Wartości przechyłu sensora GYRO

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

Wartości przechyłu sensora GYRO

#1 Post autor: Waler »

Jako, że zamówiłem tydzień temu z USA kontroler mindsensors do pada jestem na etapie budowania średniej wielkości samochodziku z aspiracjami off-roadowymi.
Będzie to mój pierwszy pojazd sterowany przez mindstorms oraz pierwszy z ramą opartą o belki studfull :)
Przechodząc do rzeczy, jako że mam sensor gyro przyszedł mi pomysł by umieścić go w ramie pojazdu do przekazywania informacji o przechyle samochodu i wyświetlaniu ich na ekranie.
Zastanawiam się tylko czy możliwe jest by ten sensor podawał obie wartości na raz czyli wartości przechyłu dla osi X oraz dla osi Y.
Chciałbym by na ekranie EV3 wyświetlane były obie wartości tak ja ma to miejsce w prawdziwych terenówkach :) Czy jest coś takiego w ogóle możliwe przy oryginalnym programie lego?

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#2 Post autor: judam »

Wg mnie gyro jest jednoosiowe.

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#3 Post autor: szimonek »

Gyro jest jednoosiowe. W obu wydaniach czyli oryginalnym HiTechnic dla NXT i tym zerżniętym przez LEGO w EV3 :-)

Sensor akceleracyjny do NXT od HiTechnic jest trzyosiowy i może dać Ci to czego oczekujesz, bo potrafi działać w dwóch trybach: mierzenia przyśpieszenia i wychylenia. To drugie wynika z faktu, że grawitacja jest odbierana jako stałe przyśpieszenie.
Pozdrawiam
Szymon

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#4 Post autor: Waler »

Dzięki chłopaki, w takim razie pozostanie tylko jedna wartość przechyłu - na osi równoległej do ramy samochodu. Zastanawia mnie tylko jeszcze dlaczego czasami wartości z sensora "lecą" do góry czy w dół nawet gdy gyro stoi w miejscu?
Kilkukrotne resetowanie programu czasami pomaga a czasami nie. Nie ma różnicy czy podglądam jego wartości w zakładce port view czy napisanym programem który wyświetla wartość na ekranie.
Nagle wartości zaczynają lecieć tak jak by sensor się poruszał...
Jakieś pomysły? Też tak macie? Może to wadliwy sensor i reklamować?

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#5 Post autor: szimonek »

To niekoniecznie musi być wada żyroskopu. Generalnie wszystko zależy od konstrukcji ale podejrzewam, że mogą na niego wpływać różne czynniki np. lokalne pole magnetyczne czy w skrajnym przypadku sam fakt obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jak się poczyta media opiniotwórcze typu Fakt, Życie na gorąco lub Wikipedię (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByroskop), to można wyciągnąć takie wnioski.
Inna kwestia to, że żyroskop co do zasady działania służy raczej do podawania informacji służących do stabilizowania układu znajdującego się w ruchu. I to nie jest tak, że w układzie nieporuszającym się żyroskop powinien się znajdować w stanie spoczynku, bo przecież Ziemia cały czas się obraca.
Tak mi się wydaje. Dowodu matematycznego nie przedstawię, bo go nie znam :-)
Pozdrawiam
Szymon

zuomot
Posty: 3
Rejestracja: 2014-06-24, 21:02
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: zuomot »

Waler pisze:Zastanawia mnie tylko jeszcze dlaczego czasami wartości z sensora "lecą" do góry czy w dół nawet gdy gyro stoi w miejscu?
Jeśli robot poruszał się w momencie włączenia do prądu, to tak będzie się działo, niestety. Ja rozwiązuję ten problem przez położenie robota na nieruchomym podłożu (czyli np blat, ale nie łóżko, które się może minimalnie uginać - i zdecydowanie nie trzymanie w rękach), po czym najdelikatniejsze jak to możliwe odpięcie i ponowne wpięcie kabelka od bricka, który jest już załadowany, ale tak, aby przez swoją sztywność nie poruszył niechcący gyrosem.

Można też na początku programu policzyć dryf (powinien być stały) i na bieżąco odejmować go on wskazań sensora.

madlyR

#7 Post autor: madlyR »

Jako trzy osiowy żyroskop można użyć komórki z Androidem i aplikacji DroidScript z wtyczką NXT. W prosty sposób można przez BT i mailbox przekazywać dane w tę i z powrotem przy pomocy wygodnego API w Java Script. Polecam. Nie wiem, czy plugin NXT zadziała na EV3. W zasadzie można przy pomocy tej aplikacji w prosty sposób i oprogramowywać kostkę NXT wykorzystując GUI komórkowe do sterowania modelem, można wywoływać programy z kostki, odczytywać podstawowe czujniki, itp.

ODPOWIEDZ