[MOC] Podnośnik Koszowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

[MOC] Podnośnik Koszowy

#1 Post autor: dirtzone »

Podnośnik Koszowy

Obrazek

Model nie jest wzorowany na żadnym konkretnym aucie. Kabinę budowałem mniej więcej według wyglądu "dostawczaków" typu Mercedes Sprinter czy Peugeot Boxer itp.
Dość zapomniany temat w Lego. Dlatego go wybrałem :)
Ramię podnośnika, klasycznej konstrukcji. Coś w rodzaju: link1 link2

Funkcje:
- jazda (tył, przód)
- skręt kół
- podnoszenie całego pojazdu
- obrót podnośnika o 360'
- podnoszenie ramienia podnośnika, w dwóch miejscach

Do skręcania przednich kół użyłem Serva, natomiast wszystko pozostałe obsługuje jeden silnik XL.
Silnik napędowy (XL) jest w podwoziu za kabiną. Wał z niego wychodzi do przodu, przechodząc przez skrzynkę rozdzielczą imitującą skrzynię biegów w kabinie.
Ze skrzynki rozdzielczej wychodzą do tyłu pojazdu dwa wały, jeden napędzający tylną oś, drugi biegnący do następnej skrzynki rozdzielczej znajdującej się pod ramieniem podnośnika.
Druga skrzynka rozdziela napęd na: obrót ramienia przez dużą obrotnicę i napędzanie małej pompki.
Pompka tłoczy powietrze do trzech zaworów:
- Pierwszy zawór (za kabiną, od strony kierowcy) steruje czterema dużymi siłownikami, podnoszącymi cały samochód.
- Dwa kolejne zawory (w podwoziu, od strony pasażera) sterują podnoszenie dwóch części ramienia podnośnika. Po dwa duże siłowniki na przegub.

Dodatkowe funkcje:
- atrapa silnika V6 napędzana z pierwszej skrzynki rozdzielczej
- mała wyciągarka do przytrzymywania kosza na podwoziu przy złożonym ramieniu
- otwierane drzwi w kabinie
- składane lusterka


GALERIA

FILM

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2014-12-30, 23:28 przez dirtzone, łącznie zmieniany 3 razy.

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#2 Post autor: BJ »

Świetny model, kabinka z paneli wygląda bardzo dobrze, a film, zwłaszcza w części kręconej na dworze super.
Jedynie ramie sprawia wrażenie dość delikatnego.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

BJ pisze:Jedynie ramie sprawia wrażenie dość delikatnego.
Ale one takie są :)

Obrazek

Wiesz co, bardzo mi się podoba to jak rzeźbisz z paneli, chciałbym tak umieć.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Buda jest super wymodelowana. Funkcje też ciekawe. Kolejny (w krótkim czasie) bardzo udany MOC. Gratulacje!
PS. Jeżeli możesz, to wyłącz na filmie ten "pisk" mechanizmów. Moim zdaniem psuje on nieco odbiór całości.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#5 Post autor: Bobofrutx »

MOCyk całościowo bardzo przyjemny w odbiorze. Kabina jak już koledzy zauważyli świetnie wymodelowana, z ciężkiego tworzywa jakim są panele. Tyle funkcji i ładnie bebechy upakowane, miodzio.

W filmiku prawie latarnię skasowąłeś przy składaniu wysięgnika :D mistrz! Wisienka na torcie ;P.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Tak patrzę i patrzę... wiesz czego mu brakuje?
Świateł. Z przodu, z tyłu i migających. Dało by się coś z tym zrobić? :)

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Sirius »

Na kwestiach technicznych się nie znam, ale od strony estetycznie jest świetny. Do tego sprawnie jeździ i funkcje działają płynnie - chętnie bym się takim pobawił.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#8 Post autor: Mrosik »

Mi przypomina nowego Forda Transita.
Fajnie jeździ, wszystkie bebechy ładnie upakowane, naprawdę nieźle.
Ostatnio zmieniony 2014-12-30, 23:44 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Ładny i funkcjonalny i się podnosi:) Fajny.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#10 Post autor: dirtzone »

M_longer pisze:BJ napisał/a:
Jedynie ramie sprawia wrażenie dość delikatnego.

Ale one takie są :)
Właśnie z ich delikatności względem reszty pojazdu jestem zadowolony, bo właśnie te rozkładane podnośniki na dostawczakach są takie cieniutkie. Natomiast te rozsuwane są faktycznie trochę masywniejsze:
Obrazek
SERVATOR pisze:PS. Jeżeli możesz, to wyłącz na filmie ten "pisk" mechanizmów. Moim zdaniem psuje on nieco odbiór całości.
Na razie nie mam dostępu do komputera na którym montowałem filmik, ale trafna uwaga na przyszłość :)

M_longer pisze:Tak patrzę i patrzę... wiesz czego mu brakuje?
Świateł. Z przodu, z tyłu i migających. Dało by się coś z tym zrobić? :)
Na chwilę obecną nie da rady, bo nie posiadam żadnych świecących klocków, ale jak by np. koguty na dachu mrygały :)



Jest mi niezmiernie miło, że się spodobał mój podnośniczek :)
Ostatnio zmieniony 2014-12-31, 02:16 przez dirtzone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

Nieźle zap... iernicza :) Szczególnie fajnie wygląda "palenie laka" na filmie:)

Tak jak przedmówcy napisali, kabina z paneli wygląda naprawdę bardzo ładnie.

Model jest kompaktowo zbudowany, wszystko jest fajnie upakowane i przemyślane. Przy tak małym modelu zasięg rozłożonego ramienia robi wrażenie.
Fajnie, że jest trochę klasyki, czyli pneumatyka, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie mechanicznie rozkładać tego wysiegnika.

Jedna rzecz, która mi się średnio podoba to podpory. Fajnie to wygląda, jak podnosi się cały pojazd, ale jak już się podniesie wygląda odrobinę "pokraczne" :) Podpory nie rozkładają się poza obrys pojazdu i auto wygląda jakby miało się zaraz przewrócić.

Reasumując gratuluję kolejnej udanej konstrukcji.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#12 Post autor: dirtzone »

noniusz pisze:Fajnie to wygląda, jak podnosi się cały pojazd, ale jak już się podniesie wygląda odrobinę "pokraczne" :) Podpory nie rozkładają się poza obrys pojazdu i auto wygląda jakby miało się zaraz przewrócić.
Też mi się to nie podoba, ale nie miałem pomysłu jak zrobić, żeby podpory rozkładały się jednocześnie na boki i w dół tak aby jeszcze wszystko miało siłę podnieść się do góry.. a koniecznie chciałem, żeby koła wisiały w powietrzu :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

dirtzone pisze:Też mi się to nie podoba, ale nie miałem pomysłu jak zrobić, żeby podpory rozkładały się jednocześnie na boki i w dół tak aby jeszcze wszystko miało siłę podnieść się do góry.. a koniecznie chciałem, żeby koła wisiały w powietrzu :)
Dać siłowniki pod kątem, żeby wypychały podpory?

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#14 Post autor: dirtzone »

M_longer pisze:
dirtzone pisze:Też mi się to nie podoba, ale nie miałem pomysłu jak zrobić, żeby podpory rozkładały się jednocześnie na boki i w dół tak aby jeszcze wszystko miało siłę podnieść się do góry.. a koniecznie chciałem, żeby koła wisiały w powietrzu :)
Dać siłowniki pod kątem, żeby wypychały podpory?
Tylko jak zaczepić "ramiona" podpory? A czym większy zakres ruchu podpory, tym mniejsza ich siła.
Zaczepienia siłownika do podpory, musi być jak najbliżej miejsca gdzie podpora opiera się o ziemię.
Tak jak jest teraz, pompka już się dusiła przy podnoszeniu tych podpór bliżej kabiny :P

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

dirtzone pisze:Tylko jak zaczepić "ramiona" podpory? A czym większy zakres ruchu podpory, tym mniejsza ich siła.
Zaczepienia siłownika do podpory, musi być jak najbliżej miejsca gdzie podpora opiera się o ziemię.
Tak jak jest teraz, pompka już się dusiła przy podnoszeniu tych podpór bliżej kabiny :P
Ja bym to zrobił inaczej: dodać jeszcze jeden obwód pneumatyczny i mechanizm rozsuwający podpory siłownikiem.

ODPOWIEDZ