[MOC] Dakar Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Dakar Truck

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 60s / szer. 26s / wys. 34s
Waga: 3.412 kg
Zawieszenie: osie pływające
Napęd: 4 x RC, wolniejsze wyjście, z redukcją 4.2:1
Silniki: 4 x RC, 1 x Medium, 1 x Servo

Zachciało mi się dużej, szybkiej ciężarówki rodem z rajdów Dakar, i wyszedł klops. Ale po kolei: model jest dość blisko wzorowany na rajdowych MANach TGA, a całość jest odpowiedzią na łamigłówkę "jak sensownie zmieścić 4 silniki + 2 moduły RC". Stanęło na tym, że silniki są ustawione rządkiem w środku podwozia, z wałem napędowym puszczonym przez środek, i jednocześnie stanowią "kręgosłup" całego podwozia. Moduły RC są natomiast ułożone na bokach, antenami do środka, po ich bokach. Dzięki wygięciu anten i wyprowadzeniu ich do góry dostajemy dość zgrabną konstrukcję z łatwym dostępem do modułów RC.
Zawieszenie to dwie portalowe osie pływające. W tylnej siedzi silnik Medium obsługujący blokadę dyfra i podpięty do szarego wyjścia z modułu RC. Jeśli kogoś interesuje, instrukcja do budowy blokady wraz z prawie kompletną osią jest tutaj: http://sariel.pl/down/live-axle-difflock.pdf
Przednia oś mieści silnik PF Servo podpięty do przełącznika w który wchodzi wyjście sterujące jednego z modułów. Jak się okazało, ma ono zakres ruchu akurat pasujący do przełącznika PF. Przełącznik z kolei podłączony jest do baterii 8878 umieszczonej nad tylną osią, która zasila również światła. Tym sposobem model ma w sumie trzy źródła zasilania na pokładzie, łącznie stanowiące pewnie z połowę masy.
Ciężarówka jest stabilna mimo sporej wysokości - wymagało to zamontowania na przedniej osi czterech długich żółtych amorów, podczas gdy na tylnej wystarczają dwa. Potrafi też być całkiem szybka przez ok. 5-10 minut po włożeniu świeżych baterii. Później następuje agonia. Promień skrętu też nie imponuje. Podsumowując - popełniłem klasyczny błąd dając za duże obciążenie na silniki RC przy zbyt małej redukcji, i wyszedł mi morderca baterii borykający się z czkawką kiedy moduły RC zaczynają odcinać zasilanie. Lepiej bym wyszedł na czterech PF XLach. Szkoda, że nie zabrałem tego potworka na LTTC, byłoby śmiechu co niemiara.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NmLhiq5h3rg[/youtube]

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Na płaskiej nawierzchni jakoś sobie radzi oraz z wysokimi krawężnikami. Ciekawe jakby sobie poradził Twój model z warunkami "drogowymi" podobnymi do rajdu w Dakarze, np. jakaś pustynia albo plaża? Wydaje mi się, że to dość prosta konstrukcja jak na Ciebie. Chyba, że to miał być taki luźny MOCyk ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#3 Post autor: Tranzystor »

Te naklejki to nie jest pierwsza liga.

Zwykły papier przyklejony taśmą? :O Nie lepiej samoprzylepna folia?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Za dużo kłopotu z drukowaniem, naklejaniem i ściąganiem tego później. Gdybym zostawiał modele w całości, to miałoby sens bawienie się w wypasione naklejki. W sytuacji kiedy nalepiam i ściągam czasem tego samego dnia, sensu za bardzo nie ma.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#5 Post autor: piotrek839 »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że to dość prosta konstrukcja jak na Ciebie. Chyba, że to miał być taki luźny MOCyk ;)
Wcale nie taka prosta. Sprawdził pewne rozwiązanie i nie do końca się udało.
Swoją drogą Sarielu dużo MOCY wychodzi u Ciebie na bazie modułów RC. Z wyglądu całkiem fajnie się prezentuje.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Zima idzie, odpadnie jeżdżenie na zewnątrz, to moduły RC pójdą w odstawkę. Będzie czas na PFy w domowym zaciszu :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

piotrek839 pisze:
legosamigos pisze:Wydaje mi się, że to dość prosta konstrukcja jak na Ciebie. Chyba, że to miał być taki luźny MOCyk ;)
Wcale nie taka prosta. Sprawdził pewne rozwiązanie i nie do końca się udało.
Swoją drogą Sarielu dużo MOCY wychodzi u Ciebie na bazie modułów RC. Z wyglądu całkiem fajnie się prezentuje.
Chodzi mi o to, że Paweł przyzwyczaił nas, tak jak Ty Piotrze, do dużo bardziej skomplikowanych konstrukcji. Oczywiście to miał być komplement :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Mati
Posty: 54
Rejestracja: 2012-10-05, 07:48
Lokalizacja: Trzebinia
brickshelf: mdj
Kontakt:

 

#8 Post autor: Mati »

Czasami trzeba odpocząć i zrobić coś prostszego ;) Z zewnątrz robi wrażenie, tak mocna i groźna, fajnie odwzorowane kształty. Ciekawe jak z prędkością?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Jak na taką ilość dużych twardych amortyzatorów zawieszenie wydaje się być bardzo miękkie, chyba, że środek ciężkości jest dość wysoko i przez to auto "kolebie" się na boki podczas jazdy.
Dodatkowo koła na osach "rozkraczają" się względem siebie, ale to pewnie wina Unimogowych zwolnic oraz masy całego pojazdu.

Mi pojazd bardzo się podoba, gdyby nie to, że pożera baterie można by nawet powiedzieć że jest bawialny :)

Jeśli nie do końca jesteś zadowolony z efektu końcowego, tzn. z działania mechanizmów, zawsze model możesz przenieść do sekcji MT, tam myślę, że bez problemu by się wpasował.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#10 Post autor: Methos »

Pomijając technikalia i apetyt na prąd - model wygląda bardzo ładnie i masywnie. Do tego jest duży - nice. Doczepić można by było się o nadkola, że kanciaste ... ale w sumie model nie jest w MT więc ... ;)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

Długo czekałem na ten model. Zbudowałeś trochę fajnych rzeczy w tym roku ale ten jest w moim odczuciu najlepszym Twoim MOCem od Mercedesa :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Mam szczerą nadzieję, że nie :P

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Sariel pisze:Mam szczerą nadzieję, że nie :P
Wiesz, ja niezbyt gustuje w czolgach, w latajacych rzeczach podobnie, stad MANem trafiles w moj gust. Oczywiscie zawsze mogloby byc lepiej jakbys np. zbudowal Giniego :)

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: David »

Sariel? Ty po prezentacji tych modeli, wszystkie rozbierasz? zostawiasz jakieś? jak to wygląda? bo zawsze mnie to interesowało. Pozdrawiam
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Wszystko rozbieram oczywiście.

ODPOWIEDZ