[MOC] Sztaplarka gąsienicowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Sztaplarka gąsienicowa

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Witam serdecznie!

Dawno myślałem o zbudowaniu jakiegoś MOCa na gąsienicach. Koparki, spycharki na gąsienicach są dość powszechne, więc postanowiłem zrobić sztaplarkę gąsienicową lub jak kto woli, wózek widłowy z napędem gąsienicowym. Rzadko spotykane, ale jednak takie urządzenia też występują. Ba, znalazłem nawet kiedyś w sieci, ogrodową taczkę gąsienicową. Wracając do mojego MOCa, podwozie wykorzystałem z zestawu 8043, a maszt z 8416 i powstało takie coś. Jako ładunek do podnoszenia, wykorzystałem 2 samochodziki z zestawu 6753. Sztaplarka ma otwierane lewe drzwi, maskę silnika oraz z tył pokrywę maskującą pudełko z bateriami

Dane techniczne:

Długość: 38 cm
Szerokość: 21 cm
Wysokość: 21 cm / ładunek można podnieść na wysokość 30 cm
Waga: 1364 gr.

Obrazek

Power Functions:

4 PF silniki M
1 PF pojemniki na baterie
2 PF przedłużacze 20 cm
2 PF piloty IR
2 PF wieże IR

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na BS

Podzieliłem film na 2 części: załadunek i rozładunek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AWYyqvflm2o[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=snikgOy40H8[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2014-02-25, 20:06 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: MarcinMK »

Jak dla mnie fajny model, extra bawialny. Zgrabne połączenie dwóch modeli. Wydaje mi się, że powinieneś obudować troszkę ir oraz dodać jakąś barierkę obok drabinki. Podoba mi się Twój MOC.
1971

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#3 Post autor: piotrek839 »

Ładnie to wygląda i fajnie połączyłeś te dwa zestawy. W 13 minut pokazałeś ogólne działanie 4 funkcji, to trochę długo. Funkcje podnośnika bym też usprzęglił bo na filmach widziałem że bardzo starałeś się go nie popsuć przy skrajnych położeniach. Ładnie zrobiłeś obudowę ale wieże to chyba doczepiłeś w ostatniej chwili.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

MarcinMK pisze:Jak dla mnie fajny model, extra bawialny. Zgrabne połączenie dwóch modeli. Wydaje mi się, że powinieneś obudować troszkę ir oraz dodać jakąś barierkę obok drabinki. Podoba mi się Twój MOC.
Słuszna uwaga odnośnie barierek, nie pomyślałem o tym :)
piotrek839 pisze:Ładnie to wygląda i fajnie połączyłeś te dwa zestawy. W 13 minut pokazałeś ogólne działanie 4 funkcji, to trochę długo. Funkcje podnośnika bym też usprzęglił bo na filmach widziałem że bardzo starałeś się go nie popsuć przy skrajnych położeniach. Ładnie zrobiłeś obudowę ale wieże to chyba doczepiłeś w ostatniej chwili.
Wierz mi Piotrze, że lepiej mi się operuje prawdziwym wózkiem widłowym. Gdybym był lepszym operatorem klockowym, wtedy filmy byłyby krótsze ;) Inaczej się prowadzi pojazd ze środka sztaplarki, a inaczej patrząc z góry czy z boku :D Wieży to już za bardzo nie miałem gdzie upchać, więc tył pojazdu wydawał mi się do tego najbardziej odpowiedni
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

mandrax2150

#5 Post autor: mandrax2150 »

Witaj Bartku, też dodam parę zdań od siebie jak obiecałem. Model bardzo fajnie Ci wyszedł, udane połączenie obydwu modeli no i kolorystyka świetnie dobrana. Szkoda że widać te wieże IR no ale to drobiazg bardziej martwi mnie ten luz na siłownikach, które zmieniają kąt samego ramienia. Wydaje mi się, że połączyłeś je pod złym kątem co sprawia, że same opadają do dołu, przez co maszt strasznie się giba (tzn nie wiem jak to nazwać po prostu powinny być oparciem dla masztu a nie są). Widać to doskonale kiedy wyjeżdżasz z rozsuniętym masztem spod ładunku.
Po za tym jednym mankamentem model jak najbardziej mi się podoba. Z zabudowanym dachem prezentuje się o wiele lepiej. I ta drabinka z boku również dodaje realizmu. Co do barierek nie jestem przekonany. Małe sprzęty ich nie potrzebują i po prostu ich nie mają - wystarczy luknąć na google - chyba ze względu na samą wysokość pojazdu, gdyż upadek z tak niewielkiej wysokości nie grozi niczym poważnym w przeciwieństwie do upadku z tego

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Co do kolorystyki, to model był początkowo żółty, ale stwierdziłem, że jest troszkę przesyt żółtych zestawów, jak i MOCy. Ta sztaplarka to część projektu, który chcę zbudować, więc jeszcze mogę coś poprawić :) Podsunąłeś pomysł z zabudowanym dachem i drabinką, więc to Twoja zasługa, a ja go wykorzystałem :) Co do barierek, myślę, że MarcinowiMK chodziło o poręcz do samej drabinki, a nie naokoło całego pojazdu
Ostatnio zmieniony 2014-02-03, 16:01 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

Przy jednym autku filmy byłyby o połowę krótsze, a wieże zasłoniłbym czymś czerwonym.
mandrax2150 pisze:martwi mnie ten luz na siłownikach, które zmieniają kąt samego ramienia. Wydaje mi się, że połączyłeś je pod złym kątem co sprawia, że same opadają do dołu, przez co maszt strasznie się giba
Siłownik sam z siebie ma dużo luzu na tłoku i na obejmie, a nowe siłowniki mają go szczególnie dużo na tłoku.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

No tak, mogłem ograniczyć do jednego auta, albo jednego zdjąć, a drugiego podnieść, więc też by skróciło film. Myślę, że Kamil miał na myśli, by siłowniki były bardziej w pozycji poziomej i wtedy byłoby większe podparcie dla masztu
Ostatnio zmieniony 2014-02-03, 16:47 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Na pierwszy rzut oka wysięgnik z widłami wydawał mi się znajomy i nie pomyliłem się.

Jeśli chodzi o luzy na funkcji do/od siebie to problem nie polega chyba tyle na luzie na siłowniku co o złą kinematykę, tzn. gdyby siłowniki były skierowane do góry zamiast na dół to powinno o wiele mniej bujać w trakcie pracy.

Pamiętam, że kiedyś podobny [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15991]model[/URL] zbudował Karol, ale bardziej w stylu MT, niemniej jednak Twój model prezentuje się bardzo fajnie, w końcu to jakaś odskocznia od ciężarówek.

Żeby nie było za słodko: tak jak już napisali moi przedmówcy wieże IR na wierchu bardzo rzucają się w oczy, drugie to szkoda, że pomimo dużej bawialności modelu nadal jest w nim więcej elementów z gotowych modeli niż "Your Own Creation".

Na koniec tak jak u mnie dmac napiał przy okazji prezentacji mojego modelu "Za manewrowanie na placu - słaba trójka :D"
Ostatnio zmieniony 2014-02-03, 20:20 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Ale ja wcale nie ukrywam skąd czerpałem pomysł wysięgnika z widłami, wręcz przeciwnie, otwarcie o tym mówię :) Co do manewrowania na placu, zgadzam się z oceną wystawioną przez Ciebie Grzegorzu. Mam co prawda uprawnienia na wózki widłowe, ale te rzeczywiste, na Legowe musiałbym wyrobić :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

No jest postęp - teraz już miksujesz dwa modele :) Pojazd przypomina mi Dmac'owy spychacz. Do jazdy lepiej było wybrać podłoże inne niż deski - na twardym podłoży gąsienice strasznie się ślizgają, co widać i słychać.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Żbik pisze:...Do jazdy lepiej było wybrać podłoże inne niż deski - na twardym podłoży gąsienice strasznie się ślizgają, co widać i słychać.
To właśnie cały efekt w tym, jak pracują gąsienice, szczególnie dźwiękowy :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

mandrax2150

#13 Post autor: mandrax2150 »

z tym luzem chodziło mi bardziej że siłowniki same opadają w dół pod własnym ciężarem. Każdy wie Piotrku, że
piotrek839 pisze:Siłownik sam z siebie ma dużo luzu na tłoku i na obejmie, a nowe siłowniki mają go szczególnie dużo na tłoku.
ale tutaj jest go szczególnie dużo i to nie jest raczej wina siłownika a raczej jego skierowania. Nie mniej jednak nie chcę się spierać bo model Bartkowi wyszedł bardzo fajny.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Drabinka jest już z poręczami. Siłowniki będą bardziej w pozycji poziomej, a wieże może przykryję, co by niektórych nie raziły po oczach, ale jeszcze zobaczę ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#15 Post autor: Cieślu »

Bardzo ładna, kompaktowa zabawka, w czerwonym jej do twarzy :) Zawsze to miła odmiana od koloru żółtego i konwencjonalnych wózków widłowych. Niestety, geometria pracy masztu, czyli to, co przedmówcy wspomnieli jest nieprawidłowa. Przy obecnym położeniu siłownika i punkcie jego połączenia z masztem nie uzyskujesz pełnego ruchu masztu, zakres wychyłów masztu pewnie mógłby być lepszy. Druga sprawa to wzmożone bujanie się masztu, która byłaby szczególnie widoczne przy cięższym ładunku. W takiej sytuacji maszt mógłby się pochylić "na wózek" bardziej niż ograniczają to siłowniki.
piotrek839 pisze:Siłownik sam z siebie ma dużo luzu na tłoku i na obejmie, a nowe siłowniki mają go szczególnie dużo na tłoku.
Szczerze mówiąc nie zaobserwowałem jakichś ponadprzeciętnych luzów w tych siłownikach. Oczywiście są, ale nie są jakieś drastyczne. Nawet maszt dużo cięższy niż ten nie "gibie się nadmiernie, nawet z ładunkiem i to ciężkim. Znam to z autopsji bo właśnie jestem w trakcie wykańczania własnego wózka, z tym że w skali pod koła od Unimoga :)
Ostatnio zmieniony 2014-02-06, 20:18 przez Cieślu, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

ODPOWIEDZ