[MOC] Crawler

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Crawler

#1 Post autor: Sariel »

Crawler

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 46s / szer. 27s / wys. 33s
Waga: 1.933 kg
Zawieszenie: osie pływające
Napęd: 2 x PF XL z redukcją 7:1
Silniki: 2 x PF XL, 2 x PF M, 2 x PF Servo

Od jakiegoś czasu wiadomo, że wiele opon do modeli RC w standardzie 1.9" pasuje na felgi z Legowego Unimoga. Kupiłem więc sobie takie oto oponki, a ten prosty modelik powstał dla ich przetestowania, razem z regulowanymi amortyzatorami Lego przy okazji.

Podwozie jest typowe dla crawlera: dwie identyczne osie pływające, każda na przegubie kulowym, cięgnach 9L i dwóch amorach. Co zabawne, konfiguracja podwozia jest dokładnie odwrotna niż w zestawie 9398: silniki napędowe siedzą pośrodku podwozia, a silniki do skrętu są wmontowane w każdą oś. Oba Serva są sprzężone, z tym że tylne podłączone jest do switcha obsługiwanego przez silnik PF M. Pozwala to zdalnie przełączać między sterowaniem klasycznym a krabowym. Ponieważ switch jest łatwo dostępny - od spodu maski - można też ręcznie go wyłączyć, uzyskując sterowanie tylko na przód, jak w klasycznym samochodzie.

Górne końce amorów przypięte są do dźwigni które utrzymują w pozycji 3 duże LA. Jeden silnik PF M kontroluje je wszystkie, pozwalając na zmianę prześwitu. Zmiana nie jest duża, w granicach 3-4 studów, a cały mechanizm podwyższa podwozie, dając tak naprawdę wybór między wysoko/bardzo wysoko. Można z powodzeniem uznać, że jest to skórka niewarta wyprawki - bez tego bajeru model byłby niższy.

Buda rodziła się w bólach - z początku marzyła mi się karoseria klasycznego Garbusa, bo się naoglądałem zwiastunów nowego Mad Maxa. Potem przyszło spostrzeżenie że wszystkie Technicowe Garbusy są brzydkie jak siedem nieszczęść, a za nim próba posadzenia na podwoziu budy Mini Coopera 10242. Posadzić się dało, efekt wyglądał bombowo, niestety takie połączenie okazało się bardzo wysokie i tak chybotliwe że zawieszenie nie było w stanie utrzymać budy poziomo. Koniec końców stanęło na prostej budzie z paneli w stylistyce a'la klasyczny pickup. Nie ma tu absolutnie nic ciekawego, nawet przednia wyciągarka jest tylko atrapą.

Odpowiadając na pytania jak radzą sobie opony: świetnie. Przyczepność wciąga wszystkie opony Lego nosem, do tego są dość miękkie żeby dopasowywać się do przeszkód, ale bez przesady. Nieco odkształcają się podczas jazdy, widać że felga nie trzyma ich idealnie, ale dzięki wypełnieniu ich pianką ani razu nie zdarzyło się żeby felga kręciła się w oponie. Amory również sprawdziły się fajnie, choć pracowałyby lepiej pod cięższą budą. Różnica w ich ustawieniach miękkie/twarde jest naprawdę uderzająca, szkoda tylko że nie ma żadnego ustawienia pośredniego. Nawet umieszczenie odbiorników nietypowo, bo w bokach karoserii, sprawdziło się całkiem dobrze - mogłem spokojnie stać obok modelu i sterować nim w terenie zamiast za nim truchtać.

Dwa główne felery jeśli chodzi o zdolności terenowe to dyfry, których nie śmiałem uniknąć przy tak wielkich kołach i tak ciasnym promieniu skrętu. Na filmie widać jak zachowują się koła w skręcie - różnica w ich prędkościach jest wielka, i gdyby dyfrów nie było to nie nadążyłbym wymieniać ukręconych kardanów. Drugi feler to zasilanie - przy dużym obciążeniu odbiornik V2 czasem odcinał na chwilę XLe. Chociaż nie zauważyłem żeby działo się to na zewnątrz, przy temperaturze -3. Przy okazji ładnie sprawdziły się aku od Eneloopa - Crawler pomykał w mrozie równie sprawnie co w mieszkaniu, podczas kiedy na przykład bateria w mojej lustrzance po paru minutach odmówiła współpracy i wróciła do życia dopiero w domu.

Ogólnie model szału nie robi, nie jest ani piękny ani innowacyjny. Jestem jednak zadowolony że nie zawiódł ani razu, w żadnych warunkach - zero awarii, wszystko działało jak powinno. Co więcej, jak dotąd nie znalazłem w nim żadnych uszkodzonych części, a to była moja główna obawa przy oponach średnicy 16 kropek.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=SgpnJTqsNvk
Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=550665

I parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#2 Post autor: Forsil »

Gratuluje kolejnego udanego MOCa. Koła wygądają super. Felgi pasują ciasno w opony ? Chodzi mi o to czy jest możliwość że felgi będą się obracać w oponie?. Ja dla mnie za twarde zawieszenie, nie widać żeby pracowało albo wysokość modelu sprawia takie wrażenie.
Ostatnio zmieniony 2014-12-11, 13:59 przez Forsil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Jak napisałem - nie zdarzyło się. Opony są wypełnione pianką i trzymają felgę lepiej niż oryginalne. Zawieszenie istotnie twarde.

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#4 Post autor: Forsil »

Sorki. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: tomek9210 »

Uważasz, że Garbus Sheepo jest brzydki?

Nadwozie z Mini wyglądało obłędnie, ale szkoda, że nie pasowało pod względem właściwości jezdnych.

Które z planowanych konstrukcji uda Ci się dokończyć przed końcem roku?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

W ogóle mało jest ładnych garbusów z Lego, a ten Sheepo jest obłędnie funkcjonalny ale buda zieje dziurami. Do końca roku siedzę na urlopie, więc praca wre, będę kończył seryjnie :)

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: tomek9210 »

Zależy na czym Ci zależy budując samochód z klocków technicowych. Albo wybierasz supergęsto upakowane panele jak tu: http://rebrickable.com/mocs/brunojj1/red-spider albo właśnie zaznaczasz kształt i zarys modelu jak Sheepo, żeby model był lżejszy. Obie wg mnie są świetne.
Druga sprawa to możliwość odwzorowania bez dziur. Niektórych kształtów nie da się zrobić z Technic.

William
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:50
Lokalizacja: Zagościniec
brickshelf: William15

 

#8 Post autor: William »

Całość wygląda ciekawie, ale nie jest on przypadkiem za wysoki?
Moim zdaniem jest on trochę wolny, próbowałeś może przełożenia 4,2:1?
Dziwi mnie, że dyfry nie strzelają, a kardany w przegubach nie pękają.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#9 Post autor: Atros »

Całkiem fajny ten crawlerek, tylko nie ta jego wysokość dużo psuje - zarówno w wyglądzie jak i we właściwościach jezdnych. Nawet na najniższej wysokości wydaje się za wysoko.
Podoba mi się przełączanie trybu sterowania umiejscowienie batboxa.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

William pisze:Całość wygląda ciekawie, ale nie jest on przypadkiem za wysoki?
Moim zdaniem jest on trochę wolny, próbowałeś może przełożenia 4,2:1?
Dziwi mnie, że dyfry nie strzelają, a kardany w przegubach nie pękają.
Pewnie nie wyglądałby tak wysoko gdyby podwozie było szersze. Innego przełożenia nie próbowałem, tak wielkie koła wymagają wielkiego momentu. Też jestem w szoku że w finałowej wersji nic się nie zmieliło.

William
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:50
Lokalizacja: Zagościniec
brickshelf: William15

 

#11 Post autor: William »

Z tym momentem, to nawet nie pomyślałem. Patrząc na dane z kalkulatora przełożeń to trzeba by było na 4,2:1 dać 4 xl, a wtedy to dyfry i kardany raczej już by nie wytrzymały.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#12 Post autor: Athaal »

Model ciekawy konstrukcyjnie (mechanika), jednak jak już napisałeś wyglądem to on nie powala :D
Chyba tak naprawdę to całą estetykę psuje jego wysokość, czyli to co zauważyli przedmówcy.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#13 Post autor: piotrek839 »

Te koła i te amortyzatory wyglądają zabójczo. Jakbym takiego crawlera znalazł pod choinką to bym się cieszył jak dziecko. Super fajny:)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#14 Post autor: Kruk »

Model pod względem technicznym i mechanicznym bardzo ciekawy i sprawny, ale pod względem wyglądu jest straszny. Prześwit między kołami wydaję mi się za mały za to wysokość połączona z takim zawieszeniem nie wygląda za dobrze. Ciekawie by wyglądał jakiś dune buggy na takich kołach z takimi amorkami. Model udany ale wyglądem nie grzeszy jak dla mnie XD
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

ODPOWIEDZ