[MOC] Koparko - ładowarka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

[MOC] Koparko - ładowarka

#1 Post autor: Bobofrutx »

Hej!

Od bardzo dawna nosiło mnie aby zbudować w pełni funkcjonalną oraz w miarę możliwości znośną wizualnie koparko-ładowarkę. Ostatnio wziąłem się do roboty i o to przed wami efekt, z którego na chwilę obecną jestem zadowolony. Budowa zajęła mi trochę czasu, w sumie trzy razy przebudowywałem model w całości. Jako pierwsze powstało ramie koparki, a najdłużej babrałem się nad optymalizacją zakresu działania przedniej łyżki. Jak zazwyczaj w moich pracach wszystkie funkcje pojazdu sterowane są ręcznie. Modelu nie wzorowałem na żadnej konkretnej marce.
Uprzedzając pytanie, przednia łyżka nie jest elementem LEGO, zrobiłem ją z kartonu i odrobiny plastiku tu i ówdzie.

Już nie przynudzam i zapraszam do zapoznania się z pracą.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostałe zdjęcia można znaleźć w Galerii.

A tutaj mamy film:
https://www.youtube.com/watch?v=8jIaip0 ... e=youtu.be


Pozdrawiam!
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#2 Post autor: Mrosik »

Fajny model, dużo kręcenia pokrętłami.
Jedyne co mi się nie podoba to koła. Przednie i tylne nie pasują do siebie. Chyba lepiej by wyglądały tylne balonowe.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Zdjęcia i film masz niedoświetlone. Chyba, że ten papier był szary. :) Ustaw ekspozycję w trybie manualnym, tak by było prześwietlone z 1,5 do 2 EV od tego co wskazuje ekspozycja na samo białe tło.

Zakręcony model. :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Bardzo przyjemny model, fajnie ukryte sterowanie przednią łyżką. Tylny wysięgnik zdaje się być strasznie delikatny. Szacun za przednią łyche, nie podpada, że to manufaktura. Pokaż jak ogarnąłeś mocowanie.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#5 Post autor: Bobofrutx »

Mrosik pisze:Fajny model, dużo kręcenia pokrętłami.
Jedyne co mi się nie podoba to koła. Przednie i tylne nie pasują do siebie. Chyba lepiej by wyglądały tylne balonowe.
Dobierałem koła wielkością tak żeby optycznie dobrze wyglądały względem całości. Nie posiadam balonowych kół zbliżonych szerokością bieżnika do "Wheel 20 x 30 Technic" (obecne tylne koła). Rozciągać mniejszych opon żeby wyglądały jak balonowe nie chciałem.
Jellyeater pisze:Zdjęcia i film masz niedoświetlone. Chyba, że ten papier był szary. :) Ustaw ekspozycję w trybie manualnym, tak by było prześwietlone z 1,5 do 2 EV od tego co wskazuje ekspozycja na samo białe tło.

Zakręcony model. :)
Fotograf amator samouk z tej strony. Papier był biały =P. Zdjęcia celowo nie doświetlone. Może to złe podejście, ale nie cierpię "wyjaranego" białego tła na zdjęciach.
A co do niedoświetlenia w filmie, to już nie celowy zabieg, postaram się to poprawić następnym razem.
CamelXP pisze:Bardzo przyjemny model, fajnie ukryte sterowanie przednią łyżką. Tylny wysięgnik zdaje się być strasznie delikatny. Szacun za przednią łyche, nie podpada, że to manufaktura. Pokaż jak ogarnąłeś mocowanie.
Pomysł na sterowanie przednią łyżka poprzez wydech zerżnąłem z zestawu 8069 =P .
Tylne ramie jest dość solidne, chociaż jego ażurowa konstrukcja może sprawiać wrażenie delikatności.
Tutaj jest zdjęcie mocowania:
Obrazek
...tak "zbezcześciłem" dwa liftarmy 1x3 :d
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Bobo, fajny model. Myślę, że gdyby go nieco kolorystycznie podrasować, to miałby szansę zostać zestawem.
Bobofrutx pisze:najdłużej babrałem się nad optymalizacją zakresu działania przedniej łyżki.
No z tym, to zawsze jest najwięcej roboty :)
Bobofrutx pisze:przednia łyżka nie jest elementem LEGO
No masz, a dlaczego nie użyłeś tej małej oryginalnej: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2951

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Bardzo podoba mi się Twoja koparko-ładowarka. Jest bawialna i funkcjonalna. Mogła by być jako zestaw seryjny. Troszkę całość psuje wizualnie ten liftarm czerwony 2x4.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Bobofrutx napisał/a:
przednia łyżka nie jest elementem LEGO
No masz, a dlaczego nie użyłeś tej małej oryginalnej: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2951
Bo jest za mała? Tutaj chyba najlepiej by pasowała większa łyżka: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2814 z tym, że istnieje tylko w żółtym kolorze.

Sama maszyna średnio mi się widzi, dla mnie nieco karykaturalnie, ale widać w niej Twój styl :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#9 Post autor: Bobofrutx »

Żbik pisze:
Bobofrutx pisze:przednia łyżka nie jest elementem LEGO
No masz, a dlaczego nie użyłeś tej małej oryginalnej: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2951
Dlatego, iż łyżka 8x10 była stanowczo zbyt mała. Nawet ta żółta 8x14 którą podlinkował Karol, była za mała. Nie wspominając o niepraktycznym kolorze =P. Jako rasowy ładowarkoholik posiadam obie wyżej wymienione.
legosamigos pisze:Troszkę całość psuje wizualnie ten liftarm czerwony 2x4.
On jest tam właśnie w tym kolorze po to, aby zasygnalizować gdzie chwycić ramię, żeby wygodnie nim operować.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
grzybiarz
Posty: 46
Rejestracja: 2013-07-17, 14:24
Lokalizacja: DGL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: grzybiarz »

Fajny model, wygląda tak jakoś oldschoolowo, niczym LEGO lat '90tych.

ODPOWIEDZ