Wybielanie klocków

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
konai
Posty: 33
Rejestracja: 2006-12-31, 23:51
Lokalizacja: piła
brickshelf: konai
Kontakt:

 

#226 Post autor: konai »

cody1976 pisze:zżółknięte części wrzuciłem do słoika, zalałem Ace i tak sobie stały przez 7 dni, od czasu do czasu wstrząsane. Po tygodniu klocki wyglądają jak nowe
U mnie dokładnie po takim zabiegu klocki nadal pozostają zżółknięte, dodam, że miałem ACE z niebieską etykietą w białej nieprzezroczystej butelce.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#227 Post autor: Jarząb »

cody1976 pisze:
V1 pisze:Dosyć o wybielaniu, czy ktoś wie jakim środkiem potraktować klocki, żeby szybko zżółkły?
Słoneczko, warunki są sprzyjające. Kiedyś było coś na Brickshelf'ie, ale dotyczyło chyba szarych klocków...
cody1976
Żeby szybko zżółkły słoneczko odpada. Na słońcu klocki żółkną miesiącami. Prawdopodobnym powodem żółknięcia są promienie UV. Wystarczy lampka UV albo możesz wybrać się z klockami na solarium ;p

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#228 Post autor: cody1976 »

konai pisze:
cody1976 pisze:zżółknięte części wrzuciłem do słoika, zalałem Ace i tak sobie stały przez 7 dni, od czasu do czasu wstrząsane. Po tygodniu klocki wyglądają jak nowe
U mnie dokładnie po takim zabiegu klocki nadal pozostają zżółknięte, dodam, że miałem ACE z niebieską etykietą w białej nieprzezroczystej butelce.
Dokładnie takie, to jakim cudem u mnie są bialutkie ? Kolejny partia kisi się w słoiku od środy i już są jak nowe. Oczywiście nie daję klocków które są prawie w kolorze tan, takie idą na śmietnik, bo chyba ratunku dla nich nie ma.

cody1976

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#229 Post autor: Jarząb »

cody1976 pisze:Dokładnie takie, to jakim cudem u mnie są bialutkie ? Kolejny partia kisi się w słoiku od środy i już są jak nowe. Oczywiście nie daję klocków które są prawie w kolorze tan, takie idą na śmietnik, bo chyba ratunku dla nich nie ma.
Felgi z pierwszego postu są jak mieszanka tan i yellow ;)

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#230 Post autor: cody1976 »

Jarząb pisze:
cody1976 pisze:Dokładnie takie, to jakim cudem u mnie są bialutkie ? Kolejny partia kisi się w słoiku od środy i już są jak nowe. Oczywiście nie daję klocków które są prawie w kolorze tan, takie idą na śmietnik, bo chyba ratunku dla nich nie ma.
Felgi z pierwszego postu są jak mieszanka tan i yellow ;)

Aż tak zajechanych na szczęście nie mam.

cody1976

Przemos85
Posty: 7
Rejestracja: 2011-11-09, 21:57
Lokalizacja: Zawiercie

#231 Post autor: Przemos85 »

Używałem wody utlenionej i dziwne, z dwóch partii trzymanych w marcu jedna odzyskuje żółty kolor, druga partia dalej biała...

Jaki ACE używałeś do wybielania?

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#232 Post autor: cody1976 »

Ten klasyczny, kolejna partia znowu wybielona.

http://wygodny-market.pl/upload/images/ ... _1L920.jpg


cody1976

Przemos85
Posty: 7
Rejestracja: 2011-11-09, 21:57
Lokalizacja: Zawiercie

#233 Post autor: Przemos85 »

Pytanie brzmi co w tym wybielaczu jest ciekawego? Perhydrol? I czy trzmasz na słońcu?

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#234 Post autor: cody1976 »

Przemos85 pisze:Pytanie brzmi co w tym wybielaczu jest ciekawego? Perhydrol? I czy trzmasz na słońcu?
Trzymam w zamkniętym słoiku w kuchni, bez dostępu słońca 7 dni od czasu do czasu mieszając. Tu masz składniki ACE:

AQUA
SODIUM HYPOCHLORITE
SODIUM CHLORIDE
SODIUM CARBONATE
SODIUM HYDROXIDE
PENTASODIUM TRIPHOSPHATE

To wykaz ze strony producenta, na butelce jest tylko napisane:

<5% środki wybielające na bazie chloru.



cody1976

Grimlock
Posty: 18
Rejestracja: 2013-07-30, 22:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Grimlock_

 

#235 Post autor: Grimlock »

Potrzebuję wybielić biały klocek z kolorowym nadrukiem. Jaka metoda będzie najbezpieczniejsza? Woda utleniona 3%? Jak długo bezpiecznie mogą się moczyć klocki?
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 19:09 przez Grimlock, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#236 Post autor: cody1976 »

Grimlock pisze:Potrzebuję wybielić biały klocek z kolorowym nadrukiem. Jaka metoda będzie najbezpieczniejsza? Woda utleniona 3%? Jak długo bezpiecznie mogą się moczyć klocki?
Trzymałem te panele http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4215ap66 ok tygodnia w Ace, wybielone idealnie, nadruk bez zmian. Panele były lekko zżółknięte.

cody1976

Grimlock
Posty: 18
Rejestracja: 2013-07-30, 22:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Grimlock_

 

#237 Post autor: Grimlock »

Dziękuję za odpowiedź. Jakiego rodzaju ACE użyłeś? Klasycznego, Blue, wybielacz uniwersalny?
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 19:47 przez Grimlock, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#238 Post autor: cody1976 »

Ten zwykły o którym pisałem wcześniej w tym temacie.

cody1976

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#239 Post autor: OmenGda »

Odgrzewam lekko temat. Mam mocno zajechane felgi od 8880. Są wręcz żółte... Ktoś takie ciężkie przypadki dał radę do białego zreanimować?

Pozdrawiam
Michał
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

intro
Posty: 11
Rejestracja: 2015-03-08, 11:42
Lokalizacja: Internet
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#240 Post autor: intro »

Jestem nowy na forum, więc witam tutaj też.

Co do wybielania, to ciekawą rzecz dzisiaj uzyskałem, ale najpierw jak zacząłem.

Jakieś 2 tygodnie temu robiłem porządek z zestawem 8480. Część białych została super, a część do wybielenia. Wrzuciłem więc część do wybielenia do wody utlenionej (kilka było elementów naprawdę już tan, a kilka tak sobie). Po tygodniu dokupiłem 18% nadtlenek wodoru (w postaci cieczy) i dolałem trochę (tak aby wyszło 8%). Kolejny tydzień, mizerne efekty. Do tej pory wszystko leżało sobie w zaciemnionej łazience.

Dzisiaj, po poczytaniu tego i owego w internecie, wystawiłem pojemnik z klockami na Słońce i po 2 godzinach wszystkie są bielsze od tych, których nie chciałem początkowo wybielać - czyli słońce jest warunkiem koniecznym do wybielania za pomocą h2o2 (Słońce jako katalizator do w miarę wolno zachodzących reakcji, bo użycie innych katalizatorów może zrobić krzywdę).

Później zrobiłem test z kilkoma innymi (powiedzmy 20% tan) - i użyłem tylko zwykłej wody utlenionej - po 2 następnych godzinach klocki białe, jak powinny być (tylko mała uwaga - pojemnik musi być otwarty na słońcu, a przynajmniej lepszy efekt to dało).

Nie wiem, czy użycie ponownie wybąbelkowanego h2o2 będzie coś dawało, ale w następnych dniach potestuję to i owo jeszcze. Póki co, 8480 znów wygląda jak nowy.

Jutro wstawię dość pożółkłe felgi 8880 na wzór z dzisiejszych prób, zobaczymy (ale tutaj użyję od razu coś około 8%). Użycie perhydrolu (czyli 30% h2o2) mija się z celem i zbyt niszczy klocki (a przynajmniej takie mam wnioski po przeczytaniu wielu postów w różnych forach).
Ktoś takie ciężkie przypadki dał radę do białego zreanimować
Także jak wyżej, jeśli dzisiejszy efekt się powieli na jutrzejsze słońce, to powinny być felgi znów białe. Po południu dam Ci znać.
Ostatnio zmieniony 2015-03-10, 22:18 przez intro, łącznie zmieniany 8 razy.

ODPOWIEDZ