[MOC] Garbage Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

[MOC] Garbage Truck

#1 Post autor: Waler »

Obrazek
by Waler

Witam wszystkim w tych ostatnich minutach starego roku.

Bezapelacyjnie ostatnim moim MOC-em w 2014r jest Garbage Truck czyli po naszemu śmieciarka. Ale nie jest to taka zwykła śmieciarka jaką widujemy na co dzień, lecz ładowana od przodu.

Obrazek

Co to znaczy? Zamiast dużego odwłoku z całym mechanizmem oraz miejsca gdzie przypinany jest kosz, tutaj maszyna podjeżdża do niego przodem i zabiera go na widły. Potem śmietnik jest unoszony ponad kabinę, by wysypać zawartość do kontenera znajdującego się już standardowo na pace. W kontenerze zintegrowana jest prasa, która zmniejsza objętość śmieci – dokładnie tak, jak w „zwykłej” śmieciarce. Gdy kontener ze śmieciami jest pełen, jego tylna część otwiera się i całość jest podnoszona aby zawartość się wysypała.
Plusem takiego rozwiązania jest prostsza konstrukcja niż w przypadku śmieciarki z odwłokiem, a tym samym mniej kosztowna w serwisie.
Minusem – nadaje się tylko do jednego typu śmietników (dużych) z bocznymi szynami, tak by weszły w nie widły.
Tyle teorii, czas wrzucić coś do kosza w praktyce.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ciężarówka powstała od zera w rekordowym jak dla mnie czasie 8 dni. Oczywiście, są dwa miesiące na budowanie, ale po co – lepiej na ostatnią chwilę…
Celem był nie tylko konkurs, ale też plan, że „kiedyś chciałbym coś takiego zbudować”. Nadarzyła się więc okazja tym bardziej, że z serii Technic porządnej śmieciarki nie mieliśmy, a z chęcią bym taki zestaw ujrzał.

Tak więc „Garbage Truck” posiada 6 funkcji:
Zdalne:
- jazda, skręt
- podnoszenie/opuszczanie ramienia
- podnoszenie/opuszczanie wideł
Manualne: (pneumatyczne)
- otwieranie tylnej części kontenera
- podnoszenie kontenera

Z dokładniejszych danych technicznych:
Waga: 1700g
Wymiary: 19s szerokości, 22s wysokości, 53s długości (15.2x17.6x42x4cm)
Liczba elementów: liczyłem dokładnie i razem z dwoma śmietnikami i dwiema zdezelowanym felgami jest niecałe 1900.

Z racji tego, że w konkursie chodzi o to by zbudować pojazd Lego Technic w stylu oficjalnych zestawów, toteż podczas jego budowy myślałem po części jak designer – by zbudować pojazd tak, że gdy popchniemy model silnik napędowy się zakręci, aby koła nie szorowały w miejscu. Siłowniki śrubowe w ramieniu, gdy dojdą do skrajnych pozycji zatrzymują się w skrajnych pozycjach tak, iż nie "przeskakują". Chciałem by model był jak najbardziej bawialny bez jego dotykania (tak jak zestaw Volvo 42030) toteż wykorzystałem 4 silniki – po jednym na każdą funkcję. Nie używałem również części, które są już leciwe (wyjątek to dwa wały kardana 4L) i nie pojawiają się już w zestawach – chciałem by model był jak najbardziej podobny do założeń przy budowaniu nowych zestawu. Również nie stosowałem żadnych niedozwolonych ani podejrzanych technik budowy (drugi wyjątek to customowe węże pneumatyczne – nie chciałem ciąć oryginałów, które mam z zestawów).

Pierwsze skrzypce w modelu gra czerwony podnośnik. Najtrudniejsze było doprowadzenie napędu do przednich siłowników śrubowych. Aby widły mogły się poruszać, w każdym ramieniu jest 6 wałów kardana. Oczywiście można tutaj zastosować pneumatykę, ale nie uśmiechało mi się, by po podniesieniu śmietnika podchodzić do modelu, pompować pompką powietrze i otwierać zawór. Pilotem jest zdecydowanie szybciej i wygodniej.

Obrazek Obrazek

Sam podnośnik działa dość szybko. Opuszczenie kłów trwa jakieś 3 sekundy. Całe ramię ze śmietnikiem podnosi się około 5-6 sekund.

Obrazek Obrazek Obrazek

Po wywindowaniu śmietnika nad kontener pojemnik ustawia się za pomocą wideł w taki sposób, by zawartość mogła wysypać się do końca.

Obrazek Obrazek Obrazek

W kontenerze jest klapa, która podczas załadunku odpadków unosi się. Służą do tego dwie rolki umieszczone na jej bokach, które toczą się po czerwonym ramieniu, gdy jest ono unoszone. Podczas opuszczania ramienia klapa samoczynnie się zamyka. Aby klapa przypadkowo się nie otworzyła (np. gdy przekręcimy model na bok) zastosowałem gumkę, która cały czas ją dociska.

Obrazek

Pierwszy raz przełamałem się i postanowiłem umieścić kierownicę w kabinie „po złej stronie”. Mamy tam dwa fotele z regulowanymi podłokietnikami oraz dwie wieże IR. Tak jak w zestawach, podobnie i u mnie każdy kabelek jest oznaczony odpowiednim kolorem tile-a 1x2. Kabina nie jest za wysoka, ale priorytetem był swobodny ruch ramienia, stąd jej nie zbyt duża wysokość. Nie zapomniałem również o takich detalach jak schodki, nadkola, lusterka czy światła.

Do napędu ciężarówki służy silnik XL z redukcją 1:1.4 na tylną oś z dyferencjałem. Z przodu jak na „zestaw” przystało – serwo. Do podnoszenia ramienia użyłem motoru L z przełożeniem 2:1, a do ruchu wideł – Medium z redukcją 3:1. Jak widać – pełen przekrój silników PF. Całość zasila bateria 8878. Pierwotnie był tutaj klasyczny duży Battery Box, ale niestety nie miałem gdzie umieścić sensownie pompki pneumatyki. Dlatego wylądował tutaj krótszy o dwa study akumulator, choć zdaję sobie z tego sprawę, że w oficjalnym zestawie taka opcja jest nie do przyjęcia.

Obrazek

Podnoszenie klapy i kontenera jest już manualne. W kontenerze odpowiadają za to dwa siłowniki pneumatyczne, a w klapie - jaden mały. Węże są założone tylko do dolnych wejść siłownika. Opuszczaniem kontenera zajmuje się już grawitacja.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To samo dotyczy klapy. Do małego siłownika pneumatycznego schowanego w środku podłączony jest tylko jeden wąż. Opada również samoczynnie. Taki patent był już wykorzystany w zestawie 8421. Do sterowania obiema funkcjami pneumatycznymi służą oczywiście switche umieszczone z tyłu na kontenerze.

Obrazek Obrazek

Całość wieńczą dwa śmietniki – czerwony i zielony z czarnymi klapami. Konstrukcja ich jest ażurowa, ale to z dwóch powodów. Po pierwsze masa. Im lżejszy kontener tym lepiej dla ramienia (nie wygina się) oraz silników. Po drugie widać co jest włożone do śmietnika i jak wpada do kontenera.

Obrazek

Na koniec pozostawiłem kwestię wyglądu. Dobór kolorystyczny jest po części podyktowany zasobami jakie miałem (a żadnych zakupów w tym przypadku nie dokonywałem), jak i ograniczeniami wynikającymi z braku elementów w danym kolorze. Ot choćby zaokrąglone panele 11x3. Nie występują one w kolorze zielonym, dlatego zmuszony byłem użyć innych i kontener wygląda jak wygląda. Choć uważam, że i tak nie wyszło najgorzej. Do modelu dokleiłem też kilka naklejek z oficjalnych zestawów, bo co by nie mówić poprawiają estetykę każdej konstrukcji.

-FILM-

-GALERIA-

To by było chyba na tyle, a teraz życzę wszystkim Happy New Year!
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 00:49 przez Waler, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Widzę, że śmieciarki dominują w tym starym 2014 roku, najpierw Żbika a teraz Twoja. Całkiem fajnie wygląda. No, ale znowu dałeś plamę, bo nie ma filmu, jak to wszystko działa, mimo, że ostatnio obiecałeś przy maszynie drogowej, że następny MOC będzie razem z filmem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#3 Post autor: Waler »

legosamigos pisze: No, ale znowu dałeś plamę, bo nie ma filmu, jak to wszystko działa
Wiem, ale już nie dawałem rady 1 stycznia tego nakręcić i zmontować. Za to dziś od południa usiadłem i film jest juz gotowy, można oglądać:
http://youtu.be/z4BMcgYcxYE

(update linku również w pierwszym poście)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Ciekawy model wziąłeś na warsztat, kolorystyka też fajna :) Ale niestety nie podoba mi się to, że mechanizmy działają tak szybko, takie średnio realne.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Generalnie w tego typu śmieciarkach liczy się raczej czas i ilość niżeli precyzja i dbałość o lakier na śmietniku, więc takie wolne to też nie są. Druga sprawa to mechanizmy Lego. W realu jest hydraulika i steruje się płynnie prędkością. Tutaj trzeba dobrać coś stałego. Nie chciałem, by proces ciągnął się w nieskończoność dlatego postanowiłem przyspieszyć silniki. Zawsze można wymienić dwa tryby na inne zmieniając "gear ratio" :) Ale tym samym w granicznych pozycjach nic nie strzela, tylko silniki się zatrzymują - jak dla koncepcji zestawu dla dzieciaków to raczej plus. W Volvo Ci przeszkadzało że łycha za wolno chodzi, tutaj za szybko, eh trudno Ci dogodzić :P
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 00:08 przez Waler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

No, teraz z filmem Twój model nabrał mocy dosłownie i w przenośni. Fajnie wszystko działa, kolorystycznie dobrze dobrane i bardzo mi się podoba, a najbardziej mechanizm otwierania klapy już przy wysypywaniu samych śmieci. Prosty a jaki genialny. A dam Ci za to "like" :) Kurcze, chyba też muszę kupić zielone panele 1x5x11
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#7 Post autor: Mrosik »

Ładna prezentacja, szkoda że tak późno wrzuciłeś film.
Podoba mi się kolorystyka, taka zabawkowa no i działanie wszystkich funkcji.

ODPOWIEDZ