nie boisz się, że w nocy ożyje i będzie chciało Cię udusić? :D
Aktualnie jest zamknięty w pudle z częściami Technic. Nie słyszę żadnego stukania od zewnątrz, więc chyba jestem bezpieczny ;)

IMO jest to jeden z lepszych stylistycznie setów z tej serii. Co praktycznie dobija pozostałe...

ODPOWIEDZ