60025 Grand Prix Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60025 Grand Prix Truck

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja 60025: Grand Prix Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Great Vehicles
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 315szt.
Liczba figurek: 3
Liczba worków z częściami: 4 duże worki + 5małych (1 w starym stylu, dziurawy woreczek z narzędziami)
Spis części: BrickLink
Cena: ~100zł chociaż rozrzut duży bo za 69zł da się kupić w promocjach

Brickset
BrickLink

Ciężarówka Grand Prix. Ciekawy temat, tym bardziej że tegoroczne (tj. 2015) zestawy podtrzymują te klimaty. Recenzowany zestaw to taki „sztuczny, ale i większy brat” zestawu 60027, recenzowanego przeze mnie ponad rok temu. Oba pojawiły się w tym samym czasie i od razu wiedziałem, że zasilą moje zbiory. Octan’owe kolory, sporo gadżetów, dwa pojazdy w jednym zestawie. Chociaż na opakowaniu sprawia wrażenie prostego i lekko ociosanego, zabieram się za budowę.

Opakowanie:
Prostokąt o wymiarach ok. 30cm x 20cm. Kolorystyka tradycyjna: niebieski dominuje. Na tyle, kilka scenek sytuacyjnych prezentujących opisywany zestaw. Na tyle nadal reklamowany jest 60027, mimo iż w katalogach i sklepach jest już przeszłością.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja i dodatki:
Cztery worki z klockami i arkusz z naklejkami. Instrukcja natomiast to trzy książeczki. Pierwsze dwie mają tradycyjny format książeczki – prostokąt o wymiarach 15cmx10cm. Trzecia jest kwadratem – mniej więcej 15cmx15cm. Pierwsza książeczka opisuje montaż wszelkich dodatków tj. skrzynka narzędziowa, minifigi i bolid. Dwie pozostałe poświęcone są ciężarówce.
Dwie największe części, czyli biały spód przyczepy oraz zielony dach są luzem wrzucone do kartonu.
Obrazek Obrazek

Minifigi:
Sami przedstawiciele płci męskiej. Kierowca bolidu, kierowca ciężarówki i … mechanik? Oprócz kierowcy bolidu reszcie ciężko przypisać jakieś konkretne funkcje. Można śmiało napisać, że są wymienni ;-) Oczywiście instrukcja nakazuje umieścić ich w konkretnych miejscach, ale żaden z nich nie ma jakichś super wyróżnika, który wyraźnie wskazywałbym na pełnioną funkcję. Wszyscy, jak to przystało na swój team, są w identycznych trykotach.
Obrazek Obrazek

Klocki:
Zestaw mimo sporych rozmiarów nie ma zbyt wielu specyficznych klocków. Będąc złośliwcem można powiedzieć, że mnóstwo tu paneli i plate'ów 1xX ;-) Dlatego też wylistuję tylko te, na które zwróciłem uwagę:
Obrazek 11402: Tool Wheel
Obrazek 14045: Headset W. Shaft Ø1.5
Obrazek 11303: Figur Head Clothing No 6
Obrazek 4613126: Frontend 4X4X1 1/3
Obrazek 10314: Brick 1X4X1 1/3
Ciekawie prezentuje się szafeczka na narzędzia. Prosty czerwony zbiornik, dwie szuflady które ciasno suwają się wewnątrz.

FOTY Z BUDOWY:
1. BOLID:
Obrazek Obrazek Obrazek

2. CIĄGNIK:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. NACZEPA:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4. „DODATKI:”
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Komentarze do zdjęć, zaczynając od lewego:
01. Wolna przestrzeń w przedniej części naczepy. Nic tam nie ma, ale to bardzo dobre miejsce na schowanie narzędzi, zapasowego koła czy skrzynki narzędziowej.
02. Poważnie da się tu wjechać bolidem?
03. A jak już się da to bez kierowcy.
04. Tylna klapa się nie domyka.

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
BTW: Podobnie jak w 60027, woreczka z narzędziami nie rozcinałem, także nie ma go na zdjęciach. Świadoma decyzja.

ZA:
+ ciekawa tematyka – tym bardziej, że już wiemy, iż pojawi się seria Speed Champions, ale i pojedyncze zestawy wyścigowe, typu: 60084,
+ naczepa – do której można schować bolid i zestaw narzędzi. Całość da się upakować do ciężarówki,
+ OCTAN’owe barwy,
+ ciągnik – mimo swojej prostoty ma ciekawie rozwiązany motyw kolorów w postaci dwóch pasków przecinających maskę i dach – proste, efektowne rozwiązanie,
+ zestaw profesjonalnych narzędzi,
+ bolid można wyciągnąć przez boczną, uchylaną ścianę naczepy,

PRZECIW:
- minimalistyczna konstrukcja – całość to same prostokąty, wygląda jak jeden wielki brick. Przyczepie i ciągnikowi brakuje małych gadżetów.
- rozwiązania konstrukcyjne w naczepie – zaprezentowane w pkt. 4 „dodatki”. Do tego można dorzucić brak podpory dla przyczepy, tak aby stała samodzielnie.
- mechanizm zaczepu – słaby, na jednego technicowego pina / najsłabsze połączenie jakie do tej pory spotkałem,
- słaby tylni most napędowy naczepy – proste bricki, zaczepione na dwóch pinach powodują luzy w podwoziu,
- wiotkość konstrukcji – całość się strasznie trzęsie i buja,
- naklejki – sporo

Podsumowanie:
Przed rozpoczęciem budowy nurtowało mnie pytanie: Czy to 60025 przeszkadzał w sukcesie 60027, czy może 60027 w sukcesie 60025? Czyli, po prostu: który jest lepszy? Dziś śmiało mogę napisać, że 60027 zasługuje na wyższą ocenę. Na pewno nie zdecydowanie, ale przewagę czuć. Zdecydowały detale, które w sumie przechyliły szalę na korzyść czerwonego transportera. 60025 nie ma silnego elementu, który dawałby mu przewagę. Tu wszystko jest średnie i przez to odnosi się wrażenie, że łatwymi ruchami dałoby się całość udoskonalić. Ja mam wrażenie, jakby był modelem przygotowanym na ostatnią chwilę. Takie mniejsze zło. Zastanawiające jest dlaczego Lego postanowiło zdjąć z półek 60027, a w jego miejsce ciągnąć 60025? Zapewne słupki zadecydowały :-)

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#2 Post autor: Jarząb »

Jak zwykle świetna recenzja. A sam zestaw, no cóż, bije od niego junioryzacją. Ciężarówka i sam bolid spoko, ale naczepa dramatycznie słaba. Szkoda, że nie pokuszono się o jakiś fajny pomysł na rozmieszczenie narzędzi, taki jak np tu:
Obrazek

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Prezes »

Niestety, Jarząb masz rację. Junioryzacja - tego mi brakowało.

BTW: Dodam jeszcze, że zestaw ma dwie różne tablice rejestracyjne = czy to oznacza dwóch projektantów nad jednym zestawem? Czy raczej wykorzystanie jakiegoś rozwiązania z innego zestawu / innego designer'a?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Prezes pisze:BTW: Dodam jeszcze, że zestaw ma dwie różne tablice rejestracyjne = czy to oznacza dwóch projektantów nad jednym zestawem? Czy raczej wykorzystanie jakiegoś rozwiązania z innego zestawu / innego designer'a?
Bo ciągnik i naczepa stanowią 2 odrębne człony więc każdy ma swój dowód rejestracyjny, jak w rzeczywistości zresztą.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Durzy »

O! W nowym jest bolid ładniejszy niż w genialnym i nieporównywalnie lepszym Indy Transporterze. Niestety szerokość 4 studów ogranicza pole do popisu przy wyścigówkach :/

Awatar użytkownika
ZepsutyKlocek
Posty: 49
Rejestracja: 2014-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wieruszów

#6 Post autor: ZepsutyKlocek »

Kolorystycznie zestaw prezentuje się świetnie , ale mogli jakoś inaczej to rozwiązać z wjazdem bolidu do środka.. Podnieś naczepe o jeden klocek lub zrobić ją dłuższą.. Lub zamiast wjechania tam boludem mogli zrobić z tego jakąś scenę np do rozpoczynania wyścigu z mikorofonami i światłami i całym asortymentem..

ODPOWIEDZ