[MOC] Minigun

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Minigun

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 58s / szer. 15s / wys. 21s
Waga: 0.987 kg
Napęd: 1 x PF Medium z przełożeniem 1:1

Naoglądałem się różnych wynalazków strzelających gumkami recepturkami, i najbardziej spodobały mi się z oczywistych względów miniguny. Wersji Legowych jest sporo, ale wszystkie które widziałem mają z grubsza ten sam mechanizm spustowy który mi niezbyt pasował, więc zbudowałem własny.
Minigun, tak jak wersje prawdziwe, ma sześć luf. Są one identyczne, a co druga jest przesunięta o studa do przodu żeby dało się je bardziej ścieśnić. Na każdą lufę da się nałożyć do 11 gumek, zaczepiając jeden koniec o widelec na początku lufy, a drugi na zębach koła z24 z jej tyłu. Koło jest trzymane w miejscu przez ślimacznicę, która obraca się wraz z osią biegnącą wzdłuż lufy. Z tyłu lufy oś ta kończy się kołem z12, które raz na każdy obrót miniguna zazębia się z kołem z20 przymocowanym do korpusu miniguna tak, żeby się nie obracało. Tym samym z12 zostaje więc nieco obrócone, powodując obrót ślimacznicy i przez nią minimalny obrót z24, wystarczający aby uwolnić gumkę z jednego zęba, co skutkuje strzałem.
Mechanizm spustowy jest prosty, pozwala bezpiecznie ładować miniguna i mocno trzyma gumki nawet jeśli obchodzimy się z nim niedelikatnie. Jego zasadniczy minus to brak gwarancji że każda lufa wystrzeli podczas obrotu - czasem ruch z24 jest zbyt mały - oraz brak ściśle określonego punktu obrotu, w którym następuje wystrzał. Strumień gumek, sięgający 11 na sekundę, jest przez to nierówny i nieco rozstrzelony.
Korpus miniguna jest banalnie prosty i mieści prosty szkielet z liftarmów którego trzymają się oba uchwyty: przedni i tylny. Lufy napędza PF Medium od przodu, ponieważ od tyłu dostęp do luf blokuje mechanizm spustowy. W korpusie mieści się też bateria 8878 której przycisk zasilania sprzężony jest z cynglem z tyłu miniguna, oraz której pokrętło służy do regulacji prędkości za pomocą gałek po obu stronach. Można nimi również odwrócić obroty luf, co pomaga przy ładowaniu bo minigun "wciąga" wtedy gumki.
Całość najlepiej zobaczyć na filmie. Zabawa z tym jest przednia, ale niestety okupiona żmudnym ładowaniem.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TcSB8dQzDZQ[/youtube]

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#2 Post autor: REX »

Super sprawa. Zapewne, tak jak napisałeś, "Zabawa z tym jest przednia ..." i chyba niejeden z nas by się tym pobawił (szczególnie "trochę" lat temu).

Skoro ładowanie jest tak mozolne a samo strzelanie bardzo krótkie, to może kolejnym krokiem będzie stworzenie wymienialnego "magazynka".

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#3 Post autor: bezetkace »

Bardzo użyteczne, zwłaszcza jakby podpiąć pod EV3. :D

Czy były testy na chomikach?
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Mestari »

Rewelacyjnie to strzela :) No i jakoś tak lepiej z tym łańcuchem wygląda ;)
Bardzo mi się podoba, chociaż tego Mikołaja szkoda, nie będzie w tym roku prezentów...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

bezetkace pisze:Czy były testy na chomikach?
Tylko z chomikiem w roli celowniczego ;)

Yeti
Posty: 95
Rejestracja: 2011-07-05, 23:21
Lokalizacja: Malbork, Mikoszewo

#6 Post autor: Yeti »

Genialne:D
Mimo, że gumki jako naboje to dobry pomysł i bezpieczny, to z ładowaniem lipa...

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Zabawa tym musi być przednia :) Bardzo fajny MOCyk.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#8 Post autor: BJ »

Całkiem fajna ta zabawka:)

Przydałaby się na rowerzystów na siekierkach;P
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Szkoda, że Piotrek839 nie będzie już budował następnej wersji Terminatora, wtedy mógłby pożyczyć Twojego MOCa ;) Mimo, że to tylko klocki, ale dziękuję dostać taką gumką. Na pewno by bolało. Dobrego cela masz. Ilość "wystrzałów" w tak krótkim czasie jest imponująca, jak na Lego
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#10 Post autor: krowkens »

Czy scena z głową konia jest czymś inspirowana? Wygląda świetnie.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Inspiracją była głowa konia :)

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#12 Post autor: Methos »

Miazga! Całość wygląda fajnie, estetycznie i dopracowane pod każdym względem. Napędzający łańcuch z przodu dodaje specyficznego "uroku" - taki "pazur". Gratuluję pomysłu na mechanizm spustowy.
Humor w filmie - rewelka!

A teraz kawałek historii dla wytrwałych ;)
Powiem Wam szczerze, że trafiłem na LUGPol szukajć w necie info o tym jak zrobić miniguna z LEGO. Szukając filmów na YT znalazłem jeden inny - traktujący o pile mechanicznej :) A później już "po nitce do kłębka" jak to się mówi.
Przy tej okazji chciałbym podziękować autorowi za to, że dowiedziałem się o istnieniu LUGPolu oraz za miłe uczucie wspomnień, kiedy oglądałem wyżej przedstawiony film.

PS - dzięki za udostępnienie schematów!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Ależ proszę :)

coldzik
Posty: 20
Rejestracja: 2013-12-14, 20:06
Lokalizacja: Katowice/Dąbie k. Będzina

#14 Post autor: coldzik »

Meeeegaaa zabawka :) Nie spodziewałem się, że coś zbudowane z lego może strzelać z taką prędkością. Ładne cacko :)

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#15 Post autor: Methos »

coldzik pisze:Meeeegaaa zabawka :) Nie spodziewałem się, że coś zbudowane z lego może strzelać z taką prędkością. Ładne cacko :)
8
Pomyśl jak by to strzelało gdyby M-ke zastąpić RC :-)

ODPOWIEDZ