Pytanie o test akumulatora 9693

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Pytanie o test akumulatora 9693

#1 Post autor: szimonek »

Witam,

Czy ktoś posiada akumulator "9693 NXT DC Rechargeable Battery" (kolor biały) i może sprawdzić jedną rzecz?
Chodzi o to czy po podłączeniu ładowarki do akumulatora, występuje zauważalny skok napięcia wyjściowego (czyli tego podawanego z akumulatora do kostki), a jego spadek przy odłączeniu ładowarki.

Nie wiem jak to napisać w innych językach, ale w LeJOS-ie chodzi mi o uruchomienie na kostce NXT zasilanej przez akumulator 9693 następującego programu:

Kod: Zaznacz cały

import lejos.nxt.*;

public class NXJChargeTest {

  public static void main (String[] args) {

    float battVoltage;

    while (!(Button.ESCAPE.isDown())) {
      battVoltage = Battry.getVoltage();
      LCD.drawString(Float.toString(battVoltage), 2, 2);
    }
  }
}
Następnie trzeba kilkukrotne podpiąć i odpięć ładowarkę do akumulatora podczas działania tego programu i sprawdzić czy i w jakim zakresie zmienia się odczyt napięcia.

Ma to na celu zbadanie, czy można z poziomu programu sprawdzić czy akumulator zaczął być ładowany. W zasadzie interesuje mnie tylko stwierdzenie faktu, że ładowanie zostało rozpoczęte.


Osobiście posiadam poprzednią generację akumulatorów czyli "9798 NXT Rechargeable Battery" (ciemnoszare) i test na nich dał wynik negatywny - podłączanie ładowarki nie powodowało żadnych zmian w napięciu na kostce. Nie musi to stanowić reguły, bo akumulator 9798 jest ładowany prądem zmiennym, więc musi mieć wbudowany układ prostowniczy i stabilizujący, natomiast 9693 jest ładowany prądem stałym z takiej samej ładowarki jak akumulator do PF czy EV3, czyli takiego układu mieć nie musi.

Z góry dzięki.
Pozdrawiam
Szymon

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#2 Post autor: szimonek »

Odpowiem sam sobie, skoro nie ma innych chętnych :-)
Popełniłem mamy błąd logiczny przy teście mojego akumulatora "9798 NXT Rechargeable Battery", który uświadomił mi kolega elektronik. Testowanie w ten sposób prawie całkowicie naładowanego akumulatora mija się z celem. Całkowicie naładowany akumulator 9798 daje napięcie około 8,2V i jakiekolwiek wahnięcia napięcia przy podłączaniu i odłączaniu ładowarki jest niezauważalne.
Akumulator 9798, który jest rozładowany mniej więcej w 2/3 daje napięcie około 7,60V. Po podłączeniu do takiego akumulatora ładowarki widać momentalnie skok napięcia na około 7,75V a po jej odłączeniu napięcie znowu spada do 7,60V. Akumulator 9798 bliski całkowitego rozładowania podaje napięcie około 7,30V. Biorąc pod uwagę, że pojedyncze ogniwo Li-Ion daje nominalnie 3,6V a w środku są połączone szeregowo dwa ogniwa dając nominalnie 7,2V to spodziewam się że kostka wyłączy się przy poziomie około 7V.

Tak czy inaczej, jest możliwe stwierdzenie z poziomu kostki, że rozpoczęto ładowanie akumulatora, trzeba tylko rozpocząć ładowanie na akumulatorze częściowo rozładowanym. Co więcej dość precyzyjnie można też określić moment kiedy trzeba to ładowanie koniecznie rozpocząć i kiedy można je już zakończyć. Czyli dokładnie to o co mi chodziło.
Pozdrawiam
Szymon

ODPOWIEDZ