[WIP] Most sztywny, pływający, skrętny, napędzany

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

[WIP] Most sztywny, pływający, skrętny, napędzany

#1 Post autor: Żbik »

Od kilku dni chodziło mi po głowie pytanie czy da się zrobić zgrabny i jednocześnie w pełni funkcjonalny most, który mógłby być wykorzystany w ciężarówce z napędem na wszystkie koła. Wykorzystałem swój patent ze śmieciarki i po pewnej modyfikacji oto jest prototyp: most sztywny, pływający, skrętny i napędzany.

Obrazek

Ciekawostką może być wykorzystanie piast prostych zamiast skrętnych. Powodem jest dość mała uniwersalność tych drugich - drążki sterownicze montowane na kulę kolidowały z ramką techniczną utrzymująca sztywność całej konstrukcji. Ze zwykłymi liftami dużo więcej kombinacji można osiągnąć :)

Luboniak
Posty: 42
Rejestracja: 2013-01-16, 11:41
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Luboniak »

Czy mógłbyś zapodać zdjęcie bardziej wyraźne - to jest trochę słabe... a szukam takiego rozwiązania.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#3 Post autor: Żbik »

Lepsze zdjęcia zrobię jak już będzie gotowy. Szkoda mi teraz czasu.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Lepsze zdjęcia zrobię jak już będzie gotowy. Szkoda mi teraz czasu.
To trzeba było poczekać aż będziesz miał czas. Podobno najlepiej nie śpieszyć się z prezentacjami modeli i rozwiązań? :D

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

A Ty jak zrobisz coś fajnego nie chcesz od razu się pochwalić? :D

Tak patrząc po fotce to złożenie tego w ldd poszło by dość szybko :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Jak się dobrze przyjrzeć, to wszystko widać. A jak porówna się zdjęcia mostów ze śmieciarki, to już vogle łatwizna... Muszę iść po aparat :D

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Żbik pisze:most [...] pływający
Przy zaprezentowanym sposobie mocowania amortyzatorów "pływalność" mostu nie jest przypadkiem umowna?
Niemniej wygląda bardzo kompaktowo i zgrabnie.

Nie dalej jak dziś rano jadąc do pracy projektowałem sobie w myślach ciężarówkę 4 osiową z 3 osiami skrętnymi, osie opuszczane itp., ale aby wszystko upchnąć w modelu myślałem raczej o pojeździe na kołach z Unimoga, gdyby wykorzystać Twój pomysł można by się chyba zmieścić w obrysie kół 62.4x20...

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Nie lepiej zrobić zwrotnice na obejmach jak Karol w żurawiu? Można koła skręcić o większy kąt.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:Przy zaprezentowanym sposobie mocowania amortyzatorów "pływalność" mostu nie jest przypadkiem umowna?
Te sprężyny tam sobie tak dyndają, bo nie są zamocowane do ramy pojazdu.
noniusz pisze:ale aby wszystko upchnąć w modelu myślałem raczej o pojeździe na kołach z Unimoga, gdyby wykorzystać Twój pomysł można by się chyba zmieścić w obrysie kół 62.4x20...
No taka była moja ambicja. Ten most "chodzi" w ramie szerokiej na 6 studów i jest stworzony pod koła 62.4x20, czyli do skali mniej więcej 1:17.
3dom pisze:Nie lepiej zrobić zwrotnice na obejmach jak Karol w żurawiu? Można koła skręcić o większy kąt.
Skręt na join'tach jest rzeczywiście mały. No ale chyba coś za coś: albo cardany i spory "zabieg" koła przy skręcie, albo mały "zabieg" i mniejszy kąt skrętu.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Piasty też sprawiają, że koło jest dość mocno oddalone od punktu łamania zwrotnicy, wychodzi +/- na to samo. Jedyny plus jest taki, że koło mocno siedzi na pinach.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Generalnie chodziło mi o to, by pokazać że można to upchnąć w dość małej bryle. Można brać i modyfikować, so enjoy! Być może ja sam to upakuję w kolejnym modelu... :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#12 Post autor: noniusz »

Żbik pisze:noniusz napisał/a:
Przy zaprezentowanym sposobie mocowania amortyzatorów "pływalność" mostu nie jest przypadkiem umowna?
Te sprężyny tam sobie tak dyndają, bo nie są zamocowane do ramy pojazdu.
Właśnie nie. Chodzi mi o to, że amortyzator do mostu jest tak przymocowany że pracuje tylko na boki, a powinien jeszcze pracować przód/tył, tak jak chociażby w fabrycznym 9398 mocowanie amortyzatora działa jak przegub. Przy pracy zawieszenia ciężar tego wychylenia, choć pewnie niewielki, spadnie na giętkość samego amortyzatora.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#13 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:Właśnie nie. Chodzi mi o to, że amortyzator do mostu jest tak przymocowany że pracuje tylko na boki
No bo ma pracować tylko na boki (ewentualnie oba koła góra/dół) :) Drążki reakcyjne (dolne i górne) są po to żeby utrzymać oś w miejscu (w osi podłużnej pojazdu). Na przykład tu (osie tylne, bo nie robiłem tego dla resorów):

http://www.turbosquid.com/3d-models/may ... 014/830462 (nie da się zalinkować konkretnych zdjęć, więc trzeba sobie poklikać).

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

Mam już aparat :D Fotki nieco lepsze i braki w klockach uzupełnione:

Obrazek Obrazek

Można oczywiście zrobić to bardziej na modłę przeciwpancerną ale zarzucam ideę konstrukcyjną.

ODPOWIEDZ