7471 Mars Exploration Rover

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

7471 Mars Exploration Rover

#1 Post autor: Duke »

7471 Mars Exploration Rover
(w moim nazewnictwie "łazik marsjański")
Obrazek
Dane techniczne
Seria: Discovery
Rok produkcji: 2003
Liczba klocków: 857
Liczba figurek: 0
Spis części: Peeron
Cena: MSRP: 90$, Allegro: ok. 170 PLN , na pudełku była naklejka z ceną 115 Euro!
Moja galeria

Są zestawy których zakup można odłożyć na później, przynajmniej ja tak myślałem i zwlekałem z zakupem 7471 aż w końcu przestały się pojawiać na allegro. Gdy więc znowu je zobaczyłem, kupiłem natychmiast. A dlaczego tak bardzo chciałem go kupić?


Opakowanie:
Obrazek Obrazek
Pudło jest duże, wielkością odpowiada opakowaniu po traktorze 8284, wykonane jest z grubej tektury i co najlepsze, ma wzmocnione ścianki boczne (podwójne). To uratowało je zapewne przed całkowitą dewastacją, bo zestaw który zakupiłem na Allegro jako nowy miał dość znacznie uszkodzone pudło, na denku było rozdarcie w które można było włożyć dłoń. Wydedukowałem, że zestaw pochodził z jakiejś wyprzedaży w Niemczech i długa tułaczka zostawiła ślady na opakowaniu, dodatkowo jeszcze poobcieranym na rogach. Mówi się trudno.
Dodam jeszcze, iż pudełko ma unoszoną pokrywę (więc zamknięte było tylko na dwa okrągłe, przezroczyste plastry) i świetnie nadaje się do przechowywania czegokolwiek (po załataniu dziur zostało moim oficjalnym pudłem na instrukcje i foldery Lego)!
Wewnątrz pudełka - 13 woreczków z częściami, w tym jeden z niebieskimi panelami (imitującymi baterie słoneczne), 6 opon luzem , instrukcja, plakat-prospekt serii Discovery oraz książeczka (Inspirational Booklet - o tym później).


Instrukcja:
Bardzo gruba (110 stron) klejona książeczka formatu A4, niestety podróże niezbyt jej służą, początkowe i końcowe strony pogięte i trochę porwane.
Zawiera plan budowy tylko jednego modelu. Kolory OK, mimo iż w zestawie przeważają klocki szare, tylko raz miałem wątpliwości przy rozróżnianiu barw. 110 stron to może wydawać się dużo jak na taki model, ale konstrukcja jest "ciasno upakowana" i tylko dzięki takiemu "rozdrobnieniu" instrukcji uniknąłem pomyłek przy montażu.
Inspirational Booklet - to kilkustronnicowa książeczka opisująca misje na Marsa przeprowadzane przez NASA i powiązane z serią Discovery, w szczególności jest tu opis działania przedziwego łazika.
Obrazek



Klocki:
Nie będę ukrywał, kupiłem ten zestaw głównie dla części które zawiera. Mimo że mam dość sporą kolekcję klocków (klikanaście tysięcy, głównie Technic), znalazłem tu wiele nowych części.
Warto wymienić:

•przezroczytste panele baterii słonecznych (niebieski plastik, dość elastyczne)
ObrazekObrazekObrazekObrazek , mogą posłużyć np. jako żagle, 4 kroje , w sumie 9 sztuk (unikaty!!!)

•klocki z końcówkami kulowymi, oraz flex-system,
ObrazekObrazekObrazekObrazek bardzo użyteczne w mechanizmach

•Technic Knob Wheel (6 sztuk)
Obrazek

•przezroczyste amortyzatory (2 sztuki)
Obrazek

•przeguby Cardana (8 sztuk)

•oraz opony z felgami, które bardzo mi się spodobały (6 sztuk)
ObrazekObrazek

Poza tym liftarmy, osie, piny, złączki (connectors/joiners)... do tego się już przyzwyczailiśmy.



Model:
Obrazek
Obrazek
Najkrótszy opis - inny niż wszystkie - seria Technic (bo mimo iż zestaw nalezy do serii Discovery jest to czysty Technic) to zwykle samochody i sprzęt budowlany, samoloty czy śmigłowce, a tu mamy coś innego. Filozofia konstruowania tego zestawu jest nietypowa, bo nie ma tu kabiny, kierownicy, niby jest to pojazd, ale jednak...
Budowałem ponad 2 godziny, początkowo ciekawie, pojawiały się mechanizmy których działanie objawiło się dopiero po zbudowaniu zestawu, a wszystko ciasno upakowane w kadłubie łazika. Nudą powiało przy końcu podczas budowy podwozia oraz szkieletu, na którym rozpięte są baterie słoneczne. Nudne dlatego, że trzeba kilkukrotnie budować te same podzespoły. Efekt końcowy - pojazd dośc duży - ok. 40x40cm, tyle, że zawdzięcza to głównie bateriom słonecznym i specyficznemu podwoziu.
Model zawiera wiele ciekawych mechanizmów:

• Rozkładane baterie słoneczne (za pomocą przycisku na tylnym panelu pojazdu) co ukazują zdjęcia. Dzięki zastosowaniu wielu gumek oraz amortyzatora z tłumieniem (czyli działającego powoli) panele rozkładają się w ścisle określonej kolejności i nie zahaczają o siebie (całość trwa ok 2 sekundy). Wygląda to imponująco, ale niestety składanie paneli nie jest już takie fajne, poza tym czasem nie chcą zablokować się w pozycji zamkniętej, lub tez potrafią otworzyć się przy potrąceniu modelu.
Obrazek

• Rozkładana i obracana wieża z urządzeniami obserwacyjnym, sekwencje rozkładania uruchamiamy pokrętłem na tylnym panelu pojazdu, po ustawieniu się w pozycji pionowej (znowu za pomocą amortyzatora), białe koło zębate u nasady wieży zazębia się z drugim kołem (które to z kolei połączone jest ze wspomnianym już pokrętłem) i możemy obracać wieżą. Bardzo sprytny i w sumie prosty mechanizm. Wieżę musimy złożyć, gdy chcemy zamknąć panele słoneczne.

• Obracana antena na wysięgniku - znowy trzeba ją składać aby zamknąć panele, w dodatku ma niewygodnie umieszczone pokrętło

• Rozkładane i ruchome "narzędzie do badania skał" na przodzie modelu. Znowu bardzo sprytny mechanizm, jednym pokrętłem najpierw rozkładamy owe narzędzie, a następnie poruszamy nim na lewo i prawo.

• Skręcane 4 koła (długie pokrętło na szczycie), niestety wózki skrętne są zamocowane tylko na jednym pinie i podwozie ugina się pod ciężarem (że tak powiem: rozkracza się)
Obrazek

Podsumowanie:
Ciekawa konstrukcja "z zupełnie innej beczki" Muszę (z pewną dozą wstydu) przyznać, że wiele się na tym zestawie nauczyłem (w sensie technik budowania) i to chyba jest najważniejsze i najcenniejsze.



Za

•Ciekawe mechanizmy zastosowane wewnątrz - inspiracja na przyszłość
•Zawiera trudnodostępne klocki
•Korzystny stosunek ceny do zawartości


Przeciw

•Nie do końca dopracowana "ergonomia" (rozmieszczenie pokręteł), kiepskie - delikatne podwozie

Moja ocena: 8/10
Ostatnio zmieniony 2010-08-31, 00:33 przez Duke, łącznie zmieniany 4 razy.

todu

#2 Post autor: todu »

Świetna recenzja, no nie ma się czego przyczepić po prostu, dlatego cisza w temacie :))
Zawsze uważałem, że to dość ciekawy zestaw, ale nie sądziłem, że zawiera tak świetne części.

Tak trzymać! (Znaczy taki poziom recenzji)

rekrutacja

#3 Post autor: rekrutacja »

dziekuje za recenzje, odjakiegos czasu zastanawiam sie czy kupic cos w cenie ok. 200PLN - w gre wchodzi nitro menace (klocki lime), duzy traktor (kola) i wlasnie ten oto lazik marsjanski (klocki szare) - czy zbierac do 8421. teraz mam ciezki orzech do zgryzienia, bo recenzja mnie przekonala, ze warto...
Ostatnio zmieniony 2007-03-15, 23:57 przez rekrutacja, łącznie zmieniany 1 raz.

mmisiek75

#4 Post autor: mmisiek75 »

Dzięki za recenzje. Natchnęła mnie do zakupu tego zestawu. Pewnie u tego samego sprzedawcy bo moje pudełko i instrukcja także były sponiewierane.
Jak ze właśnie wyszedłem z Dark Age składanie zajmuje mi o wiele więcej czasu i daje dużo frajdy.
Pozdrawiam
Misiek

ODPOWIEDZ