[MOC] Koparka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

[MOC] Koparka

#1 Post autor: Filus »

Obrazek

Witam ponownie. Chciałbym zaprezentować moje drugie konkursowe dziecko. Jest nim koparka na podwoziu oponowym. Składa się z 994 części.

Najpierw zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząć muszę od tego, że cholernie bolał mnie przy budowie ten limit. Wiele rzeczy musiałem budować nie tak pancernie, jak jestem do tego przyzwyczajony. Przez to kilka razy musiałem gruntownie przebudowywać mechanikę. Skoro już o niej mowa, czas na parę technikaliów. Model na podwoziu kołowym z obiema skrętnymi osiami. Pokrętło umieszczone jest z tyłu w podwoziu.

Z mechanicznego punktu widzenia miałem 2 założenia przy budowaniu.
1. Silnik w podwoziu, nie w wieży.
2. Wajchy do sterowania ramieniem miały być dwupozycyjne. Dzięki temu nie trzeba we wkurzający sposób przełączać na boxie polaryzacji, by zmienić kierunek obrotów.

Oba postulaty udało się zrealizować, jednak zostało to też okupione technicznymi mankamentami takiego rozwiązania. Pamiętacie 42009 i jego rozkładane podpory? No to chyba więcej tłumaczyć nie muszę... Fakt musiałem tak zrobić, bo w wieży nie byłoby dość miejsca, by zrobić 2 punkt założenia i zmieścić się w zakładanej ilości klocków.

Zatem sprawa wygląda tak. W podwoziu jest silnik L i skrzynia rozdzielcza, która dzieli napęd pomiędzy wieżę, a mechanizm obrotu tejże (czerwony przełącznik widoczny na poniższym zdjęciu).

Obrazek

Obrót wieży jest nielimitowany, zakładając wysprzęglenie wszystkich 3 wajch w wieży.

Włączając napęd do skrzyni umieszczonej w wieży możemy jednocześnie kontrolować wszystkie 3 możliwe ruchy ramienia. W obu kierunkach. Wajcha w jedną stronę, ramię w górę, wajcha w drugą - w dół - i tak każda z osobna. Wszystkie funkcje mogą być sterowane jednocześnie, przy czym na słabych bateriach jest to niepolecane przy podnoszeniu całego ramienia.

Zakres ruchu ramienia wydaje mi się bardziej, niż zadawalający:

Obrazek Obrazek Obrazek

Starałem się dbać o detale, które można było małym nakładem klocków zrealizować (limity) np. w kabinie są otwierane drzwi czy atrapy wajch do sterowania:

Obrazek Obrazek

Na zdjęciach i filmie widoczna jest bateria Lego 8878. Powód jest prosty. Kończył mi się czas na publikację, a w wyniku testów aku w normalnym batboxie były na wyczerpaniu. Dlatego wykonałem prowizoryczny montaż kosteczki i jazda. Jednakże koparka była projektowana pod normalny pojemnik na baterie:

Obrazek

8878 została użyta awaryjnie.

Ostatnia kwestia to film. Wszystko mi chce zrobić na złość. Ostatnia aktualizacja Windy - posypał mi się WMM i na szybko musiałem szukać jakiejś alternatywy. Znalazłem przyzwoity program, ale w wersji testowej wrzuca on swoje paskudztwo w ekran... Niestety musiałem tak to zostawić - za co serdecznie przepraszam - jakby ktoś znał dobry (najlepiej darmowy) i podobny w użyciu do WMM lub AVS (też fajny) to dajcie znać.

Galeria

Film

No i w sumie to tyle. Życzę szczęśliwego nowego roku, bo do 4 stycznia będzie utrudniony mój dostęp tutaj. Pozdrawiam;).

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#2 Post autor: piotrek839 »

Pewnie się napracowałeś ale mocno przesadziłeś z czasem działania :)
W takiej konfiguracji jak teraz lepszy byłby ręczny obrót :)
Przesunąłbym też mocowanie pierwszego siłownika bo sięga głęboko ale na wywrotkę to raczej nie załaduje :)

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: dirtzone »

Dałbym bliźniaki na kołach, optycznie by poszerzyło koparkę i było by realistyczniej.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Filus pisze:Zakres ruchu ramienia wydaje mi się bardziej, niż zadawalający
:) tu podpinam się pod komentarz Piotrka839, głębinowo faktycznie ładnie sięga, ale o załadunku urobku nie ma mowy. Ale znam ten ból, przy długości LA 13 studów i skokiem zaledwie 5 studów ciężko jest oddać rzeczywisty zakres ruchów.
Niestety, ale wieniec obrotu przesunięty znacznie w stronę jednej z osi już nie wygląda dobrze w przypadku koparki obrotowej...
No i prędkość ruchów - w czasie 1 cyklu operator zdąży pójść do sklepu po piwo i wypić na miejscu :)

Niemniej jednak upchanie wszystkiego w opakowanie składające się z niecałych 1000 pcs. uważam za sukces.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

noniusz pisze:upchanie wszystkiego w opakowanie składające się z niecałych 1000 pcs. uważam za sukces.
Zgadzam się, jest to pewien sukces z punktu widzenia wymogów konkursu. Upakowałeś ile się dało, mieszcząc się w limicie.
Inną sprawą jest "bawialność" tego modelu. Ruch ramienia w tempie, rzekłbym, lodowcowym, każe mi postawić tezę, że miałbyś większe szanse na powodzenie w konkursie - czyli podbicie serc widzów czy jurorów - gdybyś olał elektrykę i postawił na sprawnie działające korby.

Co oczywiście nie znaczy, że nie masz szans :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ