60034 Arctic Helicrane

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60034 Arctic Helicrane

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja 60034: Arctic Helicrane

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Arctic
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 262szt.
Liczba figurek: 2 + 4 huskey
Liczba worków z częściami: 3 duże worki i 3 małe
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł

Brickset
BrickLink

To już trzeci zestaw z tegorocznej serii Arctic, który trafił w moje ręce. Chociaż jakby dobre policzyć to czwarty, ale 60032 poszedł na zmarnowanie = dla córki ;-) Zostałby jeszcze jeden, który mi się marzy mieć w serii Arctic. Czas pokaże. Dzisiejszy zestaw to specjalistyczny helikopter, helikopter-dźwig, którego głównym zadaniem jest transport lodowych kul z kryształami, do arktycznej bazy. Zanim otworzę pudełko i ruszę z budową warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalną budowę maszyny. Wygląda jak wirnik, silniki, kabina, trzy płozy i wciągarka. Reszta to „rurki” i stalowa rama.
Zapomniałbym! Pieski są :-)

Opakowanie:
Kwadrat o wymiarach ok. 30cm x 30cm. Kolorystyka tradycyjna: niebieski dominuje. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

W dolnej części widać nowe logo 'Packaging from responsible sources' - nowa polityka?

Instrukcja i dodatki:
Trzy worki z klockami i arkusz z naklejkami. Instrukcja natomiast to dwie książeczki. Pierwsza ma tradycyjny format książeczki – prostokąt o wymiarach 15cmx10cm. Druga natomiast jest większa i grubsza. Odpowiednio: pierwsza opisuje budowę minifigów i sani. Druga w pełni poświęcona jest helikopterowi.
Obrazek Obrazek

Minifigi:
Widać, że wszechobecna polityka równości, Lego również nie jest obca. Panią i pana znajdzie każdy, kto kupi zestaw. Pani jest „zwykłą” przedstawicielką Arctic 2014. Mundurek dobrze znany z poprzednich zestawów. Jedynie usta zdradzają, że to kobitka. Pan natomiast, piastuję funkcję pilota i tym samy odpowiedzialny jest za helikopter. Idąc od góry: niezła czapeczka, delikatnie przydymiona szybka, która nie do końca zasłania oczy (?). Główka – szkoda, że taka niejaka. Za to tors, rekompensuje całą resztę. Ciemno brązowa kurtka pilotka, z kożuszkiem. Do tego spadochron spięty niebieskimi paskami, a na nim logo Arctic, aby nie było wątpliwości. Nóżki, jednokolorowe, beżowe.
Ba! Ale przecież nie „ludzie” są tym razem najważniejsi. To zwierzęta przykuwają największa uwagę. Cztery psiaki rasy Huskey. Pocieszne.
Obrazek Obrazek

Klocki:
Jest kilka klocków, które pierwszy raz trafiły w moje ręce i których konstrukcja budzi podziw i skłania ku dokładniejszemu przyjrzeniu się:
Obrazek Black Bar 12L with Open Stud, Towball, and Slit (Boat Mast)
Obrazek Black Propeller 3 Blade 9 Diameter
Obrazek Black Technic, Plate Rotor 6 Blade with Clip Ends Connected (Water Wheel)
Obrazek Dark Bluish Gray Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 8 Bottom
Obrazek Light Bluish Gray Minifig, Utensil Handlebars with Angular Handles
Obrazek Light Bluish Gray Plate, Modified 2 x 2 with Towball Socket, Short, Flattened with Holes and Axle Hole in Center
Obrazek Orange Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 8 Top
Obrazek Trans-Light Blue Glass for Aircraft Fuselage Curved Forward 6 x 8 Top
Obrazek Orange Slope, Inverted 45 6 x 4 Double with 4 x 4 Cutout and 3 Holes
Obrazek Orange Technic, Link 1 x 9 Bent (6 - 4)
Obrazek Orange Wedge 16 x 4 Triple Curved
Obrazek Reddish Brown Minifig, Footgear Snowshoe - Short Front End
Obrazek White Dog Husky with Black Eyes, Black Nose and Marbled Dark Bluish Gray Ears and Back Pattern
Sporo Technic’owych elementów zawiera całość.
A! Warto zwrócić uwagę, iż krótkofalówkę mam jakąś inną niż te standardowe. Nowy model?

FOTY Z BUDOWY:
1. DODATKI I SANIE:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

2. HELIKOPTER:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ niebanalna konstrukcja – nie myślę tu tylko, o samej bryle, ale o sposobie budowania. Kadłub składa się z trzech dużych części. Kabina, część z silnikami i wirnikiem, ogon,
+ dużo elementów technic = ciekawe i niebanalne rozwiązania (np. montaż silników czy odnóg),
+ mało naklejek – gdyby nie końcówki łopat wirnika, to byłoby ich zaledwie 5,
+ minifigurka pilota i oczywiście psiaki,
+ jak psiaki to i sanie, które są mądrze zaprojektowane i wyposażone (np. aparat fotograficzny z lampą błyskową, obiektywem tele :-) )
+ piękny, soczysty, pomarańczowy kolor,
+ płozy w helikopterze nie kręcą się jak w skuterze 60032,
+ duży zestaw – myślę o fizycznych rozmiarach,

PRZECIW:
- duży zestaw – myślę o fizycznych rozmiarach,
- ciężko wszystkie cztery pieski tak ustawić, aby któryś nie unosił się w powietrzu,
- kilka miejsce jest niezagospodarowanych – boki kabiny, przy silnikach są dwa study wolne …
- kabina wygląda trochę jak kaczka, coś jej brakuje, powinna być albo bardziej płaska, albo wypukła. Pośrednie rozwiązanie sprawia, że wygląda lekko pokracznie.

Podsumowanie:
Super set! Nie ma przesytu, nie ma bezsensownych rozwiązań, nie ma zbędnych części. A z tych niemal 300 sztuk bricków udało się poskładać kapitalny skrzydlaty dźwig, psi zaprzęg i jeszcze dwa różne minifigi. Zestaw jest duży. Fizyczne rozmiary utrudniały fotografowanie, a mimo tego całość jest stabilna i na pewno będzie miętolona w rękach niejednego małego pilota. Dodatek w postaci sań i psiego zaprzęgu jest jak wisienka na tym... lodowym torcie. Gorąco polecam, tym bardziej, że można go wyrwać już za niecałe 95zł (nówkę).

=== EDYTA ===
Zmieniłem tego Technic'sowego :-)
Poprawki w linku do zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 2014-11-23, 21:29 przez Prezes, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Prezes pisze:Sporo Technic’sowych elementów zawiera całość.
Igła do winyli jest?
Prezes pisze:+ niebanalna konstrukcja – nie myślę tu tylko, o samej bryle, ale o sposobie budowania. Kadłub składa się z trzech dużych części. Kabina, część z silnikami i wirnikiem, ogon,
Sikorsky S-64:

Obrazek

No i:
Prezes pisze:kabina wygląda trochę jak kaczka, coś jej brakuje, powinna być albo bardziej płaska, albo wypukła. Pośrednie rozwiązanie sprawia, że wygląda lekko pokracznie.
Wygląda jak prawdziwa :P
Prezes pisze:- duży zestaw – myślę o fizycznych rozmiarach,
A to wada?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: 60034 Arctic Helicrane

#3 Post autor: legosamigos »

Prezes pisze: ZA:
...
+ duży zestaw – myślę o fizycznych rozmiarach,

PRZECIW:
- duży zestaw – myślę o fizycznych rozmiarach,
Zestaw mi się podoba, choć to zupełnie nie moje klimaty, ale pytanko czy to że duży zestaw, to na plus czy na minus, bo i w pozytywach zamieściłeś tą informację, jak i w negatywach?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
kenobi8
Posty: 174
Rejestracja: 2009-01-09, 17:37
Lokalizacja: Płock

#4 Post autor: kenobi8 »

Dzięki za recenzję, fajnie napisana i ładne zdjęcia. W samym zestawie helikopter nawet nawet, sanie trochę gorzej, ale za to husky są świetne. Szkoda, że nie ma ich w jakimś malutkim zestawie.
Prezes pisze:A! Warto zwrócić uwagę, iż krótkofalówkę mam jakąś inną niż te standardowe. Nowy model?
Mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie? Bo na obecnych nie widzę w niej nic dziwnego.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Prezes »

M_longer pisze:Igła do winyli jest?
Sorry M_longer, ale chyba tym razem nie masz racji. Gdybym myślał o gramofonach napisałbym Technics'owych, a ja napisałem Technic'sowych (świadomie). Chyba, że powinno być Technic'owych ale jakoś nie bardzo mi to pasuje?
BTW: A dpowiadając na Twoje pytanie, to igła jest, ze szlifem zaokrąglonym. Co prawda nie mam Technics'a, ale mam 2xReloop'a 4000M3D i mixer Numarka DXM-06 :-)
M_longer pisze:Wygląda jak prawdziwa :P
Od frontu to dla mnie jak głowa Muminka ;-)
M_longer pisze:A to wada?
Odpowiadam Panowie, mam na mysli jeszcze pytanie legosamigos'a. Specjalnie umieściłem rozmiar zestawu w plusach i minusach jednocześnie. Fajnie, że duży, robi wrażenie, spodoba się nie jednemu, ale jest też udręką w przechowywaniu. Dla mnie jako zbieracza i raczej półkownika taki kolos to dramat ;-)
BTW: Kolos = długi i szeroki / dużo powierzchni zajmuje, mimo iż klocków tyle co w furgonach serii Great Vehicles zajmujących 30% tej powierchni.
kenobi8 pisze:Mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie? Bo na obecnych nie widzę w niej nic dziwnego.
Proszę.
Obrazek Obrazek
Jedna ze stron, tradycyjna dwa study, ale z drugą się jeszcze nie spotkałem. Przepraszam za jakość zdjęć. Mam nadzieję, że widać o co mi chodzi?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Prezes pisze:Chyba, że powinno być Technic'owych ale jakoś nie bardzo mi to pasuje?
Technicowych. Apostrof zbędny.
Prezes pisze:Mam nadzieję, że widać o co mi chodzi?
Nowa forma. Mniej plastiku :D
Prezes pisze:Dla mnie jako zbieracza i raczej półkownika taki kolos to dramat ;-)
Zrób mu składane łopaty:
Obrazek

Awatar użytkownika
kenobi8
Posty: 174
Rejestracja: 2009-01-09, 17:37
Lokalizacja: Płock

#7 Post autor: kenobi8 »

Faktycznie Prezes, ciekawe czego się w nim LEGO dopatrzyło, że wprowadzili takie drobne zmiany.

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: zen535i »

Posiadamy z dzieciakami 😊u nas straszy syn zauważył że krótkofalówki są inne ale mówił że już pojawiła się w jakiś zestawach. Recenzja fajna, a zestaw mega super😊 wszystko w nim naprawdę udane :helikopter,pieski i sanki 😃 ja dostałem na urodziny od żony.
Piwo moje paliwo;)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Durzy »

Mnie się pieski bardzo podobają - szkoda, że zaprzęg taki paskudny i "antyklimatyczny" (przynajmniej na zdjęciach, na żywo nie widziałem).

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#10 Post autor: tbzz »

Prezes szalejesz z recenzjami ;) Zdjęcia świetne. Opis także nic nie pominął. Poziom trzymasz! Co do zestawu to dodam od siebie, że śmigłowiec mógłby być lepszy. Nie lubię gotowych kabin, które nie pozwalają na dobre rozplanowanie wnętrza.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: David »

Ciekawy zestaw, choć faktycznie- w przechowywaniu i czyszczeniu to masakra.
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#12 Post autor: Stelario »

Moim zdaniem Arctic jest jednym z bardziej wypasionych odnóg CITY. Ubranka minifigów, zwierzątka, calkiem fajne kolorki. Martwi mnie tylko że wszystkie obiekty są zawsze wolnostojące, nie ma żadnych nowych plate'ów białych chociażby.
No i za bardzo nie rozumiem o co chodzi z tymi niebieskimi kulkami których oni tam poszukują.
Jak dla mnie to przykrywka niecnych celów Shella i odwiertów w Arktyce. W końcu z ich oleju powstają te klocki.
Ostatnio zmieniony 2014-12-08, 21:56 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#13 Post autor: Kirysowaty »

Czy ktoś też miał taki pomysł, żeby za pomocą tego zestawu odtworzyć początkowe sceny pościgu za psem z "The Thing" Carpentera? :P

Helikopter niby fajny, ale mimo wszystko jakiś taki... pusty. Jest ładunek, ale i tak odnoszę wrażenie, że to tylko taka wielka "rama", zajmująca dużo miejsca. Plus za sanie, ja tu nie widzę żadnych wad i nie rozumiem zarzutów pod ich adresem.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

ODPOWIEDZ