[MOC] Ładowarka Kołowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

[MOC] Ładowarka Kołowa

#1 Post autor: glaz_pimpur »

Od pewnego czasu różnymi kanałami trafiały do większości z nas elementy, których ze wzgledu na cenę żal było nie brać, ale potem nie wiadomo było do czego to użyć, z czym to się je. A to silniki wpadły, a to pół koparki, kiedy indziej jakieś zębatki. Zebrało mi się tego badziewia trochę.  Przyznaję, że wcześniej miałem pojedyńcze spotkania z TruckTrialem, ale to było budowanie swoich kabin na nieswoich podwoziach i jak to się skończyło niektórzy jeszcze pamiętają.
Tym razem zignorowałem wszelkie instrukcje i olałem zdjęcia podobnych MOCy opublikowanych w sieci. Pomysły i rozwiązania brałem z głowy lub z otaczającego mnie świata nieLEGO. Przedstawiam Ładowarkę Kołową:

Obrazek

Pomysł wyszedł od siłowników śrubowych i konstrukcji ramienia łyżki, który chodził mi od dłuższego czasu. Muszę przyznać, że z tego mechanizmu jestem najbardziej zadowolony.
Potem długo myślałem nad podwoziem. Odpuściłem sobie skręt kół przednich, skupiłem się na tym, żeby tylna oś miała i napęd i skręt. Jak ma się miejsce, to zwrotnice z Unimoga załatwiają całą sprawę przeniesienia napędu, tylko rozstaw kół jest duży. Jeśli chodzi o sam skręt, to wymyśliłem patent, którego nawet Longer wcześniej nie widział!
Obrazek
Zajmuje trochę miejsca, ale jest dosyć precyzyjny (czytaj łatwy w sterowaniu).
Łyżka to była formalność.
Najwięcej kłopotów sprawiła mi rzecz wydająca się najłatwiejsza; przyczepienie Batboxa i wieżyczek. Okazało się, że całe sensowne miejsce zajęły silniki od siłowników i od napędu. Jak Wy (Technicowcy) to wszystko upychacie? A pi.......ny Batbox to dziurki ma ZAWSZE nie w tym miejscu co trzeba i skierowane w innym kierunku niż potrzeba.
Obrazek

Więcej zdjęć ni ma. Dla mocno zainteresowanych linki do filmów. Steruje Pimpur, muzyka: Silniczki i Zębatki.
Wykręcanie na dywanie
W górę i w dół (ale bardziej w dół)
Goły(!) skręt
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Do tej dość solidnej i masywnej łyżki, zrób jeszcze solidne ramię, no i przede wszystkim jakąś kabinę, żeby zakryć te wszystkie mechanizmy i wtedy będzie naprawdę fajny technicowy MOC ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#3 Post autor: Bobofrutx »

Że tak się wyrażę wyszedł ci "Sympatyczny pokrak" (bez urazy z tym pokrakiem).

Mechanizm skrętu z elementem z roboriders wyszedł ci przekozacko :D!

Osobiście nie podoba mi się zbyt wąski zakres pracy ramienia oraz łyżki. Sama łyżka ciekawie wymodelowana, ale pewnie swoje waży, a waga według mnie w tym przypadku ma duże znaczenie. Bo oprócz wagi łyżki mamy jeszcze wagę ładunku. Robiłeś może testy z ładunkiem, czy ładowarka nie koziołkuje? hmm... chociaż przeciwwaga w postaci pojemnika na baterie może wystarczyć.
Sama łyżkę zbudował bym smuklejszą z platesów na przykład, żeby była bardziej funkcjonalna, czytaj lżejsza. Nawet jeśli miała by na tym ucierpieć wizualnie.
O ukrywaniu elektryki nie będę wspominał, wszagże to rzecz gustu : P.

Powodzenia przy dalszych Technicowych konstrukcjach!
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#4 Post autor: glaz_pimpur »

Bobofrutx pisze:Mechanizm skrętu z elementem z roboriders wyszedł ci przekozacko
Niestety zajmuje chyba za dużo miejsca.
Bobofrutx pisze:Osobiście nie podoba mi się zbyt wąski zakres pracy ramienia oraz łyżki.
Też uważam, że siłowniki powinny być dłuższe o studa. Inne rozwiązania na dzień dzisiejszy przekraczają moją wyobraźnię
Bobofrutx pisze:Robiłeś może testy z ładunkiem, czy ładowarka nie koziołkuje?
Robiłem. Nie koziołkuje i nie ma problemu z podniesieniem do góry. BTW tylko boczne ścianki łyżki są z bricków, reszta to plate'y i tile'y
Bobofrutx pisze:O ukrywaniu elektryki nie będę wspominał, wszagże to rzecz gustu : P.
Myślę, że na chowanie elektryki przyjdzie czas jak nauczę się robić te mechanizmy bardziej zwarte.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

Trzymak batboxa musi płakać;/

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

To chyba najmniej urokliwa maszyna przemysłowa jaka pojawiła się na tym forum mówiąc kolokwialnie :)

Z drugiej strony zawsze miło popatrzeć jak ktoś nawraca się na jedynie słuszną ciemną stronę Technic :P

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#7 Post autor: glaz_pimpur »

blizzard pisze:Trzymak batboxa musi płakać;/
Dlatego na noc wyjmuje mu baterie, żeby chłopak trochę odpoczął
noniusz pisze:To chyba najmniej urokliwa maszyna przemysłowa
DZIĘKI!Nie wiedziałem nawet, że jest to maszyna PRZEMYSŁOWA!
O nawrócwniu nawet nie myśl. Co najwyżej czasami przemycę jakąś ruchomą część do MOCa
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

Glaz, powiedz, że to Pimpur budował - inaczej tęgie baty zbierzesz :D

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#9 Post autor: glaz_pimpur »

Jak lubisz bić to proszę bardzo:)

Nie ukrywam, że jest to praca słaba. Trudno, żeby była dobra skoro nie poczuwam się do bycia technicowcem. W sumie zaprezentowałem ją tylko dlatego, żeby pokazać skręt, jako patent którego nigdzie indziej nie widziałem.

Na MOC miesiąca nie będę go wrzucał.
Ostatnio zmieniony 2013-10-08, 19:00 przez glaz_pimpur, łącznie zmieniany 1 raz.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

VegaMax
Posty: 24
Rejestracja: 2012-10-05, 07:47
Lokalizacja: Małopolska
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: VegaMax »

A mnie się podoba i to bardzo bo takie właśnie mniej lub bardziej pokraczne konstrukcje również wychodzą spod moich palców.

Fajnie jest pooglądać dzieła Sariela ale umówmy się szczerze, poziom 90% "zwykłych składaczy klocków" znacznie od tego odbiega i często boją się pokazać na forum ze swoimi pokrakami z których w zaciszu domowym są bardzo dumni.

I może warto przełamać schemat idealnych MOCy tak aby druga liga też jednak śmiało mogła coś zaprezentować bez obawy, że zostanie od razu zhejtowana.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#11 Post autor: Filus »

VegaMax pisze:I może warto przełamać schemat idealnych MOCy tak aby druga liga też jednak śmiało mogła coś zaprezentować bez obawy, że zostanie od razu zhejtowana.
Nie ma przecież hejtu. Zależy jaki jest Twoje podejście i co napiszesz w swoim poście. Jeżeli ktoś napisze, że to MOC relaksacyjny (jak ja 2, 3 razy robiłem), to nikt mnie nie dołował specjalnie. Inna sprawa, że jeżeli poprosisz o sugestie do poprawek, a gdy je uzyskasz i będą przekazane prosto z mostu ("to i to jest koszmarne"), a Ty strzelisz focha, to się nie dziw, że potem zbierasz cięgi. Bo albo chcesz lepiej budować i prosisz o sugestie (by je wykorzystać do poprawek w danym MOCu (lub następnym), albo darujesz sobie takie teksty (jeżeli chcesz tylko pokazać, co spłodziłeś;)). Poza tym, Panowie, bez spiny, świat się przecież nie zawali, a korona nikomu z głowy nie spadnie, jak ktoś powie, że mu się dana konstrukcja nie podoba, albo że w ogóle toto niepodobne (jak w starym dowcipie o wnuczku i dziadku;)).

Coby nie było offtopu (choć nie będę ściemniać, że powód odpowiedzi jest powyżej;p):
glaz_pimpur pisze:Nie ukrywam, że jest to praca słaba. Trudno, żeby była skoro nie poczuwam się do bycia technicowcem.
Krótko i treściwie. I to jest właśnie odpowiednie podejście, na luzie. Ja tylko dodam od siebie, na przyszłość, taki sposób montażu czegokolwiek, a zwłaszcza łyżki, która swoje będzie ważyć, może się skończyć odczepieniem i upadkiem tejże. Choć można to uznać za swoiste zabezpieczenie - szybciej odpadnie łycha, niż szkielet ładowarki się przeważy;).

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#12 Post autor: Bobofrutx »

Filus pisze:
VegaMax pisze:I może warto przełamać schemat idealnych MOCy tak aby druga liga też jednak śmiało mogła coś zaprezentować bez obawy, że zostanie od razu zhejtowana.
Nie ma przecież hejtu. Zależy jaki jest Twoje podejście i co napiszesz w swoim poście. Jeżeli ktoś napisze, że to MOC relaksacyjny (jak ja 2, 3 razy robiłem), to nikt mnie nie dołował specjalnie. Inna sprawa, że jeżeli poprosisz o sugestie do poprawek, a gdy je uzyskasz i będą przekazane prosto z mostu ("to i to jest koszmarne"), a Ty strzelisz focha, to się nie dziw, że potem zbierasz cięgi. Bo albo chcesz lepiej budować i prosisz o sugestie (by je wykorzystać do poprawek w danym MOCu (lub następnym), albo darujesz sobie takie teksty (jeżeli chcesz tylko pokazać, co spłodziłeś;)). Poza tym, Panowie, bez spiny, świat się przecież nie zawali, a korona nikomu z głowy nie spadnie, jak ktoś powie, że mu się dana konstrukcja nie podoba, albo że w ogóle toto niepodobne (jak w starym dowcipie o wnuczku i dziadku;)).
Amen!
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#13 Post autor: glaz_pimpur »

Bobofrutx pisze:Filus napisał/a:
jak w starym dowcipie o wnuczku i dziadku;).

Amen!
Też się zgodzę. Tylko nie znam kawału;)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

VegaMax pisze:I może warto przełamać schemat idealnych MOCy tak aby druga liga też jednak śmiało mogła coś zaprezentować bez obawy, że zostanie od razu zhejtowana.
Gigli gigli:

Ja tylko powiedziałem dowcip
Ja tu tylko żartowałem
Najgorsze są oczy tych
którzy nie rozumieją dowcipów
;)

Ale wracając do modelu - trochę karkołomny ten mechanizm skrętu. Ale skoro działa, to cel został osiągnięty :) Generalnie ładowarki kołowe to dość trudny temat, więc atak uznać trzeba za ambitny!

ODPOWIEDZ