Jak to jest z podłączeniem Mindstorms z elementami PF

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
kovalius

#31 Post autor: kovalius »

OmenGda pisze:Ma ktoś może schemat, jak zrobić to samemu?
Z góry dzięki.
How To: Make NXT – PF Cables
Ostatnio zmieniony 2014-04-29, 20:03 przez kovalius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#32 Post autor: Waler »

Odświeżam temat bo poszukiwałem kabli konwertetowych NXT do 9V o których tutaj rozmawialiście:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=x1676
Skontaktowałem się z firmą AKCES - oficjalnym dystrybutorem Lego Education w Polsce.
Okazało się, że... mają takie kabelki! :) Nawet w przystępnej cenie - 33zł sztuka. Na Bricklinku ceny są wyższe (poza jednym wyjątkiem) o co najmniej 10zł.
Więc jeżeli ktoś potrzebuje takich kabli to polecam się z nimi skontaktować. Ile mają sztuk się nie pytalem - ja wziąłem dwie.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#33 Post autor: judam »

Daj zdjęcie kabelków

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#34 Post autor: Waler »

judam, kable jeszcze nie doszły bo dziś je zamówiłem (dostanę pewnie jutro), ale opisując kabel o jaki mi chodzi, dostałem takiego maila zwrotnego:
"zapewne chodzi Panu o kabelek - przelotkę o numerze 4498669, który był na wyposażeniu pierwszych zestawów NXT1.
Dysponujemy takimi kablami w cenie 33,00 zł."
Wklepując numer podany przez sprzedającego jednoznacznie wynika, że chodzi oten kabel o który chodzi i mi :p

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#35 Post autor: Mestari »

Daj znać jak dojdą i najlepiej ze zdjeciem co dojechało ;)
Chętnie sam bym kupił...

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#36 Post autor: Waler »

Dziś dotarły kabelki (wysłali w piątek a nie w czwartek)
Przyszło to, co się spodziewałem, czyli:

Obrazek

Wszystko działa, niestety silników nie da się programować na ilość obrotów czy stopni, silniki nie zatrzymują swojej pozycji (można nimi obracać podczas pracy programu). Możliwe jest tylko ich włączenie i wyłączenie (z regulacją maksymalnej mocy czyli obrotów oraz można wycyrklować czas włączenia by przekręcił się o ileś tam stopni. Przetestowałem mediuma i żeby przekręcił się o 90^ potrzeba ustawić czas 0.05s, 180^ 0.1s itd.)
Tak ja wspominałem cena 33zl sztuka, kontakt AKCES z Baranowa.

kovalius

#37 Post autor: kovalius »

Waler93 pisze:..., niestety silników nie da się programować na ilość obrotów czy stopni, silniki nie zatrzymują swojej pozycji...
To akurat nie jest dziwne bo PF-y nie mają encoderów, które dawałyby informację zwrotną o ich położeniu. Trzeba byłoby zastosować zewnętrzny czujnik np. mindsensors.com:
Obrazek
ale to kosztowne rozwiązanie.
Były też czujniki obrotu do RCX, ale żeby je podłączyć do NXT potrzebna byłaby znowu przejściówka. Nie wiem ponadto, czy byłyby bloki do nich.

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#38 Post autor: szimonek »

kovalius pisze:Były też czujniki obrotu do RCX, ale żeby je podłączyć do NXT potrzebna byłaby znowu przejściówka. Nie wiem ponadto, czy byłyby bloki do nich.
Czujniki obrotu do RCX mają 16 pozycji czyli ich rozdzielczość jest mierzona z dokładnością co około 22,5 stopnia. Trochę słabo w porównaniu do serwomotora NXT czy choćby tego czujnika Mindsensors którego zdjęcie wkleiłeś, które mają rozdzielczość 1 stopnia.
Jeśli chodzi o podłączenie do NXT sensorów z RCX to nie ma problemu, właśnie do tego powstały te przewody, które kolega kupił. Bloki do NXT dla czujników RCX są (RCX Legacy Sensor Blocks for NXT Software).
Pozdrawiam
Szymon

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#39 Post autor: Waler »

Przede wszystkim kabelki posłużą mi do podłączania silników PF oraz 9-cio woltowych RC jako silników napędowych. W drugiej kolejności kabelek może posłużyć do podłączania czujników. Dla przykładu można podłączyć czujnik temperatury. Czujnik NXT ma bardzo długi nos, oraz jego cena to ponad 40$ za sztukę. Alternatywą jest żółty czujnik RCX który kupimy za kilka dolarów (np. w Polskim sklepie na BL-u nowy kosztuje 23zł). Działa tak samo i i jego wymiary są mniejsze.
Ostatnio zmieniony 2014-05-27, 13:05 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

kovalius

#40 Post autor: kovalius »

Waler93 pisze:... kabelki posłużą mi do podłączania silników ... 9-cio woltowych RC jako silników napędowych....
Biorąc pod uwagę ich legendarną prądożerność musisz zapewnić łatwy dostęp do kostki od strony baterii ;-} Nie wiem czy nie lepiej byłoby zatosować IR-linka i wieżyczkę (V2) z oddzielnym zasilaniem.
Szkoda, że nie ma przekaźników podłączanych do kostki, które włączałyby oddzielne obwody elektryczne z własnym zasilaniem 9V. Mam na myśli coś takiego jak dSwitch na 110V (tylko mniejsze oczywiście).

ODPOWIEDZ