[MOC] Hummer

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Hummer

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 63s, szer. 30s, wys. 30s
Waga: 3.947 kg
Napęd: 4 x PF XL z redukcją 7:1 lub 2.5:1
Zawieszenie: pełne niezależne
Silniki: 4 x PF XL, 1 x PF Servo, 4 x PF M, 1 x micromotor

Odkąd wyszedł niedawny skuter śnieżny z nowym wahaczami, chodził za mną pomysł połączenia ich ze zwolnicami z Unimoga żeby uzyskać oś portalową z zawieszeniem niezależnym z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście taka oś byłaby szeroka, a jaki pojazd z dokładnie takim zawieszeniem jest bardzo szeroki? Hummer, oczywiście.

To moje trzecie i, mam nadzieję, ostatnie podejście do Hummera, nomen omen wypadające w 30 rocznicę wprowadzenia do służby oryginały, czyli Humvee. O oryginalnym pojeździe rozpisywał się więc nie będę, przejdę od razu do modelu.

Głównym założeniem był model wyglądający lepiej niż moje poprzednie Hummery i jeżdżący lepiej niż mój nieszczęsny [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21187]Dakar Truck[/URL]. Duża skala pozwoliła na oddanie wielu detali, natomiast zastosowanie PFów zamiast systemu RC zapewniło dużą moc.

Obrazek

Od storny technicznej model zbudowany jest wokół podwozia z liftarmów, solidnie wzmocnionego żeby nie uginało się przy tak ogromnym rozstawie osi. Przed tylną osią znajduje się prosta 2-biegowa skrzynia biegów bez synchronizacji, działająca na zasadzie siłowego przesuwania po axlach zębatek typu double bevel. Jest mała, prosta i o dziwo znosi wagę modelu bez problemów. Przed skrzynią znajdują się 4 silniki PF XL, sprzęgnięte na sztywno, w tym dwa których obroty są odwrócone przy pomocy switcha żeby zmniejszyć liczbę zębatek. Z przodu kabiny natomiast - pod i pomiędzy fotelami - siedzą dwa battery boxy, każdy zasilający dwa XLe, oraz bateria 8878 zasilająca resztę modelu.

Oprócz skrętu, skrzyni i napędu na wszystkie koła, mamy tu jeszcze automatyczne kierunkowskazy, automatyczne światła cofania i ruszające się wycieraczki. Dodatkowo kierownica obracana jest micromotorem. Nic nowego, nic przełomowego.

Co do wyglądu, jest z pewnością lepszy od poprzednich modeli, chociaż dużym utrudnieniem okazał się fakt, że cała karoseria to w zasadzie cienka skorupa opinająca podwozie i szkielet z liftarmów. Karoseria jest wbrew pozorom ażurowa, z mnóstwem okien i drzwi, i nie przenosi tak naprawdę żadnych obciążeń, wszystko trzyma się na podwoziu. Podwozie jest na tyle pancerne, że model z powodzeniem daje się przenosić trzymany za same końce.

Problem z Hummerem polega na tym, że jest tylko z pozoru prosty. Kiedy przyjrzymy się mu bliżej, okazuje się np. że boki karoserii lekko zwężają się ku górze od połowy wysokości, że boki są lekko podcięte od spodu przed tylnymi kołami, czy że boczne okna z tyłu sięgają do samego dachu i kończą się łukiem nie pasującym kształtem do żadnego klocka. Takie właśnie detale zmuszony byłem pominąć z uwagi na sposób konstrukcji nadwozia i połączenia go z podwoziem. To ostatnie wpłynęło też na kształ bocznych okien - okna z tyłu są bardziej odsunięte od tylnych drzwi niż powinny, bo między nimi a drzwiami znajduje się liftarmowy szkielet do którego karoseria jest przypięta. Ten sam szkielet uniemożliwił odwzorowanie charakterystycznego, zagłębionego wlewu paliwa na prawym boku Hummera, bo nie dało się budować "wgłąb" karoserii skoro tuż pod nią siedzą liftarmy.

Model okazał się znacznie cięższy niż się spodziewałem, a co za tym idzie - wolniejszy. Wyższy bieg był w zasadzie przewidziany do zjazdów, więc to i tak spory sukces że da się na nim jechać po płaskim. Mimo wszystko, nawet z czterema XLami, model jest ślamazarny, i chociaż na niższym biegu ma dość mocy żeby bez problemu holować 42030, to już próba podjechania pod krawężnik skończyła się uszkodzeniem zębatek między skrzynią biegów a silnikami. Które to uszkodzenie, swoją drogą, wynikło z ugięcia się na środku belki 15L, solidnie podpartej na obu końcach.

Obrazek

Przy rasowych trialówkach model wygląda raczej śmiesznie, z wyglądu też nie jest idealny. Mimo to cieszę się że przy takiej wadze jeździł bez jakichś zasadniczych problemów, bez uszkodzeń skrzyni czy dyferencjałów, i bez rozjeżdżania się przedniego zawieszenia, obciążonego na tyle że Servo miało problem z centrowaniem. Dość egotyczny sposób osadzenia zwolnic, na wahaczach skierowanych "do zewnątrz" i przypiętych do samego spodu i wierzchu zwolnic, z trzema studami odstępu, najwyraźniej zdał egzamin.

Galeria
Galeria WIP

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

I film: https://www.youtube.com/watch?v=P48MXed3EOw
Ostatnio zmieniony 2014-06-21, 12:46 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#2 Post autor: Kubrick »

Sariel pisze:Odkąd wyszedł niedawny skuter śnieżny z nowym wahaczami, chodził za mną pomysł połączenia ich ze zwolnicami z Unimoga żeby uzyskać oś portalową z zawieszeniem niezależnym z prawdziwego zdarzenia.
Testowałem to rozwiązanie w dwóch trialówkach w tym sezonie i zmiesciłem się z kolami w 25 studach. Pomińmy tu skuteczność tego wynalazku :P
W końcu z czymś byłem szybszy od Ciebie, albo Longera :D
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Jest najśliczniejszy z całej trójki!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Te automatycznie włączające się kierunkowskazy widziałem już przy Twoim holowniku, choć niezasadne jest ich użycie. bo w Twoim Hummerze włączają się przy każdym skręcie kierownicą, a nie powinny, bo przecież na łuku drogi nie używamy kierunkowskazów :) Podoba mi się mechanizm z wycieraczkami, a pod względem wyglądu Twój Hummer z 2011 roku najbardziej przypadł mi do gustu. Z jednej strony widać, że ma siłę ciągnąc czy pchając 2kg ładowarkę, z drugiej strony męczy się podjeżdżając pod krawężnik
Ostatnio zmieniony 2014-06-21, 15:21 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Wspaniały. Szkoda, że Lego nie ma mocniejszych silników. :) Chociaż pewnie zębatki by mogły nie wytrzymać.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#6 Post autor: Cieślu »

Wygląda byczo, jest też najładniejszy i najbardziej dopracowany z całej trójki. Mimo to ten z 2010, który jeździł na zawodach trialowych przypadł mi najbardziej do gustu. Ten jest ładny i napakowany funkcjami ale jeździ dość ospale. Gdzieś gubi się ta cała moc z 4 XLi. Zmień bude na panelową, wywal dyfry i weź go na rajd :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

No właśnie, wygląda na to że przez conajmniej część filmu Hummer jeździł na dwóch XLach, nie czterech. Jestem w trakcie demontażu i zauważyłem że gdzieś zniknęła zębatka z16 łącząca jedną parę silników z drugą. Nie ma śladu po niej ani po osi na której siedziała. Zagadka stulecia.

Obrazek

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#8 Post autor: Atros »

2 XLe mniej - taki mały szczególik a jednak może tłumaczyć ślamazarność Hummera. Bryła wyszła ci ładna, z każdej strony dobrze się prezentuje, nawet od spodu. Ujęcia z Gopro świetne, szczególnie te gdzie widać pracę zawieszki. Chyba też coś takiego spróbuję zrobić przy filmie z kolejną trialówką.
Kierunkowskazy działają zdecydowanie za szybko, wygląda to komicznie.
Ostatnio zmieniony 2014-06-21, 21:21 przez Atros, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Kiedyś też "udało" mi się zmielić z16 starego typu, ale jeśli użyłeś zębatki z16 nowego typu to faktycznie zakrawa na zagadkę stulecia.

Auto rozbierasz już definitywnie, czy dokładasz zębatkę i kręcisz film od nowa?

Przez rodzaj zawieszenia jakie wybrałeś auto jest bardzo szerokie, dodając do tego masę widać szczególnie przy skręcaniu jak koła się "rozkraczają", czy pomyślałeś o podparciu opon u góry jakimiś rolkami?

Bardzo ciekawy pomysł na pracę wycieraczek, kierunkowskazy z kolei bym sobie odpuścił.

Od strony estetycznej auto wygląda bardzo ładnie.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Już rozebrałem.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Mestari »

Śliczny był ;)
Piękna rzecz, rozmiary robią wrażenie, szczególnie to porównanie z ładowarką.

kiohin
Posty: 23
Rejestracja: 2013-09-25, 13:56
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: kiohin »

W przypadku akurat tego samochodu kanciastość LEGO dodała tylko uroku.
IMO czarny albo biały byłby ładniejszy, czerwony nie do końca mi przypadł do gustu.
Podoba mi się patent z wycieraczkami.
Migacze są zrobione ze switch'y? Tak jak w książce Sariela?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Tak, dokładnie w ten sposób. Czarnego już zrobiłem, biały byłby ciężki do obfocenia.
Ostatnio zmieniony 2014-06-23, 13:01 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Zawsze mógł być pomarańczowy. Albo limonkowy, o!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

M_longer pisze:Zawsze mógł być pomarańczowy. Albo limonkowy, o!
E... Po co takie oklepane kolory, jak szaleć to po całości :D

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ