[MOC] Jasna Góra

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Jasna Góra

#1 Post autor: Neo »

Jasna Góra

Wymiary:
Szerokość -79 studów
Głębokość - 65 studów
Wysokość - 36 studów

Obrazek

Geneza

Podczas ostatniej mojej bytności na Jasnej Górze z okazji 20 rocznicy ślubu, kiedy oglądałem ekspozycje makiet kompleksu warowno-klasztornego zastanawiałem się, czy ktoś pokusił się o LEGO MOC na ten temat. Jakież było moje zdziwienie, kiedy wyniki googlowania nie dały rezultatu dla żadnej skali. Postanowiłem zatem, że coś spróbuje z tym zrobić i zaczęło się przeglądanie zdjęć i czytaniu informacji na temat Jasnej Góry.
Decyzja o skali mikro była oczywista, gdyż możliwości: miejsce do budowania, zasoby klockowe i ewentualne zakupy były ograniczone. Skala mikro z założenia jest umownym przedstawieniem pewnej całości, co może budzić pewien niedosyt preferujących skalę minifig i zawód castlowych szczególarzy. Po zbudowaniu i wygładzeniu projektu oczywiście pojawiło się marzenie zbudowania o wiele bardziej szczegółowej makiety właśnie w skali minifig bogatej w szczegóły, z dokładnie wierną oryginałowi ilością okien i drzwi.
Niestety prawdopodobne jest, że projekt pozostanie w sferze marzeń, ponieważ oznacza to praktycznie potrojenie wymiarów makiety, czyli zwiększenie powierzchni projektu dziewięciokrotnie i kilka (pewnie bardziej kilkanaście) tysięcy złotych wolnej gotówki … hmm … może Ojciec Dyrektor zasponsoruje projekt i zrobi zbiórkę w Radyjo :)

Historia

Początki istnienia klasztoru sięgają roku 1382, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził paulinów z Węgier do dawnego kościoła parafialnego na mocy dekretu książęcego z 9 sierpnia tego samego roku oraz dokonał fundacji klasztoru.
Nazwa Jasna Góra została nadana klasztorowi przez węgierskich paulinów na pamiątkę macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. Wzięła się stąd, że klasztor znajduje się na jasnym wapiennym wzgórzu położonym 293 m n.p.m.
Dwa lata później na Jasną Górę sprowadzono z Rusi obraz „Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus”, który według legendy namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu, na którym jadła rodzina Jezusa.
W niedługim czasie klasztor zyskał rozgłos, zarówno wśród pielgrzymów, jak i wśród grabieżców. W wyniku rozbójniczego najazdu, 14 kwietnia 1430 roku obraz Czarnej Madonny został uszkodzony i ograbiony. Prace renowacyjne przeprowadzono w Krakowie w latach 1430-1434. Ponowny wzrost ruchu pielgrzymkowego wymusił trwającą do roku 1644 rozbudowę gotyckiej kaplicy NMP o trójnawowy korpus. Budowa fortyfikacji trwała z przerwami od roku 1620 przez 28 lat.
Szczególnego znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało podczas potopu szwedzkiego w roku 1655 oraz 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. 16 marca 1657 roku przybył na Jasną Górę i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed wojskami szwedzkimi i węgierskimi.

Zabudowa kompleksu

Obrazek

Plan Jasnej Góry: A – Brama Lubomirskich; B – Brama Matki Boskiej Królowej Polski; C – Brama Matki Boskiej Bolesnej; D – Brama wałowa (Brama Jagiellońska); E – Sala Maryjna; F – Bastion królewski (bastion Potockich); G – Pomnik o. Augustyna Kordeckiego; H – Skarbiec; I – Ołtarz przed szczytami; J – Bastion św. Trójcy (bastion Szaniawskich); K – Pomnik Jana Pawła II; L – Bastion Morsztynów; M – Brama Jana Pawła II (brama wjazdowa); N – Bastion św. Barbary (bastion Lubomirskich); O – Domy Muzykantów; P – Wieczernik; R – Wirydarz; S – Kaplica Jabłonowskich (kaplica Serca Pana Jezusa); T – Kaplica Denhoffów (kaplica św. Pawła Pierwszego Pustelnika); U – Wejście na wieżę; V – Kaplica św. Antoniego; W – Pokoje Królewskie; X – Bazylika; Y – Zakrystia; Z – Kaplica MB Częstochowskiej; a – Sala Rycerska; b – Wirydarz klasztorny; c – Refektarz i biblioteka; d, e – Klasztor; f – Studnia; g – Muzeum 600-lecia; h – Arsenał; i – Dziedziniec gospodarczy; j – Dziedziniec główny; k – Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Bazylika

Obrazek

Bazylika rangę bazyliki mniejszej posiada od 1906. Wcześniej stanowiła kościół pw. Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium – pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku, później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy po pożarze z 1690 została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.

Kaplica Cudownego Obrazu

Obrazek

Właściwie nosi nazwę Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, niemniej w użyciu są także inne pojęcia, jak Kaplica Cudownego Obrazu, czy Kaplica Matki Boskiej Jasnogórskiej. Kaplica znajduje się na północ od bazyliki, na wschód od dziedzińca gospodarczego, poprzedzona jest własnym dziedzińcem.
W jej budowie wyróżnia się trzy części w zależności od daty powstania:
• pierwsza z nich, prezbiterium, ufundowana przez Władysława Jagiełłę pochodzi z lat 1429-1452,
• druga – renesansowa, ufundowana przez prymasa Macieja Łubieńskiego – pochodzi z 1641-1644,
• trzecia (najmłodsza), zwana przybudówką, z 1929-1933 wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

Wieża

Obrazek

Jasnogórska wieża, dzięki której klasztor widoczny jest z odległości kilkunastu kilometrów, powstała dopiero w latach 1617-1622. Pięciokrotnie została odbudowana po pożarach, ostatnim z 1900, kiedy nieostrożni pątnicy, puszczając sztuczne ognie, spowodowali zaprószenie ognia.
Obecnie wieża mierzy 106,3 m (17 m więcej od swojej poprzedniczki), jest odchylona od pionu o 78 cm. Jej podstawa pochodzi z 1714, a resztę dobudowano w 1906. Pod jej podstawą znajduje się zasypana średniowieczna studnia.
Na wieżę prowadzi 516 schodów. Na wierzchołku znajduje się krzyż, a pod nim kruk z bochenkiem chleba w dziobie (herb paulinów).
Na wieży, pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją, usytuowany jest wyposażony w 36 dzwonów zegar. Napędza się samoczynnie mechanizmem trzech przeciwwag i co kwadrans wygrywa melodie maryjne.

Pokoje Królewskie

Obrazek

Pokoje Królewskie zostały wybudowane na planie litery „L” w 1644, jako miejsce zakwaterowania dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu nieduchownym na teren klasztoru. Parter zajmowała apteka, wzmiankowana w I poł. XVII wieku, zreorganizowana i poważnie unowocześniona w 1714.

Domy Muzykantów

Obrazek

Jednopiętrowy budynek „Domów Muzykantów” usytuowany jest w południowej części dziedzińca gospodarczego. Wybudowany został w XVII wieku z przeznaczeniem na mieszkania dla chórzystów, a następnie – po likwidacji chóru a capella, dla członków grupy wokalno-instrumentalnej (stąd nazwa).
Muzycy byli wykonawcami krótkich utworów (intriad) w czasie odsłonięcia i zasłonięcia Obrazu, a także w czasie wizyt niektórych osobistości państwowych.

Wieczernik

Obrazek

Wieczernik zamknięty jest trzema bramami od strony zachodniej, środkowa z nich zdobiona jest herbem fundatorów (tj. Potockich herbu Pilawa). W środku znajduje się dość duży plac, a na ścianach południowej, wschodniej, północnej wąskie przejścia o charakterze krużganków. W wieczerniku znajduje się także – zajmująca dwie kondygnacje, kaplica.

Biblioteka i Klasztor

Obrazek

Sala, w której mieści się dzisiaj biblioteka klasztorna, jest drugim miejscem w którym przechowuje się księgozbiór jasnogórski. Poprzednio księgozbiór przechowywany był na dolnych kondygnacjach dzwonnicy, gdzie podczas gaszenia jednego z pożarów w 1690 uległ on zalaniu. Pochodząca z 1736 roku sala biblioteki znajduje się w skrzydle nowego konwentu, umieszczona nad refektarzem mieści ponad 15 tysięcy rękopisów, inkunabułów i starodruków. Wystrój pochodzi z I poł. XVIII wieku i został wykonany przez braci zakonnych, pod kierownictwem brata Grzegorza Woźniakowica.

Sala Maryjna

Obrazek

Sala Maryjna znajduje się w budynku sąsiadującym od zachodu z bramą wałową. Sala powstała według projektu Szyszko-Bohusza w roku 1926 (wykonawcą była częstochowska firma Allert i Bühle). Pierwotnie, do lat 50. ubiegłego wieku, pełniła funkcję spowiednicy. Później, do chwili obecnej pełni funkcję sali wystawowej ze zmiennymi ekspozycjami.

Fortyfikacje Jasnej Góry

Obrazek

Jasnogórska twierdza otoczona była murem już w roku 1624, z wejściem jedynie od strony zachodniej – obecna brama św. Jana Pawła II – pierwotnie zwana wjazdową. Brama ta zmieniła nazwę w 1987 po ozdobieniu jej papieskim herbem i mottem Totus Tuus. Kolejne prace miały na celu wybudowanie bastionów od strony wschodniej:

Obrazek

od południa - bastion królewski zwany Bastionem Potockich

Obrazek

i od północy bastion św. Trójcy zwany Bastionem Szaniawskich,

ukończone w 1631 roku. Prace te wymusiły zarazem przeniesienie bramy na stronę południową. Brama ta, zwana wałową lub Jagiellońską pierwotnie sięgała wysokości muru. Dopiero około 1670 dobudowano kolejną kondygnację, służącą jako magazyn broni i amunicji. Do niej prowadził (i w niej znajdował się mechanizm obsługujący) most zwodzony. Budowę muru rozpoczęto w 1620, z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy.

Obrazek

Dwa kolejne bastiony powstały w 1631 pod okiem Jana Zywerta – przybyłego z Krakowa muratora włoskiego pochodzenia:
Bastion Morsztynów na północnm zachodzie

Obrazek

oraz Bastion Św. Barbary zwany Bastionem Lubomirskich

Obrazek

Wszystkie bastiony zostały wybudowane w oparciu o holenderski styl budowy umocnień zakładający użycie znacznej ilości ziemi (wytrzymalszej od innych materiałów na ataki artylerii). Wysunięcie bastionów ku przodowi umożliwiło strzelanie na tył i boki atakujących oddziałów.

Obrazek

Dziękuję wytrwałym za doczytanie do końca

Neo

Ps. Na koniec wizualizacja Episkopatu ;)

Obrazek

Teksty i plan: źródło Wikipedia

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Szerszen
: 121080036@N06
Kontakt:

   

#2 Post autor: Szerszen »

Episkopat przebija wszystko... ale paten na armaty... w skali mikro pozwalam sobie zapisać w ulubionych... i pożyczam bezterminowo i bezzwrotnie ;)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

kapcor

#3 Post autor: kapcor »

Widać że nie w ciemię bity w mikroskali :) Jedyne z czym jeszcze mógłbyś się tu pobawić to kształt bastionów, użycie zawiasów pomogłoby je trochę "wykrzywić". Mikrofigi jako biskupi - miodzio :p

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3519
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
: 117220864@N07
Kontakt:

 

#4 Post autor: SERVATOR »

Całość dobrze zrobiona. Kształt i charakter budowli znakomicie oddany. Armatki rozwalają (nie tylko mury). Episkopat kontrowersyjny (do mediów katolickich w takiej postaci się nie przebije).

Zapisuję w planach temat na podobny MOC. Może uda się kiedyś zebrać polskie zabytki w skali mikro na jakiejś wystawie.....

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2263
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
HELF: dmac
: dmaclego
: dmac

   

#5 Post autor: dmac »

Kształt bastionów zdecydowanie do zmiany!
Ale ogólnie bardzo przyjemna praca. Urzekły mnie armaty :) .
A episkopat wymiata; jest nawet przedstawiciel Czarnego Lądu na gościnnych występach ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
solic
Posty: 377
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
HELF: solic

 

#6 Post autor: solic »

Fajny MOC.
Będąc na Jasnej Górze w sierpniu (pieszo szedłem) zastanawiałem się jak by tu zbudować to i owo. Było to takie sobie gdybanie, żadnych konkretnych planów na MOCa, a tu proszę, kolega zbudował i to bardzo zgrabnie.
Jeśli nie planujesz rozbiórki, to może warto z czasem dopieścić to i owo. Zamiast pchać się w większą skalę, dałoby się kilka rzeczy poprawić i byłoby super, np. kształt bastionów, może wygładzenie dachów i zmiana koloru murów obronnych, bo czarny średnio pasuje.
Jest dobrze ale mogłoby być jeszcze lepiej.
Dołączę się do pochwał armat - świetne. I super wyszły zdjęcia na tle miasta.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

ODPOWIEDZ