[MOC] Variable Pitch Propeller

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Variable Pitch Propeller

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek Obrazek

Po naszemu to będzie śmigło o zmiennym kącie natarcia łopatek. Prosty koncept, zbudowałem to głównie dla zbadana jaki kąt natarcia łopatek z helikoptera 9396 generuje największy ciąg - jak się okazuje, kąt minimalny, kiedy obroty są najwyższe.
Całość testowana na silniku i module RC z bateriami Eneloop 1.2 V, więc normalne baterie powinny dać większe prędkości i ciąg. Metoda testów najprostsza jaka przyszła mi do głowy, czyli śmigło ustawione pionowo na wadze. Warto zobaczyć i posłuchać jak różnie się zachowuje przy różnych kątach natarcia.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nOlECzW3b4c[/youtube]

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#2 Post autor: Tranzystor »

Helikopter będziesz robił?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Sprytny mechanizm, do zapamietania patent z dyskami ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Dejw pisze:Helikopter będziesz robił?
Wątpię żeby mógł latać, zbudowałem to raczej dekoracyjnie pod model samolotu. Ale do testów się przydało.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Widzę Paweł, że szykujesz się do pierwszego latającego Lego dosłownie i w przenośni. Jak do tej pory Twoje "latadła" poruszały się do góry za pomocą linek/żyłek, ale może w końcu oderwą się od ziemi w sposób naturalny, jak modele RC :D Wiem, wiem, to tylko marzenia. A może zrobisz quadrocopter albo słynny śmigłowiec Airwolf?
Ostatnio zmieniony 2013-11-09, 13:06 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Ja jakoś wątpię w to latanie. O, tu przykład jak ktoś zapakował bebechy i wirnik ze śmigłowca RC do 9396 i to lata, ale zwróćcie uwagę jak bardzo inaczej pracuje silnik RC od Legowego: http://www.youtube.com/watch?v=z_UkwvIgL1Y#t=60

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

A czy dał byś radę znacząco zwiększyć prędkość nie zwiększając aż tak masy? Czy według Twojej wiedzy jest możliwe zbudowanie czegokolwiek z Lego co potrafiło by się unieść?
Z Twojego doświadczenia wynika że najlepszy efekt można uzyskać bez zmiennej geometrii. Czy robiłeś test bez tego bajeru?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

piotrek839 pisze:A czy dał byś radę znacząco zwiększyć prędkość nie zwiększając aż tak masy?
Tak, podwyższając napięcie. Zblj robił testy na EB z łopatkami od zestawu Education, i był w stanie osiągnąć coś zbliżonego do lotu dopiero przy 18V.
piotrek839 pisze:Czy według Twojej wiedzy jest możliwe zbudowanie czegokolwiek z Lego co potrafiło by się unieść?
Pewnie, wystarczy balon :) Blakbird, który jest inżynierem lotnictwa, mówi że inaczej się nie da.
piotrek839 pisze:Z Twojego doświadczenia wynika że najlepszy efekt można uzyskać bez zmiennej geometrii. Czy robiłeś test bez tego bajeru?
Jestem w trakcie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Sariel pisze:Ja jakoś wątpię w to latanie. O, tu przykład jak ktoś zapakował bebechy i wirnik ze śmigłowca RC do 9396 i to lata, ale zwróćcie uwagę jak bardzo inaczej pracuje silnik RC od Legowego: http://www.youtube.com/watch?v=z_UkwvIgL1Y#t=60
Z tym lataniem to powiedziałem oczywiście w przenośni :) Co do filmiku, fajny pomysł, że ktoś zestaw 9396 połączył z modułem RC (ciekawe co na to panowie z Lego? :D ), a silnik RC pracuje zdecydowanie lepiej. Może kiedyś Lego też będzie takie robiło, ale to musi dużo wody w Wiśle upłynąć nim doczekamy się tak zmotoryzowanych modeli w Lego
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Ok, żeby zademonstrować jak bardzo czyste Lego przy 9V nie poleci:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W58HnjxTkxI[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2013-11-10, 12:59 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

A już myślałem, że zrobisz rewolucję w Lego i będzie to pierwszy latający model Lego :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#12 Post autor: blizzard »

A dziabnąc z jednego silnika wyjscie na 2 wirniki? Czy przez to ze jeden silnik bedzie napędzac 2 wirniki "ujdzie" na stracenie za dużo mocy?

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#13 Post autor: Szerszen »

Trzebaby zrobić wersje klocków LEGO z pianki - i silniki obudować pianką a nie plastikiem... wtedy może poleci.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

blizzard pisze:A dziabnąc z jednego silnika wyjscie na 2 wirniki? Czy przez to ze jeden silnik bedzie napędzac 2 wirniki "ujdzie" na stracenie za dużo mocy?
Silnik nie wydoli. Mielenie wirnikiem z taką prędkością wymaga naprawdę sporego momentu.

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: David »

Szerszen pisze:Trzebaby zrobić wersje klocków LEGO z pianki - i silniki obudować pianką a nie plastikiem... wtedy może poleci.
tak, tylko czy takie ''klocki'' trzymały by się studów ? wtedy w grę wchodziłby jakiś klej :-) a to już nie było by lego:-)
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

ODPOWIEDZ