Projekt - Bionicle 2015

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

Projekt - Bionicle 2015

#1 Post autor: KUKUS »

I. Słowem wstępu

[ Wstęp: 3dom ]
Jakiś czas temu LEGO Polska zwróciło się do mnie z prośbą o znalezienie kogoś, kto mógłby zbudować kilka postaci Bionicle na potrzeby materiałów PRowych. Naturalnym wyborem wydał mi się Kukus, który chętnie podjął się współpracy. Efekt kilkutygodniowego budowania możecie zobaczyć poniżej.


Wydaje mi się, że w tych kilku linijkach streszcza się wszystko to, co chciałbym Wam dzisiaj przekazać. Po raz pierwszy (i mam nadzieję, że nie ostatni) zostałem zaproszony do wzięcia udziału w oficjalnym projekcie Lego. Zadanie polegało na zbudowaniu czegoś sensownego z klocków Bionicle 2015, dostarczonych mi przez kuriera Lego. Czasu było niewiele, bowiem klocki przyszły około 3 grudnia, a 15-ego zdjęcia gotowych konstrukcji musiały być już wysłane do Lego. 30 grudnia (t.j. dziś) kurier odebrał paczki z częściami (i modelami stworzonymi przeze mnie dla potrzeb LEGO).

Teraz parę słów o paczkach (na klocki przyjdzie jeszcze czas, ale ostrzegam – tego będzie dużo; mam tylko nadzieję, że uda mi się znaleźć chwilkę, by przysiąść i na spokojnie obrobić fotki). Paczek było 5, każda po 10 kg – co w sumie daje 50 kg klocków. To dość zabawne, biorąc pod uwagę fakt, iż na co dzień mieszkam w pokoju 3×3 metry (był problem z zamknięciem drzwi):
Obrazek

Najbardziej spodobała mi się reakcja siostry tuż po pierwszym szoku spowodowanym ujrzeniem tak dużej liczby klocków zgromadzonych w tak niewielkim miejscu:
HA! HA! HAHAHAHAHA! (…) HA! HAHA! Tyle Wygrać!
Klocków było tak dużo, że spokojnie można by wypełnić nimi wannę i „wykąpać” się w niej. Ja jednak wolałem skupić się na tym, co było naprawdę ważne – na klockach.



Jeżeli macie chwilkę czasu, to zapraszam Was do oglądnięcia mojego krótkiego filmiku propagandowego, przedstawiającego, z czym w praktyce przyszło mi się zmierzyć:
Obrazek


Ogólnie rzecz biorąc sytuacja wyglądała tak – wewnątrz każdego pudła znajdowały się 4 identyczne worki wypełnione takimi samymi częściami (każdy z nich ważył po 2,5 kg). Dlatego też przyjąłem zasadę, że kolejne pudła będę otwierać tylko wtedy, gdy zabraknie mi elementów w workach z bieżącego kartonu. Później okazało się to dość dobrym rozwiązaniem – w praktyce bowiem otwarłem tylko 2 z 5 paczek („nadmiarowych” nawet nie tykałem).


Chciałbym gorąco podziękować kilku osobom, bez których projekt nie mógłby zostać zrealizowany:
- LEGO Polska i pani Kasi za pomysł i dostarczenie niezbędnych części
- 3domowi za kontakty z LEGO Polska i cierpliwość ;)
- mojej mamie, bez której miałbym problem z odebraniem paczek


Wydaje mi się, że na sam początek tyle informacji wystarczy. Tekst piszę na szybko, ale chciałbym zawrzeć w nim wszystkie najważniejsze elementy.



II. O zawartości słów kilka ...

Po otwarciu pierwszej paczki wziąłem się za wstępne sortowanie:
Obrazek
oczywiście byłbym człowiekiem szalonym, gdybym zdecydował się przesortować wszystkie worki - chodziło tu raczej o zapoznanie się z materiałem, na którym przyszło mi pracować.


Kilka obserwacji:
Obrazek
Ile cennego kruszcu! Gdybym na własność posiadał choć trochę z nowych elementów opancerzenia - a było tego naprawdę sporo, choć na zdjęciu przedstawiłem tylko niewielki fragment - niejeden MOC wyglądałby znacznie lepiej. Śmiem nawet twierdzić, że za pomocą tych błyszczących cudeniek dałoby się poprawić niejedną szkaradę z Hero Factory ;) Jak na razie to odczuwam zadowolenie ...

Te przezroczyste elementy kości niby nie są nowe, bo wystąpiły już chociażby w takiej Chimie, ale mówiąc szczerze - pierwszy raz miałem okazję zobaczyć je na żywo. W sumie fajny bajer, ale obawiam się, że aby stworzyć przy ich użyciu jakąś ciekawą konstrukcję, trzeba by mieć naprawdę dobry pomysł. A przynajmniej takie było moje pierwsze wrażenie ...

Nowe główki wyszły Lego wybornie. Opis pozostałych elementów widocznych na zdjęciu na razie pominę (wrócę do nich przy przedstawieniu ciekawych części).


Ale to, o czym koniecznie muszę wspomnieć, to wręcz niekończące się ilości małych kręgosłupów, znanych już pod koniec ery HF:
Obrazek
wielokrotnie już podkreślałem, jak wiele można osiągnąć, wykorzystując właśnie te części. Znacznie ułatwiają one modelowanie stworów z Bio/HF-ów.

Obrazek
Tu mamy czyli trochę świecidełek i innych światełek, troszkę łączników, jakieś piły tarczowe. Może i nic specjalnego, ale w takiej ilości robią wrażenie.

No i nareszcie coś, o czym po prostu nie mogłem nie wspomnieć:
Obrazek
sam klocek nie jest nowy, ale w tej kolorystyce wygląda po prostu nieziemsko dobrze. Nawet moja siostra, której idea Bionicle jest obca, zachwycała się tym elementem.

Coś mi się zdaje, że długo nie zobaczę tego klocka w tak dużej liczbie, dlatego pozwolę sobie jeszcze podlinkować jedną fotkę propagandową:
Obrazek

A siostra dalej nie może się powstrzymać i ciągle bawi się tymi elementami:
Obrazek


A teraz zadanie dla Was - za chwilkę pobuszujemy w klockach - spróbujcie wyłapać tyle ciekawych części, ile tylko się da!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
... nie wiem jak Was, ale mnie ten widok uspokaja i napełnia masą różnych nowych pomysłów. Znalezienie jednego klocka w gąszczu wielu innych to przygoda, którą trudno ot tak opisać. To trzeba przeżyć samemu :)

Jeżeli z jakichś powodów chcielibyście zobaczyć zdjęcia w wyższej rozdzielczości, to zapraszam na FlickRa, gdzie też możecie wybrać sobie interesujący Was rozmiar.


Jest tylko jedna rzecz, która mnie zaniepokoiła. A przynajmniej tak było na samym początku. Otóż okazuje się, że w opakowaniach, Lego umieściło samych tylko protektorów (dla tych co nie siedzą w temacie - chodzi mi o to, że klocki pochodzą z najmniejszych zestawów, które będą dostępne w serii, natomiast elementów większych - Toa, t.j. masek, toporów Lewy, mieczy Tahu etc. niestety w ogóle nie było). Wkrótce jednak okazało się, że moje obawy były bezzasadne (no może tylko w kilku przypadkach przydałyby się części większych bohaterów, ale o tym wspomnę przy opisie właściwych herosów) a z tego, co otrzymałem, dało się zbudować całkiem ciekawe rzeczy.


Korzystając z okazji - chciałbym zwrócić tu uwagę na jeszcze jeden aspekt. Otóż moja siostra nie interesuje się klockami, ale gdy zobaczyła na żywo takie masy części - sama DOBROWOLNIE przyszła i zaczęła sortować klocki. Oficjalnie, żeby mi pomóc (co jej się chwali), ale odniosłem wrażenie, że sprawiło jej to radochę. No i jak tu nie mówić, że Lego nie łączy pokoleń?



III. Nowe i ciekawe klocki

Obrazek
To chyba najpiękniejsza część w całej serii (a przynajmniej - występujących wśród Protektorów). Szkoda, że w oryginalnym zestawie otrzymujemy tylko 1 sztukę, bo zabawa zaczyna się właśnie od dwóch (można stworzyć coś na kształt kuli).

Obrazek
W czasie trwania powyższego projektu bardzo polubiłem tą niepozorną, acz nader przydatną część. Myślę, że za jej pomocą można by poprawić niejedną szkaradę z Hero Factory.

Obrazek
... czyli znowu elementy pancerza, ale tym razem w kolorze białym.

Obrazek
Obrazek
Z początku troszkę byłem zawiedziony, że nowe stopy nie przypominają tych z początków serii Bionicle, ale w czasie budowy, kiedy zabrakło mi podstawowych łączników - to właśnie one je zastąpiły i muszę powiedzieć, że sprawiły się w tej roli całkiem nieźle - summa summarum jest to dość pożyteczna część.


Obrazek
Obrazek
Co jak co, ale nowe główki wyszły po prostu wybornie! Widać, że od 2001 roku Lego zrobiło olbrzymi postęp naprzód.

Obrazek
Mózgi naszych bohaterów można łatwo wyjąć, gdyż przytrzymywane są one przez ośki. Dodatkowo zostały one skonstruowane tak, że po ich naciśnięciu z twarzy naszego bohatera schodzi maska - z jednej strony jest to lepsze rozwiązanie, niż trzymanie się jej na 1 bolcu, ale z drugiej - przy zabawie warto omijać głowę, bo przypadkowo można nacisnąć mechanizm i zrzucić maskę z bohatera.



Obrazek
Nie przepadam za tą częścią, bo ciężko mi było znaleźć dla niej jakieś sensowne zastosowanie - nie wiem, może przyda się ona castlowcom do formowania skałek?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i kolejna, wspaniała nowość, czyli korpus pająków - choć świetnie sprawdza się też w roli dodatkowego opancerzenia. Generalnie plus jest taki, że można pokryć nimi dodatkowe łączenia kończyn. Minus - ogranicza to ich artykulacje ...


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Maski protektorów są prześliczne! I do tego dość uniwersalne, bo wcale nie muszą służyć jedynie do ozdabiana głów herosów. Krótko mówiąc - MOCerzy powinni być zadowoleni ;)


Obrazek
Tego w paczce było dość dużo - ognie zdają się być dość popularnym elementem. Ale myślę, że warto o nich wspomnieć.


Obrazek
Kolejny, nowy element.


Obrazek
Bronią Protektora jest taka oto dość niepozorna wyrzutnia. Jak to działa? Otóż wsadzamy sobie tego żółtego ślimaka do środka szarego gatlinga. Następnie do ślimaka wsadzamy dowolną ośkę, a do jednego z pozostałych otworów - groszka (bolcem do otworu). Obracająca się oś powoduje ruch ślimaka, który swoją wystającą częścią napiera a element podtrzymujący groszek, który pod wpływem nacisku - strzela (czerwona strzałka).

Od siebie dodam, że po wsadzeniu ślimaka, trochę ciężko go wyjąć.


Obrazek
Przezroczysta turbina wygląda dość ciekawie.


Obrazek
Powyższe elementy opancerzenia nie są nowe, ale wydaje mi się, że użyte w nich kolory - już tak. Czyli nowy brąz i nieco ciemniejsza żółć.


Obrazek
Obrazek
Przezroczyste kończyny to całkiem niezły bajer (choć niebieskie wystąpiły już w Chimie).



IV. MODELE !!!
Ponieważ czekanie, aż załadują się wszystkie zdjęcia bywa uciążliwe, oddzieliłem MOCe do osobnych wątków. Poniżej umieściłem spis modeli wchodzących w skład modelu (wraz ze stosownym Linkiem).

(lista będzie uzupełniana na bieżąco)


1. [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=347759#347759]Dark Lord[/url]
2. Hero of Fire.
3. Hero of Stone.
4. Hero of Water.
5. Hero of Air.
6. Hero of Ice.
7. Huntress.
8., 9. Bestie.
10. Zar'ratux the Dragon.




- Musicie mi wybaczyć, że tekst publikuję w kawałkach, ale projekt wydaje się być na tyle świeży, że publikacja całości w styczniu po prostu mijałaby się z celem. Wkrótce dopiszę kolejną część artykułu - w najbliższej przyszłości planuję skrobnąć kilka zdań o zawartości paczek i skupić się na nowych elementach, a na samym końcu - przejść do meritum, t.j. do MOCy, które zbudowałem na potrzeby LEGO.
Ostatnio zmieniony 2015-01-11, 23:35 przez KUKUS, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Dzięki KUKUS za pomoc i czekam na ciąg dalszy prezentacji. Trochę zdjęć już widziałem i choć to zupełnie nie moja bajka to muszę przyznać, że modele wyszły Ci świetne. Oraz co najważniejsze, p.Kasi również bardzo się podobają :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

No dobra, użyłeś 2 z 5. A gdyby z zawartości jednego kartonu zrobić jeden model? :D

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#4 Post autor: krowkens »

Gratuluję możliwości udziału w takim projekcie. Ciekaw jestem efektów. Czekam z niecierpliwością.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

A kolejności prezentacji na forum nie mógłbyś odwrócić? Pokaż MOCe, pokaż MOCe!!! ;)

Awatar użytkownika
Mutran
Posty: 195
Rejestracja: 2014-03-16, 16:44
Lokalizacja: Gostyń/Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Mutran »

Auuuuuu...
50 kg...
Zabijce mnie :O
Będą takie akcje jeszcze?? :<

Nawet nie wiesz jak ci zazdroszczę...
"Knowledge through... disintegration."
bacon pisze:Skończysz na Hero Factory i Bioniclach :)
Dark side of LugPol :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Mutran pisze:50 kg...
Zabijce mnie :O
Ale to te nowe elementy, nie z poprzednich serii.

Awatar użytkownika
Mutran
Posty: 195
Rejestracja: 2014-03-16, 16:44
Lokalizacja: Gostyń/Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Mutran »

M_longer pisze:
Mutran pisze:50 kg...
Zabijce mnie :O
Ale to te nowe elementy, nie z poprzednich serii.
To zabijce mnie jeszcze 3 razy...
:<
"Knowledge through... disintegration."
bacon pisze:Skończysz na Hero Factory i Bioniclach :)
Dark side of LugPol :D

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#9 Post autor: KUKUS »

3dom pisze:Trochę zdjęć już widziałem i choć to zupełnie nie moja bajka to muszę przyznać, że modele wyszły Ci świetne. Oraz co najważniejsze, p.Kasi również bardzo się podobają :)
Bardzo się z tego cieszę :) Jestem bardzo ciekawy, co potem Lego zrobi z moją "nieoficjalną" serią Bio na 2015 rok ;)
krowkens pisze:Gratuluję możliwości udziału w takim projekcie. Ciekaw jestem efektów. Czekam z niecierpliwością.
Ach, gdyby tak obrabiać zdjęcia z prędkością światła ... ;)
SERVATOR pisze:A kolejności prezentacji na forum nie mógłbyś odwrócić? Pokaż MOCe, pokaż MOCe!!! ;)
Na wszystko przyjdzie czas ;)
M_longer pisze:No dobra, użyłeś 2 z 5. A gdyby z zawartości jednego kartonu zrobić jeden model? :D
Prawdopodobnie powstałaby jajecznica kolorystyczna ;)

Ja natomiast potrzebowałem otworzyć kolejne pudło, bo najzwyczajniej w świecie zaczęło mi już brakować podstawowych łączników (jak na 10 kg klocków to uważam, że było ich dość niewiele). Ale nie chcę za dużo spojlerować - wszystko (mam nadzieję) opiszę w części dotyczącej klocków (nowe/ciekawy elementy pozostawię jako osobny wątek).


EDIT
Zrobiłem mały update w temacie.

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Iwona »

Nie jestem fanką Bio, ale to cudeńko chętnie bym postawiła na biurku... Studenci przychodzący na konsultacje/ zaliczać/ oddawać prace mieliby co myśleć ;) ;)
A swoją drogą 50 kg działa na wyobraźnię :)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#11 Post autor: Szerszen »

Lord Garmadon w wersji Bio... ;) Dobrze wyszedł.
Ostatnio zmieniony 2015-01-02, 13:04 przez Szerszen, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Moim zdaniem te MOCe powinieneś wydzielić w oddzielnych wątkach.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

KUKUS pisze: Obracająca się oś powoduje ruch ślimaka, który swoją wystającą częścią napiera a element podtrzymujący groszek, który pod wpływem nacisku - strzela (czerwona strzałka).
Daleko leci?

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#14 Post autor: KUKUS »

Marna pisze:Studenci przychodzący na konsultacje/ zaliczać/ oddawać prace mieliby co myśleć ;)
Na potrzeby konsultacji postawiłbym największy model, ale pokażę go dopiero, gdy pozostałe ujrzą już światło dzienne :) Ale jest szansa na to, że teraz trochę to ruszy, bo że tak powiem - kwestie "poboczne" już przedstawiłem.
Marna pisze:A swoją drogą 50 kg działa na wyobraźnię :)
To prawda, ale trzeba też mieć na to miejsce ;)
Szerszen pisze:Lord Garmadon w wersji Bio... ;) Dobrze wyszedł.
Dzięki ;)
Servator pisze:Moim zdaniem te MOCe powinieneś wydzielić w oddzielnych wątkach.
W sensie, że 1 MOC = 1 wątek?
M_longer pisze:Daleko leci?
Niestety nie sprawdziłem maksymalnej odległości (bałem się, że zgubię pocisk), ale gdy strzelałem sobie do wnętrza worka to szło to dość sprawnie. Groszek ma małą masę, więc i wystrzelić go nietrudno ... ale zgubić niestety też :/
Ostatnio zmieniony 2015-01-02, 20:22 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

Robisz ciekawe opisy postaci, dajesz sporo szczegółowych informacji i zdjęć, to jeden wątek na jeden MOC będzie najwygodniejszą formą ich publikacji.
Póki co żeby pokazać nowy post strona dość długo ładuje się/przesuwa w dół... A jak rozumiem może być tylko gorzej (bo informacji będzie więcej).

ODPOWIEDZ