[MOC] Volvo FH12

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Volvo FH12

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 57s / szer. 14s / wys. 19s
Waga: 1.377 kg
Zawieszenie: brak
Napęd: 1 x PF L z redukcją 1.4:1
Silniki: 2 x PF M, 1 x PF L

Volvo FH12 każdy zna, więc nie będę się rozpisywał. Model powstał bo chciałem zrobić coś kompaktowego na klasycznych ModelTeamowych kołach, plus marzyła mi się ciężarówka z uczciwą szybą przednią a nie tylko powietrzem między słupkami. Od początku w planach była naczepa, bo ciągnik ma środek ciężkości bardzo, bardzo daleko z przodu i bez naczepy tylna oś się ślizga. Długo szukałem pomysłu na ciekawą zabudowę, aż znalazłem takie cudo jak przyczepa do stawiania silosów:

Obrazek

Wygląd jaki jest, każdy widzi. Starałem się żeby model możliwie jak najmniej przypominał Technica, stąd schowanie wszystkich mechanizmów, łącznie z odbiornikami IR które wystają z tylnej ściany kabiny. Jestem raczej zadowolony, choć w kilku miejscach dałem ciała - np. nie udało mi się wymyślić sensownych, trzymających się kupy błotników za przednimi kołami. Całość jest oczywiście raczej delikatna.
Mechanicznie dominuje tu walka o miejsce - ciągnik w ogóle nie ma czegoś takiego jak rama i trzyma go w całości obudowa silnika PF L. Ogólna ciasnota wykluczyła użycie Serva, zastąpił je PF M z centrowaniem za pomocą łącznika hokejowego ze sprężynką, wciśniętego za belkę skrętną. Dyferencjał nie siedzi w ramce, która była za duża, tylko trzyma się silnika L dzięki kilku prostym łącznikom. Kabinę wypełnia w dolnej części bateria 8878 położona na płask, włącznikiem do tyłu, a w górnej dwa odbiorniki IR zorientowane w podobny sposób. Takie ułożenie nie wymaga dziur w dachu i nie zostawia żadnych diod za przednią szybą. Z braku miejsca kabina nie ma niestety wnętrza - odrobinę wolnej przestrzeni za szybą wypełniają kable.
Model ma kilka wad: silos jest na przykład o conajmniej jedną trzecią za mały, ale nie miałem pomysłu jak zbudować większy nie tracąc cylindrycznego kszałtu (który idealnie pasuje do wożenia chomika). Przednie koła skręcają bardzo szeroko, bo siedzą daleko od osi skrętu - lepsze rozwiązanie wymagałoby skomplikowanej belki skrętnej, która zabrałaby miejsce na autocentrowanie. Wreszcie tylna oś czasem buksuje mimo naczepy, a model jest raczej wolny - szkoda, że dyferencjał pozwala na tylko jedno przełożenie.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
https://www.youtube.com/watch?v=-nM6BYcQgjE
Ostatnio zmieniony 2014-05-11, 10:06 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#2 Post autor: Jarząb »

Model jest świetny. Od razu widać co to za ciężarówka. Fajnie, że kolor naczepy to dark gray zamiast light. No i do tego koła model team, myślałem, że już wszyscy o nich zapomnieli. Dla mnie najlepsze koła w tej skali. Mogę sobie tylko wyobrazić jak ciężko było wszystkie mechanizmy upchnąć w ciężarówce i mimo wszystko uzyskać wygląd model team.

Nie podoba mi się tylko naklejka z przodu z logiem Volvo. Za bardzo widać, że to naklejka.

PS. Koła buksują a nie boksują ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Ten grill jest paskudny. Reszta może być, choć dałoby się lepiej :P

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#4 Post autor: Waler »

Naklejka na masce ciężarówki z jej logo - by nie owijać w bawełnę - wygląda nieciekawie. Folia odstaje i jest lekko pofalowana. Nie wiem, czy naklejkę sam drukowałeś, czy została odklejona od innego zestawu w podobnej skali ale trzeba by trochę się postarać ją może podgrzać suszarką i wyprostować oraz usunąć bąbelki powietrza.
Silos wygląda faktycznie na ciut za mały, ale koncepcja jest słuszna.
Zastanawiam się tylko po co (nawet w oryginale) jest taka krótka naczepa? Czy nie lepiej byłoby dołożyć do samego ciągnika jedną oś z tyłu, wydłużyć lekko ramę i silos zmieścił by się bez problemu bez naczepy.
Dlaczego u Ciebie (jak opisałeś na zdjęciu) naczepa jest połączona na stałe z ciągnikiem? Chyba nie biegną tam żadne ośki przez obrotnicę napędzające jakieś funkcje w naczepie bo widzę w jej podłodze silnik M. Jeżeli jest kabelek to myślę, że jego doczepianie do tylnej części ciężarówki (by symulować np. węże pneumatyczne) nie byłoby wielkim problemem.

Gdyby dodatkowo zastosował się do tej metody:
http://joemonster.org/art/27382
tyle, że z przedłużką PF to efekt spiralnego przewodu byłby moim zdaniem super. Lecz to chyba nie wyglądałoby tak dobrze w TEJ skali.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Naklejka jest problematyczna, bo żeby była częściowo przezroczysta nakładałem ją w trzech częściach.
Naczepa jest krótka, bo widocznie silos powinien wystawać z tyłu żeby dało się go bezproblemowo postawić. Tak jest w oryginale - nie zamierzam ulepszać rzeczywistości.
Naczepa jest dołączona na stałe bo, jak pisałem, potrzebna jest do dociążenia tylnej osi ciągnika. Więc ani nie ma sensu jej odłączać, ani nie bardzo jest jak, bo z tyłu ciągnika jest tak ciasno że nie ma miejsca na wtyczkę PF i dołączanie do niej drugiej. A zwinięcie kabla PF w świderek nie wydaje mi się realne, bo to przecież szeroka, czterożyłowa taśma a nie jeden tandetny drucik od appla.
Ostatnio zmieniony 2014-05-11, 12:37 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Bezimienny

#6 Post autor: Bezimienny »

Super model, gratuluje umiejętności. Przydała by się tylko jakaś jeszcze inna naczepa, np wywrotka :) .

P.S Przy takiej konstrukcji łatwo zrobić 6x4 :) ale na pewno sam o tym też myślałeś :)
Obrazek6X4 by bezimienny1991, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2014-05-11, 12:42 przez Bezimienny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Tak, ale czy przypadkiem w trzyosiowych ciągnikach nie skraca się odstęp między przednią a drugą osią? Tu silniki mieszczą się na styk, gdyby trzeba było coś skrócić, brakłoby miejsca.

Bezimienny

#8 Post autor: Bezimienny »

Niekoniecznie musi zostać skrócony odstęp między osiami, jest tak np w przypadku pojazdów do transportu drewna:
Obrazek

Można by nad taka wersja ciężarówki pomyśleć, czyli z HDS'em (atrapą) i naczepą do wożenia drewna :)
Ostatnio zmieniony 2014-05-11, 13:19 przez Bezimienny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Bezimienny pisze:Można by nad taka wersja ciężarówki pomyśleć, czyli z HDS'em (atrapą) i naczepą do wożenia drewna :)
Buduj zatem...

Bezimienny

#10 Post autor: Bezimienny »

Spróbuje, tylko że wirtualnie :) (niestety brak budulca hehe)

Edit:
początek mojego projektu, będzie to TGX 6x4 z HDS'em i naczepą do drewna :)
Obrazek

P.S sory za offtopa, dalsze efekty moich wypocin umieszczę e osobnym temacie, chciałem tylko dokończyć jako że mój post był wciąż ostatnim w temacie :)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2014-05-11, 21:10 przez Bezimienny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mrosik »

Jest taki zabawkowy - to chyba przez to, że proporcje nie są do końca zachowane.
Ciekawy pomysł na naczepę.
Wydaje mi sie , że ciągnik lepiej by wyglądał bez otwieranych drzwi - w końcu nie ma wnętrza a i drzwi w oryginale otwierają się inaczej. Zamiast tego, kabina lepiej by wyglądała w pełni przeszklona.

makar
Posty: 37
Rejestracja: 2011-10-17, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#12 Post autor: makar »

Bardzo mi się spodobał film. Czyli innemi słowy: świetna prezentacja, dowcipna i pomysłowa.
"Na początek jedna uniwersalna rada - zrzynaj. Podpatruj. Kopiuj."

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#13 Post autor: AOW »

Sariel, bardzo przyjemna ciężarówka :) fajnie zrobiona i w ogóle :) podziwiam Twoje prace są super :)
No i te koła z Model Team - rzeczywiście jak Jarząb, napisał, są lekko zapomniane w dzisiejszyc czasach.

pozd.

ODPOWIEDZ