[WIP] Stacja - projekt pełzający

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

[WIP] Stacja - projekt pełzający

#1 Post autor: Maciej Drwięga »

Post usunięty, konstrukcja zawierała elementy nie LEGo a to jest forum o LEGO

I już.
Ostatnio zmieniony 2016-09-24, 18:43 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#2 Post autor: Stelario »

Bardzo fajna makieta, mam tylko pytanie gdzie ty to trzymasz oO bo jest zapewne cholernie wielkie.

Co do pomysłu na rozbudowe to myślałeś może o tym any zamiast "rondek na obu koncach zrobić zakręty tak aby szły za/przed makiete i wjeżdzały na jakieś góry ewentualnie do tunelu ? i wyjeżdzały po drugiej stronie makiety ? w ten sposob potrzebujesz max 9 płyt na każdy zakręt + 13 przez długość makiety. Co daje 30 płyt również :).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-02, 16:57 przez Stelario, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Ciasny nawrót wygląda fatalnie (to według mnie największa słabość kolejek LEGO), dlatego na Twoim miejscu jedną nawrotkę (jak najciaśniejszą) ukryłbym pod lesisto-krzaczastym wzgórzem (stanowiącym niezłe tło do fotografowania stacji ;) ) a drugą nawrotkę rozbudowałbym maksymalnie, może nawet bardziej niż na Twoim drugim schemacie - na tyle, by zakręcający piętrus nie wyglądał komicznie. Stacja stacją, ale zakończenie jej z obu stron lasem jest lekko bez sensu, więc ten drugi, rozbudowany koniec makiety mógłby się stać zalążkiem miasteczka. Nie szkodzi, że przecinać je będzie szerokim łukiem torowisko; jeśli zadbasz o odpowiedni rozmach, nie będzie to razić. A ile możliwości się pojawi! Jak to w miasteczku. Jeśli zaś nie chcesz pętli w mieście, to daj bardzo realistyczny, prosty tor przecinający miasto, a na końcu kolejną całkowicie zakrytą nawrotkę.

A na początek przekonaj Martę, że potrzebny Wam duuuży dom :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#4 Post autor: Maciej Drwięga »

Stelario pisze:Co do pomysłu na rozbudowe to myślałeś może o tym any zamiast "rondek na obu koncach zrobić zakręty tak aby szły za/przed makiete i wjeżdzały na jakieś góry ewentualnie do tunelu ? i wyjeżdzały po drugiej stronie makiety ?
Rozważałem - generalnie problem łuków ciasnych pozostaje. Można delikatnym łukiem zakończyć makietę a potem zrobić zakręt na 48 kropkach o 90 stopni już poza oczami oglądających. Bricktrix takie coś zrobił na swojej makiecie. Wtedy tracę "oglądalność" z dwóch stron.
dmac pisze:dlatego na Twoim miejscu jedną nawrotkę (jak najciaśniejszą) ukryłbym pod lesisto-krzaczastym wzgórzem (stanowiącym niezłe tło do fotografowania stacji ;) ) a drugą nawrotkę rozbudowałbym maksymalnie, może nawet bardziej niż na Twoim drugim schemacie - na tyle, by zakręcający piętrus nie wyglądał komicznie.
No więc dzisiaj potestuję jak ten piętrus wygląda na nawrotce na pięciu płytach. Rzeczywiście zakrętas pod wzgórzem jest fajny i być może tak to się skończy. Wtedy "wyprowadzenie" toru do sąsiedniej makiety zrobi się bokiem wzgórza i już :)

Mnie korci jednak rozsądny łuk lecący bokiem wzgórza... i rzeczywiście plan jest taki, że po lewej stronie będzie rynek miasteczka a po prawej las, ruiny klasztoru i takie tam.
Jestem jednak realistą i jeśli mam mieć w sumie jeszcze 60 płyt bazowych dużych do zabudowania terenem (i to górkami), to nie robię planów sajens fikszyn, z naciskiem na fikszyn ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#5 Post autor: Stelario »

Pozostaje jeszcze jedna opcja :) podnosisz całą makiete do góry i pociąg wjeżdza w góre później wali ciasnym łukiem pod ziemią jedzie pod makietą :) wyjeżdza z drugiej strony. a nad torami jest miasto. Coś jak ciuchcia w Warszawie ;) tylko żeby podpiąć inna makiete trzeba by ją też podnieść. Albo mieć wyższy niższy stół.

Dzięki temu widoczność jest z każdej strony. Tylko wszystko zależy jak wysokie pociągi sobie budujesz.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Mestari »

A tory ME wchodzą w grę? Wtedy mógłbyś wziąć te łuki odrobinę szersze of legowych.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#7 Post autor: Maciej Drwięga »

A tory ME wchodzą w grę? Wtedy mógłbyś wziąć te łuki odrobinę szersze of legowych.
Wolał bym nie. Na chwilę obecną skończyłem próby "torowe" z konfiguracją jeden łuk + 2 proste + łuk + 2 proste itd. itd.
Jest nieźle - testowane na wagonach Bhp wygląda dość naturalnie. Nie idealnie, ale ładny łuk to 6 metrów średnicy a to już lekka ekstrawagancja, na którą mnie nie stać - powierzchnia do zabudowania by była ogromna, nie mówiąc o próbach ekspozycji gdziekolwiek. Nawet koledzy z USA robią zazwyczaj ćwiartki okręgów z taką fantazją :)

Mniejsza o to.
5 płyt po 48 studów to max szerokość, na jaką chcę to rozbudować.
Teraz jeszcze trenuję likwidację wyjść "na wprost" ze stacji i ładne łukowe odejście torów ze stacji i ciasny nawrót w tunelu. Zobaczymy. I tak w BOPie tegorocznym nie ma płyt 48x48, więc nie wiem, kiedy to się dobuduje.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Szapoba Maćku. Widziałem makietę dawno temu na Flickrze i zdawałem sobie sprawę z jej wielkości i dopracowania ale jak zobaczyłem na żywo na LFW to mi szczęka opadła.
Trzymam kciuki za dalszą rozbudowę ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#9 Post autor: Maciej Drwięga »

Dziękuję.

Ja natomiast mam co do niej mieszane uczucia - raz mi się podoba, raz mnie denerwuje i autentycznie myślę o jej zdematerializowaniu. Taki klockowy PMS.

Póki co, jeśli chodzi o optymistyczny wariant wydarzeń, przed tegorocznym Skarbkiem chcę dobudować kolejne 2-3 płyty po długości i ulicę, czyli w sumie jakieś 6-9 płyt względnie zabudowane i 13-14 płyt stanowiących ulicę od strony budynku dworca.
I tu mam zagwozdkę, bo choć w BOPie7 zanabyłem 66 płytek 16x32 pod ten właśnie cel (ulica), to jeśli poszerzę makietę do 5 płyt, warto będzie raczej pójść w opcję ulicy na płytach 48x48 i dodatkowym miejscem na niską zabudowę (żeby dworca nie zasłonić), która będzie miała pewnie ze 24-26 kropek szerokości, czyli nie w kij dmuchał. W sumie 16000 studów powierzchni.

Żeby nie było, że na sucho, to aktualna wersja makiety:

Obrazek
The Train Station A.D. 2014 by Maciej Drwięga, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2015-01-04, 16:49 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Poczta jest bardzo ładna,ale czy koniecznie komin musi posiadać takie wielkie dziurzysko, które z pewnością zapewni powódź w budynku przy okazji oberwania chmury?

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#11 Post autor: Maciej Drwięga »

ale czy koniecznie komin musi posiadać takie wielkie dziurzysko, które z pewnością zapewni powódź w budynku przy okazji oberwania chmury?
Koniecznie. Jak inaczej wyobrażasz sobie w nim mikołaja? :)
Tak serio, nigdy się nie zastanawiałem. Przy najbliższej okazji go lekko zabetonuję i dam 3 małe rurki w środku. Dzięki za cenną uwagę!
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#12 Post autor: Waler »

Macieju, nie wiem czy zauważyłeś taki projekt na kickstarterze:
https://www.kickstarter.com/projects/me ... way-system

Firma zajmuje się od dawna produkcją torów do systemu Lego. Mają różne kolory, kształty, rozmiary. Zauważyłem, że posiadają tory łukowe:

Curved Rails

*R56 Curve – In both metal and ABS plastic rails
*R72 Curve – In ABS plastic rails
*R88 Curve – In ABS plastic rails
*R104 Curve – In ABS plastic rails


Promień jest mierzony od środka koła do ich zewnętrznych części. Standardowe tory Lego posiadają promień R40.

Dodatkowo jest zdjęcie:

Obrazek

i jeszcze jedno:

Obrazek

Myślę, że zamiast kombinować z łukiem z prostych torów dobrym pomysłem byłoby zastosowanie nieoryginalnych torów.
Niestety jak na razie jest jeden problem - wszystkie duże rozmiary mają plastikowe tory.

Ale niemniej jednak projekt mają tam rozwojowy więc polecałbym przyglądanie mu się z bliska. Nawet można napisać i zapytać się kiedy planują wprowadzenie metalowych torów dla dużych łuków. Moim zdaniem to rozwiązałoby problem ciasnych zakrętów.
Ostatnio zmieniony 2015-01-10, 12:40 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#13 Post autor: Maciej Drwięga »

Przyglądam się im. BigBenBricks się wycofali z projektu torów alternatywnych. Tu jest kickstarter, więc wybujałych oczekiwań nie mam. Patrząc na realne perspektywy, zapętlenia będę robił za mniej więcej 2 lata. Może coś się zmieni do tego czasu :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#14 Post autor: Pietruch »

Załatw mi tory, a zrobię Ci wersję 9V. ;) http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=514305
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#15 Post autor: Maciej Drwięga »

Obawiam się, że trwałość folii na łuku jest mizerna... a prostych nie potrzebuję :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ