[MOC] Skrzynia biegów 7+R

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

[MOC] Skrzynia biegów 7+R

#1 Post autor: ELEMENT »

Właściwie nie jest to nic nowego, a konstrukcja, która powstała kilka lat temu.

Obecnie w ramach podtrzymania formy konstruuję sobie luźno z Technic i stwierdziłem, że podzielę się z wami swoim projektem. Zbudowałem sobie ot taki reduktor - wyposażony w bieg wsteczny oraz 7 do jazdy naprzód:

Obrazek

Głównym elementem, na który chciałbym zwrócić waszą uwagę jest sposób przełączania przełożeń. Ruchy dźwignią miały być możliwie zbliżone do rzeczywistych i myślę, że mi się udało - działa ona w dwóch płaszczyznach obrotu, a kolejne jej położenia po zazębieniu rysują taki układ:

1357
| | | |
-------
| | | |
R246

Udało mi się to uzyskać poprzez podniesienie skrajnych osi w taki sposób (kolejne zdjęcia to położenia przy biegu wstecznym i 1, 2 i 3, 4 i 5 oraz 6 i 7):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całość wyszła na tyle mała, że nie miałem problemu z włożeniem owej skrzynki do swoich modeli. Przełożenia - zakładając, że napęd wchodzi osią, na której jest czarna 20-tka:

Obrazek

R: 1:0,6
1: 1:0,8
2: 1:1,0
3: 1:1,3
4: 1:1,7
5: 1:2,2
6: 1:2,8
7: 1:3,7

Jedyną, nie tyle wadą, co niedoskonałością jest widoczne wcześniej liche zazębienie dwóch kół zębatych '24'. Na szczęście całość działa OK, nawet pod obciążeniem, pod warunkiem zamknięcia całości bezpośrednio w dwóch liftarmach typu 'L' (3x5).

I to w sumie tyle. Każde z powyższych zdjęć jest jednocześnie linkiem do galerii z ich większą ilością. Jeśli macie jakieś pytania, to chętnie odpowiem. Czekam na waszą krytykę :)

[EDIT]:

A jednak nie podlinkowałem galerii. Proszę bardzo: http://imgur.com/a/4tRz8#6


<><><><><><><><><><><><><><>

[EDIT 17.12.2014]:

Wywaliło załączniki - nowe pod linkami:
Instrukcja budowy
Lista części
Ostatnio zmieniony 2014-12-18, 21:16 przez ELEMENT, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#2 Post autor: Maciej Drwięga »

Układ mi się podoba. Nie pomyliłeś się aby i czy przełożenia nie powinny być odwrotnie pisane?

No i czy to generalnie działa? Zaraz pojawią się requesty o filmik, więc na szybko dobuduj samochód i pokaż jak jeździ :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

Maciej Drwięga pisze: No i czy to generalnie działa? Zaraz pojawią się requesty o filmik, więc na szybko dobuduj samochód i pokaż jak jeździ :)
No dobra, to jestem pierwszy, który prosi o film w celu demonstracji :) szczególnie interesuje mnie ten bieg wsteczny, skoro na pilocie wystarczy dźwignię poruszyć w drugą stronę i jakiś pojazd będzie właśnie poruszał się do tył ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#4 Post autor: ELEMENT »

Maciej Drwięga pisze:Układ mi się podoba. Nie pomyliłeś się aby i czy przełożenia nie powinny być odwrotnie pisane?

No i czy to generalnie działa? Zaraz pojawią się requesty o filmik, więc na szybko dobuduj samochód i pokaż jak jeździ :)
Rozpisałem układ jaki rysuje dźwignia zmiany biegów, gdyby ją zamocować do tych wystających, cienkich liftarmów 1x4. Jeśli kogoś interesuje położenie przełożeń na osiach, to rzeczywiście musi to odwrócić o 180 stopni :)

Nie wrzucałbym czegoś co nie działa :P Skrzynia chodzi płynnie na każdym z przełożeń.
legosamigos pisze:No dobra, to jestem pierwszy, który prosi o film w celu demonstracji :) szczególnie interesuje mnie ten bieg wsteczny, skoro na pilocie wystarczy dźwignię poruszyć w drugą stronę i jakiś pojazd będzie właśnie poruszał się do tył ;)
He, he. To nie jest automat :P W zdalnie sterowanym wystarczą 2-4 biegi i daje radę - zresztą większa skrzynia sterowana pilotem osiąga niekorzystne rozmiary :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Tak patrzę na te wszystkie liftarmy pod różnymi kątami i się zastanawiam nad jednym:
Jak zamierzasz zamocować tę skrzynię w pojeździe?

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#6 Post autor: ELEMENT »

M_longer pisze:Tak patrzę na te wszystkie liftarmy pod różnymi kątami i się zastanawiam nad jednym:
Jak zamierzasz zamocować tę skrzynię w pojeździe?
Otóż została ona brutalnie wymontowana z płyty podłogowej nieukończonego pojazdu na potrzeby prezentacji :) Na fotkach widać mnóstwo części, które są potrzebne tylko i wyłącznie do mocowania:

- z tyłu, ale jeszcze przed przełożeniami stałymi z jednej strony odstaje łącznik 180 stopni, a z drugiej wychodzi krótka ośka. Te elementy są ze sobą połączone - wystarczy w łącznik wetknąć oś, a z drugiej strony włożyć dłuższą, aby powstał bardzo sztywny poprzecznik,

- z przodu, masz coś podobnego - z jednej strony wystarczy włożyć dłuższą ośkę, a z drugiej wetknąć ją w łącznik z otworami przesuniętymi o 90 stopni,

- na dole znajdują się miejsca na wetknięcie liftarmów - jeden przy wyjściu napędu, a drugi przy liftarmie 'L'.

Generalnie mocowanie odbywa się od dołu do wysokości dwóch środkowych osi. Te wszystkie liftarmy 'pod kątem' same w sobie tworzą zwartą i sztywną konstrukcję - nie wymagają dodatkowego łączenia. Skrzynią można śwignąć o podłogę :D
Ostatnio zmieniony 2014-01-15, 09:12 przez ELEMENT, łącznie zmieniany 1 raz.

babzos
Posty: 31
Rejestracja: 2011-01-23, 22:36
Lokalizacja: Poznań

#7 Post autor: babzos »

Czy mogę liczyć na schemat lub fotki budowania krok po kroku?

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#8 Post autor: ELEMENT »

babzos pisze:Czy mogę liczyć na schemat lub fotki budowania krok po kroku?
Nie ma problemu. Jak będzie, to dam znać i podczepię pod pierwszy post.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Bardzo nietypowa skrzynia. Jestem ciekaw jej działania, więc jeśli to nie problem to chętnie zapoznam się z bardziej szczegółowym opisem, zdjęciami, schematami i filmem.
legosamigos pisze:szczególnie interesuje mnie ten bieg wsteczny, skoro na pilocie wystarczy dźwignię poruszyć w drugą stronę i jakiś pojazd będzie właśnie poruszał się do tył ;)
To ręczna skrzynia biegów.
Ostatnio zmieniony 2014-01-15, 15:11 przez piotrek839, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#10 Post autor: ELEMENT »

piotrek839 pisze:Bardzo nietypowa skrzynia. Jestem ciekaw jej działania, więc jeśli to nie problem to chętnie zapoznam się z bardziej szczegółowym opisem, zdjęciami, schematami i filmem.
Postaram się na wieczór powrzucać jakieś materiały. Może po prostu zmontuję ją w LDD, choć nie wiem, czy on na to pozwoli - niektóre z zastosowanych technik są w jego rozumieniu nietypowe :)

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#11 Post autor: ELEMENT »

OK zrobiłem wam przepiękną instrukcję w PDF-ie.

Podczepiłem pod pierwszą wiadomość.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#12 Post autor: judam »

Było by idealnie gdybyś jeszcze dał liste potrzebnych klocków
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#13 Post autor: ELEMENT »

judam pisze:Było by idealnie gdybyś jeszcze dał liste potrzebnych klocków
Dobrze gadasz. Mój brak doświadczenia jednak wychodzi :P

Podłączyłem drugi plik pod pierwszego posta.

ODPOWIEDZ