[MOC] Tumbler Buggy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Tumbler Buggy

#1 Post autor: Sariel »

Jeszcze jeden mały MOC w tym miesiącu...

Tumbler Buggy

Tak proszę wycieczki wygląda oryginalny Tubler z filmu "Batman Begins":

Obrazek

...a to jest moja raczej swobodna wariacja na jego temat:

Obrazek

Dane techniczne:
Napęd: 1 x RC na tylną oś
Silniki: 1 x RC, 1 x 2838
Waga: 652 g
Wymiary: dł. 28 cm / szer. 17 cm / wys. 12 cm
Zawieszenie: pełne zależne z amortyzacją

Miałem pewne wątpliwości czy jest sens publikować tak nieskomplikowaną konstrukcję - ale wydaje mi się że dział Technic jest ostatnio w zastoju (szczególnie w porównaniu z paroma innymi działami), a zresztą na przykładzie mojego niedawnego dźwigu przekonałem się że większy MOC nie oznacza wcale większego zainteresowania. Zaryzykuję więc - a nuż komuś się spodoba albo będą jakieś uwagi.
Tumbler powstał z chęci zbudowania czegoś szybkiego i zwrotnego, bez obciążających dodatkowo silniczek bajerów typu atrapa silnika itp. Chciałem też wypróbować koncepcję bocznego montowania silników, którą zastosowałem w moim hotrodzie, w czymś możliwie kompaktowym. Efekt końcowy śmiga z prędkością ok. 50 cm na sekundę, jest całkiem zwrotny (potrzebuje niespełna póltora metra żeby zawrócić), bez trudu pokonuje proste przeszkody i zeskakuje z 15-centymetrowych progów, jest też w stanie wspiąć się z rozpędu na rampę o nachyleniu 40 stopni. Jednym słowem - prościutka konstrukcja, a dostarcza masę zabawy (przy ściganiu mojego jamnika po mieszkaniu :D ).

Galeria zdjęć

Zdjęcia na zachętę:

Ujęcie ogólne
Obrazek

Spód
Obrazek

Góra
Obrazek

Bok
Obrazek

Podjazd pod rampę
Obrazek

Zeskok z progu
Obrazek

Podwozie - czysty Technic bez żadnych udziwnień
Obrazek

Brałem też pod uwagę wariant bardziej off-roadowy, z innym zestawem kół, ale nie podobał mi się wizualnie i był o prawie 150 g cięższy
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:35 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

pkowalcz

#2 Post autor: pkowalcz »

Sariel pisze:moja raczej swobodna wariacja
Zdecydowanie swobodna ;)
Na pierwszy rzut oka bardzo trudno się domyślić, że to Tumbler. Ot, ciekawa Technicowa konstrukcja, ale nic specjalnego.
Nawet ładnie wygląda, ale wrażenie psują trochę te 2 czerwone "skrzydełka" udające spojler. Mimo to widać postęp w designie w porównaniu z hot rodem ;)
Z tego co widzę w opisie, to naprawdę szybka z niego bestia... zaraz, zaraz, 50cm na sekundę?! Nie wierzę! :P Może wrzuciłbyś jakiś filmik na Youtube?
A miłośnicy zwierząt to cię nie zlinczują za takie traktowanie psa? :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

pkowalcz pisze:Z tego co widzę w opisie, to naprawdę szybka z niego bestia... zaraz, zaraz, 50cm na sekundę?! Nie wierzę! :P Może wrzuciłbyś jakiś filmik na Youtube?
A miłośnicy zwierząt to cię nie zlinczują za takie traktowanie psa? :P
Prdkościomierzem nie dysponuję, na oko metr przejeżdża w jakieś 2 sekundy. Nie wydaje mi się żeby to była kosmiczna wartość jak na silnik RC - taki Supersonic Car na przykład ma 2 silniki RC bezpośrednio na tylnej osi, pół metra na sekundę osiąga pewnie pod górkę na zdychających bateriach. Filmik mogę oczywiście wrzucić, jeśli będziesz w stanie ocenić jego prędkość np. na podłodze z klepek. A jamnik... jamnik jest tak leniwy że przyda mu się trochę ruchu ;)
Co do skrzydełek, masz rację że ustawiłem je pod złym kątem w stosunku do oryginału. Wydaje mi się że bez nich nadwozie byłoby jednak monotonne, spoiler to jedyne czerwone panele ustawione inaczej niż wzdłuż.
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 21:47 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

pkowalcz

#4 Post autor: pkowalcz »

Chodziło mi o to, że spojler jest strasznie szeroki i bardzo wystaje na boki (a przynajmniej tak to wygląda na zdjęciach ;))

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Mój błąd że zdjęcia robiłem z bardzo bliska i teraz wychodzą takie kwiatki - spoiler jest dokładnie szerokości tylnej osi, nie wystaje poza nią ani o włos. Postaram się zdążyć jutro z tym filmikiem, to sam ocenisz i wygląd i osiągi. W końcu czuję się zobowiązany tym że kogoś jednak interesują moje MOCe :)
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 21:56 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Sariel pisze:taki Supersonic Car na przykład ma 2 silniki RC bezpośrednio na tylnej osi, pół metra na sekundę osiąga pewnie pod górkę na zdychających bateriach.
Albo nawet bez baterii :) .
Aż mi się zachciało zbudować go na nowo i sfilmować, jak zasuwa. Tylko pewnie czasu jak zwykle zabraknie...

A Tumbler - nie ma co się czepiać, że nie bardzo podobny do oryginału, skoro z założenia miał być bardzo swobodną interpretacją oryginału.
Może i nie jest szczytem Technicowej maestrii konstrukcyjnej, ale jeśli daje czadu, a tym samym ma wysoką bawialność, to cel zapewne został osiągnięty :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Obiecany filmik

Sorry za dzwiek - sam buggy nawet nie jest taki glosny, to moja komorka ma straszliwie czuly mikrofon :)

pkowalcz

#8 Post autor: pkowalcz »

Etam, bardziej się na patrzeniu skupiałem niż na dźwięku. Zresztą wcale taki głośny nie jest ;)
Prędkość jest naprawdę imponująca, mały promień skrętu też robi wrażenie, zwłaszcza że silnika RC na gładkiej podłodze jeszcze w akcji nie widziałem :)

PS. A jamnik gdzie? :D

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

pkowalcz pisze:PS. A jamnik gdzie? :D
Cóż, po pierwszym filmiku zamontowałem komórkę na tumblerze, i nagrałem mały pościg za jamnikiem. Ale tego nie publikuję, żeby nie być posądzanym o jakieś sadystyczne skłonności ;)

Co do prędkości, weź pod uwagę że to był tylko jeden RC. I na zwykłych, trochę już zużytych bateriach. Chciałbym kiedyś sprawdzić jakie prędkości można osiągnąć na dwóch RC z mocnymi akumulatorkami.
Ostatnio zmieniony 2007-05-12, 20:08 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

pkowalcz

#10 Post autor: pkowalcz »

Sariel pisze:Ale tego nie publikuję, żeby nie być posądzanym o jakieś sadystyczne skłonności
Marudzisz... Osobiście uważam, że w tresurze zwierząt i dbaniu o ich dobrą kondycję nie ma nic zdrożnego :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Najpierw musiałbym wyciąć kawałek dźwięku w tym filmiku, żeby nie było słychać okrzyku "Giń!" ;)
A teraz wracajmy do tematu zanim się nam dostanie od admina ;)

ODPOWIEDZ