[MOC] [MOD] 42021 Snowmobile

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

[MOC] [MOD] 42021 Snowmobile

#1 Post autor: Waler »

Limonkowy Trike

Obrazek

Po zrobieniu zdjęć do recenzji 42021 zastanawiałem się gdzie by tutaj jeszcze pstryknąć zdjęcia poza „studiem”. Mamy styczeń, jest skuter śnieżny, lecz brakuje jednego – śniegu. Przez ten brak wpadłem na pomysł, by zamiast płoz i gąsienicy zamontować terenowe koła.

Decyzja jakie opony tutaj upakować została podjęta w 5 sekund po tym, jak rzuciłem okiem na półkę z ogumieniem.
Cel był taki, by jak najmniejszym nakładem dodatkowych klocków, nie występujących w zestawie, zbudować „alternatywny” model. Myślę, że się udało. Poza częściami występującymi w zestawie, potrzebujemy 3 koła, 3 ośki, 5 bushy, 2 piny oraz 2 światełka.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz bez problemu można śmigać terenową hybrydą motoru z quadem po każdej powierzchni, jazda sprawia dużo frajdy, można podziwiać jak świetnie pracuje przednie zawieszenie. Sterowanie pojazdem jest niewiarygodnie łatwe i przyjemne dzięki dużej kierownicy, a nie jakiejś małej zębatce.
Konstrukcja jest na tyle zwarta, że nawet bardzo intensywna jazda nie rozłącza żadnych części.
Przeróbka trwa jakieś 5 minut i jest prosta, a gotowy pojazd jest na tyle bawialny, że postanowiłem zrobić mini instrukcję jak przerobić swój skuter.

Przy okazji można dokładnie obejrzeć kompaktową budowę nowego zawieszenia. Bez problemu da się założyć felgę 30.4 x 20mm tak, by zawieszenie weszło w jej środek i punkt obrotu przypadał prawie idealnie w środku koła.

Obrazek

Niestety, z nową zwrotnicą nie da się napędzać kół tak, by zawieszenie pracowało poprawnie.
Również maksymalny kąt skrętu będzie nieco ograniczony. Więc niestety nie da rady na chwilę obecną zbudować mini trialówki z napędem na wszystkie koła, adaptując zawieszenie z 42021.

Poniżej sesja zdjęciowa modelu oraz foto-instrukcja w szerzej znanym języku angielskim.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

INSTRUKCJA

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Link do Galerii

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Fajnie Ci wyszła ta zamiana płóz na koła terenowe, tylko zamieniłbym odwrotność kół, z tył zrobiłbym 2, z przodu 1
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Yeti
Posty: 95
Rejestracja: 2011-07-05, 23:21
Lokalizacja: Malbork, Mikoszewo

#3 Post autor: Yeti »

"Cel był taki, by jak najmniejszym nakładem dodatkowych klocków, nie występujących w zestawie, zbudować „alternatywny” model."

Więc zamiana ilości kół nie wchodziła raczej w grę, poza tym genialne!
Ostatnio zmieniony 2014-01-02, 23:34 przez Yeti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Yeti pisze:"Cel był taki, by jak najmniejszym nakładem dodatkowych klocków, nie występujących w zestawie, zbudować „alternatywny” model."

Więc zamiana ilości kół nie wchodziła raczej w grę, po za tym genialne!
Myślę, że te elementy dodatkowe, które dodał Waler93, w zupełności by wystarczyły do zamiany przednich kół z tylnym, a dodając jeszcze jedno koło + zawieszenie to powstałby fajny quad :)
Ostatnio zmieniony 2014-01-02, 23:07 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

legosamigos pisze:Myślę, że te elementy dodatkowe, które dodał Waler93, w zupełności by wystarczyły do zamiany przednich kół z tylnym, a dodając jeszcze jedno koło + zawieszenie to powstałby fajny quad :)
Koła tak czy inaczej były przecież dodawane, ale umieszczenie 2 z przodu i 1 z tyłu redukuje ilość przebudowy do minimum.
Jak bym dodał 4 koło to powstałby:
Obrazek
A tak, jest coś co Lego jeszcze nie wypuściło :P

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: MarcinMK »

Minimalna ilość klocków do całkowicie innego, "nowego" modelu - dobry pomysł. Wykonanie też fajne oraz duży plus za instrukcję, nie każdemu chce się to robić. Miałeś ułatwione zadanie bo klocków nie było dużo ale i tak pochwała :)
Ostatnio zmieniony 2014-01-03, 11:41 przez MarcinMK, łącznie zmieniany 1 raz.
1971

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

Waler93 pisze: Niestety, z nową zwrotnicą nie da się napędzać kół tak, by zawieszenie pracowało poprawnie.
Masz na myśli tutaj zawieszenie plus skrętne koła czy tylko zawieszenie przy zwrotnicach zamocowanych sztywno do ramy?

Swoją droga ciekawa przeróbka, a i zestaw coraz bardziej mi się podoba ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Jedyny sposób by to napędzać to CV joint + CV joint axle ale wtedy punkt zgięcia nie będzie się pokrywał z punktem obrotu także trochę kiepsko. Ale do aut RWD te wahacze bardzo się przydadzą :)
Karol pisze:Swoją droga ciekawa przeróbka, a i zestaw coraz bardziej mi się podoba ;)
Właśnie mam na biurku w robocie 5 kartonów ze skuterami, kusi żeby otworzyć... Ale wypadałoby wytrzymać do 16 :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

3dom pisze:Ale do aut RWD te wahacze bardzo się przydadzą :)
Czyli mówisz, że przy tylnym zawieszeniu bez problemu można doprowadzić napęd i wszystko ładnie będzie chodzić?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Do RWD w sensie, że do przedniej nienapędzanej osi. Wahacze da się wykorzystać do napędzanych osi ale stosując te zwrotnice:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-01-03, 14:23 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Ale żem tutaj namieszał :D Dobra czyli jak dobrze rozumiem za pomocą tych wahaczy i zwrotnicy z zestawu nie możemy zbudować zawieszonej, napędzanej osi, która nie jest osią skrętną, czyli RWD. No bo w sumie punkt zgięcia nie pokryje się z osią obrotu.
Ostatnio zmieniony 2014-01-03, 14:33 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

Karol pisze:Dobra czyli jak dobrze rozumiem za pomocą tych wahaczy i zwrotnicy z zestawu nie możemy zbudować zawieszonej, napędzanej osi, która nie jest osią skrętną, czyli RWD. No bo w sumie punkt zgięcia nie pokryje się z osią obrotu.
Tak ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#13 Post autor: Greg »

Świetna przeróbka i rewelacyjne zdjęcia na kamyczkach :)

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#14 Post autor: Waler »

Miło mi, że się podoba.
By rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak nowe wahacze oraz zwrotnica działają w praktyce, zrobię krótki wykład. Może przyda się innym przy konstruowaniu swoich MOC-y

Nowe wahacze, są o studa krótsze od dotychczas stosowanych, spotykanych np. w Supercarze 8070.
Jego tylny napęd jest oparty na w/w wahaczach oraz na dwóch CV jointach.
Wygląda to dokładnie tak samo, jak na poniższym obrazku, z tą różnicą, że - jak już napisałem - "stare" wahacze są o studa dłuższe i wszystko do siebie pasuje.

Obrazek

Zgięcie wału napędowego jest w tej samej linii co wahaczy, lecz zwrotnica nie będzie na swoim miejscu.
Jeżeli zaś odsuniemy wahacze od ramki o jeden stud, zwrotnica wskoczy w wahacze, ale punkt przegięcia wału w stosunku do ramion przesunie się tym samym drastycznie zmniejszając dostępny skok całego zawieszenia.

Obrazek

Jedynym rozwiązaniem jest odsunięcie się od ramki (bądź czegokolwiek innego gdzie umieściliśmy napęd) o dwa study, zastosowanie wału kardana oraz jednego CV jointa. W ten sposób wszystkie osie przegięć się pokrywają i zawieszenie działa tak jak należy.

Obrazek

Jeżeli chodzi o zastosowanie nowej zwrotnicy do napędu, podczas skrętu wygląda to tak:

Obrazek

W zwrotnice wejdzie tylko oś, przegięcie wału kardana będzie oddalone o 2 study od zwrotnicy, więc najmniejsze przegięcie daje CV joint z tuleją. Niestety jak widać to i tak jest połączenie które nie zda żadnego egzaminu, ponieważ wszystko się wygina w innych punktach.

Wnioski są dwa.
1. Nowa zwrotnica nie nadaje się by puścić przez nią wał napędowy, chyba, że wahacze będą połączone na stałe w poziomie z dalszą konstrukcją bez amortyzatorów. Lecz w takim przypadku nie ma mowy o zawieszeniu.

2. Da się bez problemu wykorzystać nowe wahacze, które są dużo wytrzymalsze od starych, dając stare zwrotnice. Połączenie napędowe powinno być równie mocne jak przy poprzednich wahaczach, lecz nadal pozostaje bardzo mały promień skrętu przy połączeniu CV jointa ze zwrotnicą.

Niestety nie mam zwrotnic od 42000 więc nie jestem w stanie pokazać, jak by to wyglądało w ich przypadku :)
Ostatnio zmieniony 2014-01-04, 13:27 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

Waler93 pisze:Niestety nie mam zwrotnic od 42000 więc nie jestem w stanie pokazać, jak by to wyglądało w ich przypadku :)
Tak samo jak przy wahaczach z 8070, z tą różnicą, że wahacze musiałyby być dalej od siebie.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ