[MOC] Kompaktowa ładowarka gąsienicowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

[MOC] Kompaktowa ładowarka gąsienicowa

#1 Post autor: BJ »

Dziś chciałem zaprezentować mojego ostatniego MOCa w tym roku którym jest mała ładowarka gąsienicowa inspirowana maszynami BOBCATa i Terexa.

Obrazek

Maszyna została zbudowana w 3 dni na konkurs.

Napęd
Za napęd odpowiadają 2 silniki PF XL, po jednym na gąsienicę z redukcją 1:3. W zasadzie poszedłem po najniższej linii oporu, jest maksymalnie prosto i skutecznie.

Podnoszenie ramienia
Za podnoszenie ramienia odpowiadają 2 siłowniki śrubowe napędzane przez silnik PF L z redukcją 3:5. Podobnie jak w przypadku napędu jest prosto i skutecznie.

Przechył narzędzi
Ta funkcja dała mi najbardziej w kość. Zdecydowałem się użyć pneumatyki, ale ze względu na ograniczenia konkursowe miałem do dyspozycji tylko jeden silnik. Wykorzystałem pomysł na autozawór i kompresor napędzany jednym silnikiem pomysłu Sariela. Rozwiązanie to jest dalekie od ideału, czas przełączania zaworu, pomimo przyspieszenia mechanizmu 2,5 raza nadal działa wolno. Zdecydowałem się na pneumatykę, ponieważ nie miałem pomysłu na estetyczne doprowadzenia napędu do siłowników śrubowych. Mimo, że poświęciłem pneumatyce sporo czasu, jestem z niej najmniej zadowolony.

Z dodatkowych gadżetów, tak jak w prawdziwych maszynach jest możliwość zmiany narzędzi montowanych do ramienia. W moim przypadku są to widły do palet i łyżka (osoba która wymyśliła taki układ i szerokość otworów montażowych w tej łyżce powinna smażyć się w piekle...)

Pierwszy raz buduję coś na jakikolwiek konkurs, mam nauczkę żeby nie budować na 3 dni przed deadlinem:)
Ogólnie jestem zadowolony z działania tej maszyny, na temat wyglądu szkoda słów, zabrakło mi wprawy i czasu. Za to cała konstrukcja jest mocna i stabilna, można chwycić i podnieść całą ładowarkę za niemal dowolny element.

Jako że ładowarka została przed chwilą skończona, jest tylko parę słabych fotek. Jutro wybieram się w plener, więc będzie parę lepszych zdjęć ukazujących maszynę w akcji. Przy okazji nakręcę film.
Galeria


Chciałbym podziękować 3domowi za pożyczenie kół do gąsienic, bez których maszyna by nie powstała.
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 00:07 przez BJ, łącznie zmieniany 2 razy.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

ODPOWIEDZ