[MOC] HMS Studless

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

[MOC] HMS Studless

#1 Post autor: Johan »

Dyskusja Szerszenia i Kocura w temacie [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22617][WIP] Piraci z mórz południowych[/URL] przed paroma dniami zainspirowała mnie do własnego zmierzenia się z tematem żaglowców w mikroskali, czego efekty widać poniżej w postaci trójmasztowej fregaty (nie znam się za bardzo na żegludze historycznej, jeśli wypisuję jakieś głupoty proszę mnie poprawiać ;)) HMS Studless.

Obrazek

Model w zasadzie budował się sam, ja tylko sięgałem po potrzebne klocki. Najpierw pojawił się pomysł na armaty, który narzucił trzystudową szerokość kadłuba, co oczywiście skutkowało określoną długością. Gdy miałem armaty sposób zamocowania masztów i bukszprytu, nasunął się sam, a zaraz potem żagle. Imię oczywiście jak to często w marynarce nadane na wyrost, na pokładzie i żaglach znajdziecie trochę studów ;). A w ramach dodatku na trzecim zdjęciu slup Clutch, który oczywiście nie trzyma skali fregaty, zatem nie fotografowałem ich razem.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Nie lepiej by wyglądały kazamaty, gdybyś odwrócił headlighty w drugą stronę? Tzn, żeby armaty wystawały z kwadratowych otworów, a nie okrągłych?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#3 Post autor: Johan »

Kazamaty? A to się nie nazywa ambrazury?

Zgadzam się, że kwadratowe otwory bardziej pasują, ale ta strona pralek ma wcięcie, które daje ciekawą fakturę burcie. IMO tak jednak wygląda trochę lepiej, przynajmniej z daleka.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2555
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#4 Post autor: V1 »

Może i ambrazury, postaram się zapamiętać :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Całkiem, całkiem : o)

Ale czy nie jest trochę za długa? Chociaż może przy tej szerokości tak powinno być.
Ale ja bym spróbował ją skrócić i dać ostatni (bezan?)maszt na nadbudówkę rufową.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#6 Post autor: Johan »

Wydaje mi się, Ciamku, że przy trzech studach szerokości nie mogłem zrobić krótszego trójmasztowca, bo wyglądałby pokracznie. Możliwe za to, że dałem zbyt niskie maszty. Być może grotmaszt na siedem studów zamiast sześciu i bezanmaszt na pięć dałyby lepszy efekt, ale wtedy musiałbym ciąć fleksy, a do tego mam trochę awersję, oraz mocno przemodelować żagle. Zapewne dodać jeszcze jedną reję na grotmaszcie, bezan ze skosów zamiast znaków.

Jak patrzę na zdjęcia fregat, to wysokość grotmasztu stanowi około 4/5 długości kadłuba (bez bukszprytu), u mnie jest to 7/11, więc rzeczywiście trochę za krótko.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#7 Post autor: Szerszen »

Jest fajnie... a nawet bardzo fajnie.
W istocie warto ten ostatni maszt spróbować dać na nadbudówkę.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

ODPOWIEDZ