"Incredible LEGO Technic" - Paweł Sariel Kmieć

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

"Incredible LEGO Technic" - Paweł Sariel Kmieć

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Tytuł oryginalny: Incredible LEGO Technic
Autor: Paweł "Sariel" Kmieć
Redaktor techniczny: Eric "Blakbird" Albrecht
Rok premiery na świecie: 2014
Wydawnictwo na świecie: No Starch Press
Ilość stron: 280
Cena sugerowana: $29,95
Strona wydawnictwa: http://www.nostarch.com/incredibletechnic

Jest to druga, po Nieoficjalnym przewodniku konstruktora LEGO Technic książka napisana przez znanego wam z tego forum Sariela.
W przeciwieństwie do "Nieoficjalnego przewodnika..." ta książka nie zawiera szczegółowych opisów poszczególnych części. Nie ma tu też opisów mechanizmów oraz instrukcji do nich. A co jest?
Dobrze opisane, wybrane spośród konstrukcji z całego świata, 74 MOCe, będące modelami pojazdów (acz nie tylko, jest kilka ciekawostek) poruszających się po lądzie, wodzie i w powietrzu. Sama książka już na wstępie sprawia bardzo dobre wrażenie (pomijając to że okładka jest większa od stron wewnętrznych, przez co mój egzemplarz miał pozaginane rogi):

Obrazek Obrazek

Sama okładka ma bardzo fajne grafiki wewnątrz:

Obrazek
Wszystkie modele grafiki z okładki to wykonane przez Blakbirda, specjalnie na potrzeby tej książki, rendery modeli w niej zawartych. Jakby któraś się wam szczególnie podobała, tutaj są w dużej rozdzielczości:

http://www.bricksafe.com/pages/blakbird/Renders/MOCs

Czyż nie wygląda to pięknie?
Obrazek

No to zajrzyjmy do środka.
Na wstępie wita nas informacja o autorze oraz recenzencie technicznym. Pokrótce przedstawiono w niej Pawła "Sariela" Kmiecia oraz Erica "Blakbirda" Albrechta. Na kolejnej stronie znajduje się spis wszystkich modeli zaprezentowanych w tej książce:
Obrazek
- Spis modeli -
- Alfabetyczny spis modeli wraz z linkami -

Książka jest podzielona na 10 rozdziałów, w których pogrupowano modele według ich zastosowania/rodzaju podwozia/typu. Starałem się nie pokazać za dużo, gdyż książka zdecydowanie zyskuje w momencie gdy przegląda się ją na żywo, jednocześnie starając się pokazać czego można się spodziewać po każdym rozdziale. Każdy model ma przynajmniej dwie (duże modele 4, z wyjątkiem Land Rovera Defendera, który dostał 8 stron) strony poświęcone na swój opis wraz ze zdjęciami. W tym opisie są zawarte: wymiary, informacja na temat modelu, wyzwania jakie postawił przed autorem dany model, krótki opis prawdziwej maszyny na której był wzorowany dany MOC, oraz ciekawostki związane z niektórymi modelami. Naprawdę fajnie się to czyta, mimo że cała książka jest zdominowana przez ilustracje. Każdy z prezentowanych tu modeli został kiedyś zbudowany z prawdziwych klocków, ale przez brak zdjęć w wysokiej rozdzielczości nie mógłby być zaprezentowany w tej książce. Jednak dzięki Blakbirdowi, który zrobił rendery kilku modeli, mogły zostać w niej zaprezentowane. Również dzięki przekształceniu wielu modeli w wersję wirtualną, udało się zawrzeć przekroje konstrukcji, pokazujące rozmieszczenie mechanizmów i silników wewnątrz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy rozdział dotyczy maszyn rolniczych i w przytłaczającej większości jest opanowany przez Polaków :) 3 z 4 modeli to znane na tym forum DT-75 Dmaca, oraz dwa modele Erica Traxa; Holmer Terra DosT3 oraz Ursus C-360-3P. Czwarty model to zaprezentowany na pierwszej stronie rozdziału Lanz Buldog:

Obrazek Obrazek

Rozdział drugi dotyczy modeli pojazdów latających, łącznie 5 modeli, dwa z Polski (sarielowy Bat i Blackbird)

Obrazek Obrazek

Rozdział trzeci skupia się na pojazdach kołowych. Trzy modele z Polski, wszystkie Sariela; Hummer H1, Mercedes-Benz 540k, Tumbler:

Obrazek Obrazek Obrazek

Rozdział czwarty zawiera najwięcej modeli, bo aż 12. Z tego 5 z Polski, dwa modele Makorola; dwa Liebherry: HS 855 HD oraz LTM 1050-3.1 oraz... trzy moje; dwa Liebherry: L 580 oraz PR 764 Litronic + Sandvik LH 517L:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rozdział 5 to miks wszystkiego co nie załapało się do pozostałych kategorii. Modeli z Polski brak.

Obrazek Obrazek

Rozdział numer 6 dotyczy motocykli. Całych dwóch. Tutaj również nikt z Polski się nie załapał.

Obrazek Obrazek

Rozdział 7 skupia się na tak zwanych supercarach. Na 12 modeli tylko jeden jest z Polski, sarielowa Pagani Zonda:

Obrazek Obrazek Obrazek

Rozdział 8 prezentuje modele na gąsienicach, wbrew pozorom nie tylko czołgi. Dwa modele z Polski; K2 Black Panther Sariela oraz Land Raider Jeraca:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
(tak nawiasem mówiąc to zdjęcie Siege Tanka jest boskie)

Rozdział 9 prezentuje 11 modeli ciężarówek wszelkiej maści. Dwa modele z Polski, KZKT-7428 Rusich Sariela i mój Kenworth W900 w wersji wywrotkowej. Dodatkowo zaprezentowano tutaj nigdy nie opublikowany model hakowca MANa, autorstwa Jennifer Clark. W obecnych czasach nie wygląda już tak imponująco, ale mechanika jest dobrze przemyślana:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Ostatni, 10 rozdział zawiera trzy modele, żadnego z Polski, wszystkie "poruszające się po wodzie", z czego tylko dwa to statki. Trzeci to... nartnik. Ciekawy model na zakończenie :)

Obrazek Obrazek


Na ostatnich stronach zamieszczono listę wszystkich konstruktorów, którzy przysłużyli się przy powstaniu tej książki, użyczając do niej swoje MOCe:

Obrazek Obrazek

- Autorzy MOCy -

Oraz spis wszystkich modeli znajdujących się w książce:

Obrazek
To dokładnie to samo co tu:

- Alfabetyczny spis modeli wraz z linkami -


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowując... nie wiem co napisać. Znam praktycznie każdy model z tej książki, więc prawie żaden nie był dla mnie zaskakujący. Ale wiem za to, że na osobach które nie wiedzą co można zrobić z klocków (albo kojarzą modele Technic jako te bardzo dziurawe) książka robi bardzo duże wrażenie. I chyba jest najlepszym sposobem na zaznajomienie osób spoza AFOLowego światka z konstrukcjami z klocków, ponieważ modele zawarte w tej książce nie tylko wyglądają, ale też działają. Sprawdzone na kilku osobach z pracy, działa ;)

Wydaje mi się że książka jest warta uwagi dla osób bawiących się klockami, oraz bardzo godna polecenia dla tych którzy chcieliby zacząć. Tutaj zobaczą co można zbudować, a po zapoznaniu się z Nieoficjalnym przewodnikiem konstruktora LEGO Technic będą wiedzieć jak ;)
Tak czy inaczej, polecam tę książkę :)


Książkę dostałem do recenzji dzięki wydawnictwu No Starch Press.
Ostatnio zmieniony 2014-12-04, 16:46 przez M_longer, łącznie zmieniany 2 razy.

szelmo
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-07, 11:56
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: szelmo »

Co prawda język nie jest dla mnie problemem, ale czy jest planowane polsko języczne wydanie?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Czy w książce są odniesienia do jakiś stron na których szczegółowiej prezentowane są modele albo instrukcje do nich?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Czy w książce są odniesienia do jakiś stron na których szczegółowiej prezentowane są modele albo instrukcje do nich?
Są. Na ostatniej stronie są linki do wszystkich modeli, zapomniałem to zdjęcie wrzucić. Na początku recenzji masz ten sam spis w wersji klikalnej.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

szelmo pisze:Co prawda język nie jest dla mnie problemem, ale czy jest planowane polsko języczne wydanie?
Nie mam pojęcia. Pytanie do polskich wydawców. Poprzednią książkę wydał APN Promise, może i na tą się skuszą.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#6 Post autor: CamelXP »

Sariel pisze:Nie mam pojęcia. Pytanie do polskich wydawców. Poprzednią książkę wydał APN Promise, może i na tą się skuszą.
A wiesz może jak się sprzedawało polskie wydanie?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#7 Post autor: lennox »

CamelXP pisze:
Sariel pisze:Nie mam pojęcia. Pytanie do polskich wydawców. Poprzednią książkę wydał APN Promise, może i na tą się skuszą.
A wiesz może jak się sprzedawało polskie wydanie?
Tak się sprzedawało że ciężko kupić. Empik, Merlin i Matras swego czasu nie mieli ani jednej sztuki, ale też nie wiem jaki nakład do nich powędrował.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Na pewno ciekawa książka, szczególnie dla budowniczych z dziurawych klocków, choć nie tylko. I wielkie uznanie dla naszych budowniczych z PL, że znaleźli się w tak doborowym gronie z całego świata :)
Ostatnio zmieniony 2014-12-04, 16:22 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#9 Post autor: Johan »

Książka Sariela jest dostępna w najnowszym pakiecie Humble Bundle Books: https://www.humblebundle.com/books

Trzeba zapłacić co najmniej średnią z dotychczasowych wpłat (w momencie pisania trochę ponad $12). W pakiecie jest kilka innych książek o LEGO.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Nie wiem jeszcze dokładnie kiedy, ale polska edycja Incredible Technic powinna ukazać się w tym roku i kosztować 59 złotych.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: SERVATOR »

Sariel pisze:Nie wiem jeszcze dokładnie kiedy, ale polska edycja Incredible Technic powinna ukazać się w tym roku i kosztować 59 złotych.
I to jest dobra wiadomość. :)
Byle przed grudniem bo mam kilka osób, którym chętnie włożę tę książkę pod choinkę.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Dobra wiadomość jeśli ktoś jest zainteresowany: książka wychodzi po polsku w lipcu, a już teraz można ją zamówić ze zniżką: http://www.ksiazki.promise.pl/aspx/prod ... cze_wiecej

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: SERVATOR »

Widziałeś jak to będzie wydane?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

W sensie?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

Cienka okładka czy gruba? Klejona/szyta?

ODPOWIEDZ