[MOC] Wyścigowe Volvo FH12

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

[MOC] Wyścigowe Volvo FH12

#1 Post autor: Jerac »

Obrazek

Tak tak, wyścigi ciężarówek są i mają się dobrze :yes:

Krótki wyciąg z zasad:
-W wyścigu uczestniczą ciężarówki bazowane na oryginalnych produkowanych przez firmy które istnieją co najmniej 20 lat na rynku, a dany model musi być wyprodukowany w co najmniej 50 egzemplarzach;
-Znaczna ilość podzespołów musi być oryginalna, kabina również musi być bardzo do oryginału podobna. Modyfikacje mechaniczne są dozwolone (i tutaj dłuugie bla, ale wbrew pozorom można zrobić sporo - np dodać 3 chłodnice albo przenieść silnik do tyłu);
-Maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona do 160 km/h, mimo iż ciężarówki bez problemu dochodzą do 100 w 5 sekund i 160 w 9s(!);
-Minimalna masa to 5.5 tony, z czego 3.3 musi przypadać na przednią oś;
-Kontakty są oficjalnie zabronione, ale w praktyce lekkie popychanie się na zakrętach jest całkowicie normalne, wszystkie ciężarówki są wzmocnione i mają twarde zderzaki oraz płyty chroniące boki.

Dlaczego właśnie taką ciężarówkę zbudowałem? Pomijając oczywisty fakt że mi się po prostu ten sport podoba, nie widziałem na brickshelfie nawet jednej wyścigowej ciężarówki. Skoro buduję w bardzo popularnej skali 12 studs, to warto zadbać o oryginalność, prawda?

Model w założeniu miał być tak podobny do oryginału jak się da, ale okazało się to być mocno problematyczne. Dysponowałem tylko bardzo ogólnymi zdjęciami, więc część szczegółów została dobudowana po prostu na zdrowy rozsądek - bazując na zdjęciach podwozia oryginalnego FH12 oraz innych wyścigowych ciężarówek. Brakuje podnoszonej kabiny oraz jakichkolwiek detali spodniej strony podwozia - pierwsze paskudziło model (no i zwyczajnie ciężko to zrobić w tej skali), a drugie strasznie osłabiało ramę. Jednym z założeń była jako taka bawialność - to nie jest model w skali 1:13, więc pojeździć nim po podłodze powinno się dać. Są skrętne koła, które na dodatek są ładnie wciśnięte w ciasne nadkola, a sterowanie nimi jest wyprowadzone do nie rzucającego się w oczy czarnego pokrętła za silnikiem.

Początkowo chciałem zrobić taką kolorystykę:
http://www.truckracing.de/inhalt/fahrer ... /rt/17.jpg
Nie wychodziło to jednak za dobrze, więc oparłem się o starsze malowanie:
http://www.sorwurmz.republika.pl/conti_volvo.jpg

Zdjęcia:
Ogólne: 1 2 3 4
Bok: 5
Przód: 6
Skręcanie kół (mimo iż nie wygląda to na imponujący skręt, ciężarówka ma promień skrętu równy jej długości x 2; moim zdaniem nie najgorszy wynik): 7 8
Wnętrze: 9 10
Silnik i inne bebechy: 11 12

[EDIT] No i oczywiście zapomniałem... wielkie dzięki dla Macieja, który mi sporo pomógł - ja po prostu niektórych rzeczy nie widziałem przez brak doświadczenia, no i zdjęcia które dostałem również się przydały - jeszcze raz dziękuję :>
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 10:37 przez Jerac, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#2 Post autor: pitrek02 »

Jest piękny. Kształt świateł wyszedł Ci super (zresztą jak cała reszta ;) ). Zniwelowane study, extra proporcje, tak trzymać !!
Ostatnio zmieniony 2007-04-21, 10:06 przez pitrek02, łącznie zmieniany 2 razy.

pkowalcz

#3 Post autor: pkowalcz »

Wygląda ekstra. Jak zwykle. Właściwie to nie wiem, do czego można by się przyczepić.

Tylko że ostatnio też coś próbowałem w małych ciężarówkach, ale teraz to już chyba nawet nie ma sensu wystawiać... :(

TiTo & Anakin
Posty: 325
Rejestracja: 2004-12-16, 17:27
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
brickshelf: tito-anakin

 

#4 Post autor: TiTo & Anakin »

Wygląda świetnie :) ukłony :) a moze to FH16 ;) :D

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#5 Post autor: Misterzumbi »

Bardzo mi sie podoba, ino te piate kolo, czy jak tam sie zwie to ustrojstwo do zaczepiania przyczepy jest za grube (w Macku z niego po prostu zrezygnowalem bo takie grubasne cos naprawde szpeci) moze bys poprobowal z plytkami i troszke nizej? Aha, i kierownica jest troche mala, ale niemam pojecia jak to wyglada na zywo.
Reszta jak zwykle super, pelna twoich ciekawych rozwiazan, detale wygladaja delikatnie
i w ogole. Najbardziej podobaja mi sie te snotowane napisy. Naprawde ciekawy model.

Zdrowko Adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#6 Post autor: Jerac »

To coś nazywa się siodło... i hm, zgodzę się że powinno być cieniutkie, chociaż zainstalowane jest chyba na odpowiedniej wysokości. Przynajmniej tak mi się wydawało :D Problem polega na tym że jak zrobię z plates, będzie co najmniej o grubości 2 (plate + tiles), nie będzie żadnych zaokrągleń i w ogóle będzie be. A zrezygnować nie mogę - jest to element który przyciąga uwagę patrzącego i znacząco poprawia "optycznie" proporcje (No i oryginał również wozi się z krwistoczerwonym siodłem).

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#7 Post autor: Misterzumbi »

A moglbys uzyc dwoch czerwonych roundplateow 2 na 2 i pokryc je tak kafelkami ze bedziesz mial swoje zaokraglenie... Albo i nie, niewiem. A zreszta daj ponarzekac :D

Zdrowko

adam
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#8 Post autor: martinbb »

Masakra !! :D
Jerac czego ty byś sie nie chycił i tak się bede nad tym zachwycał :wink:
Nie ma NAWET się do czego przyczepić... szczegóły, kształty... dość słodzenia :D
Gratuluje zdolności :-)
Inspired by NavySEALs

xulm

#9 Post autor: xulm »

Pikny!
Przód robi zdecydowanie najlepsze wrażenie, ślicznie jest pozaginany, mniam mniam

Ciekaw jestem czy nastąpi teraz wysyp wyścigówych ciężarówek - widziałeś ilu zainspirowałeś szwajscarską flotą, a potem jak idea lewibolidów wryła się w wyobraźnię forumowiczów - zdaje się, że jesteś swoistym Prekursorem :)


PS: Wiem, że robienie zdjęć czerwonym klockom to koszmar, ale czy myślałeś o tym żeby podbijać kolor w fotoszopie? Cały czas mam wrażenie, że te wszystkie szwajcarskie statki i samochody są conajmniej zimne i magentowe ;)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#10 Post autor: smyk »

Jak go zobaczyłem, to zaraz też chciałem taką budować. Ale już mi przeszło.

Ta skala jest naprawdę ciekawa i raczej mało wykorzystywana na naszym forum. Co do modelu, to poza wnętrzem, nie ma się do czego przyczepić. Ale zrobiłbym to lepiej :cfaniak:

A gdyby zmieścić w to trochę mechaniki?

Nexus 7

#11 Post autor: Nexus 7 »

Swietna ciezarowka. Zbudowana bezblednie i jakos tak ... elegancko.

Po raz kolejny widac klase Jeraca, okazuje sie ze potrafi potrafi zbudowac majstersztyk nie tylko w konwencji kosmicznej.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#12 Post autor: Jerac »

xulm: To dlatego że one są właśnie podbijane do takiego stanu, nie znoszę żółtawego tła (a mój aparat nie ma własnych ustawień balansu bieli...)

smyk: Co masz na myśli mówiąc "mechaniki"? Elektrykę, czyli silniki, czy jakąś dodatkową mechanikę (ruchome tłoki, zawieszenie, etc? Silników nie mam (ale przewidziałem że może stanie się jakiś cud i nagle mi spadną z nieba więc modelik ma miejsce na silnik napędowy i micromotor), a zawieszenie tudzież działająca atrapa.... no way :D
Zrobiłbyś lepiej wnętrze? To znaczy jak? Co byś zmienił?

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#13 Post autor: smyk »

Nie tylko wnętrze bym zrobił lepiej, ale w ogóle wszystko. Wiesz, taki żarcik. Choć kto wie. Wnętrze mi sie nie podoba, fotele jakoś inaczej bym rozwiązał, deskę, ale to szczegóły.

A że zostawiłeś sobie miejsce na elektrykę, to się chwali. Myślę, że zawieszenie, przy dużym wysiłku, też dałoby się zrobić (gumkowe). To taka teoria, ale ani teraz czasu na realizację, ani chęci.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Wyścigowe Volvo FH12

#14 Post autor: dmac »

Każde dziecko wie, że guzik się znam na ciężarówkach i dlatego moja opinia porazi Cię swą fachowością: śliczne auto :) .
Do niczego się nie przyczepię, nawet do grubego siodła. W sam raz detali, wiarygodne proporcje, ładna kolorystyka. Cacuszko :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#15 Post autor: Bricksley »

Naprawdę świetna zrobiona ciężarówka. Tyle detali i do tego wiele rzeczy budowane SNOTem. Brawo!

Co to za części: okrągłe, po obu stronach silnika, mają na środku wypustkę, a w koło 4 dziurki?
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ