60060 Auto Transporter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60060 Auto Transporter

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja 60060: Auto Transporter

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 350szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 duże worki i 3 małe
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł

Brickset
BrickLink

Dwie ostatnie recenzje dotyczyły pojazdów z Arktyki, więc dla przełamania zimowej passy powracam z czymś bliższym przeciętnemu zjadaczowi chleba. Wracamy do miasta, gdzie po szosach dziarsko mknie ciężarowy, piętrowy transporter samochodów osobowych. Myślę tu o zestawie 60060. Trzymając w dłoniach opakowanie raczej nie widzę tutaj zaskakujących rozwiązań czy skomplikowanych konstrukcji. To raczej podwozie, paka i skromne nadwozie. Jestem skory stwierdzić, że tę skromność TLG chce nadrobić przyczepą, która również „świeci” golizną, a może bawialnością skoro konstrukcja skromna?

Opakowanie:
Prostokąt o wymiarach ok. 35cm x 20cm. Nic specjalnego, ale za to niemal 10cm gruby. Kolorystyka tradycyjna: niebieski dominuje. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

PRAWO I LEWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja i dodatki:
Trzy książeczki. Odpowiednio 32 + 46 + 58stron. Pierwsza opisuje w około 20 krokach złożenie dodatków w postaci niebieskiego i czarnego samochodu. Dwójka i trójka opisuje montaż ciężarówki i przyczepy. Rozmiar standardowy. Nic zaskakującego wewnątrz.
Obrazek Obrazek

Minifig:
Dwójka panów. Pierwszy: kierowca transportera ubrany luźno i swobodnie. Dopracowany tors z mnóstwem detali. Guziki, kieszenie i zamki – ładnie i estetycznie to wygląda. Szkoda, że główka taka jakaś … menelska ze srebrnymi okularami, aby ukryć kaca. Całości dopełnia czerwona czapeczka z daszkiem. Drugi Pan to już elegancik. Taki James Bond. Pod krawatem! Marynara w paski i ulizane do tyłu włosy. Po raz kolejny minifigi miło zaskakują.
Obrazek Obrazek

Klocki:
Wybaczcie, ale oprócz torsów, to nic nie przykuło szczególnie mojej uwagi. Co się dziwić? Pisałem na początku o surowości konstrukcji i wręcz krzyczącej „goliźnie”. Oto efekt ;-)

FOTY Z BUDOWY:
1. SAMOCHODY OSOBOWE:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. CIĄGNIK:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

3. PRZYCZEPA:
Obrazek Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ aż 4 niezależne konstrukcje/pojazdy w jednym pudełku,
+ bawialność wynikająca z dużej ilości ruchomych elementów,
+ stabilność konstrukcji,
+ dopracowane minifigi,
+ mało etykiet (w sumie 7, z czego 5 to rejestracje),
+ niezły dawca kół - 14sztuk w zestawie!

PRZECIW:
- dziury za kabiną pilota, ogólnie całość nadwozia za kabiną prosi się o dosunięcie o jednego studa w stronę kabiny,
- prostota i „golizna” konstrukcyjna,
- trochę żółto-czerwonej jajecznicy w podwoziach,
- nie wiem dlaczego od spodu, w ciągniku i przyczepie, jest tyle białych round-plate'ów (używanych raczej w łodziach dla lepszego poślizgu)?
- nie wiem jak poprawnie powinien być "zamocowany" samochód na dolnym pokładzie: koła w wyżłobieniu = wówczas wystaje tył samochodu (jak na zdjęciu #28), czy jednak pchnąć go w stronę kabiny?

Podsumowanie:
Jeśli mnie pamięć nie myli, w historii Lego tego typu zestawy transporterów już się pojawiały. Tym samym 60060 nie jest żadnym przełomem w serii City. Aczkolwiek stanie się ważnym i charakterystycznym pojazdem w mieście Lego. Finalnie zestaw miło zaskakuje dając dużo radości małym kierowcom i mechanikom. Możliwość wjeżdżania i zjeżdżania, szczególnie na wyższy poziom to świetna frajda. Tu właśnie leży siła zestawu. To tu teoretyczna słabość konstrukcji przemienia się w najmocniejszy argument, FUN!
Ostatnio zmieniony 2014-10-07, 13:27 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Dobra recenzja. Co do samego zestawu na pewno cieszy "prawdziwa" przyczepa z tyloma funkcjami.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Do minusów dodałbym jeszcze to, że przyczepa ma tylko jedną oś. Nie spotkałem się jeszcze z takim wariantem - dwie osie to minimum, a czasem widuję nawet trzy. Konstrukcja wygląda na niezbyt solidną, ale na dobrą sprawę tak to w rzeczywistości wygląda :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Prezes pisze:Jeśli mnie pamięć nie myli, w historii Lego tego typu zestawy transporterów już się pojawiały. Tym samym 60060 nie jest żadnym przełomem w serii City.
Niestety pamięć Cię zawodzi ;) Zestawu z transportem cywilnych pojazdów nie było, więc jest to nowość. Na upartego pod ten temat można podciągnąć transportery samochodów wyścigowych, tudzież coś z linii Ferrari, ale naprawdę są to pojedyncze sztuki.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Prezes »

adamski pisze:Do minusów dodałbym jeszcze to, że przyczepa ma tylko jedną oś. Nie spotkałem się jeszcze z takim wariantem - dwie osie to minimum, a czasem widuję nawet trzy.
Fakt. Mogliby dać jakąs podporę robiąc przyczepę z jedną osią.
adamski pisze:Konstrukcja wygląda na niezbyt solidną, ale na dobrą sprawę tak to w rzeczywistości wygląda :)
Wygląda na niezbyt solidną fakt, ale sam zmieniłem zdanie gdy złożyłem zestaw. Być może narzędzie eksploatacyjne w postaci dłoni dziecka fachowo zużyje elementy po kilkunastu dniach, ale wstępnie wrzucam to jako plus dodatni ;-) Bardziej spodziewałbym się dużego nacisku z góry. Dzieci lubią się opierać na takich zabawkach i tu pewnie axle mogą nie wytrzymać.

A odnośnie jeszcze samego zestawu to w Carrefourach od 08-10-2014 promocja na 60060 i 60061.
Obrazek
Ostatnio moje recenzje pokrywają się z ichniejszymi promocjami. Zastrzegam! Nie mam z tym nic wspólnego ;-)
===
EDIT: Doprecyzowałem datę startu promocji.
Ostatnio zmieniony 2014-10-06, 19:31 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Prezes pisze: i tu pewnie axle mogą nie wytrzymać.
Dlatego są zamocowane na pinach, one wcześniej się poddadzą i całość się powinna złożyć.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#7 Post autor: tbzz »

Jak zwykle się napracowałeś z recenzją i jak zawsze dobre fotki. Mistrzu :) Mnie zestaw nie porywa kompletnie. No może poza przyczepą, która rzeczywiście nie jest zła.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: yoshi82 »

Zestaw uważam, za bardzo udany. Montaż z synem zajął nam dość dużo czasu i zabawy. Dodam tylko, minus w postaci brak możliwości montażu na lawecie innych aut niż z zestawu. Liczyłem bardzo, że "zepsute" auto z zestawu 8402 będzie pasował do uchwytu blokującego auto na lawecie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Durzy »

Po recenzji zmieniam zdanie o tym zestawie na pozytywne. Filigranowa konstrukcja, zamiast niestabilnej okazuje się praktyczna.
Choć niestety nie wydaje się tak dopracowany w najdrobniejszych szczegółach (delikatnie mówiąc) jak stary: http://brickset.com/sets/6335-1/Indy-Transport

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#10 Post autor: Cieślu »

Durzy pisze:Choć niestety nie wydaje się tak dopracowany w najdrobniejszych szczegółach (delikatnie mówiąc) jak stary: http://brickset.com/sets/6335-1/Indy-Transport
Przychylam się do tej opinii. Kompletnie nie ta liga, chociaż mogę być mało obiektywny gdyż mam ogromny sentyment do 6335, który był moim ukochanym zestawem z młodych lat.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#11 Post autor: gmkkk »

Wydaje mi się, że mylicie tematy, ten indy to wg mnie protoplasta http://brickset.com/sets/60025-1/Grand-Prix-Truck, z nim by trzeba porównywać, a obecny transporter samochodów nie miał chyba odpowiednika, tamte to transporty samochodów wyścigowych a 60060 to taki transport z fabryki do salonu sprzedaży a nie transport ekipy wyścigowej na tor.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#12 Post autor: Cieślu »

gmkkk pisze:Wydaje mi się, że mylicie tematy, ten indy to wg mnie protoplasta http://brickset.com/sets/60025-1/Grand-Prix-Truck, z nim by trzeba porównywać, a obecny transporter samochodów nie miał chyba odpowiednika, tamte to transporty samochodów wyścigowych a 60060 to taki transport z fabryki do salonu sprzedaży a nie transport ekipy wyścigowej na tor.
Zgoda, ale pod względem konstrukcji Auto Transporterowi bliżej do Indy niż zestawu, który podlinkowałeś. Zestaw tutaj recenzowany wygląda niestety licho, nieciekawego obrazu całości dopełnia świetnie widoczna jajecznica w podwoziu ciężarówki, jak i przyczepy
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Durzy »

Cieślu pisze:Zgoda, ale pod względem konstrukcji Auto Transporterowi bliżej do Indy niż zestawu, który podlinkowałeś.
Dokładnie. Piętrowy, opuszczam miejsca dla aut (jakoś nie wiem w tej chwili jak to nazwać), blokady, aby auta nie zjeżdżały - są idealnie zabezpieczone przed spadkiem z naczepy. Brak podpórek jest ogromną wadą naczepy 60060, a brak rur wydechowych chyba jednak nie jest podyktowany modą na eko ;) Wprawdzie 6335 ma miejsce tylko na 3 auta, ale zamiast czwartego ma całkiem pokaźny warsztat* - zamiast niego 4 auto by się zmieściło, choć byłby problem z zabezpieczeniem przed opuszczaniem się piętra naczepy. Pragnę zauważyć, że te auta Indy były większe(dłuższe)/równe osobówkom z tamtych lat.

Oczywiście pewnie też jestem nieobiektywny, bo mam gdzieś w pudełku schowany złożony 6335...

*W warsztacie był pełen zestaw narzędzi, 2 koła zapasowe, czerwony wózek na koła i niebieski podnośnik - wszystko idealnie pasujące i "nie latające". Ten zestaw projektował jakiś geniusz.

ODPOWIEDZ