[MOC] ERF E12 - bramowiec

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] ERF E12 - bramowiec

#1 Post autor: makorol »

Wreszcie udało mi się coś skończyć :) Mam wielką przyjemność zaprezentować Wam mój nowy model – bramowiec ERF E12:

Obrazek

Pomysł na bramowiec zrodził się jakoś na wakacjach. Ciągle mam w głowie dużo pomysłów na to, co mogę jeszcze zbudować, ale czasem przychodzi mi ochota zrobić coś, co już było. Bo bramowiec już kiedyś zbudowałem, nawet czerwony! Było to w 2007 roku. Pod choinkę dostałem wtedy trochę klocków z bricklinka, między innymi driving ringi, które umożliwiły mi budowę modelu, który ma więcej funkcji, niż pozwalały na to trzy posiadane przeze mnie silniki :) Bramowiec można obejrzeć TU: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=5180 . Jak na tamte czasy, i mój ówczesny wiek był to model jak najbardziej udany. Jednak dużo się zmieniło, więc stwierdziłem, że warto podejść do tego tematu bardziej „nowocześnie”.
Początkowo, na wakacjach zacząłem budować bardzo mały modelik – na 12-13 kropek szerokości. Takie wyzwanie – zmieścić tam 4 silniki, żeby wszystko działało i ładnie wyglądało. Szło całkiem nieźle, ale w pewnym momencie musiałem pójść na jakiś kompromis – chyba zbyt duży, bo zrezygnowałem i zająłem się czymś innym (co mam nadzieję skończyć do wakacji). Do tematu bramowca wróciłem chyba w grudniu, tym razem już w „wygodniejszej” skali – na moich ulubionych kołach 62,4. Przeglądając flickra trafiłem na zdjęcia ciężarówki ERF E12. Co to jest ERF???? Nieważne. Spodobała mi się, bo była dość mała, ale miała 3 osie, w tym drugą podnoszoną. Mamy więc 5 funkcji – jazda, skręt, podpory, brama, podnoszenie osi. Skoro są już 3 wieże IR, to stwierdziłem, że trzeba gdzieś wcisnąć szósty silnik, no i zdecydowałem się na skrzynię biegów :)
Sześć funkcji w dość małym modelu – no, nie powiem, łatwo nie było :) Ale ja lubię wyzwania. Budowało mi się wyjątkowo dobrze, wprawdzie trwało to 5 miesięcy, ale aktualnie większość czasu spędzam 110 km od moich klocków, a w domu bywam średnio co drugi weekend.

Obrazek

Dobra, teraz trochę konkretów. Tak jak pisałem, 6 silników. Przed budową miałem dostawę nowych Pfów, więc skręt jest na serwie, a napęd na L-ce. No i jest wspomniana skrzynia. Bardzo prosta, znana konstrukcja, pewnie dałoby się to zrobić o wiele lepiej (koledzy trialowcy lepiej niech nie patrzą), no ale działa. I działa całkiem fajnie. Na pierwszym biegu można się pobawić w manewrowanie z kontenerem, a na drugim pojeździć po mieszkaniu. Biegi zmienia silnik 9v – przezroczysta kostka.
Podnoszenie drugiej osi to dość prosta konstrukcja - wszystko widać na filmie. Jednak ciekawe jest umiejscowienie silnika – konieczność upakowania tego wszystkiego oznaczała wykorzystywanie wszystkich możliwych miejsc. Także silniczek podnoszący drugą oś jest pod kabiną, praktycznie przy zderzaku, ośki idą po obu stronach od początku kabiny do siłowników śrubowych.
Podpory są bardzo proste – wszystko widać, nic nie trzeba tłumaczyć. W rzeczywistości wyglądają bardzo podobnie, tylko są opuszczane przy pomocy siłowników – co w tak małej przestrzeni jak u mnie było oczywiście niewykonalne.
Najważniejsza funkcja, czyli brama. Poruszają ją dwa duże siłowniki śrubowe napędzane silnikiem PF L. Silnik jest zmontowany na środku, tuż pod kaflami dbg, jednak oś idzie do kabiny, tam pod siedzeniami rozdziela się na dwie strony, redukcja i do siłowników :) Tak więc znowu maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Tutaj zdjęcie od spodu, na którym można zobaczyć serwo, L-ke do napędu, skrzynię oraz silnik podnoszący drugą oś:

Obrazek

Jeśli chodzi o wygląd, to z jednej strony bardzo mi się podoba, jest trochę fajnych detali i generalnie jestem zadowolony. Z drugiej, odwzorowanie oryginału jest średnie. Wynika to między innymi z tego, że jedyne materiały jakie miałem, to zdjęcia, które znalazłem. Żadnych wymiarów, blueprintów. Możecie powiedzieć „to mogłeś wybrać inną ciężarówkę!”. A właśnie nie, jakoś uparłem się na tą konkretną. Spodobało mi się, że jest tak krótka i ma 3 osie – to daje dość charakterystyczne, trochę dziwne proporcje – większość bramowców ma 2 osie.

Dobra, bez dalszego zanudzania. Tu są zdjęcia:
Brickshelf
Flickr

Oraz oczywiście FILM

Zachęcam do wyrażania swoich opinii o modelu :)
Ostatnio zmieniony 2014-04-28, 22:38 przez makorol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#2 Post autor: Waler »

Świetny film z opisem ciężarówki oraz bardzo dobre jej wykonanie wizualne. Mechanicznie z tego co zauważyłem jest prostą konstrukcją. Przy podnoszonej osi spodziewałem się jakiejś pneumatyki i skomplikowanego mechanizmu a tutaj po jednym lifcie 3:5 i siłowniku :)
tylne podpory to już mistrzostwo prostoty.
Kurde chyba i ja muszę przerzucić się na kompaktowe modele bo działają świetnie i nic się nie wygina i nie strzela w przeciwieństwie do moich ostatnich maszyn (i tej którą kończę...)

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#3 Post autor: makorol »

Waler93 pisze:Mechanicznie z tego co zauważyłem jest prostą konstrukcją.
Proste rozwiązania są najlepsze :) I rzeczywiście - dzięki temu wszystko działa świetnie, nic się nie psuje, zębatki nie przeskakują. Spokojnie można go dać do zabawy małemu dziecku.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

KCEM GO!
Full profeska w każdym elemencie.
Bawialny, żwawy, mało dziurawy - tak jak lubię najbardziej :)
Bardzo przyjemnie się ten model poznawało. Świetne wideo z komentarzem.

PS1. Śmieciarka wozi śmieci, betoniarka beton, to chyba bramowiec powinien wozić bramy ;))
PS2. Mixel dał radę :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Czy inspiracją do zbudowania Twojego bramowca był zestaw 42024? Oczywiście Twój model o wiele bardziej mi się podoba, niż wspomniany przeze mnie zestaw, zarówno wyglądem, no i przede wszystkim funkcjonalnością. Przy prezentacji modelu 42024 to prawie zasnąłem podczas filmu. Zmieniłbym tylko 1 rzecz, zamiast tych sznurków ze studami, dałbym łańcuchy ;) 6 silników w tak małym autku, to naprawdę sztuka, a wieże tak sprytnie pochowałeś, że nie mogę ich znaleźć
Ostatnio zmieniony 2014-04-29, 21:49 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

legosamigos pisze:Zmieniłbym tylko 1 rzecz, zamiast tych sznurków ze studami, dałbym łańcuchy
Wiem, początkowo były łańcuchy, ale były za długie - musiały być montowane na samym dole kontenera, co wyglądało średnio. Sznurki mają odpowiednią długość, jednak totalnie zapomniałem, żeby mogę dać tam oryginalne sznurki 11L. No trudno, jest jak jest...
legosamigos pisze:wieże tak sprytnie pochowałeś, że nie mogę ich znaleźć
Są za kabiną.

Dzięki za komentarze!
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Zapomniałem też dodać kolejny plus za prezentację Twojego modelu na filmie. Zrobiłbym też wersję polską prezentacji, bo przecież nie wszyscy muszą znać angielski ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

legosamigos pisze:Zrobiłbym też wersję polską prezentacji, bo przecież nie wszyscy muszą znać angielski ;)
Polacy to tylko 8 procent moich widzów, z czego pewnie większość i tak zna angielski. A jak ktoś nie rozumie, to może sobie przeczytać na forum :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Zrobiłbym też wersję polską prezentacji, bo przecież nie wszyscy muszą znać angielski ;)
Idąc dalej tym tropem, powinno się robić prezentacje w kilku językach, nigdy nie wiadomo kto będzie chciał obejrzeć...

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

makorol pisze:aktualnie większość czasu spędzam 110 km od moich klocków, a w domu bywam średnio co drugi weekend.
Doskonale rozumiem, z tym, że w domu bywam znacznie rzadziej, no ale studia mają też dużo plusów ;)

Sam bramowiec nieco dziwny (znaczy się ten ERF) bo model całkiem fajnie wygląda no i przede wszystkim działa :) Dałbyś radę przebudować ten kontener tak by pozbyć się tych "schodków"? Nawet jakby użyć którychś wedge plate?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Bardzo przyjemny model, taki jak lubię: ładny i z mnóstwem funkcji :) . Kolejny raz dowodzi wyższości siłowników śrubowych nad pneumatycznymi (kto widział "rzut kontenerem", ten wie, o czym mówię :D ). Podoba mi się schludność w podwoziu, dobre upakowanie mechanizmów.

Ale gadającą głowę mogłeś sobie darować; napisy lub choćby głos z zaświatów to lepszy pomysł, moim zdaniem, służy zwięzłości przekazu. A tak - kobiety (oraz niektórzy mężczyźni) będą się wpatrywać w Twoje urodziwe oblicze, zamiast rozkoszować się pięknem rozwiązań technicznych :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#12 Post autor: makorol »

Dzięki!
dmac pisze:A tak - kobiety (oraz niektórzy mężczyźni) będą się wpatrywać w Twoje urodziwe oblicze, zamiast rozkoszować się pięknem rozwiązań technicznych :D
O to chodzi! :)
Nie no, fakt, trochę eksperymentuję z inną formą filmików klockowych, niż robi większość osób. Fakt, tutaj trochę zbyt dużo gadającej głowy w stosunku do modelu, ale z głosu raczej nie zrezygnuję, przynajmniej na razie.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

A mam takie nietypowe pytanie. Czy byłaby szansa na fotkę mechanizmów od strony kontenera? Chętnie zobaczyłbym jak to upakowałeś właśnie od strony kontenera
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#14 Post autor: makorol »

legosamigos pisze:Chętnie zobaczyłbym jak to upakowałeś właśnie od strony kontenera
W sensie od góry? Ok, postaram się dzisiaj trochę to rozmontować i zrobić zdjęcie.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Tak od góry, o ile oczywiście nie trzeba dużo rozbierać :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ