Zawieszenie pojazdów - schematy?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

Zawieszenie pojazdów - schematy?

#1 Post autor: blizzard »

Kochani,
poszukuję jakiegoś poradnika bądź schematu (im więcej zdjęć tym lepiej) dot. budowy tylnego zawieszenia w prawdziwych pojazdach. Idealnym rozwiązaniem byłyby czytelne rysunki techniczne z zaznaczoną poprzez strzałki pracą zawieszenia (co się ugina, gdzie się ugina, w którą stronę). Czy są gdzieś takie schematy? Albo coś podobnego. Przyznam się bez bicia, że siedzę teraz przed Google ale mam białą plamę, nawet nie wiem jak to wpisać.. Potrzebuję, iż gdyż aby ponieważ, przeniosłem się do nowego mieszkania, kończę powoli wszelkie czynności "po-przenosinowe" i ciągnie mnie z powrotem do Lego, chciałbym zmajstrować sobie coś jeżdżącego już tak na poważniej a, nie będę ukrywać, z budowy zawieszenia to nigdy nie byłem kozak... (pomijając oczywiste zawieszenie niezależne korzystając z gotowych elementów lego).
Z góry bardzo bardzo dziękuję.
Maciek

edit:
w głównej mierze fascynują mnie te "podwieszane" na cięgnach i innych takich zawieszenia wszelkiej maści Crawlerów - jak to działa, to już dla mnie pełna magia.
Ostatnio zmieniony 2014-06-25, 13:17 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

kiohin
Posty: 23
Rejestracja: 2013-09-25, 13:56
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: kiohin »

Sariel w książce opisał kilka typów zawieszeń dosyć ciekawie, przynajmniej jasno i zrozumiale jak dla mnie.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#3 Post autor: Kubrick »

Książkowy przykład i do tego stosunkowo prosty w budowie:
Obrazek
Oś i sprężyny - wiadomo, od razu się rzuca wszystko w oczy.
Te skośne elementy, to drążki reakcyjne. Bardzo istotne jest to, żeby drążki były umieszczone parami - jedna para schodzi się do osi, druga odwrotnie.
Druga wazna rzecz - drążki muszą byc tej samej długości.
I trzecia rzecz - najlepiej zrobić drążki w dwóch warstwach - na dole te, które się rozchodzą od ramy do osi, a nad nimi, z mocowaniami na tej samej wysokości (istotne dla geometrii) te rozchodzące się od osi do ramy.
Jako drążków uzyj cięgien 9L i dołóż dla dużego skoku springi 9,5L.
Jakies tam przykłady z lego:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=3908031
https://www.youtube.com/watch?v=DSfNtRlNshY

I jeszcze jedna istotna rzecz. Przy tym typie zawieszenia, jakbys chciał doprowadzić napęd, nie musisz robić wału napędowego o zmiennej długości - wystarcza 2 kardany i sztywna ośka miedzy nimi :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ