[MOC] Polska '44 - ś.p. diorama wojenna

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] Polska '44 - ś.p. diorama wojenna

#1 Post autor: dmac »

Obrazek

Drogie dziewczęta i chłopcy,
Przystąpiłem właśnie do rozbiórki dioramy wojennej "Polska '44", którą miałem przyjemność zaprezentować podczas wystawy w warszawskim Muzeum Techniki. Pomyślałem przy tym, że może warto zostawić po niej jakiś ślad na Forum - i stąd ten temat.

A temat to będzie krótki, gdyż najważniejszym elementem mojej dioramy były modele czołgów, publikowane w odrębnych wątkach na przestrzeni ostatnich lat - i nie warto do nich wracać. Warto natomiast powiedzieć o jedynym nowym modelu - transportera półgąsienicowego SdKfz 251/ Ausf. C - oraz o kilku faktach dotyczących terenu i żołnierzy - ku pokrzepieniu serc budowniczych.

Transporter wygląda tak:

ObrazekFire! by dmaclego, on Flickr

Powstał w parę wieczorów, bez zamawiania choćby jednego elementu z Bricklinka, co wprawiło mnie w zdumienie - bo jednak można! ;) Zadowolony jestem zwłaszcza z maski, która pozbawiona jest dziur straszących w typowych maskach budowanych ze skrzydełek. Zadowolony jestem też z faktu, że błotnik biegnący nad gąsienicą wznosi się lekko nad przednim jej kołem - ten jeden wariant transportera miał właśnie coś takiego. Żałuję, że nos wystaje mocno przed przednie koła, ale lepiej nie umiałem. A propos przedniego koła: tak, pomalowałem je farbką od figurek z LOTRa, bo miałem taką pod ręką :) . Jasnoszare wyglądało gorzej. Ogólnie - chyba nie jest źle, co widać na zdjęciu porównawczym:

Obrazekcomparison by dmaclego, on Flickr

Co się zaś tyczy budowy terenu, to "ku pokrzepieniu serc" chciałem wspomnieć o tym, że bebechy wypełniły klocki klubowe, nasze wspólne, dostępne dla każdego, kto odważy się zbudować coś dużego (moja diorama liczyła 20 płyt bazowych). Sam nigdy nie kupiłbym surowca do wypełnienia takiej przestrzeni. Spora część brązów na drodze i zielonych bricków w lesie to także klubowe zasoby. A zatem: można, bo LUGPol pomaga :) .
Odrębną sprawą są dwie armie, które sobie sprawiłem. Myślałem, że będzie to horror finansowy, a okazało się, że tak być nie musi. Mam ok. 30 Niemców i ok. 30 Rosjan. Zielone torsy z Toy Story - jak pamiętają najstarsi górale - kupiliśmy kiedyś za bezcen, bo ktoś nas (LUGPolowiczów) zawiadomił o wyprzedaży w hurtowni, czy czymś takim. Ciemnoszare torsy z nadrukami niemieckich mundurów dostałem praktycznie za darmo, wymieniwszy się z producentem za elementy, których ja nie potrzebowałem, a on bardzo. Broń z Brickarms jest droga, ale nie wtedy, gdy kupuje się elementy przecenione z uwagi na absurdalny kolor - przezroczyste MG-42 czy beżowe pepesze - które następnie wystarczy pomalować. Do czego zmierzam? Oczywiście do tego, że DA SIĘ, bez wielkich nakładów finansowych, zrobić coś sporego. O ile to nie Endor ;) .


ObrazekSimply, quickly, done - Sdkfz 251/1 C by Maciej Szymański, on Flickr

Ach, nie mogę oczywiście nie wspomnieć o moich synach, pomocnikach: Borys współtworzył niektóre czołgi, a Maks niektóre drzewa. I pięknie.
Jeszcze jedna fotka leśna poniżej, a resztę znajdziecie w tym albumie.

ObrazekOverview by dmaclego, on Flickr

Dziękuję za uwagę. Można zarchiwizować ;) .
Ostatnio zmieniony 2017-08-12, 11:54 przez dmac, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#2 Post autor: solic »

Piękna makieta, bardzo szczegółowa.
Wystawiałem się w MT po sąsiedzku i przy okazji podziwiałem:) Pojazdy to prawdziwy majstersztyk. No i tyle zieleniny robi wrażenie:)

Mój syn - fan WOTa - zainteresował się tą makietą jak żadną inną :)
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Moi goście (syn z kolegą) również wielokrotnie wędrowali do tej makiety i zwracali na nią uwagę...
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#4 Post autor: bonczyk85 »

O, zdecydowanie jedna z lepszych prac na wystawie.:) Sam nie mogłem się od niej oderwać, znajomi którzy odwiedzili wystawę relacjonując swoje wrażenia również zwracali szczególną uwagę na tę makietę.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Sirius »

Świetna makieta. Bardzo podoba mi się, że scenka jest taka dynamiczna. Bardzo to ożywia pracę. Dobrze oddałeś sytuację i atak wygląda na prawdę realistycznie. Ze szczegółów to fajny, prosty patent na pień brzozy.
Ostatnio zmieniony 2014-10-07, 21:07 przez Sirius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Pięknie dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto dotąd się wahał, a teraz nabierze odwagi i na następnej wystawie wystąpi z rozmachem :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: Mestari »

Ja na razie w swoim skromnym mniemaniu ogarniam zaledwie 32x32, więc nastepnym razem będę próbował więcej, ale nie aż tyle ;)

A co do samej makiety, to stała się ulubioną moich bratanków. Stali przy niej jak zaczarowani wynajdując kolejne szczegóły :) Robi spore wrażenie.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

Makieta faktycznie nie dała się nie zauważyć i przejść koło siebie obojętnie. Bardzo ciekawa i świetnie wykonana.
Ostatnio zmieniony 2014-10-08, 11:00 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#9 Post autor: Cevillus »

Makieta zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Jest naprawdę rewelacyjna :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#10 Post autor: Maks »

Świetna makieta, niemiecka kolumna pancerna wygląda imponująco. Pewnie nieczęsto zdarzało się takie natężenie Tygrysów i Panter, z uwagi na ich małą liczbę. Piechota dodaje dużo smaczku, choć ja bym im dodał buty w stylu Karwika, bo nieco giną wśród roślinności (choć na wojnie to akurat zaleta :).

Nie mogę się zdecydować, który Twój czołg podoba mi się najbardziej, waham się między Panterą a T-34/85 :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Dziękuję wszystkim!

Maks, tak sobie myślę, że jeszcze trudniej było spotkać w jednej kolumnie pancernej w drugiej połowie 1944 roku Panterę i Tygrysy z pierwszych serii produkcyjnych :) . A gdyby nawet tak się złożyło, to nie miałyby błotników i co drugiego koła, ale... jakoś nie miałem sumienia ich "psuć" :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#12 Post autor: Maks »

dmac pisze:Dziękuję wszystkim!

Maks, tak sobie myślę, że jeszcze trudniej było spotkać w jednej kolumnie pancernej w drugiej połowie 1944 roku Panterę i Tygrysy z pierwszych serii produkcyjnych :) . A gdyby nawet tak się złożyło, to nie miałyby błotników i co drugiego koła, ale... jakoś nie miałem sumienia ich "psuć" :) .
No tak, ale różnice między tymi "ausfami" w przypadku Tygrysów i Panter są mniejsze niż w przypadku Pzkpfw III i IV gdzie poszczególne wersje miały różne armaty itd :). Jedynie jarzmo Pantery z wczesnej wersji jest chyba taka dużą różnicą. Ja też czasem chciałbym co nieco w czołgu uszkodzić, ale w lego to ciężkie, odechciewa się zwłaszcza patrząc na plastikowe modele w skali 1:35, jak tam świetnie jest zrobione brudzenie, zdarta farba itd, to niech lego już pozostanie sterylne.

abbatini

Re: Polska '44 - ś.p. diorama wojenna

#13 Post autor: abbatini »

A ja mam pytanie, czy masz jakąś instrukcję jak zbudować taki czołg?
5-latek wierci mi dziurę w brzuchu, że chce czołg z Twojej makiety.
Nawet MK-II mu się już nie podoba, bo marzy mu się czołg z PeKINu.

Inna sprawa, że konia z kopalni solica http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=23478 też chce, choć ja nawet nie zauważyłem, że tam qnie były :-(

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Polska '44 - ś.p. diorama wojenna

#14 Post autor: dmac »

abbatini pisze:czy masz jakąś instrukcję jak zbudować taki czołg?
Instrukcja budowy T-34-85 w postaci spakowanych 179 obrazków znajduje się [URL=http://www.00453005_0000002.pl/other/dmac/T34-rudy/Instrukcja_1120.rar]tutaj.[/URL]
Podwozie jest łatwe, a wieża trudna, ale instrukcja ponoć zrozumiała, więc powodzenia :) . Tam, gdzie na rysunkach są czerwone elementy, trzeba wsadzać kawałki flexa (generalnie na zdjęciach w galerii widać, jak to powinno wyglądać). Elementy znajdujące się w środku, w dziwacznych kolorach (niebieskie, żółte, zielone), mogą być de facto w kolorach dowolnych, bo i tak ich nie będzie widać.
Instrukcji do innych modeli nie ma i raczej nie będzie, bo to męka, a czasem chyba nawet nie umiałbym zrobić, takie dziwne są w środku rozwiązania.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jellyeater »

W spisie części jest 1500 linii. On chyba nie miał 5000 części? :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ