[MOC] Debiut PT 71 Gniady

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] Debiut PT 71 Gniady

#1 Post autor: SAMOLOT »

Witam. Chciałem zaprezentować na forum swoją pierwszą samodzielną pracę z Technica po ponad dwudziestu latach.
Łaziłem po sklepach od jakiegoś czasu oglądałem te piękne zestawy i myślałem, szkoda, że jak mnie już stać to wyrosłem. Aż 1 czerwca tego roku coś we mnie pękło i... nabyłem drogą kupna dźwig 42009. Potem wszystko potoczyło się już szybko.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pt 71 Gniady to projekt nigdy nie zrealizowanego polskiego czołgu, opracowywanego równocześnie z Pt 91 Twardy.
Jeszcze w latach osiemdziesiątych na zlecenie MON w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach (OBRUM Gliwice) i Bumarze-Łabędy pracowano nad czołgiem o kryptonimie Wilk. Ale projekt tej głębokiej modernizacji T 72 został zatrzymany na wczesnym etapie. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakończeniu programu Wilk w Bumarze-Łabędy myślano o samodzielnym opracowaniu nowoczesnego czołgu pozbawionego niedostatków sowieckiej konstrukcji. Po zmianach systemowych w 1989 r powrócono do ambitnych zamierzeń budowy własnego czołgu podstawowego III generacji, tak powstał Gniady. Miała być to na wskroś nowoczesna maszyna wyposażona w krajowej produkcji silnik PZL-Wola S-1000 o mocy 1000 KM. Niemiecką gładkolufową armatę Rheinmetal RhM o kalibrze 120 mm, wystrzeliwującą pociski z prędkością 1650 m/s. Armata miała być wyposażona w system automatycznej stabilizacji, wykorzystujący żyroskopy do utrzymania lufy wycelowanej nawet podczas jazdy w trudnym terenie.
Jak to często bywało w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych braki budżetowe spowodowały, że do produkcji skierowano Twardego, mniej ambitną i tańszą modernizację T 72.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model powstał zasadniczo w cztery wolne wakacyjne dni. A po kilku tygodniach zająłem się nim ponownie wprowadzając trochę udoskonaleń i dziś prezentuję efekt. Posiada zawieszenie na drążkach skrętnych, pierwotnie napędzany był za pośrednictwem subtraktora ale podczas modernizacji zrezygnowałem z tego rozwiązania ze względu na strzelające dyferencjały.
długość 45 studów
szerokość 24 study
wysokość 16 studów
waga 1,5 kg
napęd 2x PF XL
wieża 1x PF M
lufa 1x PF M
światła przednie

cala galeria
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=548347

film
https://www.youtube.com/watch?v=QY2CskaYn3s
Ostatnio zmieniony 2014-10-07, 09:19 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#2 Post autor: bacon »

Powinieneś mieć nick CZOŁG, bo ten jest mylący ;)
Użyj tego http://thumbs.sariel.pl/ aby wrzucić miniaturki zdjęć, temat od razu lepiej będzie wyglądał.

lanaczko
Posty: 9
Rejestracja: 2013-11-24, 20:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Debiut PT 71 Gniady

#3 Post autor: lanaczko »

"This folder is not yet public."

A praca znakomita.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

Re: Debiut PT 71 Gniady

#4 Post autor: OmenGda »

lanaczko pisze:
"This folder is not yet public."

A praca znakomita.
To normalne. BS weryfikuje wysłane na serwer zdjęcia.
Taki mały trik - zawsze można podać link bezpośredni ;)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#5 Post autor: Kruk »

Powiem szczerze że naprawdę bardzo przyzwoity model czołgu, bardzo mi się podoba płynność jego działania przez 2 XL'ki ,zawieszenie spełnia oczekiwania funkcjonalności, ma wszystkie potrzebne funkcje . Dobrze się prezentuje jak na technic nie razi dziurawym wyglądem, dla mnie super, bardzo chętnie zobaczę kolejne Twoje pracę :).
Ostatnio zmieniony 2014-10-07, 11:39 przez Kruk, łącznie zmieniany 2 razy.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mrosik »

Bardzo udany debiut. Czołg bardzo przyzwoicie jeździ. Gdzie nie gdzie widać ograniczenia klockowe, ale każdy kiedyś zaczynał. Czy tych czarnych osłon na koła nie da się zamienić na szare?

ODPOWIEDZ