5571 Giant Truck / Black Cat

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

5571 Giant Truck / Black Cat

#1 Post autor: Havoc »

Obrazek

Dane Techniczne:
Seria: Model Team
Rok Produkcji: 1996
Waga klocków: ok. 1,6 kg
Waga zestawu (brutto): ok. 2,2 kg
Liczba klocków: 1743
Liczba figurek: 0
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv ... &itemSeq=1
Cena: MSRP: 139$

Chyba nie trzeba przedstawiać nikomu tego kultowego zestawu. Nawet jeśli nie jest się fanem serii Model Team słyszało się o tej ciężarówce, a jeżeli nie to zapraszam do przeczytania tej recenzji.


Opakowanie
Karton jest spory (43x53 cm). Mimo 10 lat wciąż jest w dobrym stanie co świadczy o jakości materiału, z którego jest wykonany. Jednakże z przodu i na spodzie jest zdarty kawałek (jest to skutek zastosowania wyjątkowo dobrze trzymającej taśmy). Jak przystało na zestaw z 1996 roku klapa z przodu kartonu jest otwierana (w nowych zestawach to już rzadkość). Zarówno na niej (na klapie) jak i z tyłu kartonu jest przedstawiony model główny oraz alternatywny, a także kilka ich funkcji (otwierana maska, schowek na narzędzia itp.)

Obrazek Obrazek Obrazek

Wewnątrz pudła znajdował się wytłoczony plastik, a w nim oczywiście woreczki z klockami (17) oraz 6 opon i felg ułożonych luzem. Pod plastikową formą leżały nalepki, katalog Lego, oraz instrukcja (pomiędzy jej stronami znalazłem książeczkę 'Service').

Instrukcja

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gruba 108-stronnicowa książeczka (a raczej książka). Zawiera opis budowy 2 modeli. Bardzo praktycznym pomysłem było ułożenie jej w taki sposób, że instrukcja budowy każdego pojazdu zaczyna się z innej strony. Dzięki temu, kiedy chcemy stworzyć model alternatywny, nie musimy szukać początku budowy gdzieś w środku książeczki, tylko przewracamy instrukcję 'do góry nogami'. Jeśli chodzi o materiał, z którego jest zrobiona, to jest dobrej jakości (wyraźne zdjęcia) choć niestety niezbyt wytrzymały. Mimo, iż nie była wyjmowana z pudełka, na obrzeżach widać lekkie naddarcia. Jeśli leżenie w kartonie tak na nią wpłynęło to nie wiadomo jak będzie wyglądać po użytkowaniu. Strony są klejone, ale solidnie. Nie ma mowy o ich wypadaniu. Instrukcja jest bardzo czytelna, obrazki nie były upychane na siłę na jednej stronie. Wszystko przejrzyste, dzięki temu budowa przebiegała bez żadnych trudności.


Klocki
Zestaw posiada kilka białych kruków - felgi, przednia szyba, drzwi oraz sporo elementów chromowanych, a także wiele przydatnych części, które mogą posłużyć do zbudowania ciekawych modeli. W kolorystyce modelu przeważa kolor czarny i czerwony. Wnętrze kabiny pojazdu wykonane jest w większości z klocków żółtych. (zawsze to jakieś urozmaicenie). Srebrne chromowane części stanowią ładne wykończenie i dodają całemu modelowi smaczku.

Model
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budowanie modelu zajęło mi ok. 4 godzin (albo się starzeję albo ten zestaw jest naprawdę taki duży). O nudzie nie było mowy, im dalej tym ciekawiej i coraz bardziej się chciało zobaczyć efekt końcowy. Ciężarówka jest ogromna (48 cm długości i 16 szerokości). Wygląda naprawdę imponująco.
Funkcjonalność:
W zestawie jest sporo 'dodatków'. Poza standardowym skręcaniem przednich kół (do tego służy gałka na dachu) mamy tu otwieraną maskę, schowki z narzędziami, otwieraną tylną część dachu, przez którą widać 'sypialnię' kierowcy (można ją obejrzeć również przez dodatkowe drzwi). Jest w niej, poza łóżkiem oczywiście, lampka, radio i telewizor, a w przedniej części kabiny możemy znaleźć ekspres do kawy. Siedzenia natomiast są regulowane. Wszystkie te dodatki bardzo uatrakcyjniają model. Co do nalepek to część można przykleić bez 'łączenia' klocków. Nalepki służące za telewizor i zegary przy kierownicy można przyciąć w taki sposób, że nie tracą na wyglądzie a mieszczą się na jednym klocku. Jest też niestety kilka nalepek, których się przykleić nie da jeśli będziemy chcieli w przyszłości model rozłożyć (nachodzą na 3 klocki naraz).

Model alternatywny natomiast to ciężarówka terenowo-wyścigowa. Za kabiną ma otwierane klapy, pod którymi znajduje się silnik. Z tyłu jest schowek. I to tyle jeśli chodzi o bajerki w tym modelu.


Podsumowanie
Mimo, że ciężarówek wśród zestawów Lego nie brakuje, to ta jest naprawdę godna polecenia. Robi niesamowite wrażenie.

Aby jednak pokazać, że nawet Czarny Kot ma wady, zrobię zestawienie za/przeciw:

Za:
  • bardzo dużo ciekawych i przydatnych części
  • wyjątkowo realistyczny wygląd nadwozia
  • Sporo 'bajerów'
Przeciw:
  • mechanizm skręcania kół (koła skręcają pod niewielkim kątem przez co trzeba się namachać, żeby np. zawrócić, a sama gałka jest o tyle źle umieszczona, że kierując zachacza się ręką o rurki i antenki, które lubią odpadać). Krótko mówiąć sterowanie jest 'mało skuteczne' i niewygodne.
  • tylne koła powinny być podwójne, z pojedynczymi ciężarówka wygląda z tyłu troszkę 'chudo'.
Być może nie jest to poważna wada ale mi zdecydowanie się te pojedyncze koła nie widzą.

Mimo tych kilku minusów według mnie jest to jeden z najlepszych zestawów jakie kiedykolwiek powstały i dlatego...

Moja ocena 10/10
Ostatnio zmieniony 2012-02-15, 19:19 przez Havoc, łącznie zmieniany 6 razy.

Nexus 7

#2 Post autor: Nexus 7 »

Troche bialych krukow jest w tym zestawie: przednia szyba, czarne drzwi, czarne duze luki, chromy.

Z moich obserwacji mocowanie tylnych blotnikow jest bardzo slabe, wystarczy je lekko tracic i spadaja.

Co do tylnych kol to sprawa jest jasna, lepiej wygladaja podwojne.

Dzieki za recenzje! Bardzo dobra.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#3 Post autor: Maciej Drwięga »

To ja dodam od siebie, że oprócz tylnych kół podwójnych warto także rozważyć poszerzenie przednich błotników - http://lego.drwiega.net/gallery/index.p ... &startTn=4 - model staje się szerszy, bardziej masywny i bardziej dojrzały. Tak samo warto przebudować stopnie do kabiny oddalając je o 1 kropkę od ramy pojazdu :)
Aby kompletnie nie odstraszać od tego zestawu należy wspomnieć, że używany zestaw bez pudełka, instrukcji i być może bez kilku drobiazgów można kupić za trzykrotnie mniejszą sumę - doskonała sprawa, kiedy w planach ma się przeróbki i modyfikacje bez podtekstu kolekcjonerskiego.
Dzięki za recenzję :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

No jeśli chodzi o te białe kruki to myślałem, że dotyczy to tylko samej części a nie koloru. Bo takie drzw np to w 5563 też są. A przednia szyba aż w 3 zestawach występuje.

Hippotam

#5 Post autor: Hippotam »

Oooj, kolor ma kolosalne znaczenie :-) Przykład - czarny mieczyk... Zresztą, zapraszam do wątku "białe kruki" - pisaliśmy tam o unikatach z Black Cata...

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#6 Post autor: Robson »

No naroście recenzja znakomitego modelu:) Osobiście posiadam w tej chwili dwa takie modele ale wczoraj zakupiłem jeszcze następne trzy. Model jest znakomitą bazą części. Polecam zakup kilku takich modeli:)
Cb1100RR

rekrutacja

#7 Post autor: rekrutacja »

Drogi Robsonie,
cieszę się ogromnie że stać cię na aż pięć takich zestawów i gorąco biorę sobie do serca zalecenie, by sobie tyleż tych zestawów zakupić. Niestety, permanentny brak środków nie pozwala mi na realizację tego zalecenia. Co tam pięć zestawów - nie stać mnie nawet na jeden. Mam jednak propozycję. Jeżeli rzeczywiście jesteś tak zamożny może mógłbyś zasponsorować mi jeden zestaw? Oczywiście w zamian oferuję logo sponsora na masce i drzwiczkach pojazdu, a także zobowiązuję się do publicznego prezentowania obrandowanego mnodelu podczas wszystkich spotkań i zlotów miłośników klocków Lego. Liczę na poważne rozpatrzenie mojej prośby.
podpisano: Rekrutacja

Cień

#8 Post autor: Cień »

Robson1903 pisze:Polecam zakup kilku takich modeli:)
Ooo, dzięki dzięki. Już lecę do hipermarketu!

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#9 Post autor: Robson »

rekrutacja pisze:Jeżeli rzeczywiście jesteś tak zamożny może mógłbyś zasponsorować mi jeden zestaw?
Nie jestem tylko zbieram od pewnego czasu:).PS Maciej ma ich 6 czy 7. :)
Cb1100RR

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#10 Post autor: Paweł »

Robson1903 pisze:Nie jestem tylko zbieram od pewnego czasu:).PS Maciej ma ich 6 czy 7.
Nie ważne jest ile kto ich ma, tylko co umie z nich zrobić. Oddaj mi jednego, a gwarantuję, że zostanie dobrze wykorzystany.
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#11 Post autor: Jerac »

Maciej ma N lat więcej i sam na nie zarabia... wiesz co - zamów 10 UCSowych Millenium Falconow. Fajne są, każdy powinien tyle mieć.

A, też poproszę jednego kotka. Mieszkam w Łodzi, więc już mogę odebrać osobiście :D
Ostatnio zmieniony 2007-03-27, 14:53 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Hippotam

#12 Post autor: Hippotam »

Robson, ale mi zaimponowałeś. Pięć zestawów. Od dziś będę do Ciebie mówił Panie Robsonie :-) Albo nie. Nie mam żadnego kota, więc pójdę się powiesić ze wstydu za stodołą.

Eeech..., zaraz przyjdzie kris kelvin i powie że się znęcamy nad Robsonem...

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#13 Post autor: aro_kal »

Tyle nauczaliście mnie (Wy co napisaliście nade mną) o tolerancji. Sami nie macie jej jednak zbyt wiele - Robson się pochwalił, i co z tego, a Wy od razu huzia na Józia - mam dość - jako, że po części mam wpływ na to co tu się pisze, następnym osobom, które cokolwiek napiszą odnośnie wypowiedzi Robsona, skasuję tekst.

Dość mam też psucia dobrych recenzji debilnymi dyskusjami. Kapewu?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

Havoc pisze:A przednia szyba aż w 3 zestawach występuje.
A nie, tylko w trzech zestawach?

No i wreszcie recenzja tak przecież znanego zestawu.

Z MT barkuje jeszcze chyba tylko 5580.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#15 Post autor: Maciej Drwięga »

K@ROL pisze:Z MT barkuje jeszcze chyba tylko 5580.
Jak się dogadam z Aro_Kalem, to może będzie :) A co mi tam :)
Havoc pisze:No jeśli chodzi o te białe kruki to myślałem, że dotyczy to tylko samej części a nie koloru. Bo takie drzw np to w 5563 też są. A przednia szyba aż w 3 zestawach występuje.
No są, nawet były gratis dodawane chyba dwie sztuki. Tylko że one były białe. Czarne drzwi występowały tylko 5571 i z pewnością są one rarytasem. Tak samo szyba przednia. Oczywiście była w trzech zestawach, jednak kupienie takiej np. w Polsce graniczy z cudem. Cena potrafi zwalić z nóg. Podobnie koła.

Model jest definitywnie jednym z słynniejszych i bardziej poszukiwanych. Na pewno przyczyniło się do tego zlikwidowanie serii Model Team (niech mi ktoś powie, że Creator to Model Team a poleci z forum). Zapewne gdyby powstawały kolejne modele MT cała aura była by mniejsza. Może to lepiej, że pewien rozdział został zamknięty. Czy BlackCat wybudowany w 50% SNOTem, bez jakichkolwiek studów miał by ten sam klimat ? Nie. Nie mówię, że był by gorszy, jednak z pewnością inny.

Kawał historii i troszkę Ci zazdroszczę, że mogłeś rozpakować nowiusie klocki tego zestawu :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ