[MOC] Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "GUIDO"

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#16 Post autor: solic »

Dziękuję za komentarze.
Tak jak napisał REX - ten wiszący koń to przedstawienie sposobu opuszczania koni na dół. Konkretnie to miejsce:
Obrazek

Akurat tego na wystawie nie ma. Nie wiem czy słusznie, czy nie, ale przed wystawie koń został zdjęty - obawiałem się, że scenka będzie zbyt mało czytelna i praca będzie niesłusznie wzbudzała niepotrzebne kontrowersje. Cóż, autocenzura zadziałała.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

klatka
Posty: 60
Rejestracja: 2013-09-01, 10:26
Lokalizacja: Bełchatów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: klatka »

Dzieło sztuki... Jak zobaczyłem to mi szczęka opadła... Coś fantastycznego! Przekrój przez kopalnię! Niesamowite podejście do detali, nawet podpory są jako monolityczne bloki betonu zatopione w ziemi, oszklone gabloty czy oświetlenie sztolni - klimatyczne. Świetna praca!!! Gratuluję!!!

rafano
Posty: 10
Rejestracja: 2011-10-17, 20:31
Lokalizacja: Tychy

#18 Post autor: rafano »

Cześć. Na wstępie chciałbym pogratulować zbudowania makiety obiektu jakże wpisującego się w nasz śląski krajobraz.
A teraz do moich wątpliwości. Mam nadzieję, że jako dopiero student kierunku górniczego nie poprawiam górnika miłośnika lego :D
Trzypiętrowa klatka. Masz informację, że akurat taka jest w Guido ? Z tego co wiem to najczęściej szola występuje w wersji dwu- lub czteropiętrowej.
Obudowa zmechanizowana i torowisko. Znowu nie wiem czy tak nie ma gdzieś w Guido bo byłem tam jakiś czas temu i nie kojarzę ale obudowa zmechanizowana służy do zabezpieczenia wyrobiska ścianowego w którym nie poruszają się pociągi.
Kombajn, kombajn i jeszcze raz kombajn. A właściwie wystarczy dwa razy bo ścianowy i chodnikowy. A już naprawdę to chodzi mi o ich brak. Makieta kopalni bez maszyn służących do podstawowego celu kopalni czyli wydobywania węgla wydaje mi się lekko upośledzona.
Ostatnio zmieniony 2014-09-18, 11:40 przez rafano, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#19 Post autor: solic »

Dzięki za zainteresowanie i za gratulacje.

Postaram się wyjaśnić po kolei:
Trzypiętrowa klatka - byłem w tej kopalni ok. 1,5 roku temu i za każdym razem klatka zatrzymywała się trzy razy żeby ludzie wsiedli czy wysiedli. Stąd wziąłem jako pewnik że ma trzy poziomy. Wcześniej o tym nie pomyślałem, ale teoretycznie może mieć cztery, z czego tylko na trzech przewożono turystów.

Obudowa zmechanizowana i torowisko - tu masz rację. W rzeczywistości obudowy stoją w innym miejscu. Po prostu na makiecie nie za bardzo miałem gdzie te obudowy wcisnąć i w końcu trafiły tu gdzie są. Ich umiejscowienie na makiecie związane jest również z tym, że chciałem żeby były widoczne z boku, a nie tylko od frontu.

Kombajn - był w planie. Zbudowałem przenośnik taśmowy, który miał być do kompletu. Niestety wyszedł za wielki i umieszczony w chodniku był bardzo trudnooglądalny, więc ostatecznie wyleciał z makiety. Ale masz rację, że kombajn by się przydał.
Może kiedyś dobuduję.

Dziękuję za fachowe uwagi.

Update a propos szoli:
kopalniaguido.pl pisze: Odwiedzający kopalnię Guido zjadą pod ziemię z prędkością 4 m/s oryginalną górniczą szolą, zamocowaną na stalowych linach o średnicy 46mm oraz 980 metrach długości, mieszczącą na trzech piętrach 24 osoby.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

rafano
Posty: 10
Rejestracja: 2011-10-17, 20:31
Lokalizacja: Tychy

#20 Post autor: rafano »

Czyli rzeczywiście jest trzypiętrowa. Z tego co kojarzę to raczej rzadko spotykane ale jednak się trafiło.

Jeszcze raz gratuluję bo robi wrażenie. Zagłosowałbym na MOC miesiąca ale widzę głosowanie się skończyło. No i wygrałeś.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#21 Post autor: solic »

Odświeżę temat, bo w bólach, ale w końcu powstał krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=XF6qhfqwYtk

Przy okazji uzupełniłem pierwszy temat o linki do galerii:
Flickr
Brickshelf
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

macio
Posty: 21
Rejestracja: 2007-01-05, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

#22 Post autor: macio »

Eh, rozumiem że głosowanie na MOCa roku zostało właśnie zamknięte? Nie mam pytań.
Jedna uwaga - górotwór trochę zbyt jednolity, można byłoby jeszcze pokazać zróżnicowanie materiału skalnego. Wspaniała rzecz, oryginalny pomysł i uczta dla oczu. Gratulacje!

Pozdr
M

PS. Przepraszam za nieco spóźniony komentarz!
Ostatnio zmieniony 2014-10-22, 19:58 przez macio, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#23 Post autor: solic »

Odświeżę temat, bo od czasu prezentacji pojawiło się parę zmian.
Zmiany wprowadziłem dobre pół roku temu, obfotografowałem miesiąc temu, a teraz wreszcie zmobilizowałem się żeby to opisać (cykl wydawniczy trwa u mnie strasznie długo:)

Cała makieta została obniżona o ok 20 cm. Dzięki temu łatwiej jest obserwować co się dzieje na powierzchni szczególnie dzieciom. Ponadto dzięki temu zabiegowi odzyskałem trochę budulca wykorzystanego później w [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=25350]makiecie górsko-kolejowej.[/url]

Obrazek Obrazek Obrazek

Zmienił się układ chodników w części znajdującej się pod budynkiem maszyny wyciągowej (czyli tej bardziej oddalonej od szybu). Po dość chaotycznym demontażu po wystawie warszawskiej i tak musiałem część chodników odbudować, więc była okazja wprowadzić modyfikacje.
Zgodnie z sugestiami przeniosłem obudowy zmechanizowane - teraz nie są w pobliżu torowiska, przy okazji dobudowałem trzecią obudowę. No i przede wszystkim pojawił się przenośnik taśmowy oraz...

kombajn

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Jest to kombajn Alpine AM 50, o którym więcej można poczytać np. tu.
Zdaję sobie sprawę, że połączenie podawarki kombajnu z przenośnikiem taśmowym nie jest najszczęśliwsze - na takim zakręcie niewątpliwie urobek wysypywałby się. Ale ustawienie przenośnika w jednej linii z kombajnem strasznie "zapychało" makietę. Jako że makieta przedstawia połówki chodników, to po ustawieniu przenośnika robiło się tam bardzo ciasno. Dlatego zdecydowałem się przenośnik ustawić w chodniku który jest pokazany w całości, czyli w tym poprzecznym.
Obrazek
Obrazek Obrazek


Przenośnik kończy się "niczym", ale z tego co pamiętam w prawdziwej kopalni Guido też jest kombajn, kawałek przenośnika i... tyle.

Oprócz powyższych są jeszcze zmiany niewidoczne lub nieistotne z punktu widzenia odbiorcy. Chodzi o ułatwienie, usprawnienie montażu i demontażu makiety. Połączenia modułów, z których składa się makieta są teraz wykafelkowane, a moduły łączą się tylko kilkunastoma studami. Niestety przez to granice są bardziej widoczne z zewnątrz, ale za to komfort montażu i demontażu znacznie większy:)
Przebudowałem całą konstrukcję wzmocnień pod modułem z częścią naziemną. Teraz jest o wiele sztywniejszy i można bez obaw cały moduł przenosić bez dodatkowych zabezpieczeń.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#24 Post autor: bacon »

Ja wreszcie odwiedziłem Guido i jestem pod wrażeniem ile szczegółów oddałeś :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#25 Post autor: M_longer »

solic pisze: kawałek przenośnika i... tyle.
A potem byłby kolejny taśmociąg ( i może kolejny) i pewnie na jego końcu szybik.

Awatar użytkownika
Legotechnik96
Posty: 30
Rejestracja: 2015-04-20, 19:07
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi
Kontakt:

 http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi" target="_blank" title="Brickshelf gallery of http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi">

#26 Post autor: Legotechnik96 »

Kombajn wygląda świetnie. Ale czy przypadkiem tarcze drążące nie powinny być trochę mniejsze?
Chociaż kaszlał, ciężko stękał, był jak skała i nie pękał!

WIP: MAN KAT 8x8

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#27 Post autor: Bricksley »

solic pisze:Jest to kombajn Alpine AM 50, o którym więcej można poczytać np. tu.
O, zalinkowałeś do naszej Wiki (znaczy koła naukowego) ;) Miałem okazję widzieć działanie tego kombajnu tyle, że w laboratorium i fajna maszyna.

Jak tak patrzę na tego MOCa to aż szkoda, że tak mało pojawia się MOCy w tematyce górniczej.
Ale czy przypadkiem tarcze drążące nie powinny być trochę mniejsze?
Niekoniecznie. Spokojnie można spotkać kombajny z tak dużymi organami urabiającymi ;)
Ostatnio zmieniony 2015-05-29, 13:33 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#28 Post autor: MarcinMK »

Ja to widzę pierwszy raz. Jestem pod wrażeniem. Wielkie i szczegółowe, piękny MOC.
1971

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#29 Post autor: M_longer »

Karol pisze:Niekoniecznie. Spokojnie można spotkać kombajny z tak dużymi organami urabiającymi ;)
Może być też wysoka jak cały kombajn:
https://www.youtube.com/watch?v=PIjFUJIeesM

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#30 Post autor: solic »

Głowica mołgłaby być mniejsza, ale w miarę kiulisty kształt dawało tylko koło zębate z20 + z14. Mniejsza, np. z16 wyglądała nieciekawie. Kombinowałem też z kilkoma takimi elementami:
Obrazek
bo mają fajne zęby ustawione pod kątem. Ale jednak są za małe, poza tym złote niezbyt pasują do kontekstu:)
Wiem, że kombajn ma pewne uproszczenia i nie wszędzie trzyma skalę, ale w tej skali trzeba iść na pewne kompromisy.
M_longer pisze:A potem byłby kolejny taśmociąg ( i może kolejny) i pewnie na jego końcu szybik.
Szybik a w nim skip. W czynnej kopalni na pewno tak.
Swoją drogą fajnie byłoby zbudować makietę czynnej kopalni z pełnym procesem technologicznym - wydobycie + przeróbka na powierzchni...


Karol, miło, że na Wasze źródło trafiłem.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

ODPOWIEDZ